Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Abecedarul electricianului

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
CarpLove

CarpLove

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 06.09.2012
Salutare........Lucrez intr-o multinationala ca operator. Anul asta am facut un curs de electrician si as vrea sa trec la intretinere, dar as vrea sa ma mai documentez un pic. Stiti cumva de unde pot descarca un manual al electricianului de intretinere?????

#2
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 19.12.2012
http://www.scribd.co...ustriale#scribd

#3
gelucimpi

gelucimpi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 24.01.2007
http://documents.tip...-industrialepdf

#4
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Multinationala aia nu'i in stare sa-ti ofere un curs ceva? Ce vrei, din operator-tragator apa WC sa te transformi in supraveghetor SCADA?!

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
De ce esti rau? Mie multinationala mi-a oferit curs care nu aveam nevoie si nici nu-l mi-l doream.

@CarpLove - daca ai biblioteca in oras cauta si acolo. Poate gasesti ceva interesant.

#6
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Daca te descurci cu engleza, asta cred ca e destul de exhaustiv...

Attached File  Newnes Electrical Power Engineers Handbook.pdf   6.99MB   227 downloads

#7
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
un curs nu`i suficient in electrica industriala. is multe care se invata incet. eu lucrez intr-o multinationala electrician, cand m`am angajat in urma cu 2 ani jumate credeam ca stiu multe dar daca privesc acum in urma imi dau seama ce putin stiam atunci. si cand m`am angajat aici aveam deja cativa ani buni de electrica in spate. cauta ceva de electrica industriala.de inceput vezi ce e un PLC, un senzor cu semnal digital, analog, in impulsuri, senzori inductivi, capacitivi, convertizoare de frecventa, encodere si de astea.invata sa citesti o schema electrica...etc.

de unde esti ?

#8
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012
-Eu am fost electrician o viata intreaga,acum sant electrician-pensionar,si am mai multi clienti ca orcand...de ce oare? Experienta tatae,experienta....Posted Image Posted Image

#9
CarpLove

CarpLove

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 06.09.2012
Si cum capat experienta daca nu lucrez?????? Stiu ca nu am cum sa invat tot doar dintr-un curs sau din cateva carti. Dar trebuie sa invat macar sa iau testu de la inceput. Apoi pana la pensie probabil ca o sa am de invatat incontinuu la cum evolueaza tehnologia.

#10
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

View PostCarpLove, on 08 octombrie 2015 - 22:24, said:

Si cum capat experienta daca nu lucrez?????? Stiu ca nu am cum sa invat tot doar dintr-un curs sau din cateva carti. Dar trebuie sa invat macar sa iau testu de la inceput. Apoi pana la pensie probabil ca o sa am de invatat incontinuu la cum evolueaza tehnologia.

-Poti face experienta rapid daca aceasta meserie impreuna cu toate derivatele sale (automatica,electronica,robotica,etc)devin pasiunea vietii tale,daca stai nopti intregi sa realizezi o schema,sa repari o masina de spalat automata,apoi un radio,un tv,si tot asa lucrari tot mai complexe...Altfel fara pasiune si perseverenta nu prea ajungi electrician ci doar muncitor la curent...

Edited by Arayan, 08 October 2015 - 22:41.


#11
CarpLove

CarpLove

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 06.09.2012
Cu 2 copii mici si o casa in constructie cam greu cu noptile. Imi place domeniu si imi dau interesu. Chiar pasiune nu prea cred ca deja am doua(fotbal si pescuit). Daca mai vine una divortez. :))))))
Is constient ca pentru a fi electrician trebe muuulta munca.

#12
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Arunca o privire si pe http://www.moeller.n...ring_man_ro.pdf
Cauta "Manualul de instalatii electrice si automatizari". Cred ca mai este de vinzare pe undeva.

#13
adrianm

adrianm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 22.09.2005
A zis el ceva despre SCADA ? A zis electrician intretinere http://www.schneider-electric.ro/documents/catalogul-electricianului/ghid_electrician_2014_2015v03.pdf

#14
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

View PostCarpLove, on 08 octombrie 2015 - 22:43, said:

Chiar pasiune nu prea cred ca deja am doua(fotbal si pescuit).
-Daca pescuitul e minunat pentru ca te ajuta si te recreaza,in schimb pasiunea pentru fotbal o anuleaza complect pe cea pentru tehnologie,te rog frumos sa ma scuzi si sa ma ierti dar absolut nici un bun tehnician nu suporta ideia dar mai sa practice acest gen de indobitocire umana numit fotbal.Din experienta iti spun ca absolut dar absolut toti adevaratii tehnicieni sant anti-fotbal si toti dar absolut toti pasionatii de fotbal sant anti-tehnica.Pasiunea pentru fotbal se formeaza automat ca un refugiu pentru oamenii mai putin competenti si mai putin dotati.si care au oroare pentru cunostinte in domeniul matematicii,fizicii,IT,radiotehnica,etc.in schimb fac o pasiune extrema pentru non sensul numit fotbal.Cel mai bun exemplu de daltonism celebru in fotbal fiind  ....Bekyhaliss....-Sorry.

#15
CarpLove

CarpLove

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 06.09.2012
Din pacate pentru tine trebuie sa te contrazic. Cunosc destui ingineri excelenti care joaca fotbal in weeckend si dupaia vin la bere cu noi astia mai putin dotati. No ofence

Edited by CarpLove, 09 October 2015 - 21:36.


#16
adrianm

adrianm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 22.09.2005

View PostArayan, on 09 octombrie 2015 - 21:02, said:

-Daca pescuitul e minunat pentru ca te ajuta si te recreaza,in schimb pasiunea pentru fotbal o anuleaza complect pe cea pentru tehnologie,te rog frumos sa ma scuzi si sa ma ierti dar absolut nici un bun tehnician nu suporta ideia dar mai sa practice acest gen de indobitocire umana numit fotbal.Din experienta iti spun ca absolut dar absolut toti adevaratii tehnicieni sant anti-fotbal si toti dar absolut toti pasionatii de fotbal sant anti-tehnica.Pasiunea pentru fotbal se formeaza automat ca un refugiu pentru oamenii mai putin competenti si mai putin dotati.si care au oroare pentru cunostinte in domeniul matematicii,fizicii,IT,radiotehnica,etc.in schimb fac o pasiune extrema pentru non sensul numit fotbal.Cel mai bun exemplu de daltonism celebru in fotbal fiind  ....Bekyhaliss....-Sorry.
Pe scurt, vrei sa zici ca admiratorii fotbalului sunt mai saraci cu duhul asa. Ca deh, daca nu i-a dus capul la mai multa stiinta (ca pe tine asa ), s-au refugiat in fotbal. Se pare ca la tine pasiunea pt tehnologie a devorat si ultima ramasita de gramatica (si ce-o mai fi gasit pe-acolo, if any )

#17
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

View PostCarpLove, on 09 octombrie 2015 - 21:35, said:

Din pacate pentru tine trebuie sa te contrazic. Cunosc destui ingineri excelenti care joaca fotbal in weeckend si dupaia vin la bere cu noi astia mai putin dotati. No ofence

-De unde sti ca acei ingineri sant ..excelenti?Ca sa-i poti caracteriza va trebuii sa sti ceva mai mult decat ei,altfel totul ramane doar o parere personala.Eu nu am decat o scoala tehnica de maistri,dar ing. energetic seful meu care era ahtiat dupa fotbal,lasa absolut totul pe capul meu si pleca la meci..80-90%dintre ingineri sant complect habarnisti pentru ca au nimerit intamplator sau cu pile la o specialitate ce nu-i pasioneaza deloc.Sorry.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate