Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Educatie pentru cine ?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Din intamplare am dat peste urmatorul titlu , si cum vrem ca generatiile de azi sau viitoarele generatii sa beneficieze de o educatie sanatoasa  , m-am intrebat : cui foloseste acest subiect din videoclip ?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BnrSG8kpZBE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postpacopaco1967, on 03 octombrie 2015 - 12:43, said:

Din intamplare am dat peste urmatorul titlu , si cum vrem ca generatiile de azi sau viitoarele generatii sa beneficieze de o educatie sanatoasa  , m-am intrebat : cui foloseste acest subiect din videoclip ?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BnrSG8kpZBE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Aia care au facut videoclipul au niste beneficii financiare, au ceva de vandut, etc. Ei castiga bani direct si/sau indirect de pe urma clipului, pentru a-si putea trimite copiii la scoli mai bune.

Uneori e necesar sa vinzi rahat pentru a iti preveni propria intrare in rahat.

Doar pentru ca vinzi rahat, nu inseamna ca tu chiar crezi in el.

Edited by OriginalCopy, 03 October 2015 - 13:02.


#3
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Deci vinzi rahat pe cele mai vizionate canale de educatie si te gandesti la profit si in nici un caz la consecintele posibile . E cumva noul trend de educare ? Care va sa zica , e cum se face la noi educatia cu povestile lui Petre Ispirescu si ion Creanga , bagi rahat mult in copii si la urma vezi ce iese .

#4
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Si care sunt consecintele? :roflmao:

#5
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PosteStev, on 03 octombrie 2015 - 14:00, said:

Si care sunt consecintele? Posted Image
Nu e normal sa nu ne "inselam" copii  ? Pai daca de mici ii pacalim , cand se fac mari merg pe ideea ca poti sa pacalesti pentru profit ,    acu se spune marcheting .
Intoxicam noile generatii cu idei nestiintifice , nereale , mincinoase pentru ca sa se descurce in viata . Si pe urma ne plangem in ce hal a ajuns lumea .Pai daca hranim (spiritual) copii cu tot felul de mizerii , din constinta lor numai mizerii vor scoate .

#6
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,358
  • Înscris: 11.08.2003
Ce-i in neregula cu a-ti imagina o anumita situatie si toate implicatiile ei?
Te-ai gandit vreodata cum ar fi daca maine ai ramane orb? Cum vei face fata tuturor situatiilor pe care acum le iei de-a gata? Dar daca te calca trenu' si ramai fara picioare?
Cam la fel e si cu toate documentarele astea. In loc sa-ti pui tu mintea la imaginat au facut-o ei si, au facut-o si cu imagini, ca sa inteleaga toata lumea. Mie imi plac mult documentarele de genul acesta, e ca un film fara personaje principale si pac-pac inutil si nu au nici happy end . :)

#7
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postsorin147, on 03 octombrie 2015 - 19:26, said:

Ce-i in neregula cu a-ti imagina o anumita situatie si toate implicatiile ei?
Te-ai gandit vreodata cum ar fi daca maine ai ramane orb? Cum vei face fata tuturor situatiilor pe care acum le iei de-a gata? Dar daca te calca trenu' si ramai fara picioare?
Cam la fel e si cu toate documentarele astea. In loc sa-ti pui tu mintea la imaginat au facut-o ei si, au facut-o si cu imagini, ca sa inteleaga toata lumea. Mie imi plac mult documentarele de genul acesta, e ca un film fara personaje principale si pac-pac inutil si nu au nici happy end . Posted Image
Deci tu iti imaginezi ca e o situatie posibila si care trebuie  luata in calcul in caz de se  intampla ? Mah eu zic ca un om cu mai mult de un neuron poate sa-si dea seama de ineptiile astea si sa se gandeasca la adevaratele probleme ale omenirii , de exemplu educatia corecta si utila a viitoarelor generatii , sau efectele egoismului si lacomiei in societate .

Edited by pacopaco1967, 03 October 2015 - 20:26.


#8
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,876
  • Înscris: 28.11.2006
Initiator: acest documentar este parte a unei educatii "corecte". Chiar daca se bazeaza pe un scenariu ipotetic si practic imposibil, explicatiile fenomenelor care s-ar intampla in aceasta situatie se bazeaza pe fizica. Nimic din acest documentar nu e aruncat sa pacaleasca spectatorul, plus ca spun clar ca acest scenariu nu se va intampla in viitorul predictibil. Deci nu inteleg care e baiul?

#9
AlinAraboaie

AlinAraboaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 25.09.2015
Super clipul, am mai invatat ceva.

#10
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014

View Postpacopaco1967, on 03 octombrie 2015 - 20:26, said:

Deci tu iti imaginezi ca e o situatie posibila si care trebuie  luata in calcul in caz de se  intampla ? Mah eu zic ca un om cu mai mult de un neuron poate sa-si dea seama de ineptiile astea si sa se gandeasca la adevaratele probleme ale omenirii , de exemplu educatia corecta si utila a viitoarelor generatii , sau efectele egoismului si lacomiei in societate .

Oamenii sunt curiosi si isi pun multe intrebari. Unii se intreaba ce se intampla daca se opreste pamantul, altii se intreaba ce va face maine Leo din Strehaia, altii....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate