Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Problema rulouri pe ferestre cu rama foarte ingusta

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Brick Top

Brick Top

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 25.10.2005
Din cate inteleg, rulourile exterioare se monteaza pe rama ferestrei.
Ferestrele mele au rama foarte ingusta la exterior, sau aproape deloc (0-2cm).
Pot fi instalate rulouri pe o rama ingusta? Exista rulouri care se prind intr-un alt mod, eventual in perete?

#2
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

 Brick Top, on 06 octombrie 2015 - 17:00, said:

Din cate inteleg, rulourile exterioare se monteaza pe rama ferestrei.
Ferestrele mele au rama foarte ingusta la exterior, sau aproape deloc (0-2cm).
Pot fi instalate rulouri pe o rama ingusta? Exista rulouri care se prind intr-un alt mod, eventual in perete?
Rulourile se prin doar în perete,pentru că dacă s-ar prinde de rama ferestrei,aceasta ar trebui găurită și astfel ar fi afectată izolația termica pe care rama o ofera prin acele "camere" interioare.
Așa știu eu.
Informații mai detaliate îți pot oferi colegii specialiști în așa ceva,sau cei la care vrei să le comanzi.

Edited by ascended, 06 October 2015 - 17:52.


#3
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Nu e adevarat, colegu'
Am vizitat de curind citeva showroom-uri, sinele rulourilor se prind de rama geamului. Se pot prinde si de perete, la cerere.
Btw, am aceeasi dilema.

Edited by viotl, 06 October 2015 - 18:11.


#4
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

 viotl, on 06 octombrie 2015 - 18:10, said:

Nu e adevarat, colegu'
Am vizitat de curind citeva showroom-uri, sinele rulourilor se prind de rama geamului. Se pot prinde si de perete, la cerere.
Btw, am aceeasi dilema.
Nu te contrazic,însă ale mele sunt prinse în zid.Și au fost puse așa fără o cerere "specială" din partea mea.De aceea am spus că eu așa cred că se montează.
El(inițiatorul)poate trata cu firma care le montează,anume să i le monteze cum dorește el.

#5
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Se pot pune în ambele moduri, dar de obicei se preferă prinderea de tâmplărie din cauză că glafurile zidăriei nu sunt mai niciodată drepte și paralele, iar ghidajul va fi greu de fixat dacă zidul este foarte strâmb. Când strângi șurubul spre zid, dacă glafurile nu sunt drepte, se poate ca jos, distanța dintre ghidaje să iasă mai îngustă decât sus și ruloul să nu închidă bine.

Problema la rulourile unde tâmplăria este foarte îngropată, este prețul, pentru că nu se pot monta rulouri cu acționare cu șnur, din cauză că șnurul ar trebui să intre în casă prin sticlă, lucru imposibil, fiind nevoie de rulouri acționate cu motor, la care firul electric poate pătrunde pe oriunde (pe lângă ramă) în casă.

Ar mai fi și soluția de compromis a montării ruloului cu șnur în glaf, la exterior, fără a intra în casă cu acționarea, iar atunci ca să umbli la rulou va trebui deschis geamul.

#6
Brick Top

Brick Top

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 25.10.2005

 Digix, on 06 octombrie 2015 - 21:12, said:

Se pot pune în ambele moduri, dar de obicei se preferă prinderea de tâmplărie din cauză că glafurile zidăriei nu sunt mai niciodată drepte și paralele, iar ghidajul va fi greu de fixat dacă zidul este foarte strâmb. Când strângi șurubul spre zid, dacă glafurile nu sunt drepte, se poate ca jos, distanța dintre ghidaje să iasă mai îngustă decât sus și ruloul să nu închidă bine.

Problema la rulourile unde tâmplăria este foarte îngropată, este prețul, pentru că nu se pot monta rulouri cu acționare cu șnur, din cauză că șnurul ar trebui să intre în casă prin sticlă, lucru imposibil, fiind nevoie de rulouri acționate cu motor, la care firul electric poate pătrunde pe oriunde (pe lângă ramă) în casă.

Ar mai fi și soluția de compromis a montării ruloului cu șnur în glaf, la exterior, fără a intra în casă cu acționarea, iar atunci ca să umbli la rulou va trebui deschis geamul.

Multumesc pt. raspunsuri. O sa incep sa caut o firma serioasa.

#7
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Cu plăcere!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate