Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

deschidere cont în euro

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
andrei_1234567890

andrei_1234567890

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 13.08.2015
Salutare.

Am lucrat pentru cineva și ține să-mi plătească serviciul din contul firmei la care lucrează. Fiind în afară, contul lor este în euro și mi-a cerut sa-i dau un cont în euro.

Acum, eu cam am nevoie de bani, dar n-am contul ăla în €.

Variantele mele par a fi:

1. Să mă duc la bancă să rezolv problema, să mi se poate transfera și €. Dar nu am timp. Lucrez în cursul săptămânii și abia sâmbătă dacă am timp. Iar telefonic bănuiesc că nu se poate, nu ?

2. Să trimit pe cineva să deschidă un cont în €. Caz în care o sa dureze cât ?

Din nou. Am nevoie rapid de bani. Să stau să aștept o săptămână pentru niște bani doar pentru că n-am contul în euro, nu-i plăcut.

Sugestii ?

#2
balios

balios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 27.06.2014
Poti sa ii dai si cont in Ron. Banii iti vor intra la fel. Doar ca atunci cand scoti de la ATM, o sa scoti Ron si banca iti face conversia la un curs de 4 sau 4,1 Ron/ euro, care e cursul Visa sau Mastercard in ziua respectiva.

#3
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012
Sa faca schimb valutar la banca lui in EURO-RON si sa iti vireze lei in contul tau.
Alta metoda de transfer, gen western union.
Sa trimita banii prin transfer bancar in contul unei rude, prieten care are cont in euro si in care ai incredere.

#4
andrei_1234567890

andrei_1234567890

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 13.08.2015

View Postbalios, on 06 octombrie 2015 - 00:35, said:

Poti sa ii dai si cont in Ron. Banii iti vor intra la fel. Doar ca atunci cand scoti de la ATM, o sa scoti Ron si banca iti face conversia la un curs de 4 sau 4,1 Ron/ euro, care e cursul Visa sau Mastercard in ziua respectiva.
Nu prea e convenabil. Pierd cam 100 de € la conversia asta.

View Postwasteyard, on 06 octombrie 2015 - 00:36, said:

Sa faca schimb valutar la banca lui in EURO-RON si sa iti vireze lei in contul tau.
Alta metoda de transfer, gen western union.
Sa trimita banii prin transfer bancar in contul unei rude, prieten care are cont in euro si in care ai incredere.
Dacă putea sa facă schimb din euro în lei, cred că-mi spunea. Pare că vrea să-mi trimită din contul firmei la care lucrează şi poate nu e aşa uşor. Habar n-am, dacă era îmi zicea "lasă că rezolv eu". Nu mi-a zis, bănuiesc că nu poate.

Western Union... nu ştiu dacă este o variantă bună, dar o să-l întreb.

Dacă ştiam pe cineva cu un cont în €, nu mai deschideam subiectul. E adevărat ca nici nu m-am interesat prea mult, dar oricum prefer să se trimită banii într-un cont sigur.

Edited by andrei_1234567890, 06 October 2015 - 00:48.


#5
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Sa faca transfer wire si banii vor suferi o conversie cand iti intra tie in cont.

#6
balios

balios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 27.06.2014

View PostMizu, on 06 octombrie 2015 - 01:24, said:

Sa faca transfer wire si banii vor suferi o conversie cand iti intra tie in cont.

Aici nu sunt sigur, dar cred ca o sa ii faca conversia tot la un curs de genul 4,1-4,2. Repet, nu sunt sigur de asta. Ar putea sa google-uiasca si el putin sau sa se uite pe site-ul bancii lui, daca e ceva despre asta

#7
andrei_1234567890

andrei_1234567890

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 13.08.2015

View PostMizu, on 06 octombrie 2015 - 01:24, said:

Sa faca transfer wire si banii vor suferi o conversie cand iti intra tie in cont.
Şi conversia asta cât înseamnă ? Contul meu este deschis la bcr.

Mă uit pe site-ul bancii şi văd că 1 € este 4,3 la cumpărare. Adică n-ar fi aşa o pierdere mare.... Nici n-am altă soluţie văd.

Nu mi-aţi spus nimic de ce ce am întrebat în primul mesaj. Nu se paote rezolva treaba asta telefonic, dacă sun la bancă ? Sau dacă trimit pe cineva să deschidă un cont în €, durează mult ?

Edited by andrei_1234567890, 06 October 2015 - 01:57.


#8
balios

balios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 27.06.2014

View Postandrei_1234567890, on 06 octombrie 2015 - 01:48, said:

Și conversia asta cât înseamnă ? Contul meu este deschis la bcr.

Mă uit pe site-ul bancii și văd că 1 € este 4,3 la cumpărare. Adică n-ar fi așa o pierdere mare.... Nici n-am altă soluție văd.

Nu mi-ați spus nimic de ce ce am întrebat în primul mesaj. Nu se paote rezolva treaba asta telefonic, dacă sun la bancă ? Sau dacă trimit pe cineva să deschidă un cont în €, durează mult ?
Contul cred ca ti-l deschide instant dar astepti cateva zile pana iti vine cardul, si nu stiu daca la casierie elibereaza euro. Nu cred ca e posibil prin telefon.Cel putin asa e la ING.

#9
andrei_1234567890

andrei_1234567890

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 13.08.2015

View Postbalios, on 06 octombrie 2015 - 02:11, said:

Contul cred ca ti-l deschide instant dar astepti cateva zile pana iti vine cardul, si nu stiu daca la casierie elibereaza euro. Nu cred ca e posibil prin telefon.Cel putin asa e la ING.
Dacă contul mi-l deschide instant, atunci înseamnă că pot trimite pe cineva la bancă să-şi deschidă cont. Şi practic s-ar putea rezolva totul într-o zi. Nu contează când îmi dă cardul. Adică pot ridica banii direct din bancă, că doar am contul, nu ?

#10
balios

balios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 27.06.2014
Am spus mai sus. Nu stiu daca la ghiseu se elibereaza euro, sau banii dintr-un cont deschis in euro. De ce nu ii suni dimineata si ii intrebi? Sunt sigur ca o sa te lamureasca

#11
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005
Se elibereaza la ghiseu si euro. Am cont in euro la raiff. E preferanbil sa scoti lei decat euro, deoarece taxele de scoatere sunt mai mari la euro decat la lei. dar esti obligat sa schimbi la cursul bancii, care oricum nu difera mult. Contul se face instantaneu, problema e ca euro se scoate doar la ghiseu, unde trebuie sa te duci personal, cu buletinul. De obicei eu fac transfer intre conturi si scot lei, de la ATM. Am primt de afara o suma mai mare pentru un coleg si i-a trebuit doar 100 euro, restul i-a scos in lei. Pentru 100 euro i s-au oprit 3 euro. Dar fiecare banca are taxele ei, asa ca asta nu e lege. Din fericire, când scot in lei nu imi opreste nici un ban, deoarece firma unde lucrez are conventie cu banca, asa ca zero taxe la cardul de salariu. Daca ai online banking, poti sa descizi contul tu direct de la pc sau tableta/smartfone. Daca erai de la mine din sat (muncipiu) te ajutam eu.

Edited by danyel61, 06 October 2015 - 02:46.


#12
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009

View Postbalios, on 06 octombrie 2015 - 00:49, said:

Am eu cont in Euro Posted Image))

si eu am cont in Euro ...... la ING Posted Image

comisioane de ingrozesti

chiar si pt cele mai banale plati ....

la ING au si ATM care-ti da banii in Euro ...... ultima oara ma pacalit cu vreo 20 de euro

Edited by hightech-sys, 06 October 2015 - 06:07.


#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View Postandrei_1234567890, on 06 octombrie 2015 - 00:45, said:

Western Union... nu ştiu dacă este o variantă bună, dar o să-l întreb.
E super proasta, comision mare si din cate stiu platibil la trimitere ceea ce poate fi incomod... de ex am o ruda care plateste vreo 130 si ceva euro sa trimita 100 euro, e la tara si nu are cont si nu vrea sa-si faca... deh, ii imbogateste pe aia :)

View Postandrei_1234567890, on 06 octombrie 2015 - 00:24, said:

2. Să trimit pe cineva să deschidă un cont în €. Caz în care o sa dureze cât ?
Depinde cata lume e la coada, contul se deschide aproape instantaneu. E cea mai buna varianta daca primesti bani din UE, o sa ai comision la retragere dar nu e mare, e mizilic fata de Western Union.

Edited by andreic, 06 October 2015 - 06:26.


#14
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Sunt banci care au deschis si sambata.

#15
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004

View Postandreic, on 06 octombrie 2015 - 06:24, said:

E cea mai buna varianta daca primesti bani din UE, o sa ai comision la retragere dar nu e mare, e mizilic fata de Western Union.

Corect !
Comisionul de retragere euro, pe langa comisionul de cont curent, e 0,5%, de obicei.

#16
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,448
  • Înscris: 17.04.2006

View Postbalios, on 06 octombrie 2015 - 02:21, said:

Am spus mai sus. Nu stiu daca la ghiseu se elibereaza euro, sau banii dintr-un cont deschis in euro. De ce nu ii suni dimineata si ii intrebi? Sunt sigur ca o sa te lamureasca

Elibereaza, stai linistit. Pentru o suma mai mare trebuie anuntata din timp sucursala de la care vrei sa retragi.

#17
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
1. In fct de banca, exista posibilitatea de a deschide cont online (daca ai token).
2. Imi vine greu sa cred ca nu gasesti juma de ora sa ajungi la banca ca sa deschizi un cont.
Traiesti in munti? La noi bancile sunt mai multe decat "alimentarele".

#18
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Iti dau contul meu, faci transferul apoi ne mai gândim daca sa-i scoatem de acolo sau nu. S-ar putea ca în timp sa faca si niste pui pe acoloPosted Image .
Glumesc, dureaza cam 5-10 minute toata operatiunea de deschidere a unui cont în valuta la BCR. Mai mult dureaza pâna semnezi câteva coli de hârtie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate