Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Deschidere cont bancar in Europa fara rezidenta!

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Teddz84

Teddz84

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.10.2015
Buna ziua,

Deschid acest topic (si primul meu topic totodata) pt ca nu am gasit niciunde informatii relevante.

Doresc sa va intreb daca stie cineva cum se poate deschide un cont bancar in o tara in care nu esti rezident (mentionez ca locuiesc si am doar cetatenie romana) cum ar fi :
  • Austria

  • Belgia

  • Franta

  • Finlanda

  • Germania

  • Irlanda

  • Italia

  • Olanda

  • Spania

  • ETC
Va multumesc anticipat.
Teddy

Edited by Teddz84, 06 October 2015 - 15:36.


#2
uira

uira

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 29.01.2005
In principiu poti doar cu copie dupa contract de munca.

#3
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
In Franta trebuie sa fii rezident. Iar  ca sa fii rezident (sa inchiriezi locuinta), trebuie sa ai cont in banca. Cerc vicios.
Solutia e sa te ia cineva in spatiu, iti poti face apoi cont la banca.

#4
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010
E f greu, sa nu spun imposibil, daca nu ai o factura de utilitati pe numele tau in acea tara.
Ma refer in special la Anglia.
Practic trebuie sa ai cumva un domiciliu acolo... nu stiu ce inseamna rezident exact, dar daca mergi in vizita si te ia careva pe factura lor de apa/gaze, poti sa faci contul, apoi pleci inapoi.

#5
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

View Postmaxtron_69, on 10 noiembrie 2015 - 06:28, said:

E f greu, sa nu spun imposibil, daca nu ai o factura de utilitati pe numele tau in acea tara.
Ma refer in special la Anglia.
Practic trebuie sa ai cumva un domiciliu acolo... nu stiu ce inseamna rezident exact, dar daca mergi in vizita si te ia careva pe factura lor de apa/gaze, poti sa faci contul, apoi pleci inapoi.

Nu e chiar asa. Eu am facut cont la HSBC in UK doar cu pasaportul (dovada de identitate) si buletinul (dovada de adresa pentru ca avea adresa romaneasca pe el).

#6
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postgaleo, on 13 noiembrie 2015 - 09:14, said:



Nu e chiar asa. Eu am facut cont la HSBC in UK doar cu pasaportul (dovada de identitate) si buletinul (dovada de adresa pentru ca avea adresa romaneasca pe el).

Mai ii valabil passport account?

#7
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

View PostCatean, on 14 noiembrie 2015 - 15:18, said:



Mai ii valabil passport account?

Nu am facut passport acount ci basic account.
Din ce mi-a spus tipa aia se poate folosi orice adresa din UE, nu neaparat din UK.

#8
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

View Postgaleo, on 15 noiembrie 2015 - 01:27, said:

Nu am facut passport acount ci basic account.
Din ce mi-a spus tipa aia se poate folosi orice adresa din UE, nu neaparat din UK.
Se poate face din Romania? Ma intereseaza pentru ca as dori sa fac cumparaturi din UK si multe magazine refuza cardurile romanesti.

#9
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Rezidență (in majoritatea statelor) + buletin valabil (pentru identitate). Totuși este posibil să faci cont bancar și fără rezidență, doar cu buletinul (sau pasaport) - depinde de multi factori: de mutra ta, de bancă, de stat (UK sunt cei mai afurisiți).

Totuși buletinul este mai ok, deoarece ai adresa din România. Pașaportul nu conține adresa din România. Așadar, mai bun e buletinul - in cazul acesta. Eu acum câtiva ani nu am avut probleme in Germania de exemplu.

Edited by Rhesus, 12 December 2015 - 21:58.


#10
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010
As fi si eu curios sa stiu in ce tari se poate, cunostintele mele n-au reusit nicin Franta, nici in UK, fara sa aiba intai o adresa locala.

#11
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006
In UK, exista asa numitul card pre-pay de la POCKIT care iti aloca si un cont bancar , contul apartinand bancii Barclays  . Cardul si contul aferent se elibereaza completand un formular on-line (unde ti se cere si adresa unde sa ti se trimit acardul, poti da o adresa a unui cunoscut, nu trebuie neaparat sa fie pe numele tau contractul de inchiriere). Problema este ca ai o limita la 5000 de lire pe luna si 30000 de lire pe an , pe care le poti incasa. Daca vrei sa ti se ridice limita aceasta, intr-adevar trebuie sa demonstrezi locuinta.

Sunt mai mult decat convins ca si in alte tari exista acest fel de oportunitate.

#12
utbsj

utbsj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.04.2012
In italia ai nevoie de codice fiscal care se obtine foarte usor,si in baza codicelui fiscal iti deschizi cont la banca.nu este neapart nevoie sa ai domiciliul in Italia.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate