Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

4 firme private din 10 sunt pe pierdere in Romania

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
32 replies to this topic

#1
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Numarul firmelor private cu pierderi a crescut simtitor, pana la 244.600, adica 41% din totalul firmelor private. Firmele cu pierderi vin in principal din comert (38%) si servicii si utilitati (37%), cele mai mari pierderi fiind inregistrate insa in servicii si utilitati (12,8 miliarde lei, respectiv 31% din pierderea agregata) si industrie (12,1 miliarde lei, respectiv 29%). In functie de dimensiune, majoritatea covarsitoare a firmelor care inregistreaza pierderi sunt microintreprinderi (231.500 firme). Peste 67.000 de firme au doar activitate scriptica (cifra de afaceri nula), se arata in Raportul asupra stabilitatii financiare publicat de Banca Centrala

http://economie.hotn...-raport-bnr.htm

41% mi se pare enorm , economia si capitalismul duduie in Romania.

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Adica nu mai castiga asa mult, sau produc mai putin decat cheltuiesc?
Daca prima situatie se aplica, mi se pare normal. Criza, alea, alea...

#3
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Apoi 4 din 6 fac evaziune si sunt la limita legalitatii, si restul se prostitueaza pentru bani, cam asta este economia care duduie

#4
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eºti condus de proºti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 galeo, on 06 octombrie 2015 - 15:27, said:

41% mi se pare enorm , economia si capitalismul duduie in Romania.
ar trebui mai controlată şi amendată!
draqcu' o pune să muncească cinstit? nu poate da tunuri ca politicul?
mi se pare puţin 41
pe aici 80 sunt în faliment

întreb şi eu ca bou'... ce să meargă cînd salarul nu acoperă chiria?

Edited by sarac.lipit, 06 October 2015 - 15:36.


#5
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

 YOUR_GOD, on 06 octombrie 2015 - 15:31, said:

Adica nu mai castiga asa mult, sau produc mai putin decat cheltuiesc?
Daca prima situatie se aplica, mi se pare normal. Criza, alea, alea...
Daca se numeste pierdere, inseamna ca produc mai putin decat cheltuie.
Ce nu inteleg micii capitalisti de aici de pe forum e ca sfarsitul lor e aproape pentru ca sunt prea mici. Firmele mutante mari ii vor scoate de pe piata, nu mai exista concurenta, exista doar canibalizare, nu mai e loc pentru cei mici.

#6
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Doar pe hartie....
Am vazut acum 2 saptamani un articol cu top 10  firme din transilvania sa vezi acolo manevre...
Una nu dau nume avea cifra de afaceri 2 miliarde jumate de iepuroi si cica castig de doar 47 de milioane pe cand alta care fabrica tot aceleasi piese ca si ea avea 900 de milioane euro cifra de afaceri si castig de 45 de milioane de euro,mie imi cam pare ca prima firma face manevre...si asta e doar un exemplu care l-am vazut eu concret.

Edited by I2O, 06 October 2015 - 15:35.


#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Galeo, sa ramana numai cei care se descurca. Credeam ca asa a fost mereu.
La noi este si conceptia inavutirii peste noapte si apoi a aruncarii cu bani.

#8
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

 galeo, on 06 octombrie 2015 - 15:27, said:

Numarul firmelor private cu pierderi a crescut simtitor, pana la 244.600, adica 41% din totalul firmelor private. I
n functie de dimensiune, majoritatea covarsitoare a firmelor care inregistreaza pierderi sunt microintreprinderi (231.500 firme).
Deci din 244.600 firme 231.500 sunt microintreprinderi, adica 94.64%. Cam asta e si procentul evazionistilor asa ca o pura coincidenta.
Stim cu totii ca microintreprinderile mereu ies pe pierdere scriptic.
La fel stim cu totii ca asociatii acestor microintreprinderi o duc mereu bine, casa noua, masina noua... doar la profit la firma ies "in pierdere".

#9
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Jucatorii mari mondiali acapareaza toata piata, din orice domeniu, nu mai e loc pentru cei mici, corporatiile au devenit mai puternice decat statele in sine.

#10
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,239
  • Înscris: 31.08.2006

 galeo, on 06 octombrie 2015 - 15:27, said:

Numarul firmelor private cu pierderi a crescut simtitor, pana la 244.600, adica 41% din totalul firmelor private. Firmele cu pierderi vin in principal din comert (38%) si servicii si utilitati (37%), cele mai mari pierderi fiind inregistrate insa in servicii si utilitati (12,8 miliarde lei, respectiv 31% din pierderea agregata) si industrie (12,1 miliarde lei, respectiv 29%). In functie de dimensiune, majoritatea covarsitoare a firmelor care inregistreaza pierderi sunt microintreprinderi (231.500 firme). Peste 67.000 de firme au doar activitate scriptica (cifra de afaceri nula), se arata in Raportul asupra stabilitatii financiare publicat de Banca Centrala

http://economie.hotn...-raport-bnr.htm

41% mi se pare enorm , economia si capitalismul duduie in Romania.

            Cum or fi in pierdere atat de multe, nu stiu. Eu vad circuland in Bucuresti o multime colosala de masini si de la firme, si particulare, ceea ce constituie un semn de prosperitate. Sunt anumite intervale orare in Bucuresti in care mai bine mergi per pedes decat cu RATB-ul sau masina mica.

#11
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

 I2O, on 06 octombrie 2015 - 15:34, said:

Doar pe hartie....
Am vazut acum 2 saptamani un articol cu top 10  firme din transilvania sa vezi acolo manevre...
Una nu dau nume avea cifra de afaceri 2 miliarde jumate de iepuroi si cica castig de doar 47 de milioane pe cand alta care fabrica tot aceleasi piese ca si ea avea 900 de milioane euro cifra de afaceri si castig de 45 de milioane de euro,mie imi cam pare ca prima firma face manevre...si asta e doar un exemplu care l-am vazut eu concret.
Aia nu e firma pe pierdere

#12
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 galeo, on 06 octombrie 2015 - 15:37, said:

Aia nu e firma pe pierdere
Nu e pe pierdere...doar mentionam ca se fac multe manevre peste tot....

#13
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
http://www.wall-stre...cazut.html?full

#14
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

 I2O, on 06 octombrie 2015 - 15:34, said:

Am vazut acum 2 saptamani un articol cu top 10  firme din transilvania sa vezi acolo manevre...
Da link catre articol, ca am dori sa vedem si noi

Edited by mmm3, 06 October 2015 - 15:46.


#15
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Eu ma uitam la zona pietei centrale din orasul meu, unde e gol, tarabele sunt goale clienti nu mai sunt, peisajul e dezolant, mare parte din spatiile comerciale sunt de vanzare sau de inchiriat.

In urma cu cativa ani  piata si magazinele din jur erau pline, nu te puteai misca, taximetristii aveau clienti, era o mica economie care se misca, bani circulau pe plan local.

Acum banii ajung in supermarket-uri, si din supermarket-uri in conturile unor multi miliardari care nici nu au auzit probabil de Romania.

Edited by galeo, 06 October 2015 - 15:48.


#16
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 galeo, on 06 octombrie 2015 - 15:27, said:

Numarul firmelor private cu pierderi a crescut simtitor, pana la 244.600, adica 41% din totalul firmelor private. Firmele cu pierderi vin in principal din comert (38%) si servicii si utilitati (37%), cele mai mari pierderi fiind inregistrate insa in servicii si utilitati (12,8 miliarde lei, respectiv 31% din pierderea agregata) si industrie (12,1 miliarde lei, respectiv 29%). In functie de dimensiune, majoritatea covarsitoare a firmelor care inregistreaza pierderi sunt microintreprinderi (231.500 firme). Peste 67.000 de firme au doar activitate scriptica (cifra de afaceri nula), se arata in Raportul asupra stabilitatii financiare publicat de Banca Centrala

http://economie.hotn...-raport-bnr.htm

41% mi se pare enorm , economia si capitalismul duduie in Romania.
Nu pot decat sa ii felicit pe cei care pot iesi "pe rosu" .
Dau o mare mumu statului asta imbacsit de functionari corupti / prosti / jegosi .

Daca as putea as face si eu la fel incepand de maine .

#17
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

 galeo, on 06 octombrie 2015 - 15:46, said:

Eu ma uitam la zona pietei centrale din orasul meu, unde e gol, tarabele sunt goale clienti nu mai sunt, peisajul e dezolant, mare parte din spatiile comerciale sunt de vanzare sau de inchiriat.
E un semn bun acesta. Tarabele trebuie sa dispara din peisajul tarii, de asemenea si "spatiile comerciale" din centru care nu fac decat sa blocheze traficul pe strazi si trotuare.
Locul comertului sunt in adevaratele spatii comerciale, nu la fiecare parter de bloc sau casa, acestea din urma nu sunt spatii comerciale.

#18
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Situatia e mai ingrijoratoare pentru ca asta se intampla in 2015, cand controlul fiscului asupra firmelor a crescut, e mult mai greu sa intri fraudulos pe pierdere decat in urma cu cativa ani.

 mmm3, on 06 octombrie 2015 - 15:49, said:

E un semn bun acesta. Tarabele trebuie sa dispara din peisajul tarii, de asemenea si "spatiile comerciale" din centru care nu fac decat sa blocheze traficul pe strazi si trotuare.
Locul comertului sunt in adevaratele spatii comerciale, nu la fiecare parter de bloc sau casa, acestea din urma nu sunt spatii comerciale.
E piata moderna, construita recent, cu aer conditionat, si toate dotarile necesare
Interesul e ca banii aia sa ramana in economia locala taximetristul cu banii incasati sa cumpere rosii din piata. Comerciantul de rosii cumpara carne de la celalalt magazin, Cel cu carne cumpara lapte de la celalat, si tot asa.
Nu ca banii sa ajunga si sa fie blocati in conturile unor multi miliardari straini, din nu stiu ce paradis fiscal.

Edited by galeo, 06 October 2015 - 15:56.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate