Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Sfat achizitie pc

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
caddyxx

caddyxx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 01.02.2015
Salutare as vrea sa imi fac un pc din componente si nu ma prea descurc. Voi pastra monitorul am unul benq mai vechi dar e d'ala subtire, sursa pcului e achizitionata recent , una segotep de 500w cu iesiri pt placa video , vreau sa pastrez si coolerul pt procesor si ala e nou potriveste pe am2 am3 etc. Voi pastra si carcasa ca nu am nevoie de ceva dichisit dar daca este vreouna mai ieftina probabil o so iau. As vrea sa ma incadrez in 1500-2000 ron maxim.

#2
madutzu25

madutzu25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 07.10.2013

View Postcaddyxx, on 04 octombrie 2015 - 22:12, said:

Salutare as vrea sa imi fac un pc din componente si nu ma prea descurc. Voi pastra monitorul am unul benq mai vechi dar e d'ala subtire, sursa pcului e achizitionata recent , una segotep de 500w cu iesiri pt placa video , vreau sa pastrez si coolerul pt procesor si ala e nou potriveste pe am2 am3 etc. Voi pastra si carcasa ca nu am nevoie de ceva dichisit dar daca este vreouna mai ieftina probabil o so iau. As vrea sa ma incadrez in 1500-2000 ron maxim.

Precizeaza si rezolutia monitorului.

#3
madutzu25

madutzu25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 07.10.2013
Daca mai pui 300 ron iti poti lua o placa video mai buna.

Attached Files



#4
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,872
  • Înscris: 10.02.2011

View Postcaddyxx, on 04 octombrie 2015 - 22:12, said:

Salutare as vrea sa imi fac un pc din componente si nu ma prea descurc. Voi pastra monitorul am unul benq mai vechi dar e d'ala subtire, sursa pcului e achizitionata recent , una segotep de 500w cu iesiri pt placa video , vreau sa pastrez si coolerul pt procesor si ala e nou potriveste pe am2 am3 etc.
Deci mergi pe AMD. Ce cooler ai exact ? Ca procesoare pe AM2 si AM3 deja nici nu se mai prea gasesc in stoc, eu cel putin la PC garage n-am mai vazut. Daca are si AM3+ mai ai de unde alege, de exemplu un AMD fx 4300 sau 6300, sau pe FM2 gasesti si procesoare destul de bunicele ca vision A6-6400K.

#5
caddyxx

caddyxx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 01.02.2015
http://www.pcgarage....ool/gammaxx300/ revin cu edit mai tarziu pt rezolutia monitorului , rezolutia monitorului cred ca e 1680X1050 asa imi este pusa acum la maxim si scrie recommended .....

Edited by caddyxx, 05 October 2015 - 05:15.


#6
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Mi s-ar parea aiurea ca viitoarea configuratie sa fie dictata de potrivirea unui cooler, c'mon :)
Daca e acela din link la specificatii zice ca merge pe o gramada de socket-uri incepand de la 775 si pana in zilele noastre plus marea parte a socketurilorde la amd, deci practic ai putea sa faci o configuratie de care iti place/ convine


#7
caddyxx

caddyxx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 01.02.2015
Eu am precizat ceea ce doresc sa retin din vechiul pc , coolerul si sursa sunt achizitionate de 3 luni , tocmai de aia nu as cumpara altele pt ca ar fi niste banuti aruncati aiurea . acela de lai sus este coolerul si da potriveste pe o gramada de socketuri !

#8
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Dai un link si spre sursa?

#9
caddyxx

caddyxx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 01.02.2015
Sursa este una segotep achizitionata de la emag acum cateva luni. Are 500 w 85+ a costat 200 ron. A fost la reducere.

#10
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012

View Postmadutzu25, on 04 octombrie 2015 - 22:52, said:

Daca mai pui 300 ron iti poti lua o placa video mai buna.

Pai pentru acel i3 puteai sa pui o mobo cu H81 si deja de acolo scoti aprope 150 lei, nu are rost B85 in cazul asta. Plus ca nici nu stii ce joaca, s-ar putea sa se descurce si cu un pentium G, desi la o rezolutie mai mica de FHD un 750 ti o sa se descurce cu brio.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate