Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Spite TWO TO ONE pentru roti Fulcrum Red 66 - 29"

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
rudolf_2010

rudolf_2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 30.07.2012
Sal.,
De curand am cumparat o bici CUBE Reaction GTC ce a venit cu roti Fucrum Red 66 care au un model ciudat de spite .
Si anume spite TOW TO ONE care au prinderea pe butuc as cum se vede in poza de mai jos :
Attached File  Fulcrum Red 66 - 29.jpg   72.28K   34 downloads
Adica capatul ce se prinde de butuc este perfect drept .
Este vre-un coleg aici pe forum care are idee de unde se pot achizitiona astfel de spite .
Eventual unele mai rezistente ca eu am cam 120 Kg .
Bici o folosesc doar pentru plimbare (NU COMPETITII sau mai stiu eu ce sport extrem) si mi se pare ca spitele se slabesc relativ repede .
Multumesc mult de raspunsuri .
O zi buna .

Edited by rudolf_2010, 06 October 2015 - 15:17.


#2
rudolf_2010

rudolf_2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 30.07.2012
Sal.,
Mi-a dat colegul " Seb " acest link pe PM :
https://www.bike-com...order=price_asc
dar pe mine nu ma intereseaza neaparat ca spitele sa fie produse neaparat de cei de la FULCRUM (pentru ca sunt FOARTE SCUMPE) ci sa se potriveasca cu butucii si jantele mele .
Poate stie cineva un magazin in Romania de unde se pot achizitiona acest model de spite ?
Pot fii produse si de alte firme consacrate gen DT-Swiss / Mavic sau ce firme mai stiti voi, important e sa aibe capul de prindere pe butuc drept (ca cel din poza atasata) :
Attached File  Cap spita Fulcrum 29.jpeg   18.62K   7 downloads
Rotile mele au 28 de spite fiecare iar spitele sunt prinse cate 14 pe fiecare parte a butucului .
Cate 2 pe acelasi punct de prindere .
Multumesc .
O zi buna .

Edited by rudolf_2010, 07 October 2015 - 10:19.


#3
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,013
  • Înscris: 06.09.2008

Quote

Exceptionally light Fulcrum Red 66 wheels endow the GTC SL with blistering acceleration
Deci rotile sunt facute mai mult cu gandul la greutate scazuta decat rezistenta.

Vinde rotile si ia altele, mai solide, 32 spite, atentie la prinderile de disc si marimea QR, sau mergi la un magazin specializat sa-ti faca ei niste roti compatibile.
Bicicleta e de carbon da ? cat te-a costat ?
SAU vinzi acea bicicleta si iei una mai solida...cadru aluminiu, roti mai grele si mai rezistente..

Edited by sirgoofy, 07 October 2015 - 18:36.


#4
rudolf_2010

rudolf_2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 30.07.2012
Sal.,
" sirgoofy "
De vandut bici NICI NU INCAPE VORBA pentru ca m-am batut la licitatie pentru ea .
Da cadrul e din carbon iar pretul ei a fost 4500 Ron (noua aproape 9000 Ron) .

Acum problema cu rotile .
Cine a avut-o inainte ori era mai mare si mai greu ca mine ca bici a venit cu ambele roti descentrate (ce din fata mai putin / cea din spate ceva mai tare - avand si 2 spite slabe) ori cand a fost cumparata nu a fost pregatite rotile de mers (adica sa fie strane spitele, etc, desi nu cred ca mai exista asa ceva azi) .

Eu am fost la cineva in Galati si mi le-a centrat (pe un stand normal fara ceasuri comparatoare) fara cauciuc pe ele, iar dupa ce am pus cauciucul si montat rotile pe bike cea din spate are o usoara bataie laterala (care asa a ramas) iar cea din fata e OK (deci nu pot zice ca nu stie omul sa centreze roti) .

Aratand-ui cum face roata celui ce mi-a centrat-o (pentru ca am fost doar cu rotile la el) a zis ca e din cauciuc si ca nu sa asezat bine pe janta, dar eu nu cred acest lucru (pentru ca in 100 Km facuti de atunci e imposibil ca o anvelopa sa nu se aseze pe o janta .

Ideea cu inlocuirea lor cu unele mai zdravene nu este nici ea rea doar ca pentru a face niste roti noi cu BUTUCI PE RULMENTI costa o caruta de bani, iar eu daca le scot pe astea la vanzare nu cred ca iau pe ele nici banii pentru o pereche de butuci pe rulmenti .

Spre exemplu pentru roata spate butucul pe rulmenti de la DT Swiss este aproape 1200 Ron mai pui janta cam 300 Ron si spite 18 Ron / Buc x 32 fa si tu o socoteala cat costa .

Ca sa nu mai zic ca la mine roata nu sa mai descentrat de cand a fost umblat la ea, spitele nu mi sau rupt nici una (ca sa zic ca sunt slabe) .
Ea este o roata destul de rezistenta la mersul pe asfalt (ca nu fac Offroad sau Downhill cu bici) .
Ma gandesc sa merg cu ea la cineva ce are stand de centrare cu ceasuri comparatoare si sa incerc sa o centrez PROFI numai ca in Galati nu prea stiu sa aibe cineva asa ceva .
O zi buna .

#5
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,013
  • Înscris: 06.09.2008

Quote

Bici o folosesc doar pentru plimbare (NU COMPETITII sau mai stiu eu ce sport extrem)

Quote

....la mersul pe asfalt (ca nu fac Offroad sau Downhill cu bici) .

Quote

..costa o caruta de bani, iar eu daca le scot pe astea la vanzare nu cred ca iau pe ele nici banii pentru o pereche de butuci pe rulmenti .
Spre exemplu pentru roata spate butucul pe rulmenti de la DT Swiss este aproape 1200 Ron mai pui janta cam 300 Ron si spite 18 Ron / Buc x 32 fa si tu o socoteala cat costa .
socoteala socoteala... parerea mea e ca ai dat 4500lei pe o bicicleta care nu e pt tine !
E foarte usoara, asta conteaza daca esti la o greutate acceptabila, la 120kg si pt plimbari merge alt gen de bicicleta...mai grea, mai solida, mai ieftina.
Nu ai nevoie de butuci de 1200lei, unul de 100-200lei e foarte bun.

Acel cube e un mountain bike de top, ce faci pe asfalt cu el ?
Daca Piedone se urca in masina Formula1 si iese la plimbare nu ajunge Shumacher..

ti-am zis sa o vinzi fiindca asta as face in locul tau, probabil iei cat ai dat pe ea.
Cu ~3000lei iei ceva ok din magazin, aluminiu, mai solid, +3kg.
Iar plimbarile nu te vor ajuta sa slabesti, trebuie ceva mai sustinut- un munte, o distanta mai mare..

Edited by sirgoofy, 08 October 2015 - 14:25.


#6
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,013
  • Înscris: 06.09.2008
nu mai pot edita..
Daca vrei sa tii bicicleta poti lua doar roata spate, un butuc pe rulmenti e 200lei, cu totul ajungi la aprox 400lei.
imo carbonul e pt cei care nu se uita la bani, cadrul poate deveni gunoi dupa o cazatura... mai ales la mtb.

Edited by sirgoofy, 08 October 2015 - 15:13.


#7
rudolf_2010

rudolf_2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 30.07.2012
Sal.,
Spre bucuria mea azi dupa amiaza am fost cu rotile la o alta persoana ce are o masina de echilibrat profesionala (adica una cu ceasuri comparatoare analogice) si verdictul lui a fost ca JANTELE SUNT PERFECTE .
Aratandu-i dupa ce a montat la loc cauciucurile ca tot bate el a zis ca e din cauciucuri si ca nu e prima data cand vede cauciucuri care bat .
Asa ca m-am lamurit / linistit in privinta rotilor (ambele persoane au dat acelasi verdict - CAUCIUCURILE) .
Nu am ce sa mai fac in acest moment pentru ca toata problema este din cauciucuri si altele nu ma apuc sa cumpar (deoparece aceste sunt si ele noi - NICI MACAT NU S-AU TOCIT ZGRUMTURII DE PE ELE) .
Mai jos aveti poze cu prinderea spitelor pe butuc in modul TWO TO ONE (DOUA SPITE PE UN SINGUR PUNT PE BUTUC) .
Attached File  01.jpg   583.19K   16 downloads Attached File  02.jpg   699.34K   18 downloads
O seara buna .

Edited by rudolf_2010, 08 October 2015 - 18:02.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate