Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Daca ai actiuni la o firma si vrei sa iti iei banii pe dividende

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
markusschulz

markusschulz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 19.10.2011
Salut tuturor,  ma intereseaza ce trebuie sa fac, unde ma duc sa ma interesez, daca am actiuni la o firma, sa zicem la Petrom, sau la un hotel sau restaurant din Constanta, ca sa imi pot ridica banii. Am mai citit pe net cite ceva in sensul asta. Inteleg ca atunci cind am primit certificatele de actionari la firma la care am ales noi in momentul respectiv, citeva actiuni au fost dirijate si catre SIF-uri. Cum stiu de unde ridic banii si la ce SIF sint actiunile mele (daca sint si acolo). Treaba cu cererea la depozitarul central pentru informatii mi se pare anevoiasa si costisitoare pentru a afla de pilda ca am de ridicat 2 lei dividende pina la urma.  Multumesc anticipat!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Verifici pe certificatul de actionar la ce SC ai actiuni si acolo intrebi de dividente.
La SIF ai actiuni daca ai optat pentru asta.


Poti sa verifici si aici: https://www.depozita...home/index.aspx (la distribuire dividente).

Edited by pasilla, 04 October 2015 - 19:13.


#3
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008

View Postmarkusschulz, on 04 octombrie 2015 - 18:28, said:

Inteleg ca atunci cind am primit certificatele de actionari la firma la care am ales noi in momentul respectiv, citeva actiuni au fost dirijate si catre SIF-uri.

Nu cred. Certificatele de actionar se depuneau la o singura firma.

#4
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Daca ai luat actiuni la una din companiile de la DC care mai exista si astazi in aceeasi forma ai sanse sa iei ceva.
Daca ai luat la o companie care a fost fuzionata, vanduta si chiar revanduta nu mai iei nimic...

#5
veltryx

veltryx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 10.10.2009
Daca ai actiuni Petrom poti primi dividendele pe ultimii 3 ani si de la orice sucursala BRD,te prezinti doar cu buletinul.

#6
markusschulz

markusschulz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 19.10.2011
multumesc tuturor pt raspunsuri. m-am mai edificat inter timp de cite ceva. iata si aici cite ceva informatii.
http://www.depozitar...tDividende.aspx

#7
senxei

senxei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 04.07.2007
a fost cineva la actiunea depozitarului din 28-29 mai anul acesta pentru a verifica daca are ceva dividende de ridicat de la petrom?

#8
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View Postsenxei, on 06 iulie 2016 - 13:36, said:

a fost cineva la actiunea depozitarului din 28-29 mai anul acesta pentru a verifica daca are ceva dividende de ridicat de la petrom?

Anul acesta Petrom nu a distribuit dividende. Datorita scaderii pretului petrolului, compania a avut pierderi in 2015 si nu a avut din ce sa dea dividende.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate