Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Jurnal casa de vacanta SIBIEL - P+M

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
TEmelie

TEmelie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 04.04.2007
Dupa indelungi cautari am gasit un teren pe gustul nostru, in Sibiel. Are o suprafata de 554MP, deschidere de 18MP, cu toate utilitatile. Costul a fost de 7500EURO + 200 actele + 150 EURO agentul imobiliar, un total rotunjit de 8000EURO.

Dorim o casa economica, echivalenta ca spatiu cu un apartament de trei camere. Sotia, in schimb, doreste trei dormitoare. Evident situatia se complica. Asa ca am adus in discutie varianta P+M. Doar ca si acolo sunt complicatii, mansarda fiind pretentioasa. Aici sunt in dubii, de aceea am inceput sa ma sfatuiesc cu arhitectii din Sibiu.

Asadar, iata care sunt variantele acum:
Parter: living (20MP), doua dormitoare(32), bucatarie(12MP), doua bai(10MP) ( ~70MP )
P+M: living, dormitor, bucatarie, baie + doua dormitoare, baie ( 70MP+70MP )

Forma casei si fatada trebuie sa respecte arhitectura specifica zonei - acoperis in doua ape, simplu, ferestre mai mici, tigla de tip solzi, etc.

Bugetul meu este 25,000EURO. Pentru a ma incadra in buget, as putea executa totul la rosu, cu o firma autorizata, iar restul in etape, cu o echipa de mesteri. Sau sa execut totul in regie proprie. Foarte important ar fi ca cel putin primul nivel sa fie locuibil. Va tin la curent cu progresele.

Attached Files



#2
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Banuti putini.....
Nu stiu ce poti face cu ei!

#3
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostBodCasa, on 06 octombrie 2015 - 09:40, said:

Banuti putini.....
Nu stiu ce poti face cu ei!
O casuta de vacanta, nu o minipensiune..Posted Image

Spre exemplu, Legislatia privind eficienta energetica sustine ca imobilele care nu sunt locuite permanent nu se supun certificarii.. Cu alte cuvinte pot fi facute cu pereti din tabla..Posted Image

#4
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Ramai la idea initiala (casa doar parter, cu living si 2 dormitoare), ca e buna. Si va puteti descurca doar cu o baie, ca nu e hotel sa faci bai la fiecare camera.

#5
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012
Daca nu ma insel, acum, in regie proprie, trebuie sa platesti un diriginte de santier sa supervizeze lucrarea.

#6
TEmelie

TEmelie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 04.04.2007

View PostSeb, on 06 octombrie 2015 - 09:56, said:

Ramai la idea initiala (casa doar parter, cu living si 2 dormitoare), ca e buna. Si va puteti descurca doar cu o baie, ca nu e hotel sa faci bai la fiecare camera.
Asta e planul mai cumpatat si, in plus, cred ca pot folosi podul pentru depozitare. M-am gandit la o baie inghesuita pentru "urgente" si la una mai generoasa 3/2 pentru rasfat. Toate in rand cu bucataria, pentru economie de materiale.

View Postbabalaul, on 06 octombrie 2015 - 10:11, said:

Daca nu ma insel, acum, in regie proprie, trebuie sa platesti un diriginte de santier sa supervizeze lucrarea.
Nu as lucra cu o echipa de meseriasi fara un diriginte de santier bine platit. Tocmai pentru ca nu am cunostinte in domeniul constructiilor.

#7
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Cauta o echipa de mesteri si fa o cabana din lemn...fundatie inalta, izolatie completa, poate iesi mai ieftin ...

#8
TEmelie

TEmelie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 04.04.2007

View PostBodCasa, on 06 octombrie 2015 - 09:40, said:

Banuti putini.....
Nu stiu ce poti face cu ei!
Mai renunt la mofturi, mai tai din suprafata. Eventual renunt la o baie. Prima varianta ar insuma:
  • Baie de urgente: 1/3 - 3MP
  • Baie mare: 2/3 - 6MP
  • Bucatarie: 4/3 - 12MP
  • Living: 4/5 - 20MP
  • Dormitor matrimonial: 4/4 ( 16MP )
  • Dormitor secundar: 3/4 ( 12MP )
  • Hol: 2/3 ( 6MP )

Total: 75MP

#9
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
O casa pe doua nivele (sau P+M) are ca spatiu pierdut echivalentul a doua camere mici (una per nivel) - casa scarilor. Plus ca o sa te saturi de urcat la etaj (e posibil sa vina o vreme cand nici nu o sa poti).

#10
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

View PostTEmelie, on 06 octombrie 2015 - 11:05, said:

Mai renunt la mofturi, mai tai din suprafata. Eventual renunt la o baie. Prima varianta ar insuma:
  • Baie de urgente: 1/3 - 3MP
  • Baie mare: 2/3 - 6MP
  • Bucatarie: 4/3 - 12MP
  • Living: 4/5 - 20MP
  • Dormitor matrimonial: 4/4 ( 16MP )
  • Dormitor secundar: 3/4 ( 12MP )
  • Hol: 2/3 ( 6MP )
Total: 75MP


Vezi ca ce aduni tu acolo sunt mp utili. Cand construiesti, costurile sunt date de mp construiti.
Deci la cei 75 mp utili mai pui 15-20 % in plus (grosimi de ziduri) si ajungi pe la 86-90 mp construiti.
La rosu, mai ales ca zici ca nu te pricepi, mai jos de 140 EUR/mp este greu spre imposibil sa o scoti (asta in ideea in care nu faci placa de beton peste parter). Asta inseamna din start 12600 EUR, daca ai ajutoare care sa puna mana la treaba. Altfel, te cam omoara manopera...
Invelitoarea la 90 mp amprenta, in functie de inclinatia sarpantei, va avea in jur de 140 mp. Mai pui si aici in jur de 3000 EUR, material si manopera., ceva nepretentios.
Ferestre - in functie de cat de pretentios esti, dar mai jos de 1500 EUR nu cred ca scapi.
Usa intrare, una mai serioasa, nu vreun rahat de usa metalica care sa se scorojeasca in 2 ani, nu iei mai jos de 4000 lei - deci inca 1000 EUR.

Deja ai ajuns la 18000 EUR si ai doar casa la rosu + invelitoare + geamuri + usa intrare.

Realizezi ca restul de 7000 EUR sunt insuficienti, nu? In conditiile in care termosistemul te va mai costa cel putin 4000 EUR, instalatia termica + centrala inca pe atat, etc.
Si gata banii...nici nu ai apucat sa arunci o mana de tencuiala pe pereti in interior.

Sfatul meu, daca bugetul de care zici este unul maximal pe care nu-l vei mai putea suplimenta ulterior, este sa nici nu te apuci. Daca poti suplimenta bugetul cu cca 10.000 EUR te-as sfatui sa renunti la cel putin 20 mp construiti.

Astfel:
Daca este o casa de vacanta, nu vad rostul unei bucatarii separate. Poti face o zona de zi, cu bucataria integrata in acest spatiu, maxim 25 mp.
Hol intrare de 2x2m (4mp), 2 dormitoare de 12mp (24mp), o baie de 2x2 (4mp) si un grup sanitar de 1.5mp (doar wc si o mica chiuveta).
Ai avea cca 58.5 mp utili => cca 67-70 mp construiti. Nici asa suma initiala nu-ti ajunge, dar cum am spus, daca mai pui 10kEUR ai niste sperante...Dar nu te gandi decat la minimul minimorum, faianta si gresie low cost, usi de 200 lei buc, etc.

Edited by the_lion, 06 October 2015 - 14:48.


#11
TEmelie

TEmelie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 04.04.2007

View Postthe_lion, on 06 octombrie 2015 - 14:45, said:

Vezi ca ce aduni tu acolo sunt mp utili. Cand construiesti, costurile sunt date de mp construiti.
Deci la cei 75 mp utili mai pui 15-20 % in plus (grosimi de ziduri) si ajungi pe la 86-90 mp construiti.
La rosu, mai ales ca zici ca nu te pricepi, mai jos de 140 EUR/mp este greu spre imposibil sa o scoti (asta in ideea in care nu faci placa de beton peste parter). Asta inseamna din start 12600 EUR, daca ai ajutoare care sa puna mana la treaba. Altfel, te cam omoara manopera...
Invelitoarea la 90 mp amprenta, in functie de inclinatia sarpantei, va avea in jur de 140 mp. Mai pui si aici in jur de 3000 EUR, material si manopera., ceva nepretentios.
Ferestre - in functie de cat de pretentios esti, dar mai jos de 1500 EUR nu cred ca scapi.
Usa intrare, una mai serioasa, nu vreun rahat de usa metalica care sa se scorojeasca in 2 ani, nu iei mai jos de 4000 lei - deci inca 1000 EUR.

Deja ai ajuns la 18000 EUR si ai doar casa la rosu + invelitoare + geamuri + usa intrare.

Realizezi ca restul de 7000 EUR sunt insuficienti, nu? In conditiile in care termosistemul te va mai costa cel putin 4000 EUR, instalatia termica + centrala inca pe atat, etc.
Si gata banii...nici nu ai apucat sa arunci o mana de tencuiala pe pereti in interior.

Sfatul meu, daca bugetul de care zici este unul maximal pe care nu-l vei mai putea suplimenta ulterior, este sa nici nu te apuci. Daca poti suplimenta bugetul cu cca 10.000 EUR te-as sfatui sa renunti la cel putin 20 mp construiti.

Astfel:
Daca este o casa de vacanta, nu vad rostul unei bucatarii separate. Poti face o zona de zi, cu bucataria integrata in acest spatiu, maxim 25 mp.
Hol intrare de 2x2m (4mp), 2 dormitoare de 12mp (24mp), o baie de 2x2 (4mp) si un grup sanitar de 1.5mp (doar wc si o mica chiuveta).
Ai avea cca 58.5 mp utili => cca 67-70 mp construiti. Nici asa suma initiala nu-ti ajunge, dar cum am spus, daca mai pui 10kEUR ai niste sperante...Dar nu te gandi decat la minimul minimorum, faianta si gresie low cost, usi de 200 lei buc, etc.

Multumesc mult pentru explicatii si claritate. Noi vedem in viitoarea casa un loc de refugiu. Eu lucrez de acasa, la fel si sotia. Asa ca refugiul poate deveni usor-usor casa permanenta. De aceea n-as renunta la bucataria decomandata.

Merg pe principiul ca, odata ridicata, voi investi treptat in finisaje. Bani vor mai fi. Totusi, n-as vrea sa renunt la cateva elemente esentiale ( asa le vad eu ): instalatie electrica, termica ( inclusiv centrala, calorifere ), usi, toaleta functionala si, eventual... o soba Posted Image

Attached Files

  • Attached File  soba.jpg   271.51K   47 downloads


#12
nelu1086

nelu1086

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2014
Intr-adevar, la suprafata utila (neta) se adauga macar 18-20% si vom afla suprafata construita.

Stati asa, dar unde intra chestiile de mai jos?
- racordare la electricitate: vreo 750 euro cel putin
- racordare la gaze (optional): cam 750 euro
- put sapat corect: minim 1250 euro
- centrala termica rezonabila: incepand cu 2500 euro
- gardul si poarta: macar 1250 euro
- aleile din curte si locul de parcare: minim 1500 euro
- aleea de beton din jurul casei: minim 1500 euro
- terasa: minim 500 euro
- fosa si ingroparea ei: cca 750 euro - de la caz la caz

Am omis ceva ?
Astea intra in pretul "la cheie"?

Nici nu ma gandesc la panouri solare, incalzire prin podea, parchet natur, cuptor pe lemne si gratar, semineu si la alte nave cosmice Posted Image

Edited by nelu1086, 06 October 2015 - 16:05.


#13
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostTEmelie, on 06 octombrie 2015 - 15:45, said:

Multumesc mult pentru explicatii si claritate. Noi vedem in viitoarea casa un loc de refugiu. Eu lucrez de acasa, la fel si sotia. Asa ca refugiul poate deveni usor-usor casa permanenta. De aceea n-as renunta la bucataria decomandata..
Atunci trebuie sa o gandesti foarte bine de la inceput.. Incat aceasta sa nu devina o mare devoratoare de resurse..

View PostTEmelie, on 06 octombrie 2015 - 15:45, said:

.. n-as vrea sa renunt la cateva elemente esentiale ( asa le vad eu ): instalatie electrica, termica ( inclusiv centrala, calorifere ),..
Apropo, nu am fost atent de la inceput, aveti gaze in zona? Centrala termica va fi pe ce combustibil?

View PostTEmelie, on 06 octombrie 2015 - 15:45, said:

..usi, toaleta functionala si, eventual... o soba Posted Image
Interesanta soba aia din poza? De unde o ai?
Posted Image

#14
TEmelie

TEmelie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 04.04.2007

View Postandreilesan, on 06 octombrie 2015 - 16:14, said:

Atunci trebuie sa o gandesti foarte bine de la inceput.. Incat aceasta sa nu devina o mare devoratoare de resurse..

Apropo, nu am fost atent de la inceput, aveti gaze in zona? Centrala termica va fi pe ce combustibil?

Interesanta soba aia din poza? De unde o ai?
Posted Image
Aici e soba. Am toate utilitatile: apa, gaz, curent si canalizare.

#15
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View Postandreilesan, on 06 octombrie 2015 - 16:14, said:

Interesanta soba aia din poza? De unde o ai?
Posted Image

View PostTEmelie, on 06 octombrie 2015 - 16:40, said:

Aici e soba.

   Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by lenny13, 06 October 2015 - 17:05.


#16
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View PostTEmelie, on 06 octombrie 2015 - 16:40, said:

Aici e soba. Am toate utilitatile: apa, gaz, curent si canalizare.
Draguta soba. Nu cred ca te-ai gandit cand ai pus poza ca o sa o vada si cel care a construit-o Posted Image (sau cine presupun eu ca a constuit-o)

L.E. @lenny13 a exprimat chiar mai bine decat mine ideea ...

Edited by dana84, 06 October 2015 - 16:47.


#17
TEmelie

TEmelie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 04.04.2007

View Postnelu1086, on 06 octombrie 2015 - 16:02, said:

Intr-adevar, la suprafata utila (neta) se adauga macar 18-20% si vom afla suprafata construita. Nici nu ma gandesc la panouri solare, incalzire prin podea, parchet natur, cuptor pe lemne si gratar, semineu si la alte nave cosmice Posted Image

Multumesc pentru completare. Am nevoie de racordare la curent, gaz, apa si canalizare. N-am nevoie de put si fosa. Gardul, aleile si terasa mai pot astepta. Voi reveni cu toate costurile, pe masura ce avansez.

Edited by TEmelie, 06 October 2015 - 16:53.


#18
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View Postdana84, on 06 octombrie 2015 - 16:45, said:

L.E. @lenny13 a exprimat chiar mai bine decat mine ideea ...

Imi cer scuze legat de buna mea dispozitie, dar si mie mi s-a intamplat ceva de genul acesta; discutam cu andrei in contradictoriu pe forum, apoi am continuat a discuta in privat si abia dupa ceva vreme am facut conexiunile cu userul pe care il admiram pe celalalt topic al forumului.Posted Image

Edited by lenny13, 06 October 2015 - 16:56.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate