Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Două întrebări despre limba română.

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
andrei_1234567890

andrei_1234567890

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 13.08.2015
Salutare.

1. E corectă exprimarea "Vă rugăm să frecventați periodic acest tabel !" ?

2. Unii spun că semnul exclamării și semnul întrebării nu trebuie să aibe înainte spațiu. E adevărat sau fals ? Eu nici nu pot scrie fără să pun spațiu înainte, adică așa m-am obișnuit. Și nici nu-mi place cum se vede semnul exclamării după un cuvânt ca copil! Aproape ca trebuie sa distingi caracterele dacă se folosește un font de dimensiuni mici. Dar dacă așa se scrie corect, o să încerc să mă obișnuiesc.

Mulțumesc.

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Niciun semn ortografic nu trebuie sa aiba spatiu înainte ci musai dupa, cred insa ca sunt mici exceptii precum parantezele, ghilimelele, etc. Dar pu ctele, virgulele, semnele de intrebare/ exclamatie nu.
Din punctul asta de vedere, fraza este incorecta.


Ce nu stiu sigur este daca "a frecventa periodic" este sau nu o forma acceptata ( de pleonasm ).
Daca la "urca sus!" poti folosi doar predicatul la imperativ > "urca!", nu la fel de bine suna "va rugam sa frecventati acest tabel", tinand cont ca tabelul nu reprezinta o locatie ( ce poate fi frecventata ).


Asa am gandit eu, logica de dimineata. :)

#3
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
1. "A frecventa un tabel" suna cel putin ciudat (poate intr-un context anume are mai multa logica) iar, prin definite, frecventa are si o componenta de timp, asa ca "frecventa periodica" e NU, in opinia mea.

2. Inainte de orice semn de punctuatie nu se lasa spatiu, doar dupa el.

#4
dgamma

dgamma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,989
  • Înscris: 02.09.2011
A  frecventa periodic e gresit. Perioada este 1/frecventa in matematica Posted Image.

Edited by dgamma, 18 September 2015 - 05:45.


#5
chloe23

chloe23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 01.08.2012
1. "A frecventa" = https://dexonline.ro...nitie/frecventa - daca-l inlocuiesti cu unul din sinonimele respective, o sa observi ca nu prea suna bine si nu este corect din punct de vedere gramatical. Parerea mea este sa il inlocuiesti cu "sa urmariti"/"sa vizualizati" (daca e tiparit) sau "sa accesati" (daca e online tabelul)

2. Niciun semn de punctuatie nu trebuie sa aibe spatiu inainte, ci dupa.

#6
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010
1. Exprimarea aia n-are nici o legătură cu limba română, decît dacă e vorba de vreun tabel afişat pe vreun geam/copac/tablou/panou şi oamenii respectivi sînt invitaţi să meargă periodic personal să-l citească acolo unde e el afişat (asta înseamnă în româneşte „a frecventa”). Dar chiar şi în cazul ăsta exprimarea ar fi nefericită, pentru că poţi spune mult mai uşor: „Vă rugăm să citiţi periodic acest tabel”.

2. Nu se pune, dar eu pun, just because I can. Deşi nu mă deranjează prea mult semnele respective lipite de ultimul cuvînt, îmi place mai mult despărţite. E probabil o reminiscenţă de la citit prea multe subtitrări (e o simetrie între spaţiul după linia de dialog şi spaţiul înainte de semnul exclamării sau întrebării).

#7
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
1.Va rugam sa verificati periodic acest tabel!.
2.Corect e cum au spus ceilalti.

#8
andrei_1234567890

andrei_1234567890

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 13.08.2015
Acel tabel despre care vorbesc este de fapt un regulament online. Un regulament ce trebuie recitit din când în când pentru că poate fi modificat.

Mă gândeam că dacă scriu "Vă rugăm să frecventaţi acest regulament" nu sună destul de clar că trebuie revizuit din când în când. Iar dacă mă exprim "Vă rugăm să recitiţi (sau citiţi) periodic acest regulament" iar nu sună tocmai bine (clar).

Suna bine, în schimb, "Vă rugăm să frecventaţi periodic acest regulament". Dar dacă spuneţi ca nu e tocmai corect, atunci o să încerc să reformulez.

Mulţumesc pentru răspunsuri.

Edited by andrei_1234567890, 18 September 2015 - 06:29.


#9
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007
Suna ca naiba exprimarea aia.
Mai bine zici 'Va rugam sa consultati periodic acest tabel/regulament'.

#10
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Fraza suna ca ma-sa. Frecventezi un bar, niste cursuri etc dar nu un tabel. Punctuatia se pune imediat dupa cuvint. Dupa virgula se lasa spatiu.
Mai degraba as spune "Va rugam sa consultati frecvent acest tabel!" sau "Va rugam sa consultati periodic acest tabel!". Ceva de genul asta...

#11
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 andrei_1234567890, on 18 septembrie 2015 - 04:56, said:

1. E corectă exprimarea "Vă rugăm să frecventaţi periodic acest tabel !" ?
Corectitudinea nu e singura grijă a celui care scrie un text. Există multe cazuri în care niște formulări cît se poate de corecte gramatical sînt cît se poate de proaste în context.

În cazul de față a frecventa e un verb ales nefericit. Frecventezi o berărie sau un amic, adică te duci des acolo, dar nu frecventezi un regulament. Nu așa vorbesc românii. În plus formularea frecventați periodic e și ușor pleonastică, pentru că se suprapun parțial sensurile: atît frecvent cît și periodic înseamnă „sistematic”, „în mod regulat”.

 andrei_1234567890, on 18 septembrie 2015 - 04:56, said:

2. Unii spun că semnul exclamării şi semnul întrebării nu trebuie să aibe înainte spaţiu. E adevărat sau fals ? Eu nici nu pot scrie fără să pun spaţiu înainte, adică aşa m-am obişnuit. Şi nici nu-mi place cum se vede semnul exclamării după un cuvânt ca copil! Aproape ca trebuie sa distingi caracterele dacă se foloseşte un font de dimensiuni mici. Dar dacă aşa se scrie corect, o să încerc să mă obişnuiesc.
A devenit o regulă a tehnoredactării românești să nu se pună spațiu înainte de semnul exclamării și al întrebării. Mai există locuri unde uneori se pune spațiu, de exemplu la subtitluri, pentru o mai bună lizibilitate, dar în cărți, ziare, situri de internet etc. acel spațiu nu se pune.

Spre deosebire de engleză (unde nu se lasă spațiu) și de franceză (unde se lasă), noi în română nu avem o tradiție clară în privința asta. Dacă vă uitați la cărți tipărite în România înainte de intrarea calculatoarelor în tipografii veți vedea că uzul e foarte pestriț.

În scrisul dumneavoastră personal faceți cum vreți. Dar dacă vă veți angaja într-o redacție sau alt loc unde trebuie să scrieți îngrijit va trebui să vă obișnuiți cu regulile acelei redacții, și foarte probabil una din reguli e să nu lăsați spațiu înainte de semnul exclamării.

Dar în exemplul de care vorbiți nu e nevoie de semnul exclamării, ci de punct: Vă rugăm să consultați periodic regulamentul.

 lex404, on 18 septembrie 2015 - 05:44, said:

o forma acceptata ( de pleonasm ).
tabelul nu reprezinta o locatie ( ce poate fi frecventata ).
După cum se vede nu vă pricepeți la spațierea parantezelor. Lăsați-o baltă.

 sorin147, on 18 septembrie 2015 - 05:44, said:

2. Inainte de orice semn de punctuatie nu se lasa spatiu, doar dupa el.
Atenție la generalizări. Nu e vorba de orice semn de punctuație, ci numai de unele. De exemplu la paranteza deschisă sau ghilimelele deschise regula e greșită.

 chloe23, on 18 septembrie 2015 - 05:49, said:

2. Niciun semn de punctuatie nu trebuie sa aibe spatiu inainte, ci dupa.
Iarăși, generalizare greșită.

 nino852, on 18 septembrie 2015 - 06:23, said:

1.Va rugam sa verificati periodic acest tabel!.
În română a verifica înseamnă altceva. Verifici un lucru ca să vezi dacă nu e defect, dacă respectă un standard etc. Cred că v-ați gîndit la check (out) din engleză și l-ați tradus în română.

 andrei_1234567890, on 18 septembrie 2015 - 06:27, said:

dacă scriu "Vă rugăm să frecventaţi acest regulament" nu sună destul de clar că trebuie revizuit din când în când.
A revizui înseamnă altceva în română. Nu cred că vreți ca regulamentul să fie revizuit (adică modificat, corectat) de către cititori. V-ați gîndit probabil la review din engleză.

#12
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008

 andrei_1234567890, on 18 septembrie 2015 - 04:56, said:

2. Unii spun că semnul exclamării şi semnul întrebării nu trebuie să aibe înainte spaţiu.

 chloe23, on 18 septembrie 2015 - 05:49, said:

2. Niciun semn de punctuatie nu trebuie sa aibe spatiu inainte, ci dupa.

Daca tot e vorba de limba romana, "sa aiba" este forma corecta.

#13
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 sergiu_psc, on 18 septembrie 2015 - 08:47, said:

Daca tot e vorba de limba romana, "sa aiba" este forma corecta.
Dacă tot corectăm, atunci să scriem cum trebuie. Nu, sa aiba nu e deloc forma corectă.

#14
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Nu scriu cu diacritice, daca asta e problema. "Sa aibă" e bine?

Edited by sergiu_psc, 18 September 2015 - 09:11.


#15
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Frecventa- a merge regulat, sistematic, la cursuri, scoala, spectacole etc, conform dex. Tabel- foaie, lista cuprinzand nume, cifre si date. Probabil s-a vrut o formulare scurta, pompoasa si imperativa, dar incorecta. Suna prea banal: "Cititi cu regularitate acest tabel!"

Ma rog, poate fi si periodic. Regulat poate implica un oarecare efort. Posted Image

Edited by constant7, 18 September 2015 - 09:25.


#16
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 sergiu_psc, on 18 septembrie 2015 - 09:06, said:

Nu scriu cu diacritice, daca asta e problema. "Sa aibă" e bine?
Nu e bine. Mai încercați.

#17
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008

 AdiJapan, on 18 septembrie 2015 - 08:52, said:

Dacă tot corectăm, atunci să scriem cum trebuie. Nu, sa aiba nu e deloc forma corectă.

Cine a avut ceva de inteles a inteles deja. Cu restul nu imi mai bat capul, nu merita.
Oricum consider ca replicile din posturile de mai sus sunt total neavenite. Eu am corectat o greseala destul de des intalnita in ultima vreme si, daca nu au ceva conceret de spus pe tema respectiva, prefer sa nu se mai bage altii in seama. Atat timp cat se permite pe forum scrierea fara diacritice, ceea ce am scris eu este corect. Forma corecta este "aiba", nu "aibe". Daca cineva nu este in stare sa citeasca sau sa inteleaga cuvantul "aiba", asta este problema lui.

#18
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 sergiu_psc, on 18 septembrie 2015 - 11:25, said:

Eu am corectat o greseala destul de des intalnita in ultima vreme
Tocmai, că nu ați corectat-o. Ați înlocuit-o cu altă greșeală, tot foarte des întîlnită în ultima vreme.

 sergiu_psc, on 18 septembrie 2015 - 11:25, said:

Atat timp cat se permite pe forum scrierea fara diacritice, ceea ce am scris eu este corect.
Forumul nu stabilește ortografia limbii române. Deocamdată scrisul fără diacritice este categoric greșit, indiferent că e permis la Softpedia.

Nu m-aș fi legat deloc de faptul că scrieți fără diacritice. N-am atîta timp și răbdare să le fac observații tuturor. Dar ați venit cu pretenția că oferiți varianta corectă, or ea numai corectă nu era. De-asta am venit cu o replică „neavenită” (adică inexistentă...). Data viitoare cînd simțiți nevoia să corectați o greșeală a cuiva, corectați-o corect. De corecturi greșite e plină lumea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate