Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Alegere mașină la mâna a doua - 2500 €

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Icelandic

Icelandic

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 08.02.2015
Salutare, am nevoie de un mic ajutor să-i găsesc tatei o mașină. El din cei 60.000 km pe care i-a făcut cu ultima mașină, cam 80% sunt făcuți în afara orașului și restul în oraș.

Mașina să coste 2000-2500 euro maximum. De preferat, 2500 euro cu tot cu taxele achitate. Și-ar dori mai mult un diesel pentru că nu merge des în oraș și este mai economic. Vrea o mașină break pentru spațiul de depozitare oferit. Mașina să fie economică, fiabilă, sigură și ușor și ieftin de întreținut pentru ca nu iși permite să bage mulți bani în ea. Nu e sportiv din fire, deci nu are nevoie de o mașină puternică.

Până acum, mi-a atras atenția Opel Astra G Caravan, 1.7 DTI. Vreau să știu dacă e o alegere bună și ce aș mai găsi în prețul acesta. Un focus, Passat, nu știu.

Mulțumesc!


#2
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Am avut Astra G 1.7dti  si am fost multumit de masina si chiar ma gandeam sa-ti recomand inainte sa ajung la sfarsitul postarii tale.
Poti lua in calcul si un Golf break, e mai bine facut insa putin mai scump. Passat-ul e dintr-o clasa superioara, mai mare, mai stabil, mai scump.

#3
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
In bugetul asta cu tot cu taxe ai mai putea lua un focus 1.8 tddi de 90 cai.
60.000 in cati ani?Daca spui ca mai mult extraurban atunci nu se justifica un diesel decat daca nu cumperi motorina.

#4
ioansuciu82

ioansuciu82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 15.09.2013
opel astra g dar 1,7 cdti. astea sint din anul 2003, 2004. sint masini bune si consum mic.

#5
Icelandic

Icelandic

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 08.02.2015
60.000 km in 8 ani.

#6
BARUluMARIA

BARUluMARIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 03.08.2015
atentie mare cu "mincinosii" de FAOV ! ... Voskwagen & Co ! ... :)

Edited by BARUluMARIA, 04 October 2015 - 09:33.


#7
baubig

baubig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 15.10.2010
audi a3 motor 1,6 iti spun sincer este cea mai buna alegere ,am avut timp de 4 ani ,in afara de distributie nu i am facut absolut nimic ,super rezistenta masina

#8
noone2

noone2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007
In pretul ala clar Focus 1 1.8 tdDI de 90 de cai.
Golful e mult supraevaluat, iar Astra 1.7 dti are cam multe probleme specifice (care pot sa apara sau nu).

#9
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,110
  • Înscris: 04.09.2013

 baubig, on 04 octombrie 2015 - 09:41, said:

audi a3 motor 1,6 iti spun sincer este cea mai buna alegere ,am avut timp de 4 ani ,in afara de distributie nu i am facut absolut nimic ,super rezistenta masina
Si ii vei cumpara tu un portbagaj exterior, nu-i asa ? A spus clar ca vrea masina break. Cred ca tu ai citit doar ca omul vrea sa isi cumpere masina si ai recomandat ce ai avut tu ca tu nu ai avut probleme.

Am o ruda care si-a luat un astra g 1.7 dti cu rulaj de aprox. 250 de mii de km. O are de vreo 2 ani. L-a costat daca imi amintesc bine 2700 euro. Merge de n-ai treaba si da in ea ca-n-trun BMW. Cred ca este cea mai inteleapta decizie. Ar mai fi Logan dar nu cred ca gasesti la 2500 si cu taxe achitate.

#10
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,694
  • Înscris: 23.04.2007

 BARUluMARIA, on 04 octombrie 2015 - 09:32, said:

atentie mare cu "mincinosii"
asa e Posted Image

#11
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
La nici 8000 de km pe an si buget de 2500 de euro, dieselul este 100% o varianta proasta. Economia in regim extra urban va fi minima la rulajul ala iar riscul sa bage bani in ea destul de mare tinand cont de pretul masinii.

#12
ludiconiric

ludiconiric

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 19.07.2006

 underb, on 04 octombrie 2015 - 11:29, said:

La nici 8000 de km pe an si buget de 2500 de euro, dieselul este 100% o varianta proasta. Economia in regim extra urban va fi minima la rulajul ala iar riscul sa bage bani in ea destul de mare tinand cont de pretul masinii.

Daca n-ar fi scris colegul, asta as fi scris si eu.

#13
Icelandic

Icelandic

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 08.02.2015

 ludiconiric, on 04 octombrie 2015 - 11:40, said:


Daca n-ar fi scris colegul, asta as fi scris si eu.

Cred ca aveti dreptate. Gasisem intr-un post asemanator, o recomandare cum ar fi Focus 1.6 benzina cu motor Zetec. Am vazut ca e mai ieftin decat Astra 1.7 DTI si poate de banii economisiti mai baga in masina.

#14
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 noone2, on 04 octombrie 2015 - 10:16, said:

In pretul ala clar Focus 1 1.8 tdDI de 90 de cai.
Golful e mult supraevaluat, iar Astra 1.7 dti are cam multe probleme specifice (care pot sa apara sau nu).

Eu cant de ani de zile ca masinile germane sint in general supraevaluate. In trecut e adevarat, faceau o diferenta, dar in ziua de azi sint o apa si un pamant cu restul europenelor, dar pretul mai mare. Iar la o masina uzata, conteaza mai putin marca sau modelul, conteaza cat a fost calarita si cat s-a avut grija de ea.

#15
baubig

baubig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 15.10.2010

 wld-ro, on 04 octombrie 2015 - 10:28, said:

Si ii vei cumpara tu un portbagaj exterior, nu-i asa ? A spus clar ca vrea masina break. Cred ca tu ai citit doar ca omul vrea sa isi cumpere masina si ai recomandat ce ai avut tu ca tu nu ai avut probleme.

Am o ruda care si-a luat un astra g 1.7 dti cu rulaj de aprox. 250 de mii de km. O are de vreo 2 ani. L-a costat daca imi amintesc bine 2700 euro. Merge de n-ai treaba si da in ea ca-n-trun BMW. Cred ca este cea mai inteleapta decizie. Ar mai fi Logan dar nu cred ca gasesti la 2500 si cu taxe achitate.

ce inteligent esti tu mah de ii recomanzi logan,poate habar ai dar Audi este  hatchback si daca rabatezi banchetele are loc suficient in portbagaj

#16
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
O laguna break n-o fi buna ? Pretul e bun si are loc berechet in spate.

#17
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,110
  • Înscris: 04.09.2013

 baubig, on 05 octombrie 2015 - 10:42, said:


ce inteligent esti tu mah de ii recomanzi Logan,poate habar ai dar Audi este  hatchback si daca rabatezi banchetele are loc suficient in portbagaj
Zău? Dacă ai ajuns să compari spațiul dintr un hatch cu spațiul dintr un break, nu are sens să mai continuăm discuția.

#18
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 17.04.2007
Focus sau megane/laguna.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate