Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Logan chel 1.2 16V vs. orice

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#1
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Hello back,

M-am întors în aria asta cu noi întrebări: lui tata i s-a pus pata să își ia Logan nou, versiunea care nu are nimic pe ea, nici măcar AC sau radio (dar are senzor de presiune a roților și Euro 6, wtf?!). A primit oferta de 25.000 de lei de la un dealer (cu tot cu voucherul Rabla luat prin intermediul lor), doar că am avut azi un consiliu de familie și vrem să îl convingem că nu merită să dea banii ăia pe Logan nou, cu motor de 1.2 și fără AC.

Aproape că l-am convins la consiliul de familie de azi, dar până luni trebuie să venim cu variante mai bune. :)

Nu prea știu ce să îi recomand, omul vrea mașină mai nouă de 2009-2010. Please HELP!!!

Și, în încheiere, profilul lui: face cam 10.000 km pe an (până acum mergea cu mașina firmei, dar nu mai lucrează acolo, este proaspăt pensionar), cu precădere prin oraș (mici afaceri de-ale lui, luat un nepoțel de la școală, mers la cumpărături), de 2-3 ori pe an mai merge la rude prin țară (câte 1.000 km).

Nu prea își permite să bage bani în întreținere, are o pensie de 2.000 de lei.

Voi ce i-ați recomanda?

PS: Nu e de acord să mai punem noi 2.000 EUR pt. un Logan cu AC!

#2
Celtic

Celtic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 24.12.2004
Logan sh cat mai nou si mai dotat. Gaseste in banii lui, ii mai si raman, si cu garantie si cu km putini. Parerea mea e ca nu merita masina noua la cat de putin merge pe an. Si zic ca nu merita Logan nou, nu mai zic de o masina mai buna/scumpa.

Edited by Celtic, 03 October 2015 - 15:04.


#3
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 19.12.2012
Pai daca nu isi permite sa bage bani in masina..cam Logan ar trebui sa ia pt ca e nou si piesele sunt ceva mai ieftine decat la astea germane. avantajul ca e noua si o vreme are pace cu masina. Cu sh ul risca mult..poate isi ia tzeapa si sa vezi ce isi lauda dupaia consilierii de familie Posted Image

Edited by A10, 03 October 2015 - 15:06.


#4
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
La asta ne-am gândit și noi: e nouă și dacă are probleme se rezolvă cu garanția.

Faza e că Logan aproape nou, cu facelift și la banii lui, nu prea găsești. Omul s-a uitat pe anunțuri, le are cu olx și autovit.ro. :)

#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Loganul are o laie piese mai ieftine ca altele.
Atata banet pe o masina fara AC mai ales noua chiar nu merita. La cati km face el orice coaja oricat de coaja ar fi tot il tine minim 3-4 ani fara probleme.
In 6.000 gasiti Astra H Classic 3 de dupa 2009, km sub 80.000, unic proprietar, masina fiabila. Uite ce frumusete: http://autovit.ro/an...html#e6c39d84e1

#6
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,982
  • Înscris: 09.05.2009
Daca e hotarat sa-si ia Logan unul SH mai bine dotat, decat unul nou si chel!

View Postinside_spy, on 03 octombrie 2015 - 15:22, said:


Faza e că Logan aproape nou, cu facelift și la banii lui, nu prea găsești. Omul s-a uitat pe anunțuri, le are cu olx și autovit.ro. :)
Uite aici unul: http://autovit.ro/an...html#fbec1d1aea
Si inca unul: http://autovit.ro/an...html#fbec1d1aea

Edited by DannyMC, 03 October 2015 - 15:30.


#7
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Corsa ?

http://autovit.ro/an...html#d1d4160fbb


Sau stai c-am citit 35000 ron in loc de 25000, uite una mai ieftina.

http://autovit.ro/an...html#7b4e40e8e6

Edited by DjMx, 03 October 2015 - 15:35.


#8
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Păi ăsta are AC? Nu cred. Ideea era că eu vreau mașină cu aer condiționat, poate vreau s-o împrumut vreodată de la el. Spun asta pentru că el a zis că nu îl interesează această dotare. :)

Și nu mai recomandați mașini care depășesc bugetul, vă rog!

#9
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Logan sh , cit mai nou, doatari full (cit se poate pe logan) - asta o vad eu cea mai potrivita .

#10
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
25000 = 5600-5700 euro. Bani suficienți pentru un Logan SH modelul nou, cu aer. Chiar dacă scrie 6000 preț de vânzare, te încadrezi în buget.

#11
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012

View Postinside_spy, on 03 octombrie 2015 - 15:34, said:

Păi ăsta are AC? Nu cred. Ideea era că eu vreau mașină cu aer condiționat, poate vreau s-o împrumut vreodată de la el. Spun asta pentru că el a zis că nu îl interesează această dotare. :)
Haha :) poate o sa trebuiasca sa cauti semnal 4G pentru alview-urile luate de la digi?


#12
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Nu am Allview și conduc o mașină mai bună, dar merci de sfat. :)

#13
nealsmith

nealsmith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 14.07.2014
25.000 lei=5.665 oiro.

Cu banii astia recomand ceva SH,Ford Focus 2 sau ceva japonez,probabil un Lancer,Civic sau Corolla (nu vreau sa par bijnitar,da' decat Logan chel...)

Sau daca se vrea si mai nou (dupa 2008) si caruta,Symboluri/Loganuri cu par et compagnie.

#14
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
mai bine va plimbati cu uber de banii aia

#15
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014

View Postinside_spy, on 03 octombrie 2015 - 15:22, said:

La asta ne-am gândit și noi: e nouă și dacă are probleme se rezolvă cu garanția.

Faza e că Logan aproape nou, cu facelift și la banii lui, nu prea găsești. Omul s-a uitat pe anunțuri, le are cu olx și autovit.ro. Posted Image
E nu gaseste, gaseste cum sa nu gaseasca, si nu inteleg de ce-i trebuie aproape nou... la Logan dintotdeauna problema e caroseria, si la 10.000 pe an daca ia una de 100.000km.... sa traiasca el sa puna motorul ala in cap.

Deschide Autovitul, si cauta: marca:Dacia poluare: Euro 5 (nici 6, dar taxa mica), pret intre 3 si 5 mii euro, dotari bifeaza AC. Succes!

Uite ceva nou, 2014. 20.000 lei http://autovit.ro/an...html#de14167db7

Edited by Hedonist, 03 October 2015 - 16:09.


#16
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,843
  • Înscris: 14.08.2007
A avut AC pe masinile anterioare pana acum? Daca nu a avut si s-a obisnuit asa, nu vad de ce ar fi lipsa AC o asa de mare problema. La banii aia eu as lua Loganul nou, 10 ani nu ai batai de cap cu masina (in mod normal si la cati km face el). Sau unul second sub 40.000 km/2 ani daca am incredere in vanzator.

Edited by utopium, 03 October 2015 - 16:11.


#17
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View Postutopium, on 03 octombrie 2015 - 16:09, said:

A avut AC pe masinile anterioare pana acum? Daca nu a avut si s-a obisnuit asa, nu vad de ce ar fi lipsa AC o asa de mare problema.

Așa zice lumea și de tineret și de sex. Dacă n-au făcut până acum, ce le trebuie, dom'le?

#18
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Eu cred ca nu vrea AC pentru ca nu stie sa il foloseasca.
Si in general cand astia batrani isi pun ceva in cap nu i-o mai scoti nici cu buldozerul.

View Postutopium, on 03 octombrie 2015 - 16:09, said:

La banii aia eu as lua Loganul nou, 10 ani nu ai batai de cap cu masina
Poate nu cu masina, da' cu rugina sigur da.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate