Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

casti de maxim 2.000.000 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
tagdrake

tagdrake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 29.11.2001
oameni buni,
recomandati-mi si mie niste casti care sa isi merite banii si sa coste maxim 2.000.000 lei. nu ma intereseaza cele cu infrarosii. m-am uitat putin pe net dar nu m-am hotarat inca ce sa "abordez".
m-ar interesa daca poate sa-mi zica si mie cineva o adresa de unde sa descarc cataloagele technics din 2000 pana in prezent.
dati, va rog, si niste adrese cu modelele respective, preturile valabile pentru romania si de unde pot fi cumparate.
10x ;)

#2
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Intrucat nu am nimic acum pe stoc la suma ta... :(
Iti recomand sa te duci aici:
http://www.bestsound...rme.php3?firm=3

Faci un mic scrooooool si cauti AKG HEADPHONES...alegi modelul K70

In legatura cu castile Technics/Panasonic (alea care se gasesc laa reprezentanta) sau chiar si Sony....
:) mai bine uita de existenta lor!:D

#3
tagdrake

tagdrake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 29.11.2001
nu ma pricep la chestii legate de specificatii tehnice sau alti parametri care sa scoata in evidenta calitatea mai buna sau mai proasta a castilor. am gasit ce mi-ai recomandat akg k70 (~ 1.400.000 lei) la http://www.akg-acous...es/k100-k70.htm , dar nu sunt prea incantat.
am mai gasit technics rp-f350 (~ 1.600.000 lei) la http://www.panasonic...atnav=ACCESORII .
chiar sunt mai bune castile alea akg decat alea technics?
intreb pentru ca nu stiu ce sa mai cred. :rolleyes:
ai zis sa uit de castile technics. de ce? astea de la noi sunt "bombe"? mai da si tu niste detalii (lamuriri) ca sa imi fac si eu o idee.
ps: castile alea technics sunt facute in corea sau china (nu mai retin) dar in ultima vreme mai toti producatorii isi asambleaza produsele pe acolo.
deci... :help:
puneti-va experienta la lucru! ;)

#4
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by tagdrake
nu ma pricep la chestii legate de specificatii tehnice sau alti parametri care sa scoata in evidenta calitatea mai buna sau mai proasta a castilor. ....................deci... :help: puneti-va experienta la lucru! ;)
Cu aceata ultima afirmatie...ai cam dat cu BITA IN LAC!
Data viitoare ...nu am sa mai incerc sa vorbesc din experientza...voi vorbi numai din carti si pliante! :D:D:D

Retine:acum nu am nimic pe stoc...asta inseamna ca ...stiu ce vind! Daca iti ceream bani pe un K401 sau501...ma intrebai da alea ce stiu sa fac?Te spala pe cap? Dar asa am incercat sa ma limitez in banii tai!

In definitiv de ce trebuie sa ma chinui eu sa explic ... sint banii tai si esti liber sa cumperi ce vrei!!! Alegerea e numai a ta!

#5
tagdrake

tagdrake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 29.11.2001
daca tu consideri ca toata lumea trebuie sa se ridice la nivelul tau de cunostinte si sa accepte orice afirmatie a ta fara sa ceara si niste minime lamuriri atunci eu consider ca gresesti.
tocmai asta era esenta unui forum, nu? unii care nu stiu asa de multe ca altii intreaba si acei "altii" (nu sunt obligati sa raspunda) care raspund ar trebui sa dea si niste argumente. afirmatii de genul "ca asa zic eu" sau "stiu eu" gasesc la orice colt de strada.
daca nu esti destul de calm sa poti citi si intelege intrebarile puse mai bine nu te mai obosesti sa ma "ajuti".
multumesc, oricum, pentru "technical support".
ps1: intr-adevar alegerea e numai a mea si tocmai de aceea incerc sa ma lamuresc si eu. greseala mea!
ps2: imi pare rau ca am avut nerusinarea sa pun intrebari obraznice si in consecinta as dori, daca se poate, sa fie inchis threadul asta ca sa nu mai chinui si alti binevoitori.
:mad:

#6
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Si totusi...m-am intors ... ca nu m-a lasat inima sa nu spun ce imi spune experientza  :cool:
Am asa ceva la munca RP-F400 la linkul tau spune : Raspuns in frecventa 8Hz – 27kHz Eu cred ca marketingul functioneaza in acest mod chiar cu nesimtire! asta pentru faptul ca 8Hz aia nu cred ca sint chiar asa poate s-a uitat un 2 in fata:D adica 28Hz...si asta pe bune!
Castile pe care ti le-am recomandat K70...sint mai ieftine ....decat ce buget ai pregatit...mai bune sint K66(de 2 ani merg non stop) sau K400/K500 am ambele modele de peste 7 ani!
Iar la AKG(firma ce se adreseaza in special profesionistilor in domeniu) scrie ca : Frequency Range: 18 Hz - 28 kHz Sa stii ca asa este!

#7
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Eu sint calm...poate postul anterior era sub imperiul nervilor unui om trezit din somn de un idiot...:)Daca asta a fost parerea ta...eu stiu sa-mi cer scuze!


PS
Pentru ce vrei castile? DJ sau Uz personal acasa?
?

#8
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
http://www.omnitroni...ry_id=8&lang=en
http://www.pioneer-e...onomy_id=44-216

#9
tagdrake

tagdrake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 29.11.2001
si eu imi cer scuze daca am exagerat.
castile le voi folosi pentru uz personal dar caut ceva de calitate raportat la suma mentionata mai sus.
apropo de raspunsul in frecventa pentru castile alea technics, peste tot pe unde am cautat cu google pe internet la modelele respective erau trecute aceleasi valori (8hz-27khz). ba chiar am gasit alte modele mai bazate care au intre 5hz-30khz.
inca ceva, de regula care este durata garantiei pentru astfel de produse si cam care ar fi sansele sa fie reparate in post garantie.
si inca ceva, daca le voi folosi si pe un calculator si nu au reglaj de volum pe ele voi putea regla volumul numai din soft, nu? placa de sunet e un sound blaster live 5.1 dar totusi nu cred ca scoate decat cativa wati. intreb pentru ca as vrea sa imi si zornaie putin creierii (uneori).
10x pentru raspunsuri (pe bune).
:0

#10
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Daca cu adevarat vrei pentru uz personal..atunci incearca sa te apropii de un K401 Costa ceva dar tin la tavaleala!
In legatura cu bubuiala in ele...
e aici e ceva mai greu...atunci trebuie ceva din cele din linkurile date!
Adica gen DJ...alea sint si mai rezistente macanic si rezista uneori si la mai multi Wati!

#11
Guest_FM_*

Guest_FM_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Thompson ceva....  :P  ?

#12
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
FM...sincer...Tagdrake vrea casti nu castroane:D

#13
hermetikos

hermetikos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 08.02.2002
tagdrake sa shtii ca Aiwaman le zice bine cu AKG-ul. Eu am o pereche de AKG-uri K55 care imi plac la nebunie cum suna. Bat la poponetz lejer orice Panasonic, Technics, Sony etc., shi ma potzi crede pe cuvint ca am ascultat ceva exemplare din marcile mai sus enumerate. Motivul pentru care mi-am luat K55 este ca sint sigilate (sau "closed" cum zic englezii) shi nu se prea aud sunetele exterioare, ceea ce ma interesa pe mine destul de mult, caci am avut Sennheiser inainte shi alea erau supra-aural shi open pe deasupra, shi auzeam fiecare biziit de musca din camera cind ascultam la ele, ceea ce sincer sa fiu, ma streseaza.
BTW.. asha, pentru shtiintza ta, la Radio Romania, tot AKG-uri au, shi aia fac munca la greu, deci ma indoiesc ca ar fi ales ciurucuri.
Iar la 1 milion, cit am dat eu pe K55-urile mele, zic ca fac banii cu virf shi indesat. K70-uri nu am vazut nici pe la reprezentantza AKG din Romania, nici in alte locuri pe care le-am vizitat, pentru ca ash fi curios cum suna, dar pot zice sa mergi linishtit pe mina lui Aiwaman, ca nu recomanda rau. Anyway, aburelile alea cu 8 Hz de la Technics chiar ca sint marketing curat... n-am vazut nici la AKG, nici la Sennheiser (pe care le consider marci adevarate) asemenea caracteristici.

Itzi urez sa ai parte de cele pe care tzi le vei lua, shi poate ne zici shi noua asupra carui model te-ai oprit.

Toate cele bune,
Hermetikos

#14
tagdrake

tagdrake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 29.11.2001
inca nu m-am hotarat ce sa iau dar fiti siguri ca o sa scriu aici cu prima ocazie. /DJ/
aveti idee pe unde as putea gasi casti akg in bucuresti? (am un drum acolo si vreau sa profit de ocazie)
10x!
:cya:

#15
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
VEZI primul meu link...e de la o firma din Buc!

Da, Hermetikos majoritatea posturilor care se respecta folosesc AKG sau Sennheiser

#16
tagdrake

tagdrake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 29.11.2001
eu chiar nu vad pe nicaieri pe site-ul ala ca best sound ar fi din bucuresti. :rolleyes:  am vazut la contact doar arad. daca e si in bucuresti scrie si tu o adresa (macar un reper).

#17
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Sorry stiam ca au si in buc reprezentantza...am sa verific si am sa postez aici...tre sa dau niste telefoane!

#18
tagdrake

tagdrake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 29.11.2001
dar pana la urma mi-am luat technics rp-f400 la 1.400.000 de la technics din unirea.
le-am probat acolo si mi-a placut cum s-au comportat. acasa le-am frecat vreo 3 ore pe pc (sblive 5.1). deocamdata sunt foarte multumit de ele. sa vedem cat vor tine in timp! :drac:
multumesc tuturor pentru sfaturi.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate