Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Case cuplate in Feleacu, Cluj-Napoca

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
579 replies to this topic

#1
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Salutari...

Mi-am luat si eu inima in dinti si indemnat de mai multi co-forumisti imi deschid propriu jurnal.
Casa in acest moment este la rosu....deci greul abia de acum incolo incepe.
Sa o luam cu inceputul....
Terenul...l-am ales in Feleacu aproape de partia de ski....1000 mp avand o deschidere de 21 ml...usor in panta.
Acum proiectul...greu...tare greu... fiind si in bransa am facut zeci de variante pana la urma pe planuri atasate s-a scos autorizatia.
Parter - aprox 168 mp: living, bucatarie, baie, windfang, garaj x 2
Etaj - aprox 115 mp: 2 dormitoare + 1 baie x 2
Structura a fost gandita pe cadre de beton armat asta in ideea in care daca ne plictisim putem sa redecoram :)

Prima chestiune a fost creearea accesului in curte....deci adus un buldoexcavator si facut intrarea... Teava portocalie a rezistat o saptamana pana a venit prima masina cu materiale...deci....nu...doamna nu a vrut sa inteleaga de la inceput asa ca am lasat-o sa se convinga...a fost apoi inlocuita cu o teava de metal

Attached Files



#2
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,029
  • Înscris: 09.05.2006
La ce solutie de incalzire te-ai gandit?

#3
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Deocamdata inca cochetam cu solutia de incalzire...as dori IPAT + clasic cu calorifere...
termosemineu + centrala pe gaz in condensatie....pe viitor niste panouri solare.

#4
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postbrawnie, on 07 octombrie 2015 - 19:57, said:

Deocamdata inca cochetam cu solutia de incalzire...as dori IPAT + clasic cu calorifere...
termosemineu + centrala pe gaz in condensatie....pe viitor niste panouri solare.
Ca tot esti in domeniul constructiilor, in ce valoarea a consumului anual specific aferent incalzirii ti-ai propus sa incadrezi cladirea?
Ai proiect de instalatii termice? Cum a combinat proiectantul termosemineul cu centrala in condensatie? A prevazut vre-un acumulator de energie termica, daca da unde?
Posted Image

#5
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Vezi ca la locatie scrie "Iasi"

Esti in trecere?

#6
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Iiiiiiin sfarsit! Welcome si spor la construit :)

#7
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
andrei..proiectul de termice a fost facut.... pentru DTAC... acum lucram la proiectul serios... ma gandesc la un puffer de 500 L...cu amplasarea va fi cam problematic...cred ca voi fi nevoit sa sacrific camara de sub scara....
Referitor la consumul anual....vom vedea...deocamdata avem in plan anveloparea cladirii cu un termosistem de 20 cm, sub pardoseala de la cota +0.00 s-a pus 5 cm extrudat (stiu...vei spune ca e putin...); podul va fi izolat cu spuma poliuretanica

View PostDamascus77, on 07 octombrie 2015 - 20:06, said:

Vezi ca la locatie scrie "Iasi"

Esti in trecere?
Sunt fost iesean....actual bai-marean...viitor clujean ! Posted Image Posted Image

#8
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015

View Postbrawnie, on 07 octombrie 2015 - 20:10, said:

Sunt fost iesean....actual bai-marean...viitor clujean ! Posted Image Posted Image

Sa fie cu noroc!

Adu femeile de la Iasi si palinca de la Maramu', si-o sa facem o treaba buna !

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Felicitari. La cat s-a ridicat valoarea investitiei teren plus casa la rosu ? Plus proiect, avize...

Edited by bumpocbum, 07 October 2015 - 20:21.


#10
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
pana acum...100 000

#11
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postbrawnie, on 07 octombrie 2015 - 20:10, said:

andrei..proiectul de termice a fost facut.... pentru DTAC... acum lucram la proiectul serios...
Posted Image  Mai facut curios, chiar vreau sa vad un proiect serios.

View Postbrawnie, on 07 octombrie 2015 - 20:10, said:

...ma gandesc la un puffer de 500 L...cu amplasarea va fi cam problematic...cred ca voi fi nevoit sa sacrific camara de sub scara....
Daca sa ne luam dupa centrala in condensatie - volumul stocatorului ar putea fi zero..
Daca insa ne luam dupa termosemineu - 500 litri s-ar putea sa fie prea putin, ...Posted Image

View Postbrawnie, on 07 octombrie 2015 - 20:10, said:

Referitor la consumul anual....vom vedea...
Posted Image Posted Image

View Postbrawnie, on 07 octombrie 2015 - 20:10, said:

..deocamdata avem in plan anveloparea cladirii cu un termosistem de 20 cm, ..
Posted Image Posted Image

View Postbrawnie, on 07 octombrie 2015 - 20:10, said:

..sub pardoseala de la cota +0.00 s-a pus 5 cm extrudat (stiu...vei spune ca e putin...);
Posted Image ... Si inca mai doresti IPAT..?
E ca si cum as zice eu: ""Din dorinta de a ascunde o teava de scurgere - am dat o gaura in grinda.. Da, stiu ca nu este bine, dar mi-o asum.. In caz de cutremur sunt sigur ca acolo va ceda in primul rand""..  Posted Image

View Postbrawnie, on 07 octombrie 2015 - 20:10, said:

..podul va fi izolat cu spuma poliuretanica..
Din ce considerente cu spuma poliuretanica si cu ce grosime?

View Postbrawnie, on 07 octombrie 2015 - 20:10, said:

Sunt fost iesean....actual bai-marean...viitor clujean ! Posted Image Posted Image
''Omul sfinteste locul!'"Posted Image

#12
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
No, faina treaba :)

Vad ca sunt 2 case in oglinda, vei locui intr-una si cealalta o vei vinde?

#13
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Nu sunt in familie...Una pentru mine si sotia, cealalta pentru cumnata mea (sora sotiei)

Amenajarea intrarii mi-a papat 1000 euro !
S-a sapat in malul de pamant, (primul care a venit cu buldo nu a facut treaba cum trebuie, era prea stramta intrarea)  s-au carat rachitele, pus piatra sparta 30 cm compactat cu rulou compresor de 9tone, apoi pietris margaritar....
Avand in vedere ca Feleacu nu dispune de apa curenta si canalizare (culmea e in coasta Clujului) am mers pe varianta de put forat. Cu foarte mare greutate (e numai stanca de la -15 metri) dupa 2 saptamani s-a ajuns cu talpa forajului la 60 metri adancime. S-a tubat forajul cu teava albastra de Valrom... Afacerea a costat 5000 Euro

Fiind vorba despre o structura in cadre am ales varianta fundatiei tip bloc si cuzinet legate intre ele cu grinzi de echilibrare.

Attached Files


Edited by brawnie, 07 October 2015 - 20:46.


#14
sergiu_jecan

sergiu_jecan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 13.12.2006
Nu e scump la 100.000 euro pana acum; e chiar bine; si in feleac au sarit preturile; oare unde langa partie ? si eu cautam acolo dar momentan am lasat-o balta;

daca poti ne spui si pretul pe mp la teren ?  e o pura curiozitate; si pe pm.

#15
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Foarte multi bani au fost conexele....
5000 euro - putul + 1000 euro echiparea putului (camin, pompa, automatizari, etc)
1000 euro - amenajarea intrarii - care e oarecum varza dupa 1 an jumate
1500 euro - pentru acceptul proprietarului conductei de gaz - Atentie la neatentie ...in Feleacu conducta de gaz e pe persoana fizica...platesti te bransezi..nu ...dai din buza
1000 euro - tras curent
2000 euro - zid de sprijin la intrare... etc mi le voi aminti pe masura ce scriu in jurnal

#16
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Ma uitam pe plansa cu cele 2 vederi est si vest. Nu cumva ar trebui inversate, fatada est ii cea de sus si vest cea de jos? :)

De asemenea in vederea fatadei estice reprezentarea casa din dreapta ar trebui sa fie mai jos decat cea din stanga.

In fine, nu conteaza :)

#17
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View PostBucifon, on 07 octombrie 2015 - 20:58, said:

Ma uitam pe plansa cu cele 2 vederi est si vest. Nu cumva ar trebui inversate, fatada est ii cea de sus si vest cea de jos? Posted Image

De asemenea in vederea fatadei estice reprezentarea casa din dreapta ar trebui sa fie mai jos decat cea din stanga.

In fine, nu conteaza Posted Image
Asa este trebuiau inversate est cu vest sau invers....vorba aia multi vad putini pricep...

#18
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,029
  • Înscris: 09.05.2006

View Postbrawnie, on 07 octombrie 2015 - 19:57, said:

Deocamdata inca cochetam cu solutia de incalzire...as dori IPAT + clasic cu calorifere...
termosemineu + centrala pe gaz in condensatie....pe viitor niste panouri solare.

Solutiile gandite sunt bune. Doar pufferul ala de 500l mi se pare prea mic. Adica il vei incalzi repede dar autonomia va fi mica.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate