Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Românii au o avere de circa 10.000 de euro, de 13 ori mai mică decât în zona euro.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
65 replies to this topic

#1
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Avuția netă pe persoană în România a ajuns la 44.000 de lei (aproape 10.000 de euro), nivelul fiind de 13 ori mai mic decât în zona euro, potrivit datelor BNR din Raportul asupra stabilității financiare 2015.
Datoria pe persoană era anul trecut în România de circa 6.000 de lei (1.300 euro).
Activele imobiliare au în continuare cea mai mare pondere în structura avuției nete, cu toate că tendința a fost descendentă în ultimii ani. Anul trecut, activele imobiliare aveau 64% din avuția netă, comparativ cu 85% în 2009, scăderea fiind determinată de ajustările de preț înregistrate în anii de criză.
Avuția netă a populației a continuat tendința ascendentă începută în anul 2012, dar într-un ritm modest. Anul trecut avuția netă a românilor a crescut cu 3% față de 2013. Această dinamică a fost determinată atât de creșterea activelor financiare și imobiliare, cu 2,5%, cât și de reducerea datoriilor cu 2,8%, conform BNR. Ponderea activelor populației în PIB se situa anul trecut la 156%, în timp ce datoriile reprezentau 17,8% din PIB. Valoarea nominală a PIB a urcat anul trecut la aproape 667 mld. lei.

sursa

Bag de seamă că suntem, la modul general o spun, niște rupți în cur  Posted Image

#2
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Nu era nevoie de o statistica ca sa aflam asta, se vede pe strazi bogatia romanilor.

Edited by Catean, 08 October 2015 - 12:16.


#3
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Ce nu-mi plac statisticile , am dar nu am mii de euro.

#4
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
cristi, m-ai bagat in boala. caut de 2 ore prin casa pe aia 10000 de coco si nu ii gasesc. am gasit in schimb hartiile de la banca

#5
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Dar ce e mai important, nu sunt acei 10.000 euro, oricum penibili.
Important este că aici vorbim de o medie, deci grosul populației chiar este ruptă în cur. Posted Image , sub 10.000 euro.

 conu71, on 08 octombrie 2015 - 12:18, said:

cristi, m-ai bagat in boala. caut de 2 ore prin casa pe aia 10000 de coco si nu ii gasesc. am gasit in schimb hartiile de la banca
E și datoria acolo.
Avem cam 1300 euro datorie pe cap de locuitor.

#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
hai ca deja asta este o prostie.

cine are 10 000 de euro avere mai? daca ei au calculat doar averile politicienilor, inseamna ca romanii au averi de zeci de mii de euro? mai, voi tineti cu ursu? voi traiti pe alta lume?

doar stiudiul asta le mai lipsea acestor scursuri sociale, ca sa fure si mai mult pe motiv ca suntem in urma cu averile.

de asta imi este rusine sa spun ca fac parte din natia asta. pt ca se promoveaza prostia si inselatoria.

#7
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
pe naiba 1300 euro... mai am de dat vreo 15000 de elvetieni:))) refa statisticile:))

#8
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
E vb de averile românilor, adică cam tot ce au ei pe lângă casă, inclusiv casa, depozite, chestii din astea.
Nu e vb de cash în bănci.

#9
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Aici intra orice fel de proprietate, nu?
Chiar si locuintele proprietate personala, nu?
Sa nu uitam ca avem o mare majoritate de proprietari, majoritatea cu valoare de peste 30.000 euro.

#10
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Doamnelor si domnilor, m-ati prins. Ma dau batut. Eu, sotia si copilul avem 3*10.000 euro. Mama mia ce bogati suntem.
Aoleu, am uitat sa imi declar si catelusa, Cora. Deci 4*10.000, ca doar nu o sa o discriminati pe motiv ca are 4 labute si o coada mai lunga decat a mea.
Haoleu, scuze . Sunt barbat. La coada e invers..A mea e mai scurta, nu? Sau trebuia sa fie mai lunga de 25cm?  Sa sarim peste..
Ca sa fiu mai clar, modific exemplul..
Eu am mancat azi 2 portii de icre negre, din Rusia si normal, 2 halbe de vodka, ca sa nu mi se aplece..Stiti ca icrele negre sunt cam indigeste...
Dta, cetoriule, niciuna. Deci in medie fiecare a mancatr /baut o portie /o halba..
Hai noroc si la mai mareeeee. Hac..Aoleu, a sunat telefonul si "trebe" sa ma sui la volan.. Chiar, unde beeep e volanul?.. Cine a psu stalpul indrum, ala n-o fu om nebun. Scuze carciuma..
Asa e cu calculele aste medii..

Edited by Prien, 08 October 2015 - 12:26.


#11
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Daca aduni valoarea tuturor imobilelor din Romania si imparti suma la numarul de locuitori, cred ca da mai mult de 10.000 euro.

#12
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

 paradigmatic, on 08 octombrie 2015 - 12:13, said:



Bag de seamă că suntem, la modul general o spun, niște rupți în cur  Posted Image

Macar suntem sinceri. Altii sunt avuti pe datorii publice de cel putin 80%. :)))
Statistica aia e facuta din pix. Sau incompleta, oricum.

 Catean, on 08 octombrie 2015 - 12:16, said:

Nu era nevoie de o statistica ca sa aflam asta, se vede pe strazi bogatia romanilor.

Daca te uiti pe strazi, s-ar putea sa ai alta parere. :)))

#13
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 galeo, on 08 octombrie 2015 - 12:23, said:

Sa nu uitam ca avem o mare majoritate de proprietari, majoritatea cu valoare de peste 30.000 euro.
Păi asta-ți spun și statistica asta.
Averea românilor este de 10.000 de euro unde activul imobiliar reprezintă 64%, adică media avuției imobiliare este de  6400 euro Posted Image  pe cap de român.

#14
Val888

Val888

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,080
  • Înscris: 02.08.2012
Chiar si asa e mare lucru. Ca veniturile medii sunt cam pe la 200 de euroi lunar per cetatean (2400 de euroi anual). Cum 200 de euroi lunar e si limita minima pentru supravietuire (haleala minimal, locuinta minimal, tzoale minimal, transport minimal) rezulta ca acumularea suplimentara anuala n-are cum sa fie semnificativa.

Edited by Val888, 08 October 2015 - 12:27.


#15
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

 paradigmatic, on 08 octombrie 2015 - 12:26, said:

Păi asta-ți spun și statistica asta.
Averea românilor este de 10.000 de euro unde activul imobiliar reprezintă 64%, adică media avuției imobiliare este de  6400 euro Posted Image  pe cap de român.
Doar atat?
Mie mi-e greu sa cred

#16
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 galeo, on 08 octombrie 2015 - 12:24, said:

Daca aduni valoarea tuturor imobilelor din Romania si imparti suma la numarul de locuitori, cred ca da mai mult de 10.000 euro.
Mai bine de jumătate din fondul imobiliar e din chirpic.
Termină cu prostiile.
Sunt din căcat cu nămol și paie.
Ce euro visezi.

#17
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

 paradigmatic, on 08 octombrie 2015 - 12:27, said:

Mai bine de jumătate din fondul imobiliar e din chirpic.
Termină cu prostiile.
Sunt din căcat cu nămol și paie.
Ce euro visezi.
Lasa ca le iau capitalisti isi pe alea. Pana nu ii lasa in curul gol nu se lasa.
Se executa silit tot.
Nu ai platit factura la curent electric?
Pac , gata, iti luas si casa aia, chiar daac e din chirpici

Edited by galeo, 08 October 2015 - 12:30.


#18
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 01.02.2007
Deci cu studiul asta e cam asa... daca eu mananc 2 pui si tu nu mananci nici unu`, in medie mancam 1 pui... dar atunci de ce nu suntem satui amandoi?!?!

Edited by dacibesti, 08 October 2015 - 12:32.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate