Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 

Deschidere cont bancar in Europa fara rezidenta!

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Teddz84

Teddz84

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.10.2015
Buna ziua,

Deschid acest topic (si primul meu topic totodata) pt ca nu am gasit niciunde informatii relevante.

Doresc sa va intreb daca stie cineva cum se poate deschide un cont bancar in o tara in care nu esti rezident (mentionez ca locuiesc si am doar cetatenie romana) cum ar fi :
  • Austria
  • Belgia
  • Franta
  • Finlanda
  • Germania
  • Irlanda
  • Italia
  • Olanda
  • Spania
  • ETC
Va multumesc anticipat.
Teddy

#2
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
În 2010 aveai nevoie de :
1. Act de identitate (carte de identitate/pașaport), dar nu buletin vechi
2. O dovadă a adresei,

În Germania am putut deschide un cont cu CI + o dovadă de adresă provizorie. Ai grijă să închizi contul Imediat ce nu mai ai nevoie de el!!!!
Ai mare mare mare grijă la comisioane. Nu prea găsești bănci echivalente cu BT sau ING-urile, din pdv al comisioanelor/facilităților,

Totuși, acum citesc, unele bănci pot refuza clienții nerezidenți.

Edited by Rhesus, 06 October 2015 - 15:39.


#3
Teddz84

Teddz84

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.10.2015

 Rhesus, on 06 octombrie 2015 - 15:35, said:

În 2010 aveai nevoie de :
1. Act de identitate (carte de identitate/pașaport), dar nu buletin vechi
2. O dovadă a adresei,

În Germania am putut deschide un cont cu CI + o dovadă de adresă provizorie. Ai grijă să închizi contul Imediat ce nu mai ai nevoie de el!!!!
Ai mare mare mare grijă la comisioane. Nu prea găsești bănci echivalente cu BT sau ING-urile, din pdv al comisioanelor/facilităților,

Totuși, acum citesc, unele bănci pot refuza clienții nerezidenți.

Multumesc pentru informatii. Crezi ca pot sa fac contul ala fara sa ma duc pana in Franta / Germania ?

#4
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
99% nu. Tocmai pt. că îți cer ID-ul. Dacă ai o față mai... de sărăcuț au dreptul legal de ați întârzia deschiderea, pt. verificări.

Deși nu toate cer rezidență, mai toate cer dovadă unei adrese (provizorii).

Edited by Rhesus, 06 October 2015 - 15:48.


#5
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
În Lituania poți obține e-rezidență și poți deschide cont bancar fără să te duci fizic acolo. Încerci să ascunzi banii de nevastă?

#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 Teddz84, on 06 octombrie 2015 - 15:23, said:

Finlanda
In Fi nu se poate decat daca ai CNP finlandez (henkilötunnus) deci implicit trebuie sa fii rezident.

Edited by Karhu, 06 October 2015 - 16:10.


#7
Teddz84

Teddz84

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.10.2015

 neur0, on 06 octombrie 2015 - 15:49, said:

Încerci să ascunzi banii de nevastă?

Nu chiar incerc sa am un cont in strainatate in una din tarile alea fara sa ma duc acolo :)

 Rhesus, on 06 octombrie 2015 - 15:45, said:

99% nu. Tocmai pt. că îți cer ID-ul. Dacă ai o față mai... de sărăcuț au dreptul legal de ați întârzia deschiderea, pt. verificări.

Deși nu toate cer rezidență, mai toate cer dovadă unei adrese (provizorii).

In legatura cu asta daca am adresa provizorie + buletin in original trebuie sa fiu acolo ? sau e macar o posibilitate sa nu ma duc pana acolo ?

#8
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Nu.

1. Fie ai CI + adresă provizorie, și mergi personal la bancă + banca acceptă non-rezidenți
2. Fie, cazul Finalandei, ai nevoie de rezidență, și implicit CI finlandez.

Totuși, Germania nu cere rezidență (nu cerea, cel puțin acum 6 ani). Dar cere prezența fizică .

Edited by Rhesus, 06 October 2015 - 16:08.


#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,099
  • Înscris: 09.01.2007
Trebe o scrisoare de bonitate de la banca unde ai cont current in RO.

#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 Rhesus, on 06 octombrie 2015 - 16:06, said:

2. Fie, cazul Finalandei, ai nevoie de rezidență, și implicit CI finlandez.
De fapt nu de CI, ci doar de certificatul de rezidenta (poate sa fie si temporar). Dar oricum, pt initiator, varianta finlandeza iese din discutie.

#11
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
In Germania am deschis cont la Volksbank doar cu CI si actul doveditor de domiciliu/rezidenta(primit de la Primarie).

#12
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 Teddz84, on 06 octombrie 2015 - 15:23, said:

Buna ziua,

Deschid acest topic (si primul meu topic totodata) pt ca nu am gasit niciunde informatii relevante.

Doresc sa va intreb daca stie cineva cum se poate deschide un cont bancar in o tara in care nu esti rezident (mentionez ca locuiesc si am doar cetatenie romana) cum ar fi :
  • Austria

  • Belgia

  • Franta

  • Finlanda

  • Germania

  • Irlanda

  • Italia

  • Olanda

  • Spania

  • ETC
Va multumesc anticipat.
Teddy


Irlanda,un act de identitate romanesc si o dovada de adresa(se rezolva imediat),sau o dovada de la un angajator(si aia se rezolva).

#13
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Te duci in tara care vrei,la primaria din orasul respectiv faci o cerere si-ti vor trece ex:"Street,via etc Linistii". De fapt esti homeless,boschetar.Dar militianu(imi place termenul)stie ce si cum despre tine.Sau iei un pat,camera in chirie,faci cerere de rezidenta,astepti cam 20-30 zile si-ti faci cont.Dar in postul 4 vezi procentul99%.Au nevoie fizic de tine cel putin pt. semnat.

In postul 12 iti zice de combinatii la fata locului(se pot face).Dar tot trebuie sa fii acolo.

#14
balios

balios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 27.06.2014
MikeSpike, ce ai spus tu nu e valabil pentru orice tara. In Spania de ex nu iti mai face nimeni cont daca nu ai NIE, adica rezidenta permanenta acolo.

Initiator, cauta viabuy pe google. Iti deschide cont in Anglia, fara sa mergi pana acolo. Costurile sunt de vreo 30 de euro pe an, si trebuie sa platesti anticipat pe 3 ani. Iti trimit cardul acasa in cateva zile.

#15
Teddz84

Teddz84

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.10.2015
Ok! Va multumesc tutror pentru informatii. Daca reusesc sa rezolv va tin la curent cum am facut, daca nu reusesc fara sa merg acolo nu cred ca ma ocup anul asta de problema.

Inca o intrebare: Daca aveti idee un cont bancar de pe numele X se poate transfera (dona cu totul )persoanei cu  numele Y din o tara europeana in alta tara europeana? adica x cetatean german face cont in germania si face contul cadou cu totul lui Y cetatean roman ?

#16
balios

balios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 27.06.2014
Nu, contul e nominal si nu se poate face cadou/dona. Citeste postul meu de mai sus

#17
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 Teddz84, on 06 octombrie 2015 - 16:32, said:

Ok! Va multumesc tutror pentru informatii. Daca reusesc sa rezolv va tin la curent cum am facut, daca nu reusesc fara sa merg acolo nu cred ca ma ocup anul asta de problema.

Inca o intrebare: Daca aveti idee un cont bancar de pe numele X se poate transfera (dona cu totul )persoanei cu  numele Y din o tara europeana in alta tara europeana? adica x cetatean german face cont in germania si face contul cadou cu totul lui Y cetatean roman ?

Zii concret ce vrei,poate te putem ajuta.Un card prepay te ajuta?

#18
Teddz84

Teddz84

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.10.2015

 ady_77, on 06 octombrie 2015 - 16:57, said:


Zii concret ce vrei,poate te putem ajuta.Un card prepay te ajuta?

Vreau sa fac o campanie pe Kicksterter pentru un proiect si nu ma lasa sa dau drumu la campanie decat daca am un cont in una din tarile mentionate mai sus. Nu stiu daca ma ajuta card prepay (ar putea ajuta daca are routing si un account number - acel prepay card) cel putin asa scrie pe site.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate