Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Stresul si copiii

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Rhini

Rhini

    Offline

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 29.12.2010
TOT MAI MULȚI COPII AJUNG LA NEUROLOG - DIN CAUZA PĂRINȚILOR


Trebuie să fie primul din clasă. Trebuie să facă dans, pictură, engleză și înot. Trebuie să devină un om de succes. Părinții din societatea actuală vor totul pentru copilul lor. Din păcate, această tendință aduce tot mai mulți copii în cabinetele medicilor neurologi, cu dureri de cap, anxietate sau chiar depresie.
Stresul a devenit o prezență și în viața copiilor noștri. „Societatea în care trăim pune o presiune extremă și pe copii. Școala pune presiune pe ei. Părinții intrând în caruselul competiției vor să facă numeroase activități, să fie primii, să meargă la olimpiade. Lucrurile acestea îi stresează pe copii. Din păcate, unii dintre ei clachează înainte de a ajunge să evolueze în viață. Înainte de vârsta de liceu, sunt adolescenți care au probleme pentru că nu sunt înțeleși. Fiecare copil are dinamica lui de învățare. Are abilitățile lui. Nu trebuie să fie de 10 pe linie, că nimeni nu e. Din păcate, copiii de azi sunt suprastimulați și lipsiți de afectivitate. Ei sunt extrem de obosiți, au tulburări de somn. Acesta este mecanismul principal prin care vedem depresie la copilul adolescent, ceea ce poate că în urmă cu 10 ani nu vedeam”, ne-a declarat dr. Raluca Teleanu, șef secție Neurologie Pediatrică, Spitalul de Copii „V. Gomoiu”.
COPILUL SPUNE STOP PRIN BOALĂ




Copiii obosesc și nu știu să spună stop. „În momentul în care spun stop, spun prin boală”, atrage atenția dr. Raluca Teleanu. Un copil nu știe să-și asume sentimentele și să spună „Mama, eu nu mai pot!”. Copilul poate spune „Îmi place să merg la dans, pictură și înot”, dar nu mai doarme, are dureri de cap.
„La neurologie pediatrică, jumătate din consultațiile pe care eu le am sunt cefalee psihogenă. Sunt copii cu oboseală cronică, cu un program infernal de viață”, ne mărturisește dr. Raluca Teleanu.



INTELIGENȚA EMOȚIONALĂ, PE PRIMUL LOC


Referitor la dorința părinților de a dezvolta inteligența copiilor, medicul neurolog Raluca Teleanu consideră că „este foarte importantă în lumea asta inteligența emoțională și nu neapărat cea academică. Dacă ai un IQ obișnuit, poți fi un om de succes dacă ai un EQ foarte bun. Inteligența emoțională – EQ este cea care te face un om realizat. Împlinirea vine din inteligența emoțională”.
Pentru a le dezvolta inteligența emoțională este important ca, de mici, copiii să fie învățați să empatizeze, să învețe răbdarea, să fie sociabili, să se integreze, să le pese de oamenii din jurul lor. Iată ce înseamnă inteligență emoțională

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
"trebuie" e doar in mintea parintilor tembeli

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Avem o societata bolnava care  promoveaza non valorile.
Invatamantul romanesc este la pamant. Programa a ramas inghetata in timpurile anilor 60. Nu mai este interesant pentru un copil sa ii spui ca pamantul se invarte in jurul soarelui....

Profesorii sunt slab pregatiti. Manualele sunt submediocre. Coruptia este omniprezenta in scoala romaneasca.

Copii nu au voie sa se exprime. Nu se incurajeaza creatia. Daca eu, ca profesor dictez ca Eminescu a fost cel mai bun poet, tu elev nu poti sa ai opinia ta.

Toti trebuie sa fie 'buni' la toate materiile predate. Nu se face nici o selectie. Nu poti sa devii un bun matematician, daca nu stii literatura romana.....etc.


Parintii simt ca e ceva in neregula cu dezvoltarea copiilor, dar nu prea au solutii si atunci , in lipsa unei pregatiri pedagogice, reactioneaza si ei cum pot.

#4
Johnmdm

Johnmdm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 31.08.2015
Stresul reprezinta o problema serioasa, care trebuie tratata cu maxima atentie. Cei micuti sunt mai sensibili si pot cadea in capcane emotionale greu de depasit. Un parinte trebuie sa fie mereu atent la problemele celor micuti.

#5
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Ai uitat sa pui sursa:
http://adevarul.ro/s...a07b/index.html

E trist, dar foarte adevarat. Parintii zilelor noastre incearca sa ”programeze” viitorul copiilor uitand sa ia in calcul fix ce e mai important: sanatatea copilului. Sanatatea fizica si cea psihica.
Sper sa am luciditatea si inspiratia sa-mi pot indruma copilul sa ajunga om si nu robot.

#6
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011
Generarea acestor probleme in randul multor copii, este legata si de celebrul principiu conditional:
Daca inveti bine, atunci vei primi......., Daca nu, atunci e vai de capul tau.

Edited by PicoDazore, 03 October 2015 - 20:27.


#7
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Definiția acestei doamne doctor legată de EQ este total aiurea. Deși are dreptate în prima parte a afirmației.

#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Aia cu să fii primul sau să fii printre primii e manie veche pe la noi.

#9
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,008
  • Înscris: 13.12.2009

Quote

„este foarte importantă în lumea asta inteligenţa emoţională şi nu neapărat cea academică. Dacă ai un IQ obişnuit, poţi fi un om de succes dacă ai un EQ foarte bun. Inteligenţa emoţională – EQ este cea care te face un om realizat. Împlinirea vine din inteligenţa emoţională”.
what a crock of shit Posted Image

#10
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View Postdjl, on 03 octombrie 2015 - 21:26, said:

Aia cu să fii primul sau să fii printre primii e manie veche pe la noi.
„Pe la noi”? Care noi?

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postprisonbreak, on 03 octombrie 2015 - 20:11, said:


E trist, dar foarte adevarat.Guvernele Parintii zilelor noastre incearca sa ”programeze” viitorul copiilor uitand sa ia in calcul fix ce e mai important: sanatatea copilului. Sanatatea fizica si cea psihica.
Sper sa am luciditatea si inspiratia sa-mi pot indruma copilul sa ajunga om si nu robot.


#12
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Babacu(sa fie primit) spunea:NOTA NU REFLRCTA CE STII.Da parca o limba straina nu strica.

#13
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View Postnewbie13, on 03 octombrie 2015 - 21:29, said:

what a crock of shit Posted Image
Argumentează, te rog. Care crezi tu că este elementul care te face „un om realizat”?

#14
seby318

seby318

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 23.12.2012
Eu am avut parte de foarte mult stres in trecut din cauza scolii.Foarte mult.Ghici ce?Acum n-am nici pe dracu! Posted Image

#15
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007
Nu l-am fortat pe kinder la activitati extrascolare. A fost inscris la dansuri, karate, inot, chitara, pictura si altele. A mers cat i-a placut, a ramas doar la inot si chitara. Mi se pare absurd sa-l fortezi sa faca nu-stiu-ce numai pt. ca asa-i cool sau pt. ca ai vrut tu sa faci aia cand erai copil si nu ai avut ocazia.
La o serbare din asta de sfarsit de an, spectacol. Fiecare clasa canta, dansa, recita, etc. Sala mare de spectacole. La un moment dat o fatuca din clasa I are program de balet pe scena. Singura. In fata a sute de oameni. Nu numa' ca saraca era pe spate, da' se vedea ca nici nu-i place. In mod sigur a fost impinsa de parinti sa faca balet pt. a dezvolta nu-stiu-ce aptitudini, la fel de sigur ii faptu' ca ea nu a avut nici un cuvant de spus. Mai mult, parintii au insistat ca ea sa aiba momentul ei, singura pe scena. Daca taica-so ii cine cred io treaba ii clara, omu' ii idiot, il cunosc de multa vreme.
Am un prieten chitarist care uneori mai tine si lectii. A spus ca se vede clar, din prima suta de metrii care copil vrea sa faca asta si care ii impins de parinti ca urmare a unui vis personal neamplinit in tinerete.

#16
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014
Romanul in general e negativist si anxios si ii transmite frica asta si copilului , frica sa ia o nota mica sau frica pentru viitor . Cand copilul ia 9,50 primul lucru pe care il face parintele in loc sa se bucure e sa se uita unde a pierdut alea 50 de sutimi . Nu intri bine la liceu ca deja ti se spune ca "bacul e aproape" de zici ca vine in cateva luni . Si profesorilor le e frica de calificativele de la inspectii , d-aia regizeaza lectia dinainte se fac fel de fel de scheme gen le spun elevilor sa ridice cat mai multi mana ca sa para un interes general , iar ei ii aleg doar pe copiii care pot pune o intrebare / da un raspuns calumea . Societatea e bolnava , iar parintele nu intelege ca si adolescentul poate fi stresat pentru ca ii considera motivele ca fiind neinsemnate , in viziunea lui daca n-ai rata la banca si timp deadline foarte mic n-ai de ce sa fii suparat / stresat.

Edited by VladBtz, 29 October 2015 - 23:13.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate