Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Automatica si Calculatoare

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
flufflynn

flufflynn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.10.2015
Salut! Posted Image
Sunt a XII-a la un liceu de mate-info, informatica intensiv - dar nu pot spune ca sunt sclipitoare la aceasta materie. Ma descurc, dar nu intotdeauna la problemele dificile. Acelasi lucru e valabil si pentru matematica si fizica, doar ca matematica o inteleg mult mai bine si mi se pare mult mai logica si frumoasa spre deosebire de fizica la care clar trebuie sa recuperez (am avut ghinionul sa nu inteleg f. bine din clasa, dar nu pot sa zic ca o urasc atata timp cat inteleg, so...). All in all, daca mi-as da silinta mai mult as fi undeva aproape de nivelul celor buni, altfel sunt undeva pe la mijloc. Sunt dispusa sa fac asta, dar am nevoie totusi de cateva sfaturi/pareri in legatura cu facultatea pe care sunt determinata s-o urmez.
Visez sa devin administrator de baze de date, iar pentru asta am inteles ca ar trebui sa dau la Poli - AC sau la ASE - Cibernetica. Ok, daca nu intru la Poli stiu macar ca am inca o optiune. Dar nu asta e ideea Posted Image
Bine, dau eu la Automatica si Calculatoare, dar mai departe ce ar trebui sa aleg ca sa fac (la un moment dat) si baze de date? Calculatoare si Tehnologia Informatiei presupun (corectati-ma daca gresesc).
As aprecia cateva pareri legate de aceasta facultate, de dificultatea ei si sansele mele de supravietuire (tinand cont de ce-am mentionat la inceput), poate chiar pareri despre aceasta meserie.
La fel, daca stiti unde pot gasi mediile de admitere din 2015 as aprecia enorm~

Multumesc anticipat! Posted Image

P.S. Observ ca n-am mentionat acest lucru, dar totul se limiteaza strict la Bucuresti :3

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
pentru DB admin nu-ti trebuie neaparat facultate.

#3
flufflynn

flufflynn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.10.2015
Stiu, dar nu strica sa ai pregatirea oferita de aceasta facultate, mai ales daca poti face si cursuri de baze de date si sa te specializezi efectiv pe asta~

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Postflufflynn, on 05 octombrie 2015 - 14:33, said:

Visez sa devin administrator de baze de date, iar pentru asta am inteles ca ar trebui sa dau la Poli - AC sau la ASE - Cibernetica.
Poti taia AC de pe lista pentru ca tu vrei povesti "peste un sistem de operare", aici studiezi asta dar si inginerie ori numai ce vrei tu ai la Informatica (UNIBUC or ASE).

#5
flufflynn

flufflynn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.10.2015
Sincer nu ma deranjeaza sa studiez si inginerie :D
Oricum, multumesc pentru sfat! Totul devine din ce in ce mai clar :P ce vreau sa fac de fapt, cum sa-mi ating scopul, etc.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Postflufflynn, on 05 octombrie 2015 - 15:30, said:

Sincer nu ma deranjeaza sa studiez si inginerie Posted Image
Nu stii ce spui acum. Dar bafta in continuare.

#7
flufflynn

flufflynn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.10.2015
Ei bine acest topic era menit sa ma ajute sa-mi cunosc optiunile mai bine... in fine, multumesc oricum.

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Trage un ochi prin programa de studii si te lamuresti unde ti se ofera cel mai bine ce vrei tu. E postata pe site la fiecare.

Edited by neagu_laurentiu, 05 October 2015 - 15:46.


#9
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Informatică UNIBUC!

#10
flufflynn

flufflynn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.10.2015

View PostRhesus, on 05 octombrie 2015 - 15:51, said:

Informatică UNIBUC!

Chiar e recomandabil pt. cineva nu foarte bun la info? xD
Daca ar fi sa numesc materiile la care lucrez/invat cu drag acum ar fi mate si fizica, dar nu info... hmm.

#11
remus007

remus007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 29.03.2014
Daca imi amintesc eu bine in toti anii de AC am avut 1 singur curs de DB. Doar 1 :) Parca era destul de intensiv ca materie dar totusi, 4 ani pentru 1 curs este exagerat. Asta fiind la CTI (Calculatoare si tehnologia informatiei). Am auzit ca au spart iar specializarea si TI ar fi si mai orientat spre utilizare decat inginerie dar nu as putea sa zic daca include si ceva de DB. Cum a zis cineva mai sus, studiaza bine programa.
Pe de alta parte nu-ti strica in viitor sa stii si niste principii de programare. Am mai vazut DBA care scriu programele in .NET pentru job-uri de SQL server si se cam vedea lipsa de experienta chiar si in cateva linii de cod. Dar asta tot nu justifica cei 4 ani de la AC cu domenii destul de diferite fata de ce vrei tu.

#12
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014

View Postflufflynn, on 05 octombrie 2015 - 15:53, said:

Chiar e recomandabil pt. cineva nu foarte bun la info? xD
Daca ar fi sa numesc materiile la care lucrez/invat cu drag acum ar fi mate si fizica, dar nu info... hmm.

Scuză-mă, dar atunci ..... cum de baze de date ? Posted Image . Sau ... măcar cunoști ce înseamnă o bază de date ? Cu ce se mănâncă ? Sau doar ORACLE-ul dintr-a 12a pe care toată lumea o face?

Edited by Rhesus, 05 October 2015 - 15:57.


#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Postflufflynn, on 05 octombrie 2015 - 15:53, said:

Chiar e recomandabil pt. cineva nu foarte bun la info? xD
Daca ar fi sa numesc materiile la care lucrez/invat cu drag acum ar fi mate si fizica, dar nu info... hmm.
Pai AC inseamna Informatica  + Inginerie. Adica si mai greu. Dar tu dai inainte.

#14
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Ascultă-l pe neagu_laurențiu, știe ce zice. Doar pentru că îți place DB , dar info .... nu prea, nu e un motiv de a urma Info sau AC. DB nu e un simplu SELECT * FROM..

#15
flufflynn

flufflynn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.10.2015
Ok, poate ca am exagerat Posted Image doar ca in a 11-a chiar nu mi-au placut grafurile. Posibil si pentru ca nu le-am inteles eu bine. Restul e ok, mai ales ce facem acum cu baze de date <3

Edited by flufflynn, 05 October 2015 - 16:01.


#16
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Nu știu cât este un entuziasm pe moment sau cât o dorință de a urma definitiv un drum.

Dacă nu ți-au plăcut grafurile, tin să precizez că de Structuri de date și Algoritmi, Algoritmica Grafurilor nu scapi. Nicăieri.

Revenind, pentru un simplu curs (hai 2-3) de BD, nu te sfătuiesc să urmezi Info sau AC. Totuși nu-mi pot explica atragerea ta STRICT spre BD.

Dar lasă, când vei da de normalizări, și modele de baze de date, structura internă și logică a unei baze de date, te vei liniști Posted Image + implementările lor în limbaje de programare ... Încă o dată, BD nu e un simplu query, la nivel de clasa a 12a.

Edited by Rhesus, 05 October 2015 - 16:07.


#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Asta cu administrarea e poveste, in final tot pe calea programarii mergi daca vei sa mananci o paine (fie si pe baze de date). Iar programarea e programare, implica la fel.

#18
flufflynn

flufflynn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.10.2015
Ok, sa facem abstractie de DBA, am si spus ca e un vis, mai intai fac oricum ceva serios si apoi vad eu :) Am inteles ca oricum informatica se ia de la 0 ("Introducere in Informatica" ._.), deci pot sa-mi umplu lacunele. La fel vad ca anul I cel putin la Calculatoare si Automatica e cam aceeasi mancare de peste. Pana atunci mai am totusi si ma apuc mai serios de mate si fizica, iar la info sa-mi dau mai mult silinta.
Sorry, vrand nevrand am parut probabil un copil care n-are idee ce vrea de fapt sa faca in viata. Si, in ciuda incercarilor mele de a parea altceva, e totusi adevarat. Apreciez ca m-ati trezit putin la realitate. Mai am ceva timp sa ma gandesc la toate astea :D sa vad cum ma descurc cu adevarat la una, alta. Asa ca ne vedem din nou cand o sa fiu mai sigura pe ce vreau si ce pot sa fac :))

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate