Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Deschidere cont in euro bcr

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 20.04.2011
Salut,
O runda  (din tara )are un depozit la o luna  in euro  la bcr si vrea sa-mi trimita 35000 e (ca sa cumpar un apartament) .

eu nu am nici un cont la banci. Ce fel de cont trebuie sa deschid la bcr ca sa primesc suma de bani ?

p.s , persoana care vrea sa-mi dea banii sta in alt oras fata de mine, dar suntem aman2 din Romania

Edited by robert8197, 06 October 2015 - 13:10.


#2
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
du-te si ia banii personal.

#3
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008

View Postsirgoofy, on 06 octombrie 2015 - 13:34, said:

du-te si ia banii personal.

Solutia perfecta!

#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
n-ar fi mai simplu ca ruda sa trimita banii direct in contul celui de la care vei cumpara apartamentul ?

#5
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Daca transferul se efectueaza in euro, trebuie sa iti deschizi un cont in euro.Daca ruda iti vireaza lei, trebuie sa iti deschizi cont in lei.
Daca s-ar vira banii in contul vanzatorului, se presupune ca si contractul de vanzare-cumparare sa fie incheiat intre vanzator si ruda ta, in calitate de cumparator.

#6
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,939
  • Înscris: 24.04.2013
In principiu iti trebuie un cont un euro. Transferul bancar de euro este destul de costisitor, dar oricum e mult mai bine decat sa te plimbi prin tara cu atat banet in sacosa - ce cost ar fi daca iti fura cineva sacosa, sau pur si simplu o pierzi dintr-un motiv sau altul (de exemplu situatie de urgenta)? Din ce stiu la BCR nu ai comision de incasare la euro, dar trebuie vazut comisionul de plata la banca rudei tale.

OT:
Fiind vorba de multi bani, poate ar fi bine sa te interesezi de un cont ESCROW pentru a face plata. Si mai vezi daca e util/ e vreo diferenta ca ruda ta sa vireze direct in acel cont pentru a-l alimenta.

Edited by sags, 06 October 2015 - 14:18.


#7
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 20.04.2011
m-am gandit si eu la varianta sa plateasca ruda pt mine, dar eu ce dovada am ca am platit pt aprtament?

si sa  ma duc cu banii in punga nu prea-mi  place.

#8
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,433
  • Înscris: 16.03.2004

View Postrobert8197, on 06 octombrie 2015 - 15:09, said:

m-am gandit si eu la varianta sa plateasca ruda pt mine, dar eu ce dovada am ca am platit pt aprtament?

Pai cumparatorul va da o declaratie in acest sens.

#9
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,939
  • Înscris: 24.04.2013

View Postrobert8197, on 06 octombrie 2015 - 15:09, said:

… dar eu ce dovada am ca am platit pt aprtament?
Intereseaza-te de plata prin cont ESCROW. Este un cont deschis pe numele vanzatorului, alimentat de cumparator, dar banii de acolo pot fi ridicati de vanzator doar daca se indeplineste o anume conditie stabilita prin contractul de escrow - in acest caz autentificarea actului de vanzare-cumparare si intabularea imobilului pe numele cumparatorului. Daca aceasta conditie nu este indeplinita intr-un termen fixat tot acolo, banii se intorc la cumparator. Asa ca nu vad de ce dovada speciala ai avea nevoie in acest caz, isi ia singur banii de acolo…

In alta ordine de idei, nici nu cred ca mai ai voie sa faci plata cash, deci sacosica nu te ajuta…

Edited by sags, 06 October 2015 - 15:25.


#10
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 20.04.2011
ruda de la care trebuie sa primesc euro are depozit la termen pe o luna

ce fel de cont trebuie sa-mi fac ca sa nu pierd prea multi bani? am vazut ca daca fac depozit trebuie sa platesc 200 euro .

cont  de economii? sau ce fel de conturi mai exista ca sa pot sa-mi primesc banii cat mai usor? si eu la randul meu sa-i virez   cumparatorului de la care o sa cumpar?

Edited by robert8197, 07 October 2015 - 17:29.


#11
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,939
  • Înscris: 24.04.2013
Iti trebuie cont curent. Cred ca la nici o banca nu poti primi bani in depozit le termen, probabil nici in cont de economii. La BCR in nici un caz. Plus ca la BCR (si cam asta e regula peste tot) nu poti avea nici depozite nici cont de economii inainte de a avea cont curent in moneda respectiva.

Unde ai gasit tu ca ‘pierzi’ 200EUR daca faci depozit? La BCR constituirea/administrarea/lichidarea depozitelor la termen nu costa nimic, si asta cred ca e regula si la celelalte banci. Te costa doar administarrea contului curent, pe care esti obligat sa il ai. Poate confunzi cu soldul de minim 200EUR pe care trebuie sa il aiba depozitul? Aceia nu sunt un cost, pur si simplu inseamna ca nu poti deschide un depozit de 199,99EUR sau mai mic, dar cand il lichidezi recuperezi toti banii.

Dpdv costuri ale operatiei, trebuie sa verifici comisioanele de plata si de incasare.
Mai intai ruda trimite banii in contul tau, deci va fi comision de plata cf tarifelor bancii ei, comision de incasare la BCR in valuta zero.
Apoi transferi banii catre vanzator. Cum tu vei fi la BCR, costul la plata va fi fie de 2/1/0EUR (in functie de canalul de tranzactionare) daca si vanzatorul are cont la BCR, fie 0,30% min 30EUR max 1000EUR/ 0,10% min 15EUR max 500EUR/ 0,10% min 10EUR max 500EUR (din nou in functie de canalul de tranzactionare). Lista de tarife si comisoane BCR este pe site-ul lor <https://www.bcr.ro/r...e-si-comisioane>, si liste similare vei gasi pe site-ul oricarei alte banci.

Si din nou iti spun, intereseaza-te de un cont escrow. Oricum este metoda cea mai simpla si mai sigura (pentru ambele parti) in caz de tranzactie imobiliara. Si poate cu aceasta ocazie mai șuntezi din transferuri, sa mai reduci din costuri. Comisioanele pentru operatiile in cont escrow nu sunt in acea lista.

Edited by sags, 07 October 2015 - 18:10.


#12
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 20.04.2011

View Postsags, on 07 octombrie 2015 - 18:09, said:


Si din nou iti spun, intereseaza-te de un cont escrow. Oricum este metoda cea mai simpla si mai sigura (pentru ambele parti) in caz de tranzactie imobiliara. Si poate cu aceasta ocazie mai șuntezi din transferuri, sa mai reduci din costuri. Comisioanele pentru operatiile in cont escrow nu sunt in acea lista.

aici mai este nevoie de precontract? ca nu mai vreau sa scot bani pt avans  ca imi ia 0,5% daca scot bani,nu?

#13
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,939
  • Înscris: 24.04.2013
@robert8197: Precontractul nu prea are treaba cu modalitatea de plata, desi daca totul e in regula (intabularea exista, vanzatorul e asigurat ca banii exista, etc) poate nu mai considerati ca e nevoie de el. Trebuie sa discuti cu vanzatorul. Oricum nu are legatura cu deschiderea vreunui cont.

#14
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 20.04.2011

View Postsags, on 08 octombrie 2015 - 07:18, said:

@robert8197: Precontractul nu prea are treaba cu modalitatea de plata, desi daca totul e in regula (intabularea exista, vanzatorul e asigurat ca banii exista, etc) poate nu mai considerati ca e nevoie de el. Trebuie sa discuti cu vanzatorul. Oricum nu are legatura cu deschiderea vreunui cont.

am facut azi cont curent . maine urmeaza sa primesc banii.
dar a aparut o problema, vanzatorul de la care vreau sa cumpar vrea banii in mana
a zis ca vrea in 3 transe, adica azi 10k  maine inca 10k poimaine inca 10k , adica eu sa trebuiasca sa scot bani de 3 ori sa sa pierd bani aiurea ...

#15
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009

View Postrobert8197, on 08 octombrie 2015 - 13:40, said:


am facut azi cont curent . maine urmeaza sa primesc banii.
dar a aparut o problema, vanzatorul de la care vreau sa cumpar vrea banii in mana
a zis ca vrea in 3 transe, adica azi 10k  maine inca 10k poimaine inca 10k , adica eu sa trebuiasca sa scot bani de 3 ori sa sa pierd bani aiurea ...
si ce te opreste sa scoti toti banii intr-o singura tranzactie, sa-i tii undeva la loc sigur si sa-i dai lui in 3 transe ?

#16
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 20.04.2011
mi-e frica.

#17
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,939
  • Înscris: 24.04.2013
OT:
@robert8197: Ai grija sa nu ramai cu banii dati (chiar partial) si fara contract semnat.

Pana la urma, legea nu permite plati cash asa mari, asa ca incearca sa impui solutia cu cont escrow fiindca ofera garantii pentru ambele parti si e simpla. Si cu actele cum ati face, mergeti in fiecare zi la notar pentru cate 10000EUR? In cel mai rau caz, ii dai tu separat cat sa acopere comisionul de ridicare numerar si gata, sa si-i ridice singur (din contul escrow).

Nu vad de ce un om cu scaun la cap care vinde un imobil vrea neaparat sa stea sa numere la bancnote si sa riste sa se plimbe cu banii la el. Plus ca ce garantie are ca nu sunt unele mai uzate (sa nu i le mai primeasca apoi altii) sau chiar false? Faceti lista cu seriile bancnotelor?? Si daca face el o fotocopie (cu serie din cele notate) dupa si zice ca asa i-ai dat???

Edited by sags, 08 October 2015 - 15:18.


#18
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,433
  • Înscris: 16.03.2004
Cumparatorul e in varsta si de moda veche! Auzi, sa primeasca banii cash, parca ne-am intoarce cu 20 de ani in urma!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate