Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Recomandare NAS versus Cloud

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 21.11.2005
Sunt in dilema si nu stiu ce sa fac. Momentan am un WD MyCloud de 3TB care nu prea are nici o treaba cu functionalitatea NAS, exceptand faptul ca pot face share-uri pe el. Am pus Transmission pe el, insa daca download-ul urca spre 8-9MB, deja e gatuit si nu mai raspunde la comenzi. Nici nu m-am stresat sa incerc DLNA pe el.

Practic am 2 variante si nu stiu ce sa aleg:
1 - sa las acest MyCloud si sa il folosesc la storage iar pe PC/Laptop sa instalez un program de sync, gen FreeFileSync cu care, la intervale regulate sa fac cate un backup. Astfel am certitudinea ca datele de pe le si cele din PC sunt aceleasi iar daca pica unul dintre ele, datele sunt in siguranta. Da, WD se laudau cu noul OS3 si SYNC insa sincer sa fiu, la cat se plang userii pe forumul lor, nici nu m-am gandit sa il pun. De asemenea am nevoie de sincronizare intre Windows + NAS + Linux. Avantajul MyCloul a fost pretul, luat refurbished de la ei, a fost practic la pretul HDD iar NAS-ul a iesit gratis. Pe langa MyCloud mai am in PC un HDD de 2TB, deci toate informatiile importante vor fi sincronizate intre cele 2.

2 - sa renunt la MyCloud, sa scot HDD si sa iau un Synology. Vad ca au clienti speciali si de download si de sync prin Cloud Station, inclusiv pe linux. Acum ceva vreme am incercat un DS215j insa nu m-a impresionat performanta lui desi pretul e destul de mare. E drept ca i-am si dat copieri masive si citiri de date la testre. Ce imi place la Synology e suportul software foarte bun si multitudinea de pachete oferite. Din pacate nu prea imi vine sa dau 1500lei pe un hardware atat de slab.

Pe langa datele generale, care nu sunt atat de importante sunt 2 tipuri care ma intereseaza in mod direct: pozele personale si proiectele la care lucrez. Cu pozele sa zicem ca am rezolvat oarecum, de pe telefoanele android din familie fac backup in Google Photos. Nu ma incanta foarte tare ideea de a le avea in cloud, desi fac backup si local la ele, insa tot e o varianta acceptabila datorita posibilitatilor practic nule sa se piarda. Insa partea cu proiectele e mai delicata deoarece asta chiar trebuie sa ramana private si mi-e frica sa le pun online in cloud gen Dropbox sau GDrive. Faptul ca le am doar local pe NAS nu ma incalzeste foarte tare deoarece paranoia e mare :) si lucruri rele se pot intampla.

Si acum sa concluzionez:
- cat de safe e cloud-ul? Il folositi la chestii mai delicate sau doar pentru fisiere care nu prezinta nici un risc?
- ce solutie sa aleg pentru NAS-ul de acasa si pentru backups? Pe langa backups mai am nevoie de Share in retea si poate si un DLNA. Nu ma intereseaza chestii gen Plex Server sau transcoding. Mai am nevoie de Transmission si optional de SubVersion server sau Git.

Stiu ca mai exista varianta HP Gen8 care stiu ca are hardware foarte potent vs un Syno la pret foarte competitiv insa pentru mine timpul e pretios si nu il am sa sap cum se pune xpenology, sa ma strezez cand il updatez sau sa ma enerveze ventilatorul prea turat. Vreu un device care sa mearga fara sa ma strezez prea tare.

Multumesc.

#2
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,132
  • Înscris: 05.12.2002
Ventilatorul e OK, probleme apar daca pui alt controller de RAID; daca ti-e OK cu RAID1 atunci n-ai nevoie de alt controller.
XPEnology merge foarte bine pe acel hardware, de instalat se instaleaza usor, la update trebuie sa astepti sa scoata 'baietii' versiunea noua dar dupa aceea nu e complicat.
Daca mai pui niste RAM si un ESXi pe el ai deja un server destul de potent pe care poti face multe.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Ieftin, performant si bun nu exista.
Pe hp gen8 pui acum xpenology in o ora cu tot cu studiu si setari Posted Image

Pt backup automat recomand crashplan.

#4
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 21.11.2005
Va multumesc pentru sugestii... iau si gen8 in considerare, in cazul in care nu gasesc un model mai plug and play. Problema cea mare e ca DSM e nativ pentru Syno si sunt convins ca merge cum trebuie pe el. Nu vreau sa risc sa pierd datele la un update. Nu am nevoie de putere pentru ca nu il voi folosi si la alte lucruri. Insa cum ziceam, o sa il iau in considerare ;)

Am vazut ca si Asustor au niste modele interesante, unele chiar cu iesire HDMI si destul de potente hardware. Din cate stiu ei, Asustor au plecat de la Synology. QNap am vazut ca nu stau prea stralucit la updates...
Un model recomandat de la Synology? Vad ca DS115 vs DS215j au acelasi hardware. Ar mai fi de luat in calcul si DS214... Pe moment merg doar pe un bay ca necesar, backup-ul fiind si in calculator.

#5
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
daca vrei musai synology atunci recomandarea ar fi minim un ds214play.
in rest si eu recomand hp gen8 cu xpenology.
daca esti obligat sa salvezi content in cloud,  o poti face dar doar daca iti criptezi tu in prealabil datele.

#6
costel1970

costel1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 05.09.2009
Va salut, vreau sa cumpar un NAS dar sunt in dubii ce model sa aleg intre synology ds-214play si qnap ts-251; qnap sta mai bine hardware, iar synology software; ceva pareri de la cei care au folosit NAS de la cei 2 producatori; va multumesc

#7
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
pachetul complet conteaza deci ds214play sau poate chiar ds216play

#8
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 21.11.2005
Am o intrebare, pe Gen8 ce se mai poate pune exceptând xpenology /win server? Merge ceva gen Ubuntu server, sau freeNas, owncloud?

#9
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Da; depinde ce drivere sunt disponibile. Pe ahci trebuie sa mearga lejer, pentru controlerul raid hp e nevoie de drivere.
Caute pe google : Ubuntu server on gen8 sau orice alt OS si vezi ce iese :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate