Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

LG 43UF7787 versus Sony KDL- 43W808C sfaturi achizitie

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
catalin4

catalin4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 01.12.2006
Am nevoie de un sfat cu privire la cele doua variante de mai sus. În prezent dețin un TV Sony 40NX720 cu standul dedicat cu subwoofer și un LG 42LA860 la care am adăugat un soundbar LG wireless. Deși consider și acum ca modelul meu Sony este unul dintre cele mai reușite tv-uri în ceea ce privește designul, imaginea și chiar posibilitățile 3D, lipsa caracteristicilor smart actuale și lipsa slotului Ci+, îl vor conduce spre camera lui fiu-meu, iar eu va trebui să îi găsesc un înlocuitor în living.  Despre cel de-al doilea televizor, LG-ul,  sincer,  numai de bine atât pe partea de imagine, interconectare, rețea, smart.
Dilema este: entry range LG 4K cu WebOS  2.0, fără 3D sau midrange Sony cu Android TV, 3D, FHD?

Păreri,  cineva?

#2
gabitu73

gabitu73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.12.2008

View Postcatalin4, on 06 octombrie 2015 - 00:41, said:

Am nevoie de un sfat cu privire la cele doua variante de mai sus. În prezent dețin un TV Sony 40NX720 cu standul dedicat cu subwoofer și un LG 42LA860 la care am adăugat un soundbar LG wireless. Deși consider și acum ca modelul meu Sony este unul dintre cele mai reușite tv-uri în ceea ce privește designul, imaginea și chiar posibilitățile 3D, lipsa caracteristicilor smart actuale și lipsa slotului Ci+, îl vor conduce spre camera lui fiu-meu, iar eu va trebui să îi găsesc un înlocuitor în living.  Despre cel de-al doilea televizor, LG-ul,  sincer,  numai de bine atât pe partea de imagine, interconectare, rețea, smart.
Dilema este: entry range LG 4K cu WebOS  2.0, fără 3D sau midrange Sony cu Android TV, 3D, FHD?

Păreri,  cineva?
Va mai dura mult timp până standardul UHD va fi implementat în televiziunile de la noi , așa că eu aș merge pe Sony datorită Android-ului.Este cu cel puțin 5 ani în fața WebOS-ului de la LG.

#3
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 06.12.2006
Pentru LG 43UF7787 citeste recenzia de pe forumul LG.
La Sony KDL- 43W808C citeste recenzia asta si parerea unui cumparator. Mai gasesti si urmatorul topic pe acest forum.

Strict punctul meu de vedere: nu alege televizorul in functie de smart.
Gandeste-te ca ai in tv incorporate functionalitatile unei tablete/smartphone. Totul tine de cat de potent este hw si cat de mult (raportat in timp) poate fi updatat sistemul de operare. Dupa 3-4 ani tot ce va ramane din Smart TV va fi doar TV.

#4
catalin4

catalin4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 01.12.2006

View Postdba, on 06 octombrie 2015 - 09:00, said:

Pentru LG 43UF7787 citeste recenzia de pe forumul LG.
La Sony KDL- 43W808C citeste recenzia asta si parerea unui cumparator. Mai gasesti si urmatorul topic pe acest forum.

Strict punctul meu de vedere: nu alege televizorul in functie de smart.
Gandeste-te ca ai in tv incorporate functionalitatile unei tablete/smartphone. Totul tine de cat de potent este hw si cat de mult (raportat in timp) poate fi updatat sistemul de operare. Dupa 3-4 ani tot ce va ramane din Smart TV va fi doar TV.
@dba: sigur nu ai vorbit cu sotia mea inainte sa postezi? Posted Image Posted Image
Cam asta este si o parte din argumentul ei -  solid, recunosc, : "... dar mie imi place foarte mult imaginea la Sony si uite ce bine se incadreaza in mobila de living... smart nu ai pe tableta si pe mobil?, lasa TV-ul cu ale lui"
Acum serios, functiile smart sunt utile pentru cine are din ce in ce mai putin timp liber. Prefer sa-mi fac abonament la un serviciu cu plata si sa pot vedea un anumit show sau film atunci cand am timp decat sa stau sa-l caut pe internet, sa-l prelucrez prin nu stiu ce intermediar si sa il vad dupa un hdd sau stick sau te miri ce. N-am timp... pe scurt
Partea a doua... interfata CI+, nu credeam ca o sa recunosc, dar este un must pentru mine care am ajuns sa colectionez cam o sacosa de telecomenzi din toata casa si una in minus, mai ales de la TV este importanta, si trebuie sa recunosc cu NX720 am unele probleme de conectare si de mentinere a conexiunii pe wireless...
Nu as vrea sa fac rabat la calitatea imaginii asta este cert, dar nici nu sunt un "topist" adica nu ma intereseaza pe ce loc in clasamentele de contrast si luminozitate a iesit tv-ul meu atata timp cat eu sunt multumit de prestatia lui...
Parerea mea...Posted Image Posted Image

Edited by catalin4, 06 October 2015 - 09:28.


#5
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
ce  au  uitat  aia  in  review-ul  la  lg,e  sa  spuna  ca  odata  cu  tv-ul  ti-ai  luat  si  oglinda.sotia  va  fi  fericita!
fanii  lg  se  pot  lua  de  mana  cu  fanii  vag,  nimic  nu-i  mai  bun  decat  marca  lor.

#6
catalin4

catalin4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 01.12.2006
Nu ma deranjeaza deloc partea asta cu reflexia luminii, de regula nu privesc la tv ziua in amiaza mare, iar lumina naturala in camera nu ajunge direct pe televizor... norocul meu...Posted Image
cat despre LG, nu mi-e rusine sa recunosc ca cel de-al doilea TV (LG 42LA860) sta bine mersi in dormitorul personal, si va ramane mult timp acolo - sunt foarte multumit de acest model din toate punctele de vedere, poate nu sunt eu atat de pretentios sau fin cunoscator, sau chiar sunt norocos...

Parerea mea...

#7
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

View Postcatalin4, on 06 octombrie 2015 - 09:22, said:


nu ma intereseaza pe ce loc in clasamentele de contrast si luminozitate a iesit tv-ul meu atata timp cat eu sunt multumit de prestatia lui...
Parerea mea...

Pai pe principiul asta de ce mai intrebi...Du-te vezi care iti place mai mult si ia-l pe ala. Daca valorile de contrast, luminozitate etc ale unui tv nu prea au importanta pt tine, noi ce putem sa-ti spunem, care ne place noua mai mult?

#8
catalin4

catalin4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 01.12.2006
Pentru ca personal pun mai multa valoare pe relatarile subiective sau din experienta personala a celor ce sunt inscrisi in acest forum si vor sincer sa ajute - oameni normali care utilizeaza sau vor utiliza tv-ul in conditii similare in care il voi utiliza eu si mai putin, dar nu deloc, pe rezultatele unor teste standardizate ale caror conditii de desfasurare este putin probabil sa se intample intocmai in utilizarea cotidiana sau domestica sa-i zicem.
Trag speranta ca suma si analiza mai multor opinii subiective pro si contra unuia sau altuia din cele doua modele va duce la o concluzie cat mai obiectiva pentru mine sau macar voi putea face o alegere in cunostiinta de cauza oarecum. (stiind si bune si rele la ambele). Normal ca vreau sa stiu care va place voua mai mult, dar nu m-ar deranja sa aflu si de ce...

Parerea mea...

Edited by catalin4, 06 October 2015 - 13:56.


#9
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
Pai in acest caz sunt si eu foarte curios sa vad cum o sa faci alegerea bazandu-te pe parerile subiective :)
Personal, niciodata nu as alege un tv bazandu-ma pe parerea subiectiva a fiecarui gigel, de obicei nesustinuta de date concrete. La cate panarame de tv-uri am vazut ridicate in slavi...

#10
catalin4

catalin4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 01.12.2006
@andi: faptul că solicit o opinie aici nu înseamnă că sunt complet naiv. Cele 2 modele la care fac referire sunt primele două dintr-o listă destul de lungă din care am eliminat pe rând,  în mod obiectiv ceea ce nu mi s-a părut în regulă. Acum, privind optimist,  am 50% sanse să fac cea mai bună alegere pentru mine, respectiv alte 50% să fac o alegere bună, dar nu ideală ;-).
Evident că atunci când am dispune de un buget generos, am putea foarte simplu să luăm "The Best în class" si ne-am duce multumiti la culcare. Dar pentru că există o limită, mi se pare de bun simt să nu pretind că s™tiu totul si orice părere personală sau impresie subiectiva va fi cel put›in ascultată, dar nu si obligatoriu insusita. De aia suntem useri cu vechime, sa ne dam cu părerea s™i sa încercăm sa ajutam, nu sa batem câmpii pentru cresterea numărului de postări.
Părerea mea...

Edited by catalin4, 06 October 2015 - 15:57.


#11
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Eu as zice sa tii cont de urmatoarele :
- partea hard sa fie potenta
- sa ai o conectivitate cat mai diversificata , fiindca nu stii când......si cum nu dispui de timp , inseamana ca nu vei cauta/cumpara si diferitele adaptoare la momentul respectiv
- care iti face cu ''ochiul'' cel mai bine/te incanta
In rest sunt pareri subiective , dupa criterile/doleantele fiecaruia
Oricum , ambele modele au minusurile/plusurile lor si daca stai sa faci comparatii si alte aleea , ajungi la concluzia ca nu va mai trebui sa iti cumperi tv din varii motive

Edited by lupull, 06 October 2015 - 16:11.


#12
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 03.03.2010

View Postcatalin4, on 06 octombrie 2015 - 09:22, said:

Nu as vrea sa fac rabat la calitatea imaginii asta este cert, dar nici nu sunt un "topist" adica nu ma intereseaza pe ce loc in clasamentele de contrast si luminozitate a iesit tv-ul meu atata timp cat eu sunt multumit de prestatia lui...
Parerea mea...Posted Image Posted Image

E bine ca nu intri in vraja asta cu topuri ce contin valori care in cele mai multe cazuri nu au legatura cu performantele naturale ale ochiului si urechii umane.
Sunt foarte multe discutat, cei care sustin rezultatele astea strict tehnice au dreptate pana la o limita... care e limita? exact ce vorbeam: omul!
exemplu: priveste contra lumini o persoana si o sa vezi ca nu poti vedea fata acestuia din cauza soarelui puternic (pana la un anumit nivel de stralucire a luminii ochiul uman are o "functie HDR" care iti permite sa observi ceva detalii in asemenea conditii, peste nu poate vedea nimic adica fata omului respectiv o vezi neagra... asa e si la tv, omul ala daca apare pe imagine in aceleasi conditii o sa il vezi negru si in spate soarele puternic.. daca pui aparatul de calibrare o sa vezi totusi ca negrul ala nu e chiar negru ci un gri foarte inchis pe care ochiul il vede negru, deci de ce te mai intereseaza ce vede calibratorul (ca negrul nu e absolut negru) atata timp cat ochiul il vede NEGRU CLAR?!

Sa nu fiu inteles gresit, sunt bune si testele astea si exista multe tv-uri "varza" la care negru orice ai face tot gri inchis il vezi cu ochiul liber, deci... totul trebuie luat in calcul cumpatat...

#13
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 06.12.2006
Daca nu te-ai hotarat inca, in aceiasi bani gasesti PANASONIC TX-40CX680E.
Recenzii despre acest televizor aici si aici.

#14
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
50 hz

#15
catalin4

catalin4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 01.12.2006
Asta -i rata de refresh pentru Panasonic, Sony are 100hz din câte am găsit eu pe internet, cred că similară pentru LG. Pentru Panasonic am citit unele reviews din UK, parcă și dădeau rezultate amestecate cu imagini foarte clare și contrast bun statice, dar cu motion blur în dinamica și probleme pe 3D. În plus Firefox OS pare a fi un proiect promițător,  dar încă insuficient dezvoltat, cel puțin pentru un consumator banal de Android ca mine.

#16
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 06.12.2006
nu are 3D modelul respectiv.

#17
catalin4

catalin4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 01.12.2006

View Postdba, on 07 octombrie 2015 - 20:44, said:

Daca nu te-ai hotarat inca, in aceiasi bani gasesti PANASONIC TX-40CX680E.
Recenzii despre acest televizor aici si aici.
Multumesc pentru sugestie, este putin peste bugetul alocat. Daca nu te deranjeaza, imi poti spune daca TX-40CX680E este comparabil cu TX-40CX700E , pe care l-am gasi eu la un pret destul de bun aici http://www.ideall.ro...source=price-ro

#18
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 06.12.2006
TX-40CX700E este mai bun. Reiese si din recenzia de aici care il aseamana cu AS640 de anul trecut.
Era o recenzie si pe avsforum, dar nu o mai gasesc.
Pentru UK si alte tari europene are panou VA.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate