Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Impozite pe salariu in Franta

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Salut,

As dori o informatie de la cineva care chiar lucreaza in FR si stie cum merg lucrurile.

Daca luam cazul unei persoane singure care lucreaza in FR pe 1500 euro, ce impozit va avea de plata si cu cat ramane in mana?

Am citit un articol aici care zice ca:

Quote

Daca esti celibatar si câştigi, sa zicem, 2.500 euro pe lună, 30% pleacă la fisc. Daca ai un super-salariu, plateşti şi mai mult (vorbesc doar de impozit, nu si de contribuţiile la bugetul de somaj-pensie-sanatate, care-ti mananca din start 25% din salariu).

Deci daca ar fi de plata 30%+25%=55% din 1500 euro, asta inseamna ca ramai in mana cu 675 euro, ceea ce nu-i tocmai convenabil daca ai de plata si o chirie de 300-500 euro...

Edited by Michidoo, 04 October 2015 - 17:47.


#2
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
PAI NU.....
EU de ex am un frate celibatar, care nu plateste nimic, si aici se includ chirii, sau alte chestii luate in considerare de stat aici, si dintr-un salar de 1200€/luna, lui ii la impozit pe venit 800€/an.....
Acum trebuie vazut daca salariul este net sau brut......
Adevarul e ca indepand de la 2500€ in sus, incep sa se simnta taxele luate de stat!

In general dintr-un 1460€/luna care e salariul minim in constructii......pâtronul iti retine cam 250€/luna, si tu ramai cu restul in mana....... si aici trebuie sa stii ca de la 2500€/luna, statul iti ia 600€/luna si parca suna altcum fel......nu?

Edited by BodCasa, 04 October 2015 - 18:04.


#3
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 24.01.2007
Vezi aici ---> http://www.salairebr... daca te ajuta cu ceva   Posted Image
Impozitul pe venit se plateste o data pe an, in functie de venitul anual.

Edited by pirpy, 04 October 2015 - 18:46.


#4
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013
1500€/luna brut sau net? Daca e brut, netul vine pe undeva pe la 1150-1200€ net.  

In Franta impozitul pe venit nu se face la sursa, contribuabilul face declaratie catre fisc (completeaza o fisa pe care o primeste de la fisc) in jurul lunii mai, apoi in septembrie primeste de la fisc (care coirboreaza informatiile primite de la contribuabil cu informatiil pe care les primeste de toti actorii economici) cat trebuie sa plateasca.  Suma pe care trebuie s-o plateasca depinde apoi de multi factori (sa se intereseze pentru ca gaseste solutii pentru optimizare la orice nivel de salariu).  

Un celibatar care nu are nicio reducere fiscala, pana pe la 3000€ net, plateste cam o luna de salariu, in medie, statului, impozit pe venit.

Edited by zardato, 04 October 2015 - 18:50.


#5
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
la brut ma refer cand zic 1500 euro. Cam asta e suma pe la joburile la care ma uit, adica un gen de salariu minim (inteleg ca acum e aproape 10 euro/ora). Daca ramane undeva pe la 1000 e ok, se poate trai. Cel putin la inceput...

Edited by Michidoo, 04 October 2015 - 18:58.


#6
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013
Salariul minim orar este undeva pe la 9,50€/ora, brut.  In functie de bransa poate fi mai mare cu cativa centi.  Net vine undeva pe la 6,8€/ora.
La salariul asta as zice ca impozitul anual pe venit este undeva la 1000-1100€/an.  

Postul cel mai scump din costuri va fi locuinta.  In functie de zona, chiriile pot fi de la 2-300€/apartament de 40mp  in zona centrului (Clermont-Ferrand, Saint Etienne) care e o regiune mai ieftina, pana la peste 500€ in zona de sud-est, regiunea PACA sau 7-800€ pentru aceeasi suprafata la Paris.

Aici aveti un simulator, completati-l (sper ca intelegeti oarecum limba franceza) si la sfarsit va da o aproximare.

Sunt unele casute care sunt imperative, altele optionale, in functie de venituri, dumneavostra puneti doar cele obligatorii: data nasterii, venitul anual si starea civila (casatorit, cu copii sau fara), sfarsit daca ati uitat ceva va spune chestionarul, daca nu va da estimarea de cam cat trebuie sa platiti.  

http://www3.finances...lifie/index.htm

Edited by zardato, 04 October 2015 - 19:25.


#7
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
EU nu cerd ca ai sa gasesti tu 40m² cu 800€ la Paris...dar na.....te credem!

#8
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Pe mine nu ma intereseaza Parisul sau alta mare aglomeratie urbana. Mi-a ajuns Bucurestiul (born & raised).

Tintesc mai degraba un orasel si daca ar fi sa aleg zona, as merge spre sud (cat mai aproape de mare, daca s-ar putea) pentru clima, nu de altceva. Sau prin munti undeva, pentru ca trebuie sa ma gandesc si la plamanii mei.

@zardato, stiu ceva franceza, din fericire :)

Pentru cei care va aflati un FR, va rog un sfat sincer: am sanse sa gasesc ceva fiind inca in RO, folosind urmatoarele modalitati?
1. aplicatii la joburile de pe portalul Eures
2. inscriere in baza de date a catorva agentii de recrutare (din FR, nici nu ma gandesc sa am treaba cu cei din RO)
3. aplicatii direct pe Pole Emploi

Stiu ca depinde mult de ce pregatire ai. Nu, nu sunt doctor, nici pe IT. Tintesc de fapt vreo 3 domenii diferite, unul in care am experienta relevanta, si doua pentru care ar trebui sa investesc timp si bani in pregatire (si as face-o in FR, direct la sursa). Am ceva bani sa ma intretin o perioada, chiar fara sa muncesc, dar as pleca pe un post sigur (fie el chiar part time sau temporar) pentru ca ar trebui sa ma stabilesc in zona unde gasesc de munca, nu invers (daca ma stabilesc intr-o zona si apoi caut de munca, cred ca sansele sunt mult mai mici sa gasesc ceva).

Daca chiar nu am nicio sansa sa gasesc ceva fiind inca in RO, atunci ma deplasez acolo, nu-i problema. Cu chiriile in FR este la fel ca in UK sau DE, adica ai sanse mai mari daca esti deja angajat?

Tot pentru cei din FR, cum se prezinta situatia refugiatilor acolo? As vrea sa evit sa ma stabilesc intr-o zona in care e vreo tabara de refugiati sau populatia este musulmana. N-as vrea sa ma acuzati de discriminare, dar sunt in situatia in care trebuie sa evit orice potential pericol.

#9
rodica2007

rodica2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 20.11.2012
eu nu am experienta multa. Daca ai 1500euro brut, inseamna ca ai sub smic sau smic, care e 1200, e minimul pe economie, numit in franta smic. Traiesc mii de oameni cu acest smic si daca impozitul era mare era scandal, deci nu cred ca ar fi cazul sa iti faci probleme de asta, ideea e sa fii angajat legal ca sa poti beneficia de ajutor din partea statului, asigurare medicala, poate chiar si locuinta la un pret mult mai mic (mai complicat si dureaza, dar nu imposibil). nu pot sa spun cat va fi impozitul pe profit, care se plateste individual in urmatorul an, din salariu se plateste asigurari, drumuri, somaj, etc. sunt muuuuulte taxe, dar nu depases30% exact ca in romania. cu cat salariul e mai mare, cu cat mai celibatar esti cu atat mai mult platest :) cum se calculeaza, nu stiu;

In Paris exista 40m2 la 700 euro, in suburbie, trenurile sunt din 15 in 15 min, traieste multa lume si nu se plange nimeni. de lucru sunt multi, dar reputatia romanilor nu e una foarte buna, desi multi au dovedit ca sunt buni si de incredere.

de lucru trebuie cautat local, acuma depinde de norocul fiecaruia, dar francezii nu angajeaza daca nu vorbesti cat de cat franeza, trebuie sa fii pe loc aici. pole emploi, nu te poti inscrie pana cand nu ai un rendez vous cu ei, trebuie sa iti actualizezi lunar situatia, trebuie sa mergi la tot felul de traininguri daca te cheama, alte intalniri, povesti pentru a te ajuta sa te angajezi. trebuie sa te instalewi aici, e cam obligatoriu. dar poti incerca, nu zic ca nu ar fi posibil.

cauta pe indeed.fr, este un site general si are cele mai multe posturi din toate site-urile.

succes.

#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View PostBodCasa, on 05 octombrie 2015 - 02:10, said:

EU nu cerd ca ai sa gasesti tu 40m² cu 800€ la Paris...dar na.....te credem!
http://www.logic-imm...6a78e209aca.htm

La prima cautare, pe un singur site...

#11
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009
"In Paris exista 40m2 la 700 euro, in suburbie, trenurile sunt din 15 in 15 min, traieste multa lume si nu se plange nimeni. de lucru sunt multi, dar reputatia romanilor nu e una foarte buna, desi multi au dovedit ca sunt buni si de incredere."

pai el a zis ca nu vrea cu musulmani....

#12
rodica2007

rodica2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 20.11.2012

View Postavenirv, on 30 octombrie 2015 - 11:33, said:

"In Paris exista 40m2 la 700 euro, in suburbie, trenurile sunt din 15 in 15 min, traieste multa lume si nu se plange nimeni. de lucru sunt multi, dar reputatia romanilor nu e una foarte buna, desi multi au dovedit ca sunt buni si de incredere."

pai el a zis ca nu vrea cu musulmani....

pe langa musulmni sunt si tigani care te fura dintr-o miscare, bine ca nu ai pomenit de ei. macar musulmanii sunt educati, tiganii pe unde trec prapad lasa si tot ei sunt instalati in toate statiile de metro. dar na.... lucrezi in constructii si vrei sa traiesti ca cei bogati.

#13
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View Postavenirv, on 30 octombrie 2015 - 11:33, said:

"In Paris exista 40m2 la 700 euro, in suburbie, trenurile sunt din 15 in 15 min, traieste multa lume si nu se plange nimeni. de lucru sunt multi, dar reputatia romanilor nu e una foarte buna, desi multi au dovedit ca sunt buni si de incredere."

pai el a zis ca nu vrea cu musulmani....
daca despre mine e vorba, am zis mai exact ca n-as vrea sa stau pe langa vreo tabara de refugiati. Am mai zis si ca as evita marile aglomeratii urbane (Parisul e inclus), deci discutia voastra despre chirii e irelevanta pentru mine. Daca vreti sa va certati, n-aveti decat sa o faceti, dar va rog, nu pe seama mea...

#14
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostMichidoo, on 01 noiembrie 2015 - 01:55, said:

daca despre mine e vorba, am zis mai exact ca n-as vrea sa stau pe langa vreo tabara de refugiati. Am mai zis si ca as evita marile aglomeratii urbane (Parisul e inclus), deci discutia voastra despre chirii e irelevanta pentru mine. Daca vreti sa va certati, n-aveti decat sa o faceti, dar va rog, nu pe seama mea...

cine o fii zis:
As vrea sa evit sa ma stabilesc intr-o zona in care e vreo tabara de refugiati sau populatia este musulmana.

poate Sfantul Duh. problema este cu scripta manent...

#15
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View Postrodica2007, on 31 octombrie 2015 - 18:13, said:

pe langa musulmni sunt si tigani care te fura dintr-o miscare, bine ca nu ai pomenit de ei. macar musulmanii sunt educati, tiganii pe unde trec prapad lasa si tot ei sunt instalati in toate statiile de metro. dar na.... lucrezi in constructii si vrei sa traiesti ca cei bogati.

:puke: :puke: :puke:

[ http://www.dailystormer.com/wp-content/uploads/2013/10/MuslimsBurnFrenchFlagInFrance.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.barenakedislam.com/wp-content/uploads/2013/01/french_riots1-vi.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

scuzati offtopicu'

orice om normal la cap prefera tiganii oricand...

Edited by MrReason, 02 November 2015 - 08:48.


#16
annnna13

annnna13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 20.05.2014
buna...scuze te rog ca scriu aici, ai putea sa-ti verifici inboxul? multumesc

#17
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Cine?

#18
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
cu mine vorbea annnna13. S-a rezolvat

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate