Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Mecanism Optic Sony CFD S07CP

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
cristi05

cristi05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 07.07.2009
Am un radiocasetofon cu CD iar problema lui este ca atunci cand citeste un CD sau cand se retrage la pozitia de oprire langa motorul de antrenare se aude un troncanit pe semne ca patineaza rotile dintate cel mai probabil din cauza intrerupatorul de limita care nu mai functioneaza. Mecanismul este DA11MMVGP cu lentila SF-P101N 16p. Se poate o improvizatie pentru a scapa de aceasta problema ca banuiesc ca se duc rotile dintate daca tot patineaza asa aiurea. Asta intreb pentru ca si in bucatarie la altul am aceasi problema si este acelasi mecanism cu  SF-P101N. Casetofonul nu are mai mult de 200 ore rulate pe CD, si vreau sa fac ceva fiabil acolo sa nu cumpar altu si sa ma lase in 3 luni. Lentila e destul de fiabila mai ales cel din bucatarie a fost tavalit insa mecanismul e foarte prost. Merg cd-urile citite perfect dar cu zgomotele de rigoare.
http://1.bp.blogspot...00/DSCF4479.JPG
Se poate face ceva? Afecteaza mult mecanismul daca il las asa ?

Attached Files



#2
manoman

manoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 25.10.2013
Mecanismul o sa se uzeze mai repede, dar tu nu ai ce sa-i faci, piese de schimb nu exista - e conceput pe ideea stricat-aruncat. La limita ai putea sa incerci sa adaptezi un mecanism de cd-rom, arata destul de asemanator, dar nu stiu daca merita efortul, ceva cu citire de pe SD card ar fi mult mai potrivit.

#3
lepetir

lepetir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 12.07.2007
Sony...a ramas doar numele si pretul....marfa de kakao....se gasete tot ansamblul motoare+unitate optica la derizoriul pret de cca 40 lei, Chinezism ordinar...cica marca Sanyo (SFP-101N )

#4
cristi05

cristi05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 07.07.2009

View Postmanoman, on 05 octombrie 2015 - 12:33, said:

Mecanismul o sa se uzeze mai repede, dar tu nu ai ce sa-i faci, piese de schimb nu exista - e conceput pe ideea stricat-aruncat. La limita ai putea sa incerci sa adaptezi un mecanism de cd-rom, arata destul de asemanator, dar nu stiu daca merita efortul, ceva cu citire de pe SD card ar fi mult mai potrivit.
La CD/DVD rom e cu totul altceva. Acolo e un motor pas cu pas la tracking si unul fara perii deci nici o sansa, nu motoare DC chinezesti ca in cazul meu.
Alte mecanisme compatibile cunoaste cineva? Lentila laser e super ok citeste si cd-uri zgariate fara probleme, O sa incerc sa ii pun alt comutator de limita si sper sa nu dau de altele.

#5
cristi05

cristi05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 07.07.2009
Am rezolvat problema cu un mic distantier de 3mm intre lentila laser si intrerupatorul ce indica limita cursei. Sta un pic mai distantat fata de limita dar nu mai troncane si nici nu face probleme la citire.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate