Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Mădălin Ionescu, realizatorul WowBiz: „Televiziunea nu a fost creată pentru a culturaliza sau pentru a educa”.

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#1
Cristi_77

Cristi_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,523
  • Înscris: 10.03.2014

Mădălin Ionescu, realizatorul WowBiz, mesaj pentru „ipocriții și naivii” care semnează petiții online împotriva emisiunilor-tabloid: „Televiziunea nu a fost creată pentru a culturaliza sau pentru a educa. Dacă aștepți asta de la TV… ești mort”


Realizatorul emisiunii WowBiz, Mădălin Ionescu, îi numește ipocriți și naivi pe cei care semnează și inițiază petiții împotriva emisiunilor tabloid. El a postat pe pagina de Facebook un mesaj pe  acest subiect ca urmare a reacțiilor dure din ultima vreme la adresa emisiunilor de gen. „ Televiziunea nu a fost creată pentru a culturaliza sau pentru a educa! Doar idioții nevindecabili cred asta”, a scris acesta în mesajul său.  „ Dacă aștepți asta de la TV… esti mort, nu ai înțeles nimic, trăiești degeaba”, a adăugat el.

El a mai explicat că printre telespectatorii emisiunii sale din fiecare seară se numără și mulți intelectuali. „Oare de ce?”, se întreabă Mădălin Ionescu retoric, și tot el răspund: „Pentru că acest show deștept, Wowbiz, binedispune, generează emoții, ridica probleme de viata (într-o manieră senzationalistică, da !) , stârnește controverse, generează fantezii și fascinație!”

Mesajul integral al lui Mădălin Ionescu, în continuare:

Mesaj adresat ipocritilor si naivilor care semnează petiții online împotriva show-urilor TV de tip tabloid !… Oameni buni …tabloidul de succes este făcut de oameni foarte deștepți ! In toată lumea ! Este un gen de presa care atrage un public foarte larg ! Televiziunea nu a fost creată pentru a culturaliza sau pentru a educa ! Doar idioții nevindecabili cred asta ! Rolul ei, in cel mai bun caz, este sa binedispună si sa informeze !
Educația trebuie sa o primesti in familie, in scoli, facultăți si prin specializările ulterioare ! Dacă aștepți asta de la TV … esti mort , nu ai înțeles nimic, trăiești degeaba ! In nicio țara civilizata nu exista astfel de reacții ! Oamenii stiu acolo care este puterea telecomenzii si stiu ca televiziunea este un bussines cu fațete multiple ! Trăim intr-o țara in care TVR cultural a fost închis ! Despre ce vorbim ? Show-urile tabloide sunt de vina pentru asta ? Politicul si piața ! In cariera mea am făcut investigații la cel mai înalt nivel, am prezentat si emisiuni cu tenta culturală , am dat jos miniștri , am contribuit la lichidarea unor rețele economice toxice , periculoase ! Acum prezint un show tabloid ! Unul care tine in fata ecranelor, in fiecare noapte peste un milion de oameni ! Printre aceștia se număra , potrivit statisticilor primite, si foarte mulți intelectuali ! Oare de ce ? Pentru ca acest show deștept, Wowbiz, binedispune, generează emoții, ridica probleme de viata ( intr-o maniera senzationalistica, da !) , stârnește controverse, generează fantezii si fascinație !

Da putina culoare vieții celor care il urmăresc ! Nu vrei sa vezi asta , da pe Animal planet si urmărește viata suricatelor ! O veste proasta pt toți idioții care nu au citit când trebuia si acum vor sa primească educație de la TV !! Televiziunile de știri si cele cu iz cultural sunt aservite politic aproape peste tot in lume ! Toți cei care cred ca se informează si se culturalizeaza urmărind aceste genuri TV nici nu realizează cat de manipulați sunt in fiecare zi ! Câte mesaje periculoase le transforma creierul in fiecare zi ! Tabloidul asta pe care vânătorii de vânt il condamna este mai puțin nociv ! Asa erau si poveștile fraților Grimm ! Senzaționale ! Wowbiz este o emisiune de entertainment ! Ce e atât de greu de înțeles ? Kanal D este un post privat ! Nu trăiește din banii Statului !

Sursa

Edited by Cristi_77, 03 October 2015 - 11:36.


#2
Wess

Wess

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 06.03.2015
Da-l in mortii lui de manelist agramat! Scurt!

#3
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
Rămâne Medelin fără pâine? Care dracului intelectuali se uită la "dejecțiile" lui?

#4
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
desi  face  (şi  nu  e  singurul)  o  emisiune  de  rahat,  exista  telecomanda!
problema  e  ca  fenomenul  se  extinde.  e  normal  pe  undeva,  intr-o  tara  manelizata.

#5
demafly

demafly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 07.08.2010
Problema nu e ca se difuzeaza aceste tipuri de emisiuni.
Problema e ca CNA-ul nu face mai nimic si ca respectivele emisuni au o audienta foarte mare.

#6
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,036
  • Înscris: 26.09.2010
Tabloid de succes? Oameni destepti? Asta are habar ce scoate pe gura? Aducem 3 tigani la televizor care se bat/injura/jignesc, o mai punem de-o facatura si asta e tabloidul de succes? Din pacate, asta e nivelul cultural al tarii, ca daca lumea nu statea cu gura cascata sa vada pe cine a mai babardit guta sau cui i-a mai luat masina leo, era demult disparut rahatul asta de la televizor, alaturi de capatos si toate asa zisele stiri mondene de doi bani de pe antena stars pana la jegul de romania tv. Personal, refuz sa tin asemenea canale in grila, le-am sters pentru ca pur si simplu nu mai suport asa ceva, si pe internet la fel, pana nu te lovesti si de un articol gen "Senzationa! O sa ramai mut cand o sa citesti asta! Guta a facut-o! Bolnavilor de inima nu le este recomandata stirea!", nu poti sa citesti ceva util.

Singura sansa ca acest "moderator de succes" sa dispara, alaturi de toata breasla de doi bani, este sa le scada audienta. Boicotarea in masa a tuturor canalelor ce difuzeaza astfel de mizerii.

#7
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014

View Postsanderoalex, on 03 octombrie 2015 - 11:44, said:

desi  face  (şi  nu  e  singurul)  o  emisiune  de  rahat,  exista  telecomanda!
Degeaba. Doar tu ai zis că nu e singurul. Folosești telecomada și dai de altul.

View Postflobuc, on 03 octombrie 2015 - 11:46, said:

Personal, refuz sa tin asemenea canale in grila, le-am sters
Norocosule! Dar abonații care au receivere de la provideri ce se fac? Că nu pot să editeze lista de canale...

#8
demafly

demafly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 07.08.2010

View Postflobuc, on 03 octombrie 2015 - 11:46, said:

Tabloid de succes? Oameni destepti? Asta are habar ce scoate pe gura? Aducem 3 tigani la televizor care se bat/injura/jignesc, o mai punem de-o facatura si asta e tabloidul de succes? Din pacate, asta e nivelul cultural al tarii, ca daca lumea nu statea cu gura cascata sa vada pe cine a mai babardit guta sau cui i-a mai luat masina leo, era demult disparut rahatul asta de la televizor, alaturi de capatos si toate asa zisele stiri mondene de doi bani de pe antena stars pana la jegul de romania tv. Personal, refuz sa tin asemenea canale in grila, le-am sters pentru ca pur si simplu nu mai suport asa ceva, si pe internet la fel, pana nu te lovesti si de un articol gen "Senzationa! O sa ramai mut cand o sa citesti asta! Guta a facut-o! Bolnavilor de inima nu le este recomandata stirea!", nu poti sa citesti ceva util.

Singura sansa ca acest "moderator de succes" sa dispara, alaturi de toata breasla de doi bani, este sa le scada audienta. Boicotarea in masa a tuturor canalelor ce difuzeaza astfel de mizerii.

Corect, si eu am sters din grila o multime de canale, iar pe Facebook am dat block la pagini de genul "WOWBizz".
In RO sunt putine canale de calitate.

#9
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,036
  • Înscris: 26.09.2010
@0x0c , tragi un suspin, si zappezi mai repede Posted Image

Edited by flobuc, 03 October 2015 - 11:52.


#10
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007

View Postsanderoalex, on 03 octombrie 2015 - 11:44, said:

desi  face  (şi  nu  e  singurul)  o  emisiune  de  rahat,  exista  telecomanda!
La un moment dat, nu mai știi unde să zappezi cu telecomanda, că e plin de manele peste tot.

#11
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014

View PostDigix, on 03 octombrie 2015 - 11:53, said:

La un moment dat, nu mai știi unde să zappezi cu telecomanda, că e plin de manele peste tot.
Noi, românii, trebuie să inventăm privitul la televizor cu televizorul stins. E ieftin, ecologic și oricum mai educativ decât ce apare la tv.

#12
alin632

alin632

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 05.09.2011
Mădălin Ionescu nu e întreg la minte. But, nevermind.

[ http://riotwire.com/wp-content/uploads/2013/06/tabloid-shit.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
Am observat fenomenul pe la 17-18. Mă-mă Ruță, Acces din Rect, Wow-Piz ,etc!

#14
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View Post0x0c, on 03 octombrie 2015 - 11:50, said:

Degeaba. Doar tu ai zis că nu e singurul. Folosești telecomada și dai de altul.


Norocosule! Dar abonații care au receivere de la provideri ce se fac? Că nu pot să editeze lista de canale...

Le stergi din meniul televizorului sau daca nu ai functie de stergere trebuie sa ai ceva de genul "Channel Skip". Le ascunzi si nu iti mai apar cand te plimbi prin canale, doar daca introduci manual numarul canalului.

#15
demafly

demafly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 07.08.2010
E foarte important sa stii sa selectezi continutul pe care-l urmaresti, eu personal urmaresc DIGI24, programe de sport(DIGISport) si din cand in cand documentare.
Cred ca cei de la DIGI sunt profesionisti in adevaratul sens al cuvantului, au emisiuni de calitate, sper sa fie tot asa.
Candva am incercat sa ma uit pe alte canale la niste talk-show-uri, m-a durut mintea dupa doua minute, totul politizat si de slaba calitate, moderatorul parca e inexistent, toti vorbesc unii peste altii, titluri senzationale si reclame peste reclame...

#16
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014

View PostantinVidia, on 03 octombrie 2015 - 11:59, said:

trebuie sa ai ceva de genul "Channel Skip"
Am fost abonat la fostul Dolce DTH (actual Telekom TV) și nu aveau așa ceva. Plus că eram obligat să trec prin toate canalele pe care nu le aveam în pachet și să citesc mesajul lor să îi sun să mă abonez.

#17
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009

View Post0x0c, on 03 octombrie 2015 - 11:50, said:

Degeaba. Doar tu ai zis că nu e singurul. Folosești telecomada și dai de altul.

pe  telecomanda  e  un  buton  rosu!  foloseste-l  cu  incredere!

#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View PostDigix, on 03 octombrie 2015 - 11:42, said:

Rămâne Medelin fără pâine? Care dracului intelectuali se uită la "dejecțiile" lui?

Mai bine sa explice Madalin ce intelege prin intelectuali.
Pentru unii,parca aici pe forum exista cineva, Salam Florin este un intelectual.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate