Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

UPS centrala pus la PC

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
nexusm

nexusm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,793
  • Înscris: 07.07.2011
mi s-a prajit ups-ul si pana imi iau unul nou dedicat m-am gandit sa-l pun pe cel de la centrala termica pe lemne.
acesta este modelul:
http://www.mediafun....-500w-4414.html
acum am 2 dileme
1. chit ca in descrierea produsului spune ca poate fi folosit si la pc-uri nu sunt sigur ce caracteristici trebuie sau nu sa aiba un ups pentru a fi compatibil cu folosirea pentru echipamente it.
2. daca ups-ul pe care il am spune ca asigura 500w, iar pe sursa pc-ul scrie 550w, ar putea fi totusi folosit? (asta daca indeplineste conditiile de la punctul 1)

o alta intrebare ar daca stie cineva ceva modele de ups-uri care pot fi folosite atat pentru echipamentele it cat si pentru centrale termice.
sau mai corect ar fi sa intreb ce caracteristici ar trebui sa aiba, sau sa nu aiba, un ups pentru a putea fi folosit fara probleme sau riscuri cu cele 2 tipuri de echipamente?

multumesc anticipat pentru ajutorul acordat.

Edited by nexusm, 03 October 2015 - 09:59.


#2
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Daca UPS-ul ala scoate sinusoidala pura (cum se lauda), e bun si pentru PC. Mai conteaza si cat de rapid comuta pe baterie. Scrie 5ms, ceea ce e OK (standardul surselor ATX impune minim 16ms de functionare fara alimentare). Nu scrie daca e UPS-ul e offline, line interactive sau online (de asta nu e).

De regula un PC nu consuma cat scrie pe eticheta sursei, nici macar in full load.

Edited by Seb, 03 October 2015 - 10:31.


#3
crouchot

crouchot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 03.12.2014
Merge fara probleme; in plus, pentru PC nici nu ai nevoie de UPS cu iesire pure sinus, datorita constructiei sursei.
Singura diferenta intre UPS pentru centrale si alea pentru PC este ca la primele bateria se conecteaza extern - pentru centrala ai nevoie de o baterie de capacitate mare care sa permita functionarea centralei timp de cateva ore, in timp ce pentru PC acestea sunt gandite sa ofere autonomie de minute - zeci de minute care sa-ti permita terminarea lucrului si salvarea a ceea ce lucrezi.
Deci, il poti folosi fara probleme - doar ca trebuie sa ai loc si de baterie (recomand evident una capsulata cu gel/AGM), 10-20 Ah e suficient.

#4
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Sursele noi (cele cu convertoare DC-DC, unde liniile de 3,3V si de 5V sunt convertite direct din linia de 12V) e recomandabil sa fie folosite doar cu UPS-uri pure sine wave (asta daca folosesti UPS). Nu strica nici la cele vechi.

Edited by Seb, 03 October 2015 - 10:36.


#5
nexusm

nexusm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,793
  • Înscris: 07.07.2011

View PostSeb, on 03 octombrie 2015 - 10:14, said:

[...] UPS-ul e offline, line interactive sau online [...]
si din acest punct de vedere ce ar fi recomandabil?
si daca recomandarea pentru pc(ca banuiesc ca aici trebuie acordata mai multa atentie), are vreo importanta sau contra-indicatie pentru centralatermica?
intreb despre aceste detalii ca as dori totusi sa gasesc o solutie comuna, PC si CT. si care la o adica un sistem sa-l poate suplini pe celalalt.
nu ma deranjeaza faptul ca pentru pc trebuie sa aloc o baterie auto, chit ca poate nu se justifica o astfel de investitie.

#6
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
Tipuri de UPS:
https://en.wikipedia...fline.2FStandby

Centralele termice (mai exact pompele) au nevoie de unda sinus pura (iar aceste UPS-uri sunt mai scumpe), in rest toate electronicele care functioneaza cu curent DC (mai ales sursele de PC, in comuntatie) se descurca la fel de bine si cu UPS-urile "normale", cu unda sinus modificata.

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,619
  • Înscris: 07.02.2003

View Postnexusm, on 03 octombrie 2015 - 09:54, said:

mi s-a prajit ups-ul si pana imi iau unul nou dedicat m-am gandit sa-l pun pe cel de la centrala termica pe lemne.
acesta este modelul:
http://www.mediafun....-500w-4414.html
acum am 2 dileme
1. chit ca in descrierea produsului spune ca poate fi folosit si la pc-uri nu sunt sigur ce caracteristici trebuie sau nu sa aiba un ups pentru a fi compatibil cu folosirea pentru echipamente it.
E chiar mai bun decat ala de pc, avans curent sinus.

Edited by andreic, 03 October 2015 - 16:13.


#8
nexusm

nexusm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,793
  • Înscris: 07.07.2011
bine colegi, ma-ti convins si lamurit in acelasi timp.
sinusoida pura acopera si cerintele CT si cele ale unui PC.
se pare ca eram intr-o mare eroare considerand ca pc-urile sunt cumva mai sensibile la sursele de alimentare decat o pompa sau o turbosuflanta.
multumesc pentru ajutor si sper ca si altii aflati in situatii, confuzii, dileme similare sa se poata inspira/orienta dupa raspunsurile voastre.
evident modelul firma sunt optiuni personale sau bugetare.

va multumesc pentru timpul acordat in acesta sambata.
respect.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate