Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Ce pomi, ca perdea contra vantului?

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1
c-daniel

c-daniel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 28.05.2014
Salut baieti; si fete :). Am o problema, mare, si va rog frumos, poate ma puteti ajuta si pe mine. Casuta mea se afla in zona Pitesti, judetul Arges; foarte multe se vad in schita atasata,  dar in afara de aceasta va spun ca spre nord si spre sud, nu sunt decat ogoare, adica teren liber. Adica exact ceea ce trebuie pentru a se forma niste vanturi, vijelii chiar, de toata frumusetea :(
Intrebarea mea este, ce pomi, fructiferi sau nu, pot pune in zona indicata, in asa fel incat sa se formeze un fel de perdea, care sa mai estompeze vijeliile? Din spatele terenului, adica de la nord, si pana la coltul casei, sunt 35 metrii; deci ar ramane o zona utila de vreo 30 metrii, sau chiar mai putin, ca doar nu pot planta pomi chiar langa casa. In zona unde vrea sa pun pomii, nu se afla prin vecini nici o constructie, si nu ar fi o problema asa mare (acum, cel putin) daca pomii respectivi "trec" gardul. Logic, as vrea sa nu treaca 10-15 ani pana fac treaba pentru care vor fi pusi acolo, ca deh, tanar nu mai sunt nici eu :D.
Astept sfaturile voastre. Multumesc :)

Attached Files



#2
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012
Ar merge niste duzi fructiferi. Nu de matase.

#3
Danubian

Danubian

    Pescar de weekend

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 28.02.2011
Incearca salcami. Sunt specii noi, modificate genetic, care cresc foarte repede ... in maxim 4,5 ani o sa ai o bariera naturala contra vantului ... cauti pe net si o sa gasesti specia care-ti trebuie tie

#4
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Jur ca si eu m-am gandit la salcami, care sunt barierele clasice pt vant. Dar nu sunt pomi fructiferi..
Daca pui fructiferi, va trebui sa pui bete e langa ei ca sa reziste in primii ani, cand sunt mici...
Specific Arges-ului sunt merii si prunii. Nu fac misto cu prunii, pt ca si casa starbunilor mei tot in Arges este..

#5
c-daniel

c-daniel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 28.05.2014
Duzii cresc repede? Strabunicul avea, cand eram eu mic, un dud destul de mare; avea fructele albe, si avea un gust de nota 10.
O sa ma interesez de salcamii aceia :)

 Prien, on 06 octombrie 2015 - 11:57, said:

Jur ca si eu m-am gandit la salcami, care sunt barierele clasice pt vant. Dar nu sunt pomi fructiferi..
Daca pui fructiferi, va trebui sa pui bete e langa ei ca sa reziste in primii ani, cand sunt mici...
Specific Arges-ului sunt merii si prunii. Nu fac misto cu prunii, pt ca si casa starbunilor mei tot in Arges este..
Cei 5 pomi fructiferi care mi s-au prins, din cei 8 plantati, toti au bete de sprijin :)

#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,771
  • Înscris: 25.01.2007
te manaca in partea dorsala cu salcamii.
cresc repede, e adevarat, dar nu mai scapi de ei.

#7
Tritonal

Tritonal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 15.07.2010
Nucii tot ar fi o solutie. Cresc repede, nu necesita multa ingrijire si mai fac si roada buna.

#8
c-daniel

c-daniel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 28.05.2014

 slai, on 06 octombrie 2015 - 12:00, said:

te manaca in partea dorsala cu salcamii.
cresc repede, e adevarat, dar nu mai scapi de ei.
In ce sens nu mai scapi de ei? Eu vreau sa ma tina pana cand oi muri, nu sa scap de ei. Si zic eu, ar mai fi ceva ani, am doar 37 naiba Posted Image
Nucii eu stiam ca cresc foarte greu. Ma insel?

#9
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,050
  • Înscris: 24.02.2011
Fac puiPosted Image

#10
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012
Se fac plantatii de salcami pe margini de drumuri.
Se planteaza la distante mici, iar la 2-3 ani cei care nu cresc destul de mari se taie si se vand ca araci.

#11
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
Salcam pus de 12 ani are aprox 9m inaltime si un diametru al tulpinii de 15cm.
Nuc pus de 6 ani are aprox 2.5m inaltime.

Daca nu ai probleme cu hotii eu te sfatuiesc sa-ti pui pruni. Din palinca iti platesti un sejur la mare.

Edited by ticusor, 06 October 2015 - 12:37.


#12
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Da' nu se pot cumpara cropaci copaci gata maturi care sa fie plantati ?
Am vazut pe National Geographic (sau numai stiu ce canal) cum mutau unii niste compaci dintr-o parte in alta pentru a ii salva.

Edited by tom_1133, 06 October 2015 - 12:37.


#13
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,771
  • Înscris: 25.01.2007
se inmultesc exagerat de mult, dupa aia ii tot raresti ca ies prinn toata curtea.
daca vei vrea sa scapi definitiv vreodata, aleluia, ca nu-i starpesti decat daca sapi transee sa scoti toata radacina.
singurul avantaj e ca's buni de foc, si nu trebuie sa astepti sa se usuce lemnul sa-l arzi.

pune copaci fructiferi, astia macar o sa iti aduca avantaje delicioase cand or sa fie pe rod. ceva meri, ceva peri, gutui, zarzari, eventual pruni multi daca poti face rachiu.

#14
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012
sau :

Vecinul meu planteaza ciori
Vecina mea planteaza farduri
Eu sunt un om pe niste scari
Si-un câine ulucind prin garduri.
O data, de mai multe ori
Caci ce pot fi aceste garduri
Decât cazute foste scari
Decât cazute foste garduri.

#15
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Toti acesti pomi si copaci, iarna isi pierd frunza, deci vor avea un randament scazut pentru ce vrea el. Cred ca mai bine te ganedesti sa pui ceva brad sau ceva care nu-si pierde frunza peste iarna.

#16
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Iarna nu cred ca mai sta la plaja pe sezlong sau continua cu activitatile obisnuite sezonului cald.

Stii, iarna nu-i ca vara.

#17
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

 Super Chief, on 06 octombrie 2015 - 13:15, said:

Iarna nu cred ca mai sta la plaja pe sezlong sau continua cu activitatile obisnuite sezonului cald.

Stii, iarna nu-i ca vara.
pai iarna, daca ar avea o bariera gen gard viu, l-ar feri (cat de cat) de viscole si troiene. pentru asta exista gard viu peren, gaseste detalii / informatii pe net.
daca ar pune pomi fructiferi, ar avea mai apoi de furca cu cei veniti sa guste gratis (daca are astfel de specimene in localitate).
arborele cu cea mai rapida crestere este paulownia, ajunge la 20 m inaltime in aprox 3 ani, lemnul poate fi valorificat, dupa taiere arborele se reface din tulpina/radacina ramasa.

Edited by corinadaniela, 06 October 2015 - 13:59.


#18
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,614
  • Înscris: 25.11.2007
Conform schitei de aici, inatimea minima a arborilor / arbustilor trebuie sa fie de 5-6 metri X 5 = 25-30 m pana la casa.

Avand in vedere ca arbustii se dezvolta mai repede, sa vedem care s-ar califica:

Arbusti mari cu frunze cazatoare: Alun (5m), Salcioara (5-6 m, rezista la seceta), Socul negru sau auriu (6m, nepretentios), Liliac (7m), Porumbarul.

Ei pot incadra arbori de tale mare: cu frunze cazatoare (paltin, frasin, ulm, carpen, tei, salcie, etc) sau persistente (brad, molid, etc).

Putem avea si ceva arbusti cu frunzis persistent: Salcioara vesnic verde - atinge 2.5 - 4m in 5-10 ani.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate