Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Recomandare Amp + Boxe Stereo 2500 ron

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1
Sleepless02

Sleepless02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 15.03.2009
Salut,

Sunt in cautarea unui sistem audiu cu tot ce trebuie pentru o camera de ~18 mp.
Bugetul ar fi 2500 ron maxim.
Initial ma uitam la Microlab 9c si cam atat sunt total nestiutor si momentan detin un sistem 2.1 Microlab m-820 pentru pc de care sunt foarte multumit (nu am ascultat ceva mai performant amplificat pana acum).
Ce mi-ati recomanda ? (M-am uitat si la amplificatoare sh dar sincer nu stiu ce sa caut sunt total pe langa)
Preponderend se vor auzi filme, muzica si din cand in cand jocuri (xbox).
Tin spre un sistem stereo. Nu vreau sa par barbar insa imi place gravitatea basului in general mai puternic si fara un woofer nu stiu cum ar fi. M820-ul actual imi satisface aceasta nevoie. Dar din nou, tind spre un sistem stereo 2.0, cum am zis ma indreptam spre microlab 9c.
Sunt deschis unor variante mai performante acustic
Sursa va fi cel mai probabil un macbook pro si xbox-ul rarisim poate si tv-ul

Multumesc frumos !

Edited by Sleepless02, 05 October 2015 - 12:52.


#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
pt filme ar merge mai bine un 5.1

#3
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Cam da. Si nu doar pentru numarul de boxe, ci si pentru cum e procesat sunetul si e gandit sa fie redat intr-un film. Receiverele AV au procesoare de sunet speciale pentru asta.

Edited by Ion_de_la_Raion, 05 October 2015 - 13:06.


#4
Sleepless02

Sleepless02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 15.03.2009
N-as vrea un sistem 5.1 Imi doresc un sistem stereo pentru ca predominanta va fi muzica si mi se pare mult mai curat ca aspect.

#5
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Pentru muzica, da, un amplificator stereo e de preferat. Ai un buget bunicel, ar trebui sa poti lejer cumpara ceva ce sa te satisfaca. Ce, depinde de tine. E greu de ales, cate capete, atatea idei, mereu lupta intre nou si SH, intre diverse tehnologii, etc. Dar sfatul pe care ti-l dau e sa nu te zgarcesti la boxe. Sint foarte importante. Multa lume neglijeaza boxele, desi introduc cele mai mari distorsiuni e lant, de asta sint asa importante. Pana si pozitionarea lor conteaza. La 2500 lei, eu zic ca trebuie sa rupi macar 1500 pentru boxe.

#6
Sleepless02

Sleepless02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 15.03.2009
Ma uitam la http://www.sono.ro/p...AT SUPREME 1002 par destul de interesant cu raspuns la frecvente destul de joase.
Insa mai sunt si altele http://www.sono.ro/4...ficator-cu-boxe aici si nu stiu spre ce sa ma orientez.

#7
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu te lua dupa specificatii, conteaza, dar nu dau informatii asupra sound-ului unui sistem sau altul. Sint o gramada de alte specificatii care nu sint date de producatori si care influenteaza sunetul. Iti recomand sa citesti ce scrie pe aici http://sound.westhost.com/articles.htm E un prim pas. In rest, prieteni, vanzatori, "cunoscatori" iti vor da un sfat sau altul, dar omul cu banul e seful, decizia trebuie sa fie a ta. Ar fi grozav daca ai putea sa mergi intr-un showroom sa asculti (chiar daca nu cumperi de acolo) sau la SH sa asculti la om acasa (desi daca nu cumperi si amplificatorul si boxele, s-ar putea sa sune usor diferit cand imperechezi cu altceva). E o decizie grea si greu de definit si eu ma confrunt cu ea. Important e sa-ti iei ceva de care sa fi tu multumit. Ca linie generala, la aceeasi bani, pe SH poti sa-ti iei ceva care pe hartie sta mai bine decat ce-ti poti lua nou, dar nu stii cat s-a mai pastrat din specificatii de atunci. Un lucru nou e nou, dar la acelasi pret nu poti lua modele la fel de rasarite ca SH.

Edit: Ai putea sa-ti iei un amplificator Sony din seria ES de ocazie, dar ar trebui sa mergi cu cineva care sa pricepe sa-l testeze, daca poti. Astea se cam vand intre 700-900 lei (depinde de model, dar unul mai omenos, care sa nu-ti rupa buzunarul). Sint modele SH, dar bine facute la vremea respectiva. Doar o sugestie.

Edited by Ion_de_la_Raion, 05 October 2015 - 14:31.


#8
Sleepless02

Sleepless02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 15.03.2009
Daca m-as pricepe as cauta sh, pentru ca stiu lucrul asta. Stiu ca in bugetul asta as gasi ceva mai ok sh.

#9
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
La boxe eu as lua ceva nou, pentru ca difuzoarele sint chestii care se misca si se uzeaza in timp, dar la amplificator mai greu. Sigur, condensatorii se pot usca, rezistorii usor pot sa-si modifice valorile, etc., dar ES-urile de la Sony (si imi plac si QS-urile) sint facute cu piese bune, daca ai grija si nu-ti bagi picioarele in ele, te tin ani si ani si ani. Poti incerca si pe ebay.de, desi in ultimul timp s-au porcit si aia, sint multe chestii mai scumpe la ei ca la noi. Eu unul m-as orienta spre un SH calumea. Eu cunosc pe cineva care se pricepe, un electronist, e binevoitor sa ma ajute cu sfaturi, dar, in ultima instanta, cum spuneam, alegerea e a ta, tie trebuie sa-ti placa.

#10
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
http://www.emag.ro/s...MA&gclsrc=aw.ds
Are cumnatu meu asa ceva si e beton.Sunet clar si curat la volum aproape maxim.....

#11
mihaipis

mihaipis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 26.01.2007
Eu am avut Microlab m-820 si la fel ca si tine am dorit ceva stereo. Oscilam in acelasi buget intre amplificator SH si boxe noi. Intr-un final am luat Denon RCD M-40(stie flac pe usb fata de Denon RCD M-39 care stie numai mp3 pe usb) si Heco Music Colors 100 ambele la un pret bun de care sunt foarte multumit(cu mult peste orice Microlab atat in ceea ce priveste basul cat si in privinta calitatii auditiei). Pentru o camera de 18 mp cati am si eu sunt arhisuficiente. Incearca sa asculti asa ceva in bugetul pe care il ai. Nu conteaza prea mult pozitionarea boxelor ceea ce este destul de important din punctul meu de vedere atunci cand spatiul este limitat. Stiu nu sunt SF-uri de care se tot vorbeste pe forumuri(chiar si aici) nu sunt nu stiu ce clasa de varf de la nu stiu ce producatori dar in banii astia isi fac treaba cu brio si ofera mai mult decat necesarul pentru un ascultator normal(muzica diversa (nu manea sau Bailarrrrrrrr) in 90% din timp, un joc, un film din cand in cand). Ca posesor de magnetofon din copilarie cu Boxe Technics si amplif Technics(din 1982) pot afirma ca sunt asa cum am mai spus super multumit. Succes!

Edited by mihaipis, 05 October 2015 - 15:40.


#12
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 george_eu25, on 05 octombrie 2015 - 15:23, said:

http://www.emag.ro/s...MA&gclsrc=aw.ds
Are cumnatu meu asa ceva si e beton.Sunet clar si curat la volum aproape maxim.....
E absolut cea mai proasta varianta! Am repetat aici de mii de ori ,Akai-ul actul nu mai are nici cea mai mica legatura cu vechiul brand. Sunt niste chinezarii ordinare ce suna infect, in ciuda boxelor "dulapoase". De defectiuni nu mai vorbesc...

Quote

Nu conteaza prea mult pozitionarea boxelor ceea ce este destul de important din punctul meu de vedere atunci cand spatiul este limitat
Ba conteaza enorm de mult ,chiar de ai spatiu sa intorci masina.

Edited by edigee, 05 October 2015 - 15:48.


#13
mihaipis

mihaipis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 26.01.2007
Stiu ca foarte importanta este pozitionarea boxelor. Ma refeream la acele boxe nu la altele.

#14
Sleepless02

Sleepless02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 15.03.2009
http://hificenter.ro...denon-pma-720ae vs http://www.sono.ro/p...preme-1002.html

Cum vi se par ?

#15
jap_is_q

jap_is_q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 11.04.2008
la banii astia du-te si incearca sisteme audio la cateva magazine eventual cu niste esantioane din muzica pe care o asculti
uncearca si la
https://www.avstore....?sort=price_asc
Microlab sunt bune dar s-au scumpit nejustificat

scuze, asta e linkul pt stereo
https://www.avstore....?sort=price_asc

#16
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 george_eu25, on 05 octombrie 2015 - 15:23, said:

http://www.emag.ro/s...MA&gclsrc=aw.ds
Are cumnatu meu asa ceva si e beton.Sunet clar si curat la volum aproape maxim.....

Doamne fereste ! Piei Posted Image !

Initiator topic: Acel Denon mi-a facut si mie cu ochiul, dar nu la 1400 lei, ci la 1000. Sfatul meu e sa astepti Black Friday (nu e asa departe) si iei totul la pret redus. Nu-mi plac pachetele, ti se impun pe gat produse pe care nu le vrei poate. Eu zic sa iei ce-ti place, nu boxele care sint in pachet. Fratele mic al lui 720AE e 520AE si e 800 lei la promotie. 720AE-ul nu merita 600 in plus. Daca-l prinzi la promotie (a fost) e 1000 lei. Si-ti raman 1500 de lei pentru boxe.

Edited by Ion_de_la_Raion, 05 October 2015 - 17:24.


#17
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 Sleepless02, on 05 octombrie 2015 - 16:18, said:

MMS 1002 sunt OK daca sunt folosite ca front-uri intr-un sistem 5.0 cu receiver A/V ,deci un sistem pentru filme si ,pe planul doi ,muzica. La un sistem stereo desi Magnaturile MMS(toata seria) sunt cam best buy in banii aia nu stralucestc la capitolele de finete ,detalii sonore ,sunet curat ,focus ,etc.
Eu as merge pe niste boxe din clase superioara ,chiar de raft si un amplificator SH. Nu prea exista alta solutie in banii aia.
Daca totusi te hotarasti la MMS 1002 evita amplificatoarele Yamaha(mai ales ultimele serii) nu ca nu ar fi bune ,dimpotriva ,dar sunetul lor nu prea "se pupa" cu Magnat. Ambele trag mult ca sunet inspre the bright side.

#18
MrZee

MrZee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 05.02.2008
Eu as merge pe astea daca as lua pentru minePosted Image

reciverul acela de la sono (yamaha) pe care il ofereau la pachet + https://www.avstore....e/mission-mx-3/

Sa ne spui ce decizie iei pana la urma, mult succes

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate