Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Schimbare nume proprietar enel

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
rebely

rebely

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 02.02.2007
Am cumparat un apartament si as dori sa stiu ce acte sunt necesare pentru schimbarea numelui din contractul de furnizare .Am intrat pe site-ul enel dar e o adevarata jungla,daca e cineva care a trecut prin asa ceva sa imi spuna cum a procedat.

#2
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Din câte știu, nu poți schimba numele de pe contract, ci trebuie închis contractul vechiului proprietar și încheiat un nou contract, pe numele noului client. Asta, firește, implică o taxă.

Spune-ne și care Enel este, din ce regiune.

Edited by Cazimi, 21 September 2015 - 18:23.


#3
rambler

rambler

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 22.02.2014
http://www.enel.ro/r...i_frecvente.htm
  • Ce documente sunt necesare pentru schimbarea titularului unui contract de furnizare? - dai click pe aceasta intrebare.

Edited by rambler, 21 September 2015 - 18:27.


#4
rebely

rebely

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 02.02.2007
Mulțumesc mult.

#5
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010
Mergi cu contractul de vanzare cumparare la ei. Vor inchide contul vechi dupa ce vei plati consumul pana la data x, apoi iti vor face contract nou.

#6
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Poți să te duci cu unele formulare gata completate. Le găsești aici. Ei se laudă că dacă îți faci cont pe MyEnel, poți să le depui online. SIncer, mă îndoiesc și cred că fără câteva drumuri la oficii nu scapi, că le vine să mai ceară niște acte.

#7
Rainwish

Rainwish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 18.06.2009
Te duci la un centru Enel cu contractul casei copie, sa ai indexul de la care sa se calculeze noul contract, seria contorului (recomand sa faci poza cu telefonul) si vei mai completa un formular tipizat. Pe loc se va emite ultima factura a vechiului proprietar.

Edited by Rainwish, 21 September 2015 - 18:40.


#8
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Nu se cheama schimbare. Se cheama ca vechiul propritar inchide contractul si tu iti deschizi contract la adresa la care ai devenit proprietar.
Include si taxa de deschidere ( bransament) , singur ce scutesti pretul instalatiei care e facuta.

Numai furnizorul te poate rezolva.Imi pare rau dar ai de lucru.

#9
rambler

rambler

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 22.02.2014
Nu este nici o taxa de deschidere. Nu mai speriati omul. o sa rezolve foarte simplu, daca are tot ce scrie pe site.
Am facut si eu asta si am rezolvat intr-un sfert de ora. Bineinteles ca asta este valabil daca fostul proprietar a fost la zi cu plata facturii. Dar asta poti verifica inainte sa cumperi.

Edited by rambler, 21 September 2015 - 19:26.


#10
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Sper să ai dreptate.

Eu m-am luptat ani de zile cu ei și fără reclamații și audiențe la șefi nu am reușit să fac un lucru aparent simplu, și anume să actualizez numele titularului după schimbarea numelui. Este vorba de una și aceeași persoană, căreia i s-a schimbat numele. Ei tot susțineau că trebuie mai întâi să închid contractul și să întocmesc altul nou, cu taxa de conectare aferentă. Foarte greu i-am lămurit că dacă un om are aceeași adresă, același CNP, aceeași dată de naștere, aceleași prenume și un act care atestă schimbarea numelui este același titular, nu doi titulari diferiți. Însă în cazul inițiatorului, chiar e vorba de doi titulari.

Inițiator, ne spui ce Enel este? Muntenia, Transilvania etc?

Edited by Cazimi, 21 September 2015 - 19:37.


#11
rambler

rambler

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 22.02.2014
http://bransament-el...giei-electrice/

#12
rebely

rebely

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 02.02.2007
Muntenia

#13
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

 rambler, on 21 septembrie 2015 - 19:24, said:

Nu este nici o taxa de deschidere. Nu mai speriati omul. o sa rezolve foarte simplu, daca are tot ce scrie pe site.
Am facut si eu asta si am rezolvat intr-un sfert de ora. Bineinteles ca asta este valabil daca fostul proprietar a fost la zi cu plata facturii. Dar asta poti verifica inainte sa cumperi.
Felicitari ! E un caz fericit dar depinde de zona.Eu cand am fost in cauza am studiat pe NET pareri de tot felul si am constatat ca mai peste tot monopolistii astia isi bat joc de romani.
In ce priveste taxa de deschidere stiam ca se plateste inclusiv in cazuri in care ti-a fost oprit pt neplata si dupa plata trebuie sa te branseze din nou.Daca nu gresesc ti se imputa si debransarea.Poate s-a schimbat regula.

Edited by unucelalalt, 21 September 2015 - 19:55.


#14
rambler

rambler

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 22.02.2014

 Cazimi, on 21 septembrie 2015 - 19:34, said:

Inițiator, ne spui ce Enel este? Muntenia, Transilvania etc?
Nu conteaza ce Enel este. daca te uiti pe site-ul oficial vei vedea ca adresa este enel.ro si atat. Sucursalele au toate aceeasi regula in acest caz.

#15
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

 rambler, on 21 septembrie 2015 - 20:00, said:

Nu conteaza ce Enel este. daca te uiti pe site-ul oficial vei vedea ca adresa este enel.ro si atat. Sucursalele au toate aceeasi regula in acest caz.
Au, toate, aceleași reguli. Doar că le aplică diferit, fiindcă înțeleg reglementul în mod diferit.

 unucelalalt, on 21 septembrie 2015 - 19:51, said:

In ce priveste taxa de deschidere stiam ca se plateste inclusiv in cazuri in care ti-a fost oprit pt neplata si dupa plata trebuie sa te branseze din nou.Daca nu gresesc ti se imputa si debransarea.Poate s-a schimbat regula.
Și eu știam la fel și, deși m-ar mira să renunțe Enelul la o practică destul de comună pentru furnizorii de utilități din toată lumea, sper ca rambler să aibă dreptate și să nu fie cazul de vreo taxă.

În cazul descris de mine mai sus, actualizarea datelor de pe contract a durat atât de mult pentru că, ani de-a rândul, ei îmi cereau această taxă, care era echivalentul  facturilor pe 2-3 luni. Iar eu refuzam să o plătesc, așa că mergeam cu facturile pe un nume care nu mai exista.

Este însă posibil ca fiecare funcționar să interpreteze regulamentul în felul său, de unde rezultă o listă diferită de acte și de taxe.

#16
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Postarea lui Cazimi ma intareste in  ceea ce de  cateva zile dezbat (ca tot suntem pe arie ) cu  jumatatea mea .Domnilor , ne tampim .Tot mai mult si mai vizibil . Rad cu ea de doua zile despre o agentie imobiliara care are in geam un afis mare cu  "De inchiriat " . Rad de astia de la E-on Gaz care nu-mi fac  modificare de contract pentru autocitire ,chiar daca garsoniera este inchiriata cu acte in regula la notariat pe 4 ani si inregistrata la ANAF ! Tot insista sa vina proprietarul din Italia sa semneze .Asta ii bombardeaza zilnic cu e-mailuri si telefoane , dar invariabil ii raspund cu " dorim sa ne vizitati si sa ne vedem fata in fata " Acum si faza cu Cazimi , in care un mamut cu mii de functionari considera ca un om care isi schimba numele este alt om si trebuie un nou contract .Ce naiba se intampla cu tara asta , oameni buni ?

#17
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007

 Cazimi, on 21 septembrie 2015 - 18:38, said:

Poți să te duci cu unele formulare gata completate. Le găsești aici. Ei se laudă că dacă Ă®ți faci cont pe MyEnel, poți să le depui online. SIncer, mă Ă®ndoiesc și cred că fără câteva drumuri la oficii nu scapi, că le vine să mai ceară niște acte.
Am facut totul pe mail asa cum au fost instructiunile pe site. Mi-a venit orin posta contractul nou pe care l-am semnat, scanat si trimis tot pe mail.

#18
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

 gingisKHAN2015, on 21 septembrie 2015 - 21:02, said:

Acum si faza cu Cazimi , in care un mamut cu mii de functionari considera ca un om care isi schimba numele este alt om si trebuie un nou contract .Ce naiba se intampla cu tara asta , oameni buni ?
Nu numai un mamut cu mii de funcționari, ci chiar zeci de funcționari din numitul mamut. Până n-am făcut scandal și n-am amenințat cu OPC, Drepturile Omului etc., n-am rezolvat. Iar amenințările astea a trebuit să le proferez ca să obțin o audiență la un șef, că nici aia nu se putea.

Ideea e că, oricum, trebuie să te lupți cu armele lor. Și anume să cauți paragrafele din reglementările LOR și să te duci cu ele printate și marcate cu highlight. Dacă nici așa nu merge, audiență la șeful ăl mare. Interesant și cam off-topic, în US aproape orice problemă aparent nerezolvabilă se rezolvă cu formula ”cheamă-l pe șeful tău sau pe cineva care are putere de decizie în problemă”.

Faza cu „vrem să vedem proprietarul la ochi” mi-au băgat-o și mie, n-avea grijă, iar când am spus „imediat - iata-mă”, s-au cam încurcat. Citește contractul de închiriere și vezi dacă ai vreun paragraf cu privire la utilități. La fel, fă o copie și baga un marker galben.

La fel recomand și inițiatorului. Copie după C/V, highlight pe paragraful cu transferul utilităților.

 Kokoshmare, on 21 septembrie 2015 - 21:28, said:

Am facut totul pe mail asa cum au fost instructiunile pe site. Mi-a venit orin posta contractul nou pe care l-am semnat, scanat si trimis tot pe mail.
Foarte tare! Doamne ajută, să le ție Dumnezeu năravul. Hai, poate mai avem o speranță să funcționăm normal.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate