Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Masina nou sedan sau break maxim 20.000 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Asa cum spune si titlul topicului sunt in cautare de masina pana in 20.000 de euro. Bugetul se poate mari cu maxim 1000 euro dar mai mult de atat nu intrucat e bugetul primit de la firma.
As dori sedan sau break pentru ca mi-am vandut Octavia 2FL si acasa mai am doar masina sotiei care e un mini suv astfel ca imi va trebui masina mai spatioasa pentru concedii.
Cum pana acum eu am avut masini doar din grupul VAG (Polo, Fabia, Golf, Octavia) iar sotia doar japoneze (Honda  si Suzuki) as dori cateva sfaturi despre celelalte masini de mai jos. Pana acum cu nici una din ele nu am avut o problema majora (exceptie Polo) asa ca pe mine ma tenteaza tot din aceste marci dar mai sunt atatea variante....
In principiu nu ma intereseaza daca e diesel sau benzina ci doar sa fie in 6 trepte, minim 120 CP, pilot automat, scaune incalzite, clima si restul mai vedem. Nu sunt un maniac al optionalelor...
- Octavia 1.4TSI sau 2.0TDI . Singura problema ca cele doua mototrizari sar din buget. Ramane varianta viabila daca gasesc in acesti bani cu dotarile dorite de mine
- Focus sedan sau Wagon. Aici m-as incadra lejer in buget dar nu stiu cum e masina.
- Opel astra wagon. Bugetul e ok dar din pacate am auzit de o gramada de defectiuni la acest model. Motorizarile pe benzina suna bine in schimb.
- Mazda 3 sedan. Super masina! Dar putin mai micuta decat cele de mai sus
- Renaul Megane tourer. Ok ca masina dar lipsa motorizari mai puternice. Motorul de 1.6dci de 120 CP nu mai e livrabil si ramane doar cel de 1,5 dci de 110CP care mie mi se pare cam puturos.
- Honda. AIci e mai complicat. As gasi in acest buget masini de pe stoc Acord sau Civic tourer.
- Toyota Corrola. Nu stiu nimic de ea. Inca nu am ajus sa o vad.
- Si ar mai fi cele coreene. Kia CEED break sau Hyundai I40. Din pacate Kia Optima sare din buget.

Alte masini nu am mai gasit in bugetul asta. Unele din ele le-am vazut la fata locului pe altele inca nu ( poate le gasesc la Siab) si test drive am facut doar cu Megane-ul. Octavia banuiesc ca nu poate sa fie mai rea decat versiunea 2 FL asa ca nici nu m-am agitat sa fac test drive cu ea.

Edited by Seteh, 03 October 2015 - 08:54.


#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Eu as cumpara Mazda sau Honda. Intai Honda.

#3
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Avand in vedere ca e masina firmei, tu fiind utilizator, eu m-as indrepta spre cea care poate fi cumparata la cel mai inalt nivel de echipare si sa fie automata si ceva peste 120CP. Cu Ford Focus te incadrezi sigur la Titanium de 1.5/1.6 benzina si chiar 2.0 diesel. Cu restul o sa depasesti 20.000euro...

#4
z_e_n_i_t_h

z_e_n_i_t_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 24.10.2011
dupa octavia miscarea fireasca ar fi spre Jetta (care a avut parte si de un facelist anul acesta). cu programul rabla intra in buget in dotare highline

#5
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015
http://autovit.ro/an...html#da062f17ce
http://autovit.ro/an...html#d7fd98b001 (garantie 5 ani si pret negociabil)
http://autovit.ro/an...html#d7fd98b001

Edited by DraculescuDraculescu, 03 October 2015 - 09:40.


#6
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
@Your_god : La Honda ma gandisem si eu, la Acord. Ma enerveaza ca nu se mai fabrica si este sfarsitul seriei. Ce mai este pe stoc sunt deja de minim 6 luni. Am gasit pe stoc si din 2014.
@ mmm3: nu exclud automata insa de obicei e cu minim 1000 euro mai scumpa. Plus ca eu nu sunt un fan al acestora...
@ zenith : probabil ca mi se pare dar Jetta mi se pare mai mica decat Octavia. Si la fel, e aceeasi problema ca la Octavia, 1,2tsi are prea putini cai si 1,6tdi are doar 5 viteze. 1,4tsi si 2.0tdi sar din buget cu optiunile dorite...

Pe Olx recunosc ca nu m-am uitat. Nu prea inteleg cum e asta cu Rabla. Eu nu am ce masina sa dau...
Peugeot si Citroen iesisera din calcul intrucat Citroen nu are un sedan adevarat ( C-Elysee nu imi place) iar 508-ul am crezut ca este mult mai scump. O sa bag o privire pe la Peugeot...
Mondeo ala nu suna rau dar cand ma uit la tapiteria aia deja ma ia capul.

Edited by Seteh, 03 October 2015 - 09:45.


#7
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015
Poate te ajuta. Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7-ziSRs5uRk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yYdZ4mqmQQk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

View PostSeteh, on 03 octombrie 2015 - 09:37, said:

Ai mers cu vreuna? Acest model ofera un confort si o placere ale condusului, cum rar intalnesti. Probabil sunt subiectiv, dar felul in care se aseaza pe drum, cum suna motorul..mie imi pla clucrurile astea. Si Mazda imi place, merge 3-ul, dar nu stiu daca se incadreaza la capitolul spatiu.

#9
crouchot

crouchot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 03.12.2014

View Postz_e_n_i_t_h, on 03 octombrie 2015 - 09:18, said:

dupa octavia miscarea fireasca ar fi spre Jetta (care a avut parte si de un facelist anul acesta). cu programul rabla intra in buget in dotare highline

Eu stiu doar chestii nasoale dspre Jetta. As merge mai degraba spre Corolla; oricum decat Jetta mai bine Octavia, e superioara ca spatiu, dotari si performante (colegul e interesat pentru concedii in special, deci spatiul este foarte important). Iar in Octavia pe care am condus-o poti baga lejer 2 butoaie cu borhot si un porc de Craciun in viu.Posted Image

#10
z_e_n_i_t_h

z_e_n_i_t_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 24.10.2011

View PostSeteh, on 03 octombrie 2015 - 09:37, said:

probabil ca mi se pare dar Jetta mi se pare mai mica decat Octavia. Si la fel, e aceeasi problema ca la Octavia, 1,2tsi are prea putini cai si 1,6tdi are doar 5 viteze. 1,4tsi si 2.0tdi sar din buget cu optiunile dorite...

Pe Olx recunosc ca nu m-am uitat. Nu prea inteleg cum e asta cu Rabla. Eu nu am ce masina sa dau...
uitasem eterna dilema a romanului: nevoia de spatiu...
cu rabla problema sta in felul urmator: dealerii fac rost de cupoane rabla deci nu e nevoie sa ai tu o masina pe care sa o casezi. astfel se mai scade minim 1000 euro din pretul de lista (cuponul valoreaza 1500 euro din care dealer-ul isi pastreaza comisionul lui)

#11
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Daca poti Mondeo ia Mondeo. Altfel mergi pe Skoda Octavia sau Honda Acord.

Edited by Octavian_SK, 03 October 2015 - 11:56.


#12
z_e_n_i_t_h

z_e_n_i_t_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 24.10.2011
@crouchot: cate zile pe an pleci in concediu cu masina? si cati porci cari? hai sa fim seriosi
apropo de corolla:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IWzAEPZ760k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Mondeo nou e cu problem destul de multe, desi e lansat la 2 ani dupa americani nu e fiabil, inca. Aia in service-uri sunt varza. E facut in Spania, au mutat fabrica din Belgia si nu pare ca spaniolii au inteles cum se face treaba. Dar preturile sunt bune.
Octavia 1.4 TSI - vezi daca au motorizarea fara ACT, ar fi mult mai fiabila. Si Octavia noua are probleme destule. Fara punte spate independent la 1.4, care altfel e suficeint de potent si consum bun. Daca vrei Octavia, vezi in lista pretul pentru Smart, e mai in spate, nu in primele pagini.

Accord DA, dar nu se mai comericalizeaza in Europa, sau decizia se va anunta in curand. Nu vrei un model care sa nu se mai vanda deloc ! nu vobesc de final de generatie, nu vor mai adduce modelul deloc; vezi Civicul

Recomand Focus, e facut in DE, nu sunt atatea probleme si ai 1.5 ecoboots similar 1.4 tsi; Ford da discount 20-25% fata de lista, te lipesti si de Powershift

#14
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postoverseas, on 03 octombrie 2015 - 12:32, said:

Accord DA, dar nu se mai comericalizeaza in Europa, sau decizia se va anunta in curand.
Acord-ul e una dintre cele mai ok masini din clasa ei. Europenii s-au tampit?

#15
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
http://www.promotor....europa-13788224

#16
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012
Accord era cea mai buna varianta, dar pe viitor o sa fie probleme la piese asta daca o sa o tii multi ani.

#17
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,133
  • Înscris: 05.08.2005
Toyota Avensis, am un prieten care si-a luat acum 3 luni una, cu 20.000E cu TVA 2.0 128 cp diesel, ok dotata navigatie, scaune, incalzite, CC, cam tot ce ai nevoie, fara piele si alte super nebunii, dar necesarul pentru anul 2015. Foarte ok masina, am mers recent cu ea.

O intrebare la tine daca o iei pe firma e 20.000 cu TVA banuiesc, dar daca intrebi la reprezentanta sa iti vanda prin o firma de a lor din UE, ca se practica, sa nu mai platesti TVA-ul? Adica sa iei o masina la 20.000e fara TVA ca find achizitie intracomunitara poti scapa de asa ceva.

O intrebare nu strica...

Cu privire la piese sunt obligati 10 ani sa fie produse piesele din momentul in care nu se mai produce modelul, deci se vor gasi indiferent.

Edited by t-balt, 03 October 2015 - 13:10.


#18
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Pai cred ca Accord-ul era si preferata mea dar am zis si mai sus ca chestia asta nu ma incanta deloc. Masina o voi tine cam 3 ani, dupa aia as avea posibilatatea sa o pastrez pe numele meu, asa am facut si cu octavia 2FL dupa 2 ani.
Ca design exterior si interior si spatiu imi place mult Kia Optima dar iese din buget. Deasemenea Mazda 3 sedan dar e cea mai mica din toate. Sau Civic Tourer dar si ea este cam micuta la interior( porcbagajul e mare in schimb) si am inteles ca nu s-a comercializat oficial in Romania si ce mai este pe stoc prin tara sunt aduse de catre dealeri de prin alte tari.
Si tot ca design Ford-urile ma atrag. In rest toate celelalte sunt cam plate.
Si am nevoie de ceva spatiu in interior si in porcbagaj. Cu copilul in concedii si aproape saptamanal la tara ( care e la munte) chiar am nevoie de porcbagaj.
Deasemenea eu merg cu masina foarte mult si pe distante lungi ( Ungaria , Bulgaria chiar si Germania) asa ca vreau ceva si comod si spatios in interior, sa nu ma doara spatele sau genunchi dupa 300 de kilometri.
Acum probabil dupa ceva gandire Mondeo ar fi cea mai buna varianta. O sa incerc sa fac un test drive cu ea sa vedem ce si cum.

LE: o sa intreb de chestia cu UE. E 20.000 cu TVA, da.
Porcbagaj ii zic eu....nu e greseala.
LE2 : Avensis-ul e mult mai scump. Probabil a prins vreo oferta. Eu nu am avut curaj sa intreb ultimul pret la ea. De abia m-am incadrat in buget la Corrola cu optiunile pe care le vreau eu.
LE3: Cand am luat Octavia 2 FL acum 3 ani am avut noroc chior. Tocmai aparuse Octavia 3 si cei de la Porsche aveau pe stoc multe 2FL comandate pentru o firma dar care renuntase ulterior la unele. Si am luat-o cu 16.000 euro cu tva cu echipare Bussines cu tot ce vroiam eu. As mai vrea o ocazie din asta :)

Edited by Seteh, 03 October 2015 - 13:27.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate