Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Amenda penala veche

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Lovebird

Lovebird

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 21.09.2012
Buna ziua. Ma confrunt cu o problema care mi-a dat planurile peste cap. Am fost sa imi eliberez cazier pentru examen auto si la politie m-au gasit cu cazier din 2004 ...pentru o palma prietena mea de atunci mi-a facut plangere .am fost la declaratii si atat. Mai departe nu am mai fost cautat sau altceva. Mentionez ca adresa din buletin era unde stateam anterior. Dosarul l-am gasit pe site la minister justitie ca solutionat. Eu timp de 11 ani habar nu am avut de aceasta problema...Ce pot face in situatia data? Am inteles de la politie ca este amenda penala. Multumesc anticipat pentru raspuns.

#2
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
S-a solutionat dosarul prin aplicarea amenzii penale, amenda pe care tu nu ai binevoit a o plati. Te duci si o platesti.

#3
Lovebird

Lovebird

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 21.09.2012
Unde anume o platesc? O plateam cu siguranta dar daca eu am primit instiintarile pe o adresa unde nu mai domiciliam....pur si simplu nu am stiut ca se ajunge asa departe. Nici macar nu stiu valoarea amenzii...la politie nu au putut sa imi dea informatiile astea si nici ei nu stiau exact cui sa ma adresez.

#4
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
La administratia financiara, unde ar trebui sa stie suma cu care esti dator.

#5
Lovebird

Lovebird

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 21.09.2012
Multumesc pentru promptitudine. O ultima intrebare : la administratia financiara unde am domiciliul actual sau la cea din sectorul 1 ,unde s-a judecat cazul?

#6
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015
Din cate stiu la administratia financiara a sectorului unde aveai adresa cand s-a produs fapta.
Daca intre timp,te-ai mutat si (daca ai masina prorie) ai anuntat si administratia financiara sa transferi doasarul auto in nou adresa,atunci trebuie sa te adresezi administratiei financiare adresei actuale.
Daca te-ai mutat,si doar tu stii asta(nu platesti niciun fel de impozit)  in noua adresa(auto,teren,apartament..etc) atunci trebuie sa te interesezi la adm financiara a sectorului unde aveai adresa la data producerii faptei.

#7
Lovebird

Lovebird

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 21.09.2012
Multumesc....intre timp m-am mai interesat si am inteles ca pedeapsa pentru aceasta fapta s-a prescris ( conform noului cod penal neplata amenzii penale se prescrie in termen de 3 ani de la pronuntarea sentintei) . Am sa merg la Administratia financiara sa vad exact.

#8
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Amenzile astea nu intra in termenul de prescriptie al faptei penale pentru care a fost data amenda?
NCP - Art. 154
Termenele de prescripție a răspunderii penale
(1) Termenele de prescripție a răspunderii penale sunt:
a) 15 ani, când legea prevede pentru infracțiunea săvârșită pedeapsa detențiunii pe viață sau pedeapsa închisorii mai mare de 20 de ani;
b. 10 ani, când legea prevede pentru infracțiunea săvârșită pedeapsa închisorii mai mare de 10 ani, dar care nu depășește 20 de ani;
c) 8 ani, când legea prevede pentru infracțiunea săvârșită pedeapsa închisorii mai mare de 5 ani, dar care nu depășește 10 ani;
d) 5 ani, când legea prevede pentru infracțiunea săvârșită pedeapsa închisorii mai mare de un an, dar care nu depășește 5 ani;
e) 3 ani, când legea prevede pentru infracțiunea săvârșită pedeapsa închisorii care nu depășește un an sau amenda.

http://legeaz.net/no...d-penal/art-154

Din putinele mele cunostinte in domeniu, numai amenzi penale se dau ca alternativa la inchisoare atunci cand pedeapsa ajunge pana in 2 ani.
Apoi mai este si art. 134- Reabilitarea de drept
Reabilitarea persoanei fizice are loc de drept în cazul condamnării la amendă sau la pedeapsa închisorii care nu depășește un an, dacă în decurs de 3 ani condamnatul nu a săvârșit nicio altă infracțiune.
Reabilitarea judecătorească se dispune în cazul pedepselor cu executarea efectivă, caz în care termenul de reabilitare se socotește de la data când a luat sfârșit executarea pedepsei principale sau de la data când aceasta s-a prescris.
Gandesc eu ca trebuia sa fie curat cazierul dupa 11 ani, prin stergerea faptei. Desi legea scrie ca se sterge de drept cazierul daca nu s-au mai savarsit si alte fapte penale in perioada de..., in fapt trebuie obtinuta o hotarare judecatoreasca de constatare a reabilitarii de drept, cu care se merge la politie, sectia caziere, pentru a fi radiata respectiva fapta.
Pentru albirea cazierului fa o cerere in instanta, prin care sa soliciti sa se constate ca a intervenit reabilitarea de drept.

In timp ce eu scriam vad ca ai constatat ca s-a prescris Posted Image

Edited by claudiu1, 06 October 2015 - 18:16.


#9
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Se sterge dupa ce el plateste amenda si trece acel termen. Adica termenul incepe a se calcula de la plata amenzii penale.

Edited by mmm3, 06 October 2015 - 18:15.


#10
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004

 mmm3, on 06 octombrie 2015 - 18:15, said:

Se sterge dupa ce el plateste amenda si trece acel termen. Adica termenul incepe a se calcula de la plata amenzii penale.

Eu zic ca amenda a fost prescrisa - NCP - Art. 154, nu exista amenzi imprescriptibile.

@Lovebird - nu ai ce sa cauti la Taxe si impozite locale, nu te poti certa cu ei, aia doar aplica ce li se trimite. Tot in instanta trebuie sa ajungi, asa cum am scris mai sus. Asa ca in cererea aia catre instanta, prin care soliciti sa se constate ca a intervenit reabilitarea de drept, mai cere si constatarea ca amenda penala s-a prescris.

Uite si un model (orientativ) de cerere de reabilitare, pe care sa il adaptezi la situatia ta http://www.modele-ac...catoreasca.html

Edited by claudiu1, 06 October 2015 - 18:45.


#11
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Mai citeste articolul ala si o sa vezi ca nu se aplica in cazul lui. El deja a fost tras la raspundere penala si pedeapsa primita de acesta a fost o amenda penala.

#12
Lovebird

Lovebird

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 21.09.2012
Multumesc mult....problema este ca la Anaf apar curat. Am facut un credit care mai nou se face fara adeverinta venit,doar cu verificare la fisc. Banuiesc ca daca eram dator a\la ei nu isi dadeau acceptul pentru credit. Offf.....cate tragi pentru o prostie facuta in tinerete :(

#13
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Nu ii intereseaza pe cei de la banci de amenzile tale. Ei se uita la venituri la ANAF, nu la altceva. Adica vad fisa fiscala.

Edited by mmm3, 06 October 2015 - 19:11.


#14
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005
Spune-le ca-s prosti de bubuie:

Quote

Art. 162 – Termenele de prescripţie a executării pedepsei (1)
Termenele de prescripţie a executării pedepsei pentru persoana fizică sunt:
a) 20 de ani, când pedeapsa care urmează a fi executată este detenţiunea pe viaţă sau închisoarea mai mare de 15 ani;
B) 5 ani, plus durata pedepsei ce urmează a fi executată, dar nu mai mult de 15 ani, în cazul celorlalte pedepse cu închisoarea;
c) 3 ani, în cazul când pedeapsa este amenda.
(2) Termenele prevăzute în alin. (1) se socotesc de la data când hotărârea de condamnare a rămas definitivă.

Citeste in intregime articolul: Art. 162 – Termenele de prescripţie a executării pedepsei http://wp.me/p6Mj5H-9v


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate