Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Linux Backup - fost "Centos 6.7 backup"

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
sal

ca incepator in ale linuxului, inainte sa instalez CentOS 6.7 32 bit, vreau sa pun o intrebare cheie:

ce folosesc, sau cum fac exact, ca odata instalat si configurat bine, functional, sa fac urmatoarele:
1) sa pot face backup la tot sistemul, pachetele, repositoriile, ce am instalat, temele, customizarile de culoare la fonturi si background etc
2) daca se intampla sa fac un install fresh (din varii motive, ca deh...noi incepatorii nu suntem cei mai apti in a nu provoca stricaciuni iremediabile Posted Image), sa pot folosi acel back up pt a ,,restaura" sistemul proaspat instalat sa fie exact cum era vechiul inainte sa crape (datorita in proportie de 99%, prostiei userului)

in Ubuntu, am vazut ca exista o aplicatie super, Aptik, ce se instaleaza banal, cu apt-get, si are propriul ei GUI extrem de bine gandit: doar click pe backup PPA, back up themes etc si salveaza totul undeva (dropbox, stick usb etc).
apoi, pe ubuntu fresh install, doar instalezi aptik din nou si selectezi acel back up si VOILA!  tot sistemul inapoi cum era vechiul

deci imi place enorm cum au gandit pe Ubuntu.

exista vreo metoda la fel de eleganta si buna si pt Centos 6.7?
ce am gasit eu pe google, e cam confuz (cel putin pt un incepator) si sincer, partiale acele tutoriale.

astept recomandarile voastre (sau linkuri spre site uri cu explicatii clare de tot )

Edited by pinguinul666, 07 October 2015 - 16:09.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu cunosc nici o astfel de aplicatie pe CentOS, bine eu sunt adeptul CLI, sa traiasca consola ca in rest mouse-ul ma oboseste.

O simpla solutie sa iti faci backup la home este
tar cvzfp backupHome.tar.gz /home/~user/
care creaza o arhiva tar.gz ce contine tot ce se afla la tine in home. sau folosesti rsync sa sincronizezi tot ce vrei cu o masina remote. Dar o aplicatie GUI nu stiu, nu zic ca nu exista doar ca eu nu cunosc o astfel de aplicatie.

PS: Instaleaza CentOS apoi cu orice aplicatie disponibila creaza imagini cu patitiile folosite de CentOS pe care apoi le pui undeva bine la loc sigur.

#3
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Clonezilla e ce-ti trebuie, dupa instalare/ configurare/ updateuri clonezi partitia / pe alta partitie, in caz de probleme inlocuiesti / cu imaginea realizata cu Clonezilla si ai sistemul functional. Tutorial Clonezilla in romana: http://queen-soft.bl...ratuita-la.html
Setarile personale ti se pastreaza in /home/user, daca nu-l formatezi din greseala ai totul cum ai setat (wallpaper, tema, fonturi, setari aplicatii, samd), plus datele personale (documente, imagini, muzica, etc).

LE: poti clona orice partitie (/home de exemplu), mie mi se pare inutil ca home user, sau poti pastra doar datele importante in cloud (Dropbox de pilda) sau pe un stick usb, dvd, hdd extern. Cu Conezilla scapi de reinstalari!

LLE: cum subiectul nu e legat neaparat de CentOS, ci e ceva universal valabil se muta pe "Generalitati".

#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am modificat si titlul topicului in conformitate...

#5
Invoc

Invoc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 25.07.2013
Cred ca ar trebui sa le explicati cum vor face cu reinstalarea cu succes si a Grub-ului dupa restaurarea Linuxului , mai ales daca au doua harddisk-uri , pe unul Windows si pe celalalt Linux ; mie mi s-a parut prea laborioasa si pana la urma mai simpla si mai rapida o reinstalare a Linuxului in aceasta situatie ; nu merge Clonezilla in Linux ca alte programe recunoscute de backup si restore din Windows , ca de ex. Paragon cu care e comparata Clonezilla ; sau cel putin mie , pretentios cu viteza , nu mi-a mers ; e o parere personala , poate gresesc , nu ma blamati .

#6
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Eu pun back-up-urile pe un hdd usb 3.0, iar partita "/" are 100 gb si am ~5 minute back-up-ul si tot pe atat restaurare, iar pe acelas hard ~ 2 min. Si in a mers si grub-u

#7
Invoc

Invoc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 25.07.2013
Da , cu doua sisteme de operare pe acelasi hard , lucrurile par mai simple .

Edited by Invoc, 08 October 2015 - 16:19.


#8
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View PostInvoc, on 08 octombrie 2015 - 15:58, said:

Cred ca ar trebui sa le explicati cum vor face cu reinstalarea cu succes si a Grub-ului dupa restaurarea Linuxului , mai ales daca au doua harddisk-uri , pe unul Windows si pe celalalt Linux ; mie mi s-a parut prea laborioasa si pana la urma mai simpla si mai rapida o reinstalare a Linuxului in aceasta situatie ; nu merge Clonezilla in Linux ca alte programe recunoscute de backup si restore din Windows , ca de ex. Paragon cu care e comparata Clonezilla ; sau cel putin mie , pretentios cu viteza , nu mi-a mers ; e o parere personala , poate gresesc , nu ma blamati .
De ce n-ar citi materialele existente pe arie? http://forum.softped...8554-tutoriale/
Nu vad nici o deosebire structurala intre a avea 1sau 2 hdd-uri, 1, 2 sau n sisteme, la urma urmei clonezi o partitie, o salvezi pe alta partitie, pe alt disc, pe un stick usb... Clonezilla e ok, o folosesc de mult timp, nu mi-a facut probleme.

#9
Invoc

Invoc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 25.07.2013
Nu , Clonezilla n-a facut probleme , spun doar ca pentru un incepator ca mine , cu doua SO in dual boot (Windows pe sda si Arch pe sdb1) ar putea parea complicat cand i se cere sa tasteze toate folderele din "/" pentru backup si apoi , cand crezi ca ai terminat , sa te apuci sa faci backup si la grub iar la recovery sa pui grub-ul exact unde trebuie , pe alt hdd dacat linuxul ; cred ca trebuie ceva exercitiu !

#10
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Nu trebuie tastate/bifate/selectate/orice altceva directoarele sau fisierele din /, pur si simplu alegi partitia de clonat (sursa), /dev/sda1sau /dev/sda2, samd. Posibil sa mi se para simplu fiindca sunt obisnuit cu Clonezilla, inainte am folosit si Ghost (pe windows, in alta viata... Posted Image  ).

LE: eu mai folosesc dd, sunt si alte unelte disponibile.

Edited by shogun1, 08 October 2015 - 19:09.


#11
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
In fine, intradevar pentru un incepator, Clonezilla pare greu de folosit (o spun din propia experienta), dar dupa cateva utilizare devine simplu. Sfat: Cand se face back-up-ul acesta trebuie pus in "radacina/root-ul" partitiei, astfel s-ar putea sa nu-l mai citeasca clonezilla.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cel mai simplu backup:
1. Arhivat si stocat bine /home/~user;
2. Folosit managerul de  pachete aferent distributiei pentru lista de pachete instalate; lista salvata intr-un fisier text.

Se buseste sistemul? Okay se reinstaleaza minimal, se configureaza reteaua si repozitorul apoi se creaza userul, se pune in /home/~user continutul arhivei de la punctul 1, apoi se instaleaza toate pachetele din lista salvata la punctul 2, simplu si fara bataie de cap. Pentru cei care mai modifica chestii in /etc e bine de facut o arhiva si cu continutul lui /etc.

Pentru carcotasi, am testat metoda pe laptop, am pus Arch pe  HDD no2, initial era pe No1, folosind metoda de mai sus fara mare bataie de cap. Nu mai zic ca lista de pachete era luata de pe desktop. Deci se poate.

#13
AnbuBlack

AnbuBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 25.01.2012
Snapshots: _LVM sau _Btrfs. Cele mai simple metode de backup.

#14
infernal

infernal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 11.01.2006

View PostAnbuBlack, on 08 octombrie 2015 - 22:55, said:

Snapshots: _LVM sau _Btrfs. Cele mai simple metode de backup.

Ca metode de backup nu sunt de departe cele mai simple.
Cel mai simplu este rsync.
Una din probleme este că oamenii nu au nevoie de backup ci de restore :)

Câteva probleme cu care m-am întâlnit :

LVM snapshots
1. Pentru a fi sigur că nu face overflow atunci va trebui ca dimensiunea LV-ului pentru snapshot să fie egala cu dimensiunea LV-ului
ceea ce înseamnă mult spațiu.
2. Dacă rămâi fără spațiu atunci snapshot-ul devine corupt și nu îl mai poți repara.
3. O grămadă de bug-uri am să dau doar un exemplu : https://bugs.debian.....cgi?bug=659762
4. Ce faci dacă ai un FS de câțiva TB ?

    Uite un exemplu :

Quote

[root@b ~]# df -hT | grep backup
/dev/mapper/storage-data_lv xfs    8.2T  5.1T  3.1T  63% /backups
5. Pentru a face check la un FS de câțiva TB îți trebuie și destul de mult RAM (cel puțin în cazul XFS)
6. Poți încerca cu snapshot merging, nu am încercat, când vroiam să fac așa ceva nu exista :)
7. Dacă ai un FS pe care se scrie mult (snapshot-ul va fi destul de slow - trebuie să se facă sincron cu scrierile)
8. Multe altele ...

Referitor la BTRFS :

1. RHEL (orice versiune) nu folosește btrfs
2. SuSe îl folosește în SLE(SD) 12 doar pentru system, pentru FS-urile de date recomandă xfs
3. Nu îmi place să mă joc cu datele mele (sau ale altora) pe timpul meu

Folosesc de (foarte) mulți ani rsync (înainte ca btrfs să existe :) ) și nu am avut probleme.

#15
Invoc

Invoc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 25.07.2013

View Postshogun1, on 08 octombrie 2015 - 17:43, said:

De ce n-ar citi materialele existente pe arie? http://forum.softped...8554-tutoriale/
Nu vad nici o deosebire structurala intre a avea 1sau 2 hdd-uri, 1, 2 sau n sisteme, la urma urmei clonezi o partitie, o salvezi pe alta partitie, pe alt disc, pe un stick usb... Clonezilla e ok, o folosesc de mult timp, nu mi-a facut probleme.
  

   Citind , conform recomandarii , integral materialul : "Reinstalare bootloader Grub2" in link-ul de mai sus , m-am derutat si mai mult : acum nu mai sunt sigur din cele citite , daca avand eu pe sda1-partitia de sistem , pe sda2-SO Windows , pe sda Grub2 , pe sdb1-Arch , pe care partitie e mai bine sa instalez pana la urma Grub2 ? Pe sda ? Pe sdb ?  Daca pun Grub-ul pe sdb , o sa-mi mai vada Windows-ul ? Acum am Grub-ul pe sda , boot-eaza ambele sisteme si n-am avut probleme nici cu actualizarile in Windows . Rog pe cineva care a postat acolo sa-mi clarifice aceasta dilema .
In ce priveste Clonezilla , ea in sine nu pune probleme , dificultatile apar dupa recovery , cand treebuie sa reinstalezi Grub-ul , existand in acest sens opinii proprii dupa cum s-a postat in topicul mentionat . Va multumesc .

Sigur , pot verifica si eu , dar mi-am zis ca mai bine intreb .

Edited by Adm, 16 January 2017 - 19:49.


#16
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Repui Grub in acelasi loc, in cazul tau /dev/sda. Aceeasi situatie si-n cazul partitiilor clonate.

#17
Invoc

Invoc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 25.07.2013

View Postshogun1, on 09 octombrie 2015 - 16:13, said:

Repui Grub in acelasi loc, in cazul tau /dev/sda. Aceeasi situatie si-n cazul partitiilor clonate.

   Multumesc !

#18
kondordv

kondordv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 05.08.2007

View Postinfernal, on 09 octombrie 2015 - 12:49, said:



Folosesc de (foarte) mulți ani rsync (înainte ca btrfs să existe Posted Image ) și nu am avut probleme.
Mai este de actualitate subiectul? Vad ca au trecut ceva ani. As vrea sa ne concentram putin pe acest rsync care pare minunat dar mai greoi de pus in aplicare. Daca am un disk cu 3 partitii /sda si fiecare din partitii are cate doua LVL-uri. Dupa ce fac backup cu rsync de pe / pe stick, si fac si backup de partition table folosing dd, cum fac restore? Cand zic restore, ma refer, cum montez acel root / ca apoi sa fac rsync pe / si sa am structura la fel ca inainte de backup?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate