Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Daca nu mai platesti 4 abonamente la tel mobila ce poti pati?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
internauticus

internauticus

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 96
  • Înscris: 09.07.2015
Am un unchi mai diliu care are o pensie de 610 lei si are 4 abonamente la tel mobila in valoare totala de 51 de euro.Daca nu le mai plateste ce poate pati?Poprire pe pensie si daca da cat?Nu mai putin decat are de platit pe abonamente?

#2
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
Executare silita.

#3
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008
Poprire pe pensie, maxim 30%.

#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
poprirea se face pe 1/3 din venituri.

#5
internauticus

internauticus

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 96
  • Înscris: 09.07.2015
Pe bune!Stiti concret pe cineva caruia i s-au poprit veniturile pentru neplata unor abonamente sau asta e doar asa de intimidare?

#6
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008

 internauticus, on 03 octombrie 2015 - 13:23, said:

Pe bune!Stiti concret pe cineva caruia i s-au poprit veniturile pentru neplata unor abonamente sau asta e doar asa de intimidare?

Nu, stiu pe cineva caruia i s-au poprit veniturile (pensia) pentru neplata unor rate.

Edited by bietu, 03 October 2015 - 13:28.


#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Teoretic, datoria ajunge la o firma de recuperatori, care la inceput il streseaza cu scrisori, telefoane, adauga penalitati la datorie, apoi il pot da in judecata, apoi poate fi executat silit. Poate sa aiba si noroc, sa treaca 3 ani si sa se prescrie, dar nu te poti baza pe asta, mai ales cand suma-i frumusica (datoria+penalitatile).

#8
Celtic

Celtic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 24.12.2004

 internauticus, on 03 octombrie 2015 - 12:49, said:

Am un unchi mai diliu care are o pensie de 610 lei si are 4 abonamente la tel mobila in valoare totala de 51 de euro.Daca nu le mai plateste ce poate pati?Poprire pe pensie si daca da cat?Nu mai putin decat are de platit pe abonamente?

Chiar ca e diliu. Sa ai o pensie de 610 lei si sa ai 4 abonamente in valoare totala de 51de euro, e clar ca nu ai toate tiglele pe casa.

#9
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Te salta "smecheri" de acasa!

#10
sclifositu

sclifositu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,689
  • Înscris: 28.08.2010
Din cate stiu eu (din propria experienta) fiind acum ceva timp mai exact cu 10 ani in urma, nu am mai platit un abonament la connex (din cate tin minte) si dupa un an de primit scrisori rosii pe acasa s-au plictisit si ei sa mai trimita. Am cautat si pe internet din curiozitate si am gasit urmatoarele "Nu poti fi executat silit pentru ca tu nu garantezi ca iti permiti sa platesti ce ai consumat. Nu este ca un contract la banca unde tu duci o adeverinta de venit si garantezi cu veniturile tale. In plus nu pot sa puna popriri pe bunurile tale pentru ca nici ei, nici agentiile nu au acest drept." cel care a facut aceste declaratii pretinde ca are 2 ani experienta intr-o companie de telefonie mobila si ca nu a intalnit niciodata un caz de genul si nici eu personal nu cunosc pe cineva care sa fi fost executat silit pentru facturile neplatitie. Deasemenea am studiat contractul companiei la care am eu abonament (orange) si nu se mentioneaza executarea silita in caz de neplata. Daca totusi se ajunge acolo se poate face doar cu hotarare judecatoreasca asta inseamna deschiderea unui proces care implica niste costuri destul de mari care, din ce reiese din contract, costurile efectuate cu recuperarea prejudiciului nu pot fi imputate clientului. Daca aceste consturi depasesc suma pe care o aveti de plata cel mai probabil nu se va ajunge la proces si in consecinta ve-ti scapa bazma curata.
PS: nimic din ce am spus nu reprezinta o certitudine, sunt doar exemplificari insa situatia poate fi alta in practica. un risc exista totusi

Edited by sclifositu, 03 October 2015 - 14:34.


#11
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

 internauticus, on 03 octombrie 2015 - 13:23, said:

Pe bune!Stiti concret pe cineva caruia i s-au poprit veniturile pentru neplata unor abonamente sau asta e doar asa de intimidare?
Stiu pe cineva care a facut un abonament acum 10 ani (in 2005) si nu a platit nici macar o luna abonamentul.
Acum (in 2015) i-au pus proptire pe pensia de 550 Lei ! si trebuie sa se duca luna de luna la banca sa isi ridice pensia (450 Lei) dupa ce i se opreste 100 Lei pt. datoria de 7.000 Lei.

Deci, e adevarat !

#12
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006
Doua cazuri stiu si eu: unul e tembelul de socru-miu care i-a dat lui fiu-su actul de la casa, ca sa-si faca abonament, ala evident ca nu l-a mai platit, a primit scrisori pe care nu le-a bagat in seama, dupa vreun an s-a trezit cu 3600 de lei datorie la recuperatori, si luna urmatoare cu hotarare definitiva de poprire, 300 de lei din pensia de 1000.
si al doilea, una de la munca, tot asa, abonament neplatit de pe vremea lu' Connex. Convinsa ca a scapat, s-a dus sa-si faca iar abonament, dupa vreo 10 ani. Luna urmatoare i-a venit hotararea direct la munca, cu poprire cu tot...7.000 de lei datorie.

#13
sclifositu

sclifositu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,689
  • Înscris: 28.08.2010
din cate stiam se prescrie in 3 ani de la ultima somantie. daca asta s-a intamplat acum 10 ani si in ultimii 3 nu a mai primit nimic acasa trebuia sa fie prescrisa datoria. eu cand am avut abonamentul acum 10 ani si nu l-am mai platit am primit acasa cam un an dupa care nimic. intre timp lucrez de ani buni si am alt abonament la orange si nu am avut probleme.

Edited by sclifositu, 03 October 2015 - 15:57.


#14
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
De ce nu inchide pur si simplu abonamentele?

#15
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Päi ar trebui sa plătească telefoanele luate in rate!?

Edited by BodCasa, 03 October 2015 - 18:20.


#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
de ce crezi ca ar avea un pensionar 4 abonamente simultan? mai mult ca sigur s-a lacomit la telefoane subventionate.

#17
catasebi

catasebi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 26.01.2011
Intrebare: daca persoana care avea de platit abonament si penalitati in suma de peste 7000 lei, decedeaza, ce se intampla? Caz concret cu tatal meu. Zilele astea mi-a venit o somatie de vreo 7000 si el e decedat din 2013

#18
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Sa se duca la el sa ii ceara €!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate