Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Capitalismul sălbatic (pareri pro si contra)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
178 replies to this topic

#1
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015
Radacinile capitalismului salbatic au ca sursă modul de gândire al unor oameni care spun: eu m-am straduit sa invat, sa-mi fac bussines, un drum in viata, am muncit etc si statul mă obliga ca din munca mea sa dau o parte destul de mare catre altii care nu au depus si nici nu vor depune vreodata acelasi efort ca si mine. Daca ar fi dupa mine, as pastra toti banii ce provin din munca mea pentru mine si eu aleg ce fac cu ei, eu aleg in ce directii, pe ce servicii imi voi cheltui banii, nimeni nu trebuie sa ma oblige sa fac ceva cu banii mei.

Ok, ce inseamna asta ? Inseamna ca statul nu va mai percepe taxe(cel putin nu la fel de multe) din sectorul privat. Asta ce inseamna ? Inseamna ca nu mai avem pensii platite de stat(dar vom avea pensii private), nu mai sunt alocatii, concediu maternal platit, nu mai sunt spitale publice(dar vom avea spitale private, ambulante de la clinici private, asigurare medicala privată), nu mai avem invatamant public(orice forma de invatamant se va plati), nu mai avem politie, jandarmi pe strazi, pompieri. In cazul politiei si pompierilor treaba merge cam la fel: se va plati pentru protectia politiei, cine nu plateste si va suna la politie, apelul său va fi respins pentru ca nu apare in baza de date ca abonat. Jandarmii vor patrula pe strazile platitorilor de servicii. La fel si la pompieri, iti ia casa foc, nu plătești serviciul, să te ajute Dumnezeu.

Ce inseamna pe termen lung ? Curatarea societatii la propriu. Din moment ce saracii, handicapatii, retardatii, unele minoritati(se stiu care) nu vor avea bani de sanatate, de politie vor muri de foame, de boli sau se vor omorî intre ei(pentru ca nu au protectie din partea politiei). Fara puradei, fara familii de mai mult de 3 copii(pentru ca cresterea fiecarui copil costa enorm, asta va rezulta intr-o educatie de calitate pentru fiecare copil), fara cersetori, fara betivi etc, vom fi cetateni responsabili, o societate cu adevarat civilizata.

Dezavantajul: ne pierdem o parte din umanitate. Se merită târgul ?

Edited by Mohombi, 05 October 2015 - 11:17.


#2
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

View PostMohombi, on 05 octombrie 2015 - 11:09, said:

Se merită târgul ?
Nu merita, oamenii trebuie sa fie egali si averile redistribuite. Sa inceteze jafurile si jecmaneala capitalista!

#3
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007

View PostMohombi, on 05 octombrie 2015 - 11:09, said:

.....Se merită târgul ?

"Se merită" sa pui mana pe o carte de gramatica....

Edited by Mihai_3, 05 October 2015 - 11:20.


#4
ianos76

ianos76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 01.09.2011

View PostPatrulescu, on 05 octombrie 2015 - 11:15, said:

Nu merita, oamenii trebuie sa fie egali si averile redistribuite. Sa inceteze jafurile si jecmaneala capitalista!
Si cum ii facem egali? Taiem din aia mai inalti si lipim la aia mai scunzi?

#5
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

View Postianos76, on 05 octombrie 2015 - 11:23, said:

Si cum ii facem egali? Taiem din aia mai inalti si lipim la aia mai scunzi?

Nationalizare, partid unic,economie planificata.
Capitalismul s-a dovedit un esec in Romania.

#6
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
daca vorbim de partid unic, in romania este partid unic, doar nu crezi ca psd sunt pnl sunt diferite.

#7
ianos76

ianos76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 01.09.2011

View PostPatrulescu, on 05 octombrie 2015 - 11:30, said:

Nationalizare, partid unic,economie planificata.
Capitalismul s-a dovedit un esec in Romania.
Si comunismul a avut un succes monstru....mai mult monstru decat succes, dar na, fiecare cu gusturile lui.....
Economie planificata, zici?..... si cine sa o planifice? Te sacrifici?

#8
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Capitalismul salbatic accentuiaza cele mai slabatice instincte dintr-un om.

View Postianos76, on 05 octombrie 2015 - 11:35, said:

Si comunismul a avut un succes monstru....mai mult monstru decat succes, dar na, fiecare cu gusturile lui.....
Economie planificata, zici?..... si cine sa o planifice? Te sacrifici?
In comunism am auzit o poveste care nu stiu daca chiar e adevarta.
Oamenii lasau noaptea sticla goala de lapte si banii la rand, si le gaseau pline a doua zi dimineata, nimeni nu fura banii sau laptele.
Asta spune multe despre calitatea societatii din acel moment.

#9
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Ce expui tu este o extrema.
Daca e sa o luam la modul serios 90% din aparatul bugetar nu e decat mancator de salariu si nu aduce nici un plus valoare societatii fiind total incompetenti, ca doar din cauza asta s-au angajat in aparatul bugetar pe pile/spaga.
Degeaba suni tu pompieri/politie/salvare... sunt praf in situatii de criza.

Edited by mmm3, 05 October 2015 - 11:41.


#10
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Cum poti face capitalism in Romania fara capital ? Posted Image
Poate doar o tara ieftina de sclavi ieftini

Edited by galeo, 05 October 2015 - 11:43.


#11
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

View Postianos76, on 05 octombrie 2015 - 11:35, said:

Si comunismul a avut un succes monstru....mai mult monstru decat succes, dar na, fiecare cu gusturile lui.....
Se ducea bine inainte dom'le, aveai loc de munca asigurat, aveai apartament, educatie, servicii medicale gratis, etc. Acum ce mai ai?

#12
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
ai fix acelasi aparat ca cel dinainte de 1989.
Singura diferenta e ca nu te mai accepta nimeni sa stai beat mort cu alti 10 colegi sa "supravegheati" aceeasi productie in fabrici si uzine. De aici si locurile de munca reduse.

Edited by mmm3, 05 October 2015 - 11:44.


#13
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,151
  • Înscris: 29.12.2006

View PostPatrulescu, on 05 octombrie 2015 - 11:30, said:

Nationalizare, partid unic,economie planificata.
Capitalismul s-a dovedit un esec in Romania.

Şi comunismul tot pe capital se bazează, că doar nu face tranzacţii cu nasturi. Diferenţa dintre capitalismul de stat şi capitalismul liberal, e că în cazul primului, toţi banii aparţin unei singure corporaţii (statul), iar în cazul celei de-a doua, banii sunt împărţiţi între corporaţii mai multe.

Capitalismul de stat (aşa-zisul comunism), s-a destrămat din cauza sistemului economiei planificate. Într-o economie planificată (pe cinci ani de exemplu), investiţiile eronate, nu mai pot fi corectate decât la finalul cincinalului, adică peste cinci ani, în veme ce, în economia liberală, investiţiile pot fi ajustate din mers, în caz că se constată erori.

Edited by lupini, 05 October 2015 - 11:51.


#14
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Capitalismul salbatic este extrema dreapta iar comunismul extrema stanga.
Prefer ceva la mijloc,nu extremele Posted Image
Chiar nu inteleg de ce trebuie sa o dam dintr-o extrema in alta.
Ambele sisteme, atat cel capitalist cat si cel comunsim au atat lucruri bune cat si rele.
Hai sa luam ce e mai bun de la ambele.

Edited by galeo, 05 October 2015 - 11:50.


#15
ianos76

ianos76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 01.09.2011

View Postgaleo, on 05 octombrie 2015 - 11:39, said:

Capitalismul salbatic accentuiaza cele mai slabatice instincte dintr-un om.


In comunism am auzit o poveste care nu stiu daca chiar e adevarta.
Oamenii lasau noaptea sticla goala de lapte si banii la rand, si le gaseau pline a doua zi dimineata, nimeni nu fura banii sau laptele.
Asta spune multe despre calitatea societatii din acel moment.
Eu lucrez intr-un oras mai mic din vestul tarii. De fiecare data cand trebuie sa plec 5-10-15  minute vara, nu mai inchid usa, pun doar matura in cadrul usii. Nu am avut niciodata surprize. E vorba de calitatea de a fi Oameni, nu de comunism/capitalism.
Instinctele alea de care zici tu trebuie domolite prin educatie.

#16
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,151
  • Înscris: 29.12.2006

View Postgaleo, on 05 octombrie 2015 - 11:41, said:

Cum poti face capitalism in Romania fara capital ?

Aici e marele necaz: noi românii ne dorim o ţară prosperă precum cele din Occident, însă, noi nu am avut capitaluri acumulate din colonii, precum cei din Vest. Iar pe cele pe care le-am acumulat cu greu, până la Al Doilea Război Mondial, le-au confiscat ruşii după război. Acum suntem din nou la început de drum, adică în plin proces de acumulare de capital.

Edited by lupini, 05 October 2015 - 11:52.


#17
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008

View Postgaleo, on 05 octombrie 2015 - 11:39, said:

In comunism am auzit o poveste care nu stiu daca chiar e adevarta.
Oamenii lasau noaptea sticla goala de lapte si banii la rand, si le gaseau pline a doua zi dimineata, nimeni nu fura banii sau laptele.
:roflmao:  Si marmota invelea ciocolata...
Pana mea, uite asa avem nostalgici dupa rahatu' ala, cu, ai zis bine, povesti.   :death:

#18
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

View Postlupini, on 05 octombrie 2015 - 11:50, said:

Aici e marele necaz: noi românii ne dorim o ţară prosperă precum cele din Occident, însă, noi nu am avut capitaluri acumulate din colonii, precum cei din Vest. Iar pe cele pe care le-am acumulat cu greu, până la Al Doilea Război Mondial, le-au confiscat ruşii după război. Acum suntem din nou la început de drum, adică în plin proces de acumulare de capital.
Cine acumuleaza mai omule daca tot pleca afara inclusiv resursele?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate