Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Masina cu numere Romanesti in UK

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
catalinoprescu

catalinoprescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 06.01.2010
Am si eu o problema, poate ma poate lamuri cineva.
Eu am o autoutilitara de 3,5 tone, proprietatea firmei mele si inmatriculata tot pe firma.
Eu vreau sa plec la munca in Anglia, mai exact la Liverpool. Problema este ca vreau sa plec cu tot cu masina pana vad care este treaba pe acolo (as lua o marfa din RO pt. UK sa-mi acopar costurile + un mic profit) si daca totul este ok si chiar se castiga cum zic unii, vand masina in RO, probabil peste un an cand as avea concediu. Nu vreau sa dau vrabia din mana sperand ca prind cioara de pe gard, as prefera sa pastrez si vrabia pana vad daca am prins cioara :) Am auzit tot felul de discutii ca nu prea ai avea voie mai mult de 6 luni iar daca esti luat in evidente la ei ca lucrezi acolo, nu ai voie mai mult de 14 zile.
Masina vreau sa o las inmatriculata tot in RO, nici nu stiu daca as avea voie sa inmatriculez in UK o masina, proprietate a unei firme din Romania.
Masina fiind a unei firme, nu a mea personala, as putea ocoli legea in vreun fel? Nu m-ar deranja ca ar trebui sa platesc taxe in UK dar nici sa o inscriu ba in Uk ba in RO nu mi-ar conveni. Si daca as inmatricula masina uin UK, nu as mai putea lua nici o marfa cand m-as intoarce in tara in vacanta pt. ca asigurarea CMR pe care o am incheiata nu ar mai fi valabila si nimeni de pe BT nu mi-ar da marfa daca as spune ca am masina de anglia si firma e in RO, nu prezinti credibilitate.
Nu fac transport in UK, doar masina mea cu care as circula cand as avea nevoie.
Poate ma poate ajuta cineva cu o informatie concreta.
Va multumesc.

#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007
Eu zic ca trebuie sa iei de bun ce scrie pe https://www.gov.uk/i...mporary-imports

Quote



7. Temporary imports
You can usually use a vehicle with non-UK number plates without needing to tax or register it in the UK if all of the following apply:
you’re visiting and don’t plan to live here
you only use the vehicle up to 6 months in a 12-month period (one single visit, or several shorter visits adding up to a 6-month period)
the vehicle is registered and taxed in its home country


You must tax and register your vehicle in the UK if you become a resident or your stay is longer than 6 months.


#3
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Caz It(eu pasager):mert sprinter merge prin ZTL(zona trafic limitat),vin 2 motomilitieni-amenda 100si ceva de platit pe loc(cheile de la mas. luate de ei).Nu platesti -vine platforma-parc de masini sechestrate judiciar(se adauga alte costuri).Si da, poti ocoli legea:1-masina pe firma 2 esti turist(nu ai rezidenta).Dar daca ai sa muncesti cu carte automat vei avea rezidenta.Cel putin in It esti obligat sa o treci la ei.Vezi pct. 1 ai 2.

#4
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 catalinoprescu, on 06 octombrie 2015 - 15:55, said:

Am si eu o problema, poate ma poate lamuri cineva.
Eu am o autoutilitara de 3,5 tone, proprietatea firmei mele si inmatriculata tot pe firma.
Eu vreau sa plec la munca in Anglia, mai exact la Liverpool. Problema este ca vreau sa plec cu tot cu masina pana vad care este treaba pe acolo (as lua o marfa din RO pt. UK sa-mi acopar costurile + un mic profit) si daca totul este ok si chiar se castiga cum zic unii, vand masina in RO, probabil peste un an cand as avea concediu. Nu vreau sa dau vrabia din mana sperand ca prind cioara de pe gard, as prefera sa pastrez si vrabia pana vad daca am prins cioara Posted Image Am auzit tot felul de discutii ca nu prea ai avea voie mai mult de 6 luni iar daca esti luat in evidente la ei ca lucrezi acolo, nu ai voie mai mult de 14 zile.
Masina vreau sa o las inmatriculata tot in RO, nici nu stiu daca as avea voie sa inmatriculez in UK o masina, proprietate a unei firme din Romania.
Masina fiind a unei firme, nu a mea personala, as putea ocoli legea in vreun fel? Nu m-ar deranja ca ar trebui sa platesc taxe in UK dar nici sa o inscriu ba in Uk ba in RO nu mi-ar conveni. Si daca as inmatricula masina uin UK, nu as mai putea lua nici o marfa cand m-as intoarce in tara in vacanta pt. ca asigurarea CMR pe care o am incheiata nu ar mai fi valabila si nimeni de pe BT nu mi-ar da marfa daca as spune ca am masina de anglia si firma e in RO, nu prezinti credibilitate.
Nu fac transport in UK, doar masina mea cu care as circula cand as avea nevoie.
Poate ma poate ajuta cineva cu o informatie concreta.
Va multumesc.

Eu am tinut pesonal masina doi ani in UK fara probleme si am prieteni care au masini cu nr de Ro de ani ani buni.Marfa duc din Irl,traversez UK ,ocazional mai iau marfa din UK pentru RO,nu stramba nimeni din nas atat timp cat esti cu banul in mana.

#5
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Hai ca ti-a raspuns Karhu.

#6
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,046
  • Înscris: 02.09.2005
deci, baga mare 6 luni

#7
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 jericho, on 06 octombrie 2015 - 16:14, said:

deci, baga mare 6 luni

Oricum nu te controleaza nimeni,iar la o adica treci odata la sase luni pana la Calais,doar gasesti bilete ieftine din timp.

#8
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
La englezi nu poți circula cu numere din altă țară mai mult de 6 luni dar la noi poți circula nelimitat cu numere din Bulgaria?

#9
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 19.12.2012

 neur0, on 06 octombrie 2015 - 16:21, said:

La englezi nu poți circula cu numere din altă țară mai mult de 6 luni dar la noi poți circula nelimitat cu numere din Bulgaria?

Nu, au modificat legea si la noi....

#10
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 neur0, on 06 octombrie 2015 - 16:21, said:

La englezi nu poți circula cu numere din altă țară mai mult de 6 luni dar la noi poți circula nelimitat cu numere din Bulgaria?

Poti,nu te intrereaba nimeni de sananate.

 A10, on 06 octombrie 2015 - 16:28, said:

Nu, au modificat legea si la noi....

Nu au ce lege sa modifice,ar vrea ei dar nu au cum,Romania nu e UK sa fie insula,sa-ti ceara la o adica biletele de ferry.

#11
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015

 ady_77, on 06 octombrie 2015 - 16:31, said:


Nu au ce lege sa modifice,ar vrea ei dar nu au cum,Romania nu e UK sa fie insula,sa-ti ceara la o adica biletele de ferry.

Ba se poate si la noi..Data,ora si punctul vamal prin care ai trecut la sosire in Romania. Toate iesirile din tara au camere de luat vederi..Se poate verifica usor.
SE poate dar NU se vrea Posted Image

#12
mihai_9600

mihai_9600

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.05.2005
'you only use the vehicle up to 6 months in a 12-month period'

daca te duci si te intorci de la Calais nu inseamna ca se reseteaza contorul si poti sta alte 6 luni.

#13
catalinoprescu

catalinoprescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 06.01.2010
Masina mea este inmatriculata pe firma si este proprietatea firmei. Ca firma este a mea este partea a doua. Nici nu stiu daca as putea inmatricula masina in UK, masina fiind a unei firme din RO. E ca si cum as inmatricula eu in UK masina lui tata. Ar trebui intai sa o cumpar, sa o trec pe numele meu iar apoi sa o inmatriculez.
Nu ar fi o problema sa plec din UK pt. cateva ore odata la 6 luni dar legea lor spune ca si trebuie sa stai afara 6 luni, nu doar sa pleci pentru cateva ore.
Si legea mai spune ceva: daca te angajezi acolo si devi rezident, trebuie sa declari si sa inregistrezi masina la 14 zile, nu stiu daca mai e valabila faza cu 6 luni. In 6 luni as fi putut lua o hotarare daca vand masina si raman in UK sau ma intorc acasa.
Ma mai gandeam la un lucru dar nu cunosc legea si nu stiu daca este posibil: Imi fac contract de munca la firma din RO ca muncesc 4 ore pe zi sau ceva de genul asta. Am gasit o lege dar nu stiu daca o interpretez corect:

Excepţii de la regula reînmatriculării în termen de 6 luni
Lucrători transfrontalieri independenţi
În calitate de lucrător independent care locuieşte în ţara A şi lucrează în ţara B, aveţi dreptul să folosiţi maşina de serviciu în ţara A, fără să o înmatriculaţi acolo, doar dacă:
maşina a fost cumpărată pe firmă;
o utilizaţi în ţara A în principal în interes de serviciu şi doar rareori în interes personal;
aveţi sediul legal în altă ţară.
Atenţie! Maşina de serviciu trebuie să fi fost cumpărată pe firmă. Dacă aţi achiziţionat-o pe persoană fizică, trebuie să o înmatriculaţi în ţara în care locuiţi.


Teoretic aia poate fi masina de serviciu iar eu pot lucra din fata calculatorului pentru o firma din RO sau ... fac munca de cercetare. Cercetez creioane pt. o firma din RO si presupune sa fac drumuri scurte si dese la librarie sa cumpar cate un creion din fiecare lot si pentru asta am nevoie de o masina sa ma deplasez. Nu scrie nicaieri ca nu ii poti da cuiva ca masina de serviciu o ... autoutilitara.
Am postat si link, sper sa am voie pe forum:
http://europa.eu/you...es/index_ro.htm

Edited by catalinoprescu, 06 October 2015 - 19:43.


#14
catalinoprescu

catalinoprescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 06.01.2010

 neur0, on 06 octombrie 2015 - 16:21, said:

La englezi nu poți circula cu numere din altă țară mai mult de 6 luni dar la noi poți circula nelimitat cu numere din Bulgaria?
... sau cu numere de Anglia. Am un vecin de bloc si are 3 autoutilitare cu numere de Anglia. Le are de cel putin un an, cara lemne cu ele. Ocupa si loc de parcare platita care teoretic nu se pot acorda autoutilitarelor de nici un fel si nici masinilor din alta tara sau alt bloc. Fiecare bloc are arondate niste strazi pt. parcare cu plata, nu poti inchiria un loc de pe strada de langa. Cel putin in Bucuresti, sectorul 3 asa este.

Edited by catalinoprescu, 06 October 2015 - 19:56.


#15
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 Bebeluka, on 06 octombrie 2015 - 17:47, said:


Ba se poate si la noi..Data,ora si punctul vamal prin care ai trecut la sosire in Romania. Toate iesirile din tara au camere de luat vederi..Se poate verifica usor.
SE poate dar NU se vrea Posted Image

 catalinoprescu, on 06 octombrie 2015 - 19:23, said:

Masina mea este inmatriculata pe firma si este proprietatea firmei. Ca firma este a mea este partea a doua. Nici nu stiu daca as putea inmatricula masina in UK, masina fiind a unei firme din RO. E ca si cum as inmatricula eu in UK masina lui tata. Ar trebui intai sa o cumpar, sa o trec pe numele meu iar apoi sa o inmatriculez.
Nu ar fi o problema sa plec din UK pt. cateva ore odata la 6 luni dar legea lor spune ca si trebuie sa stai afara 6 luni, nu doar sa pleci pentru cateva ore.
Si legea mai spune ceva: daca te angajezi acolo si devi rezident, trebuie sa declari si sa inregistrezi masina la 14 zile, nu stiu daca mai e valabila faza cu 6 luni. In 6 luni as fi putut lua o hotarare daca vand masina si raman in UK sau ma intorc acasa.
Ma mai gandeam la un lucru dar nu cunosc legea si nu stiu daca este posibil: Imi fac contract de munca la firma din RO ca muncesc 4 ore pe zi sau ceva de genul asta. Am gasit o lege dar nu stiu daca o interpretez corect:

Excepţii de la regula reînmatriculării în termen de 6 luni
Lucrători transfrontalieri independenţi
În calitate de lucrător independent care locuieşte în ţara A şi lucrează în ţara B, aveţi dreptul să folosiţi maşina de serviciu în ţara A, fără să o înmatriculaţi acolo, doar dacă:
maşina a fost cumpărată pe firmă;
o utilizaţi în ţara A în principal în interes de serviciu şi doar rareori în interes personal;
aveţi sediul legal în altă ţară.
Atenţie! Maşina de serviciu trebuie să fi fost cumpărată pe firmă. Dacă aţi achiziţionat-o pe persoană fizică, trebuie să o înmatriculaţi în ţara în care locuiţi.


Teoretic aia poate fi masina de serviciu iar eu pot lucra din fata calculatorului pentru o firma din RO sau ... fac munca de cercetare. Cercetez creioane pt. o firma din RO si presupune sa fac drumuri scurte si dese la librarie sa cumpar cate un creion din fiecare lot si pentru asta am nevoie de o masina sa ma deplasez. Nu scrie nicaieri ca nu ii poti da cuiva ca masina de serviciu o ... autoutilitara.
Am postat si link, sper sa am voie pe forum:
http://europa.eu/you...es/index_ro.htm

Da cine te opreste sa-ti faci acte de selfemployer in UK si un contract naspa cu firma din Ro? Chiar nu te costa nimic.

#16
catalinoprescu

catalinoprescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 06.01.2010
Nu e vorba de asta, intreb daca este legal. Dupa interpretarea mea a legii, pare sa fie ok insa nu inseamna ca o si interpretez corect. Aici da situatia in care locuiesti intr-o tara si muncesti in alta, nu da si situatia in care muncesti in 2 tari dar locuiesti doar intr-una. Aia ma roade pe mine. Vreau sa stiu daca e legal sau nu, sa scot masina la vanzare sau sa mai astept.
Teoretic, conform legilor romanesti, nici nu ar trebui sa ma angajez la firma mea. Legea spune ca daca sunt administratorul firmei, pot lucra legal fara sa fiu angajat.

Edited by catalinoprescu, 07 October 2015 - 09:52.


#17
AppleG5

AppleG5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 21.04.2008
Poti folosi masina inmatriculata pe firma in RO, tu locuind in UK si fiind rezident, dar in anumite conditii. O alta posibilitate este ca masina sa fie in leasing si tu esti utilizator persoana juridica. Va trebui insa sa existe o relatie de munca sau contractuala de orice natura (gen inchiriata). Acest lucru il dovedesti cu o imputernicire care mentioneaza ce relatie de munca sau contractuala exista. Daca relatia este de munca, gen angajat, atunci trebuie sa declari si veniturile din afara tarii (adica din RO) la HRMC. Altfel o vei pati. Verificarile facute in acest moment cand au o suspiciune ca esti rezident iar masina e inmatriculata in alta tara includ si existenta ta ca platitor de impozite in UK.
Pentru astfel de situatii nu exista limite de timp, dar se presupune ca fiind lucrator transfrontalier vei avea iesiri dese, astfel ca acele imputerniciri trebuie sa coincida ca date calendaristice cu intrari si iesiri din tara. O imputernicire de folosire auto fie ca angajat fie ca utilizator nu poate depasi 3 luni. Daca depaseste trei luni esti in situatia in care de fapt esti utilizator permanent si atunci, fiind rezident UK, esti obligat sa o inmatriculezi, cazi in extrema cealalta, ai termen maxim de inmatriculare 2 saptamani.
Personal, am fost in acest caz (cel de leasing, insa), am fost oprit, controlat, am iesit intrat de mai multe ori, controlat la vama. Rezidenta declarata face parte din deschiderea contului bancar in UK, probabil nu e atent nimeni si nu memoreaza intrebarile adresate la deschiderea contului bancar in UK, esti intrebat daca te declari rezident in UK for tax purposes. Automat banca te raporteaza la HMRC, pentru ca atunci cand sa zicem primesti dobanda ptr banii din cont, banca va calcula si va retine impozit penrru dobanda si economiile care depasesc o anumita valoare, e obligata prin lege. Oricine crede ca poate fenta cu masinile inmatriculate pe persoana fizica in RO se inseala, de cateva luni bune au inceput sa ridice masini in zona Londrei, Yorkshire si alte cateva comitate, au creat un "highway patrol" special pentru asta. Mai scapi de multe ori, dar nu la nesfarsit. Iar atunci cand masinile sunt inmatriculate pe firma si ai avut ghinion si te-au oprit vor verifica daca firma exista, este de leasing, daca nu e de leasing are sau nu are relatii comerciale sau interese economice in UK...
Pana la urma eu am inmatriculat masina aici la terminarea leasingului, nu am avut chef sa o vand, merg des pe continent si nu am avut probleme sa conduc aici cu volan pe stanga. Plus ca nu era rentabil din punct de vedere asigurari, ma costa mai putin aici decat in RO cu aproximativ 500 de lire chiar si daca aici taxa de drum e mai mare ca la noi. Plus ca poti lasa masina inmatriculata si in tara, inmatricularile in UK functionand un pic altfel, certificatul de inmatriculare e dovada ca esti "registered keeper" adica folosesti masina, nu ca esti proprietar. Daca la inmatriculare trimiti un contract de V/C sau o factura in baza de date a DVLA va aparea ca esti si proprietar, dar pe certificat nu scrie acest lucru.

Edited by AppleG5, 08 October 2015 - 02:17.


#18
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,254
  • Înscris: 24.06.2006

 AppleG5, on 08 octombrie 2015 - 02:12, said:

Plus ca nu era rentabil din punct de vedere asigurari, ma costa mai putin aici decat in RO cu aproximativ 500 de lire chiar si daca aici taxa de drum e mai mare ca la noi.
in Ro sunt asigurari auto mai mari ca in UK? pare incredibil

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate