Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Mansarda lemn casa veche

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
noduska

noduska

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.10.2015
Buna seara,
M-aș bucura dacă aș putea să-mi confrunt "temerile" (și, mai ales lipsa de informații reale) în ceea ce privește subiectul mansardării unei case vechi. Îmi doresc să construiesc anul viitor, o mansardă pe suprafața actuală a casei (aprox. 82 mp). Casa are deja un pod (înălțimea pe mijlocul podului e aprox. 1,50). Dacă printre dvs. sunt persoane care au făcut deja acest pas sau plănuiesc să-l facă, ar fi de interes să împărtășim informații (costuri materiale, manopere și, cel mai fierbinte "detaliu": echipe de muncitori buni.... sper să existe totuși, nu:)? Menționez că materialele folosite vor fi lemn + osb (casa e veche, din cărămidă bună și se comportă bine, cum mi-a spus recent un structurist cu experiență).
Cu mulțumiri anticipate,
N

#2
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Ce adancime are fundatia casei?

#3
noduska

noduska

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.10.2015
Casa are subzidiri făcute acum câțiva ani... la o altă renovare. Din păcate, acum nu pot să vă răspund cu exactitate. Dar vă mulțumes pentru interes :)!

#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
NU e rau , dar nu putem vorbi din povesti. Casa veche = ??? ani,
Ceva orice gasesti ce seamana a proiect de la acea casa.
Daca s-a facut subzidire ce s-a facut si unde (la asta trebuie sa ai date ca e recenta) cum ai zis. Schita de mana sau proiect ar fi super.

Zona, tara, judetul, orasul comuna, satucul, in care te afli... Ca daca esti in albia raului, pe dealul cu alunecari de teren, sau zona seismica nu-i totuna.....

#5
noduska

noduska

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.10.2015
Casa e in Bucuresti (construcție 1900) și va exista și un proiect făcut de un arhitect + structurist. Schitele subzidirii recente (15 ani) s-au pierdut cu ocazia șantierului :)! Mă interesa dacă, printre dvs. există persoane care au făcut deja așa ceva și mai știu prețuri la materiale/manoperă. Încerc să mă documentez înainte de a începe și să-mi fac niște socoteli. Adică, la o mansardare ușoară (3 dormitoare) + baie, care ar fi un preț corect (se reface și acoperișul, normal). Din ce citesc pe net, prețurile fluctuează mult și deși piața construcțiilor a evoluat, piața resursei umane e la fel de haotică și de arogantă :)! De aceea, m-am înscris aici, nefiind un fan al conversațiilor inutile pe net!

#6
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Eu cred ca inainte de toate trebuie sa te interesezi la primarie daca ai voi sa ridici aceasta mansarda peste casa cu pricina.....poate o fi vreo casa monument istoric si atunci nu ai voie sa te atingi de ea!

#7
catasebi

catasebi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 26.01.2011
40- 60 E/mp manopera. O mansarda+ acoperis 120-160 E/mp la rosu fara invelitoare. E o parere, poate fi si mai mult si mai putin

#8
noduska

noduska

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.10.2015
@BodCasa - :) mersi de pont! nu e monument.... și chiar de-ar fi, nu sunteți la curent cu noile proiecte de lege! sigur, eu nu-s nici neam de dragnea nici de ponta!!!

 catasebi, on 03 octombrie 2015 - 18:42, said:

40- 60 E/mp manopera. O mansarda+ acoperis 120-160 E/mp la rosu fara invelitoare. E o parere, poate fi si mai mult si mai putin

Multumesc frumos. Chiar aveam nevoie de ceva info pe tema asta :)!

#9
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008

 noduska, on 03 octombrie 2015 - 19:27, said:

... nu sunteți la curent cu noile proiecte de lege! ....
Cine te-a informat?

#10
noduska

noduska

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.10.2015
A mai facut cineva recent o asemenea constructie (mansardare lemn + consolidare fundatie)? As fi profund recunoscatoare pentru un schimb de opinii pe tema. Multumesc anticipat!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate