Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Comenzi Agenti vanzari?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
tedeu

tedeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 25.09.2006
Buna ziua,
Am nevoie de o recomandare.
Am nevoie de un soft open source, care pe cat posibil sa aibe si o aplicatie in Google Play store.
Am 5 agenti pe teren. Agenti de vanzari.
Ei preiau comanda pe android, o trimit online si apoi eu vad comenzile si le livrez.
Ar trebui specificati parametri la comanda (clienti, produse etc ...) si sa export in excel cand am nevoie.
Comenzile vor fi facute in fiecare zi, si fiecare agent are intre 5 si 10 clienti.

Ma puteti ajuta?
Multumesc.

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
orice script de eCommerce face ce vrei tu. nu-i nevoie de nici o aplicatie in Play store, poti face totul online.

Edited by _Smiley_, 08 October 2015 - 16:33.


#3
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,881
  • Înscris: 07.08.2008
Se poate rezolva si cu un site responsive care tine gestiunea.. in felul asta poate fi accesat usor din orice browser, indiferent de dispozitiv.

#4
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

 _Smiley_, on 08 octombrie 2015 - 16:33, said:

orice script de eCommerce face ce vrei tu. nu-i nevoie de nici o aplicatie in Play store, poti face totul online.
Cred ca omul vrea ceva gratis/ieftin, user-friendly si install-and-forget. Ca solutii complicate sau scumpe exista, insa probabil nu are dimensiunea necesara sa achizitioneze solutii corporate.

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
exact. si sunt o gramada de scripturi pentru magazin online, fix cum spui tu: gratuite, user-friendly si install-and-forget.
trebuie doar sa aleaga unul, sa-l instaleze si sa se asigure ca accesul e privat (prin confirmarea utilizatorilor de catre admin, de exemplu). singurii care vor avea acces la magazinul online vor fia gentii de vanzari (care vor trece acolo comenzile) si el.

#6
tedeu

tedeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 25.09.2006

 mmm3, on 08 octombrie 2015 - 17:43, said:

Cred ca omul vrea ceva gratis/ieftin, user-friendly si install-and-forget. Ca solutii complicate sau scumpe exista, insa probabil nu are dimensiunea necesara sa achizitioneze solutii corporate.

Da.
Vreau ceva simplu.
Ideea e ca pe softurile de ecommerce nu am si o aplicatie pentru android.
Nu vreau sa ii complic sa se duca la o anumita adresa sa faca ceva.
Vreau sa fie simplu pentru ei.

Vreau sa fie ceva genu, intra in aplicatie, alege magazinul pentru care face comanda, si apoi baga produsele in comanda.
Apoi iese din magazinul asta, intra in urmatorul.

Nu pot sa imi imaginez cum as face asa ceva cu un soft de ecommerce.

Plus ca trebuiesc datele stranse undeva intr-un singur loc pentru persoana care preia comenzile.

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
esti blocat pe aplicatia de android :). renunta la ea si gandeste-te un pic, o sa-ti dai seama ca un magazin online poate face fix ce vrei tu, fara sa fie nimic complicat.

#8
tedeu

tedeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 25.09.2006

 _Smiley_, on 09 octombrie 2015 - 10:03, said:

esti blocat pe aplicatia de android Posted Image. renunta la ea si gandeste-te un pic, o sa-ti dai seama ca un magazin online poate face fix ce vrei tu, fara sa fie nimic complicat.

Dar nu inteleg cum?
Adica de exemplu, am o lista de 30 produse da ?
Agentul are 10 magazine la care trebuie sa livreze cele 30 produse (uneori 20, alteori 10...)
Cum da comanda pe fiecare magazin in parte?
Cum vad comenzile pe magazine ?

#9
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
E posibil sa faci asa ceva cu o solutie eCommerce gratuita si hostata pe bani.
Faci cont pentru fiecare magazin care e client de tipul Magazin1/2/3 cu parola Magazin1/2/3.
Adaugi toate produsele in catalog.
Cum va functiona:
Agentul cand se duce la Magazin1 se logheaza in contul Magazin1 si da comanda din produsele din lista.
Agentul se duce la Magazin2 se logheaza in contul Magazin2 si da comanda din produsele din lista.
Si tot asa.
Apoi in cont online va aparea pe fiecare magazin comenzile efectuate.

Toate astea folosind un site web, sau daca gasesti o aplicatie compatibila cu solutia eCommerce sau angajezi pe cineva sa faca aplicatia.

Edited by mmm3, 09 October 2015 - 11:38.


#10
tedeu

tedeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 25.09.2006

 mmm3, on 09 octombrie 2015 - 11:37, said:

E posibil sa faci asa ceva cu o solutie eCommerce gratuita si hostata pe bani.
Faci cont pentru fiecare magazin care e client de tipul Magazin1/2/3 cu parola Magazin1/2/3.
Adaugi toate produsele in catalog.
Cum va functiona:
Agentul cand se duce la Magazin1 se logheaza in contul Magazin1 si da comanda din produsele din lista.
Agentul se duce la Magazin2 se logheaza in contul Magazin2 si da comanda din produsele din lista.
Si tot asa.
Apoi in cont online va aparea pe fiecare magazin comenzile efectuate.

Toate astea folosind un site web, sau daca gasesti o aplicatie compatibila cu solutia eCommerce sau angajezi pe cineva sa faca aplicatia.

Hmm... e dificil.
Prea dificil pentru ei.
Gandeste-te ca un agent de vanzari trebuie sa vanda, nu sa se logheze si sa se delogheze.
Plus ca nu am voie conform contabilei sa am la un agent mai mult de un cod de agent.
Toate comenzile trebuiesc exportate in excel.

Mie mi-ar trebui ceva gen :

Lista Magazine. Da click pe un magazin
Acum ii apar produsele, mereu aceleasi si la alte magazine.
noteaza ce vrea (de exemplu 10 produse x, 20 produse Y, 1000 produse Z).
Da ok si a plecat comanda.
Intra in urmatorul magazin de pe lista. Face acelasi lucru.

Apoi trebuie sa si vada usor comenzile sa le verifice telefonic.

Ce propuineti cu ecommerce e sa le ingreunez munca in loc sa o fac mai usoara.

#11
dane-boy

dane-boy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 08.02.2004
Odoo!?

odoo.com

Edited by dane-boy, 09 October 2015 - 12:13.


#12
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Ceva mai primitiv e fisierul excel pus pe Onedrive/GoogleDocs si sa fie introduse in excel (poti face cate un excel pentru fiecare angajat). Intra, modifica da save si se actualizeaza in OneDrive.

#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 tedeu, on 09 octombrie 2015 - 11:30, said:

Dar nu inteleg cum?
Adica de exemplu, am o lista de 30 produse da ?
Agentul are 10 magazine la care trebuie sa livreze cele 30 produse (uneori 20, alteori 10...)
Cum da comanda pe fiecare magazin in parte?
Cum vad comenzile pe magazine ?

agentul are cont in magazinul online si-si defineste 10-20 de adrese la care pune adresele clientilor (magazinelor). e relativ usor sa selectezi campurile necesare si sa adaugi altele noi (ex: denumirea magazinului).
agentul se logheaza o singura data, cu contul lui. cand se duce la un magazin adauga o comanda noua, selecteaza adresa din lista (corespunzatoare magazinului la care e), adauga produsele cu cantitatile corespunzatoare si finalizeaza comanda.
comenzile pe magazine le vezi din rapoartele solutiei de eCommerce. cam toate iti pot prezenta comenzile de la o anumita adresa.

#14
tedeu

tedeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 25.09.2006

 _Smiley_, on 09 octombrie 2015 - 12:31, said:

agentul are cont in magazinul online si-si defineste 10-20 de adrese la care pune adresele clientilor (magazinelor). e relativ usor sa selectezi campurile necesare si sa adaugi altele noi (ex: denumirea magazinului).
agentul se logheaza o singura data, cu contul lui. cand se duce la un magazin adauga o comanda noua, selecteaza adresa din lista (corespunzatoare magazinului la care e), adauga produsele cu cantitatile corespunzatoare si finalizeaza comanda.
comenzile pe magazine le vezi din rapoartele solutiei de eCommerce. cam toate iti pot prezenta comenzile de la o anumita adresa.

Da, inteleg ce zici, dar ai incercat sa faci o comanda de pe un magazin online ?
e greu, trebuie sa intri pe fiecare produs in parte.
El nu are timp de asta.

Multumesc si colegului cu ideea de excel, aia e si mai dificila. Pentru ca poate sa stearga din greseala ceva pe acolo, Se incurca.

 dane-boy, on 09 octombrie 2015 - 12:13, said:

Odoo!?

odoo.com

Da, la asta m-am gandit si eu.
Dar e pe bani, vroiam ceva free/open source - pe care sa il gazduiesc eu - cel putin pana sunt bani pentru a achizitiona un soft care sa faca exact ce vreau eu.


Am incrcat si LimeSurvey, ca idee, dar e foarte greoi de scos rezultatele din el.

Edited by tedeu, 09 October 2015 - 13:27.


#15
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Vezi ca odoo e disponibil pentru download.
Orice ai alege, probabil va fi mult mai usor si mai ieftin sa cumperi hostare direct de la ei. Pana la urma 10-20euro pe luna nu e chiar asa mult.
Mai sunt si alte variante (cauta pe google opensource crm erp sfa) si vezi ce pare mai aproape de ceea ce doresti tu.
Cei mai mari au si aplicatii android cum vrei tu.

Oricum la 10 client pe zi per agent nu vad cum pare atat de complicat si nu au timp. La un program de 8 ore vin cel putin 40 de minute per client. Eu zic ca au timp sa se logheze. Sau poate ai vrut sa spui ca nu sunt chiar "priceputi", dar sunt ieftini Posted Image si esti "fortat" sa lucrezi cu astia.

PS:adaugat SFA la sugestia celui de mai jos, desi majoritatea CRM sunt si SFA

Edited by mmm3, 09 October 2015 - 14:09.


#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 mmm3, on 09 octombrie 2015 - 13:57, said:

....cauta pe google opensource crm erp.......

de fapt trebuie sa caute "sfa" ( https://en.wikipedia...nagement_system )

#17
tedeu

tedeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 25.09.2006

 mmm3, on 09 octombrie 2015 - 13:57, said:

Vezi ca odoo e disponibil pentru download.
Orice ai alege, probabil va fi mult mai usor si mai ieftin sa cumperi hostare direct de la ei. Pana la urma 10-20euro pe luna nu e chiar asa mult.
Mai sunt si alte variante (cauta pe google opensource crm erp sfa) si vezi ce pare mai aproape de ceea ce doresti tu.
Cei mai mari au si aplicatii android cum vrei tu.

Oricum la 10 client pe zi per agent nu vad cum pare atat de complicat si nu au timp. La un program de 8 ore vin cel putin 40 de minute per client. Eu zic ca au timp sa se logheze. Sau poate ai vrut sa spui ca nu sunt chiar "priceputi", dar sunt ieftini Posted Image si esti "fortat" sa lucrezi cu astia.

PS:adaugat SFA la sugestia celui de mai jos, desi majoritatea CRM sunt si SFA

 _Smiley_, on 09 octombrie 2015 - 14:03, said:


de fapt trebuie sa caute "sfa" ( https://en.wikipedia...nagement_system )

Da, ideea e ca magazinele sunt departe unul de celalalt. Sunt undeva intre 20 si 60 km intre magazine.
Si nu au voie sa ia comenzile telefonic, pentru ca altfel faceau asta direct vanzatoarele.
Deci, nu prea au timp. Trebuie sa alerge mult.

#18
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015
Poti folosi un Prestashop - mag online in care sa pui produsele si agentii sa faca comenzile. Vin in back-office in timp real si poti avea si management stoc.
Sau poti folosi Dolibarr. Are CRM si poate fi folosit si ca SFA.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate