Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP
 

megane 3 vs citroen c4

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
xuuu

xuuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 01.10.2008
va salut ! vreau sa achizitionez o masina sh diesel. m am orientat la 2 modele de hatchback. Renault Megane 3 1.5dci 110cp si Citroen c4 1.6hdi.
la design imi place mai mult megane 3 dar suspensia spate ma da putin inapoi.
la c4 nu stiu prea multe.
care din cele 2 modele vi se par mai inregula? caut cat de cat confort , stabilitate , zgomotul de rulaj si intretinere.
va multumesc

#2
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Megane 3 cu motorul ala am eu. Tocmai am trecut de 100.000 km, mașina e din octombrie 2013. În ciuda a ce urmează să auzi, nu am avut absolut nicio problemă cu mașina. Încă nu am schimbat nimic la ea, nici bucși, nici rotule, nimic. Doar reviziile și atât.

Motorul e ok, am condus mult timp și un 1.6 by PSA, dar nu le pot compara, acela era varianta de 90 cp de pe Focus 2.

Consumul mai mult decât rezonabil, confortul la drum lung foarte ok. Am făcut 1000km pe drumuri naționale și n-am avut probleme cu spatele sau altele de genul. Înainte de asta am avut un Lancer care ma rupea la spate si la piciorul drept, îmi amortea după 300 de km.

Înainte de Lancer m-am dat cam 100.000km cu un Passat B7. Diferența între B7 și Megane există, clar, nici nu le poți compara, dar nu e chiar asa mare. As spune pe total ca în cazul Megane e un confort mult peste ceea ce plătești.

Confortul afectează puțin ținuta de drum, suspensiile sunt setate astfel încât te penalizează puțin în cazul condusului EXTREM de agresiv. Aici simți și suspensia spate. La mers normal spre agresiv e ok, dacă te duci spre limita suspensia spate și setările generale își fac simțită prezenta. Dar, doar în caz de nebunii, pentru restul de 99% nu ai absolut nicio problema.

Dacă mai vrei sa știi ceva despre M3 întreabă, din păcate C4 nu am avut și nu te pot ajuta.

#3
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 xuuu, on 03 octombrie 2015 - 13:09, said:

care din cele 2 modele vi se par mai inregula?
va multumesc
nici una, doua pocnitori; incearca sa gasesti altceva; poate la VW sau skoda (da stiu ca o sa sara unii cu scandalul vw)

#4
xuuu

xuuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 01.10.2008
multumesc pentru raspunsuri.
eu caut o masina pana in 6500 euro. gata VW este mai scumpa. caut ceva mai tinerel
chris_t , spune mi si mie te rog , zgomotul la rulaj la Megane 3 la viteza mare ?

#5
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Fără probleme la viteze de 150-160. Aici ajuta mult și motorul. Atât DCI cat și HDI, motoarele de pe pocnitoarele astea, sunt cam cu 3 clase mai rafinate, deci mai puțin zgomotoase decât minunatele TEDEI.

Cam știu ce vorbesc, am condus și de-ala, după cum spuneam, iar soția "exploatează" un Polo TDI. Când ma urc în Polo sau când compar motorul de pe Megane cu cel de pe Passat, îmi dau seama ca pe vremea când francezii perfectionau tehnologia diesel cu injecție pe rampă comună nemții încă nu știau ce e aia. Și încă nu au aflat. Diferența e cam ca intre Carla Bruni și Merkel.

#6
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 07.01.2009
Subscriu si eu . Megane 3 fara ezitare.
E o masina in care te simti bine atunci cand esti in ea. Din toate punctele de vedere.

#7
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007
1. Nu sunt fan Renault si nu am avut renault in ultimii 15 ani (adica am avut renault 25, dar la vremea aceea era altceva...).
2. Am un mondeo 2 tdci / 163 cp/ powershift de care sunt multumit desi are peste 300000km, momentan ma gandesc sa il vand pentru ca am nevoie de un cross-over / SUV micut.
Ieri am sosit din Polonia, dupa un tur de forta de aproximativ 3000 km dus / intors Romania - Polonia (Sczcecin, Warsovia si Krakow) si retur. sincer, JOS PALARIA!
Megane 3 break, motorizare 1.5 dci 110cp, masina relativ noua (40000 km intr-un an si ceva), nici o problema. Masina era dotata cu anvelope 195 65 r 15 (daca conteaza).
Consum mediu in bord la sosire 5.3, cu clima pe auto (22) tot timpul, si mers tare (+10km/h fata de limite...)
Nici o urma de oboseala desi drumu de intoarcere s-a facut dintr-una (Warsovia - Cracovia - Slovacia - Ungaria - intrare in tara la Bors, mers pana la Cluj si apoi Deva), cca 1200 km in vreo 16 ore (cu o oprire la masa de jumate de ora si inca 20 minute pierdute cu politia din tara de cacat numita Slovacia).
Motorul mi se pare potrivit pentru masa masinii, cutia manuala de 6 trepte este ok, in curbe sta bine daca nu exagerezi. Personal nu am simtit in curbe nici o problema, si le-am abordat in aceeasi maniera ca si cu c-maxul avut si cu mondeoul curent, desi astea au independenta multilink pe spate.
As alege Megane fara ezitari in fata C4. Plus ca au preturi destul de bune la second, cele din franta unele vin bine dotate, si la majoritatea poti afla km reali prin alcopa.
Ce nu mi-a placut este sezutul la scaun care mi se pare scurt (am 1.90), dar acest lucru nu m-a obosit...
3. Zicea cineva de pocnitori... Motoarele Dci si Hdi sunt PESTE cele VAG din punct de vedere al rafinamentului, zgomotului redus, vibratiilor mici...
4. Zgomotul la vant este suportabil. Se aude ceva pe la 135 in sus, in zona oglinzilor care sunt destul de mari, dar sistemul audio este bun :)

Edited by aandrei_24, 04 October 2015 - 00:20.


#8
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
megane 3, as merge pe motor de 1.9

#9
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Ati alege Megane 3 conditiile in care nimeni nu stie mare lucru despre C4. Eu ii recomand initiatorului sa citească niste păreri despre C4 pe forumul mărcii, sa intre pe Google si sa caute "citroen c4 opinions", sa intre pe youtube sa vada niste teste si apoi sa analizeze PERSONAL SI IN DETALIU fiecare masina.

#10
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Fiind vorba de mașină sh, un anume C4 poate fi clar peste un anume M3. E bine că lista e restrânsă la 2 modele. De aici ar trebui să înceapă căutările, cu un procent extra adăugat mașinii preferate. Să zicem ceva de genul "75% vreau M3, dar și dacă găsesc un c4 în stare super...".

Fiind mașini foarte răspândite în afară, eu aș încerca să limitez țeapa și aș încerca să găsesc mașini de flotă din RO, cu istoric și revizii la zi. Atât doar că 1.5 110cp de pe Reno s-a dat mai puțin în flote.



#11
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008

 chris_t, on 04 octombrie 2015 - 09:49, said:

Să zicem ceva de genul "75% vreau M3, dar și dacă găsesc un c4 în stare super...".

"...Tot M3 imi iau."  75% este un procentaj mare in favoarea unui model. Si daca acei 25% vor alege un C4 sansele sa-i gasesti nod in papura oricand ceva nu e in regula cu masina, sunt mult mai mari. Si implicit si sentimentul ca ai luat teapa creste considerabil. Un procentaj de 50% este unul obiectiv.

#12
MihaiG81

MihaiG81

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 19.06.2012
M3 e o masina destul de des intalnita pe la noi, ceea ce poate fi un avantaj. Stiam ca la partea de service, Citroen sta destul de rau.

Motorul pe motorina Renault este f economic si destul de fiabil. As merge fara ezitare pe M3.

#13
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007
masinile de flota, atat la noi cat si afara (franta mai ales) sunt dci de 90CP la Renault si parca 1.6 hdi de 95CP la Citroen...
Evident ca un Megane in varianta cea mai saraca de echipare este sub un C4 nivel maxim dpdv al dotarilor. De C4 generatia curenta nu stiu nimic, cu megane 3 am mers destul de mult si am fost incantat. C4 generatia trecuta a avut cineva in familie de noua, si de abia a asteptat si de abia a reusit sa scape de ea. Probleme mari pe partea electrica, bord care murea cand vroia el, nu a mai recunoscut cheia etc....

#14
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Eu am dci de 110cp, mașină de companie. Mai am însă cam un an până o pot cumpăra.

#15
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007
posibil, ma refeream in general ca sunt preferate versiunile cu motoare mai mici. In franta in principal datorita "puterii fiscale" = CV... deja o dam in offtopic :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate