Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Cum se numeste?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Cum se numeste acest teu?
Sau mai bine spus ce sa cer de la magazin?

Attached Files


Edited by I2O, 05 September 2015 - 15:37.


#2
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Mergi la magazine gen pet shop, au la acvarii asa ceva si T-u se numeste "teu" aer, aer/apa, apa/apa ce vrei , la dacia 1300 era unul la apa pentru aerisire, la masini se foloseste pentru apa de la parbriz ...multe utilizari de genul.

#3
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 xilo, on 05 septembrie 2015 - 15:49, said:

Mergi la magazine gen pet shop, au la acvarii asa ceva si T-u se numeste "teu" aer, aer/apa, apa/apa ce vrei , la dacia 1300 era unul la apa pentru aerisire, la masini se foloseste pentru apa de la parbriz ...multe utilizari de genul.
Ms mult.
Sper sa gasesc de dimensiunea dorita...ca vreau sa fac un suflai.

#4
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
dublu post.

Edited by I2O, 05 September 2015 - 16:14.


#5
criistake

criistake

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 14.01.2009
Ia poza pe telefon si mergi la magazin si ii arati cucoanei ce-ti trebuie.

#6
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu asa se face un suflai! :)

#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu m-am prins ce "suflai" vrei sa faci, dar ma tem ca n-o sa mearga. Tubul prin care sufli aerul e mai gros, cel prin care urca vopseaua , mai subtire si urca pana la mijlocul tubului prin care sufli. Daca vopseaua e mai vascoasa o sa-ti iasa ochii ca la melc, sufland fara sa iasa pic de vopsea.

#8
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
O sa modific acel T....stiam ca o sa ziceti ca nu iasa dar o sa il tai si modific in asa fel ca sa mearga.
Nu ma lasa forumu sa pun poza modificata in paint ca va lamuream foarte rapid.
Si tot cautand pe internet am vazut cat de usor se face si un compresor din motor de frigider fara sa-i mai pui butelie.
Cand pun mana pe un motor de frigider direct compresor imi fac din el.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/D1T1o6ddIS8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by I2O, 05 September 2015 - 17:12.


#9
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
n-ai ce sa modifici la T frate... Posted Image
la suflai nu exista T
http://forum.softped...iesc-un-suflai/

http://www.cartula.r...to/page__st__20

https://www.google.c...iw=1280&bih=900

plus ca e mai complicat de atat... pentru ca-ti trebuie control... fie pe partea de aer, fie pe cea de vopsea...

iar asa cum s-a zis, una-i apa (benzina), alta-i vopseaua, care daca e vâscoasă si n-are chef sa urce in tubul venturi
rezervorul care nu-ti permite sa-l inclini ca curge vopseaua, etc...
cele mai reusite se faceau din cutii de nes

pana la urma tot la pistol electric ajungi... asta daca nu cumva iti place sa meştereşti si sa faci o porcarie
doar ca nici la mesterit nu prea pari talentat Posted Image
motoarele de frigider se gasesc prin copaci...

cam cat o mai costa o roata de tractor? Posted Image

Edited by Nero-d, 06 September 2015 - 07:14.


#10
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Nero-d, on 06 septembrie 2015 - 07:10, said:

n-ai ce sa modifici la T frate... Posted Image
la suflai nu exista T
http://forum.softped...iesc-un-suflai/

http://www.cartula.r...to/page__st__20

https://www.google.c...iw=1280&bih=900

plus ca e mai complicat de atat... pentru ca-ti trebuie control... fie pe partea de aer, fie pe cea de vopsea...

iar asa cum s-a zis, una-i apa (benzina), alta-i vopseaua, care daca e vâscoasă si n-are chef sa urce in tubul venturi
rezervorul care nu-ti permite sa-l inclini ca curge vopseaua, etc...
cele mai reusite se faceau din cutii de nes

pana la urma tot la pistol electric ajungi... asta daca nu cumva iti place sa meştereşti si sa faci o porcarie
doar ca nici la mesterit nu prea pari talentat Posted Image
motoarele de frigider se gasesc prin copaci...

cam cat o mai costa o roata de tractor? Posted Image
Daca nu imi iasa cum vreau eu modificarea respectiva raman la varianta originala de suflai(mai mult din ambitie),ca eu si acum am unu facut doar ca se cam misca tubu in care suflu si nu mai arunca cum trebuie vopseaua(dar l-am mai intarit si i-am pus si un furtunas ca nu mai tot misc tubu cu buzele).
Pana ajungi talentat in mestereli mai dai si cate o buleala...ca nu ai ce face.Posted Image
Probabil ca o sa ajung tot la electric cum zici tu(pentru astea uzuale,poarta,bicicleta...etc)...eu as fi vrut compresor,dar sa dau atatia bani si mai mult sa stea in garaj decat sa lucrez cu el parca nu ma lasa inima.

Edited by I2O, 06 September 2015 - 09:49.


#11
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pe vremuri se gaseau in magazinele ce vindeau cosmetice, parfumuri, pe bani marunti.

#12
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Lasa-l in saracie suflai ca ametesti de pici pe jos Posted Image
Am vopsit pe vremuri un cadru de bicicleta cu el , exterminant, pe linga ca a trebuit sa diluez vopseaua de nu mai acoperea cum trebuie eram vesel tot timpul , ia un pistol electric de la oferte ca vei fi mult mai fericit.

#13
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Sunt curios ce vrei sa faci cu suflaiul ala. Daca vrei sa vopsesti ceva, exista sprayuri cu vopsea de toate culorile. Sper ca nu crezi ca vei obtine un aerograf

#14
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 rumegus, on 06 septembrie 2015 - 13:10, said:

Sunt curios ce vrei sa faci cu suflaiul ala. Daca vrei sa vopsesti ceva, exista sprayuri cu vopsea de toate culorile. Sper ca nu crezi ca vei obtine un aerograf
Chestii mai mici,cadru de bicicleta...mai o piesa..etc.
Cu spraiurile m-am lecuit,am vrut sa vopsesc o bicicleta care cu toate ca nu avea cadru foarte mare...abia am terminat-o.

 rumegus, on 06 septembrie 2015 - 12:19, said:

Pe vremuri se gaseau in magazinele ce vindeau cosmetice, parfumuri, pe bani marunti.
Pe vremuri...se gaseau multe chestii dinastea micute foarte interesante,acum nu prea.

#15
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"Cu spraiurile m-am lecuit,am vrut sa vopsesc o bicicleta care cu toate ca nu avea cadru foarte mare...abia am terminat-o."
Cu suflaiul intre doua lesinuri si o ameteala mai vopsesti o furca .
Cumpara pistol electric de suflat si va iesi muuult mai bine.
Cu sufliciul curge tot , pina te concentrezi sa sufli ti in acelasi loc, te concentrezi sa misti sufliciul te bufneste risul si iar curge , da-i pace, ala era sa-si sufle gagicile lac fixativ in cap pe vremea cind nu erau spray-uri , unal la alta isi suflau ca nu puteau singure pina in ziua cind a aparut sufliciul cu pompa .

#16
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 xilo, on 06 septembrie 2015 - 18:24, said:

"Cu spraiurile m-am lecuit,am vrut sa vopsesc o bicicleta care cu toate ca nu avea cadru foarte mare...abia am terminat-o."
Cu suflaiul intre doua lesinuri si o ameteala mai vopsesti o furca .
Cumpara pistol electric de suflat si va iesi muuult mai bine.
Cu sufliciul curge tot , pina te concentrezi sa sufli ti in acelasi loc, te concentrezi sa misti sufliciul te bufneste risul si iar curge , da-i pace, ala era sa-si sufle gagicile lac fixativ in cap pe vremea cind nu erau spray-uri , unal la alta isi suflau ca nu puteau singure pina in ziua cind a aparut sufliciul cu pompa .
O sa iau un pistolet pana la urma...vad eu dupa cat de bun o sa fie.
Chiar azi imi zicea un vecin ca in anii 90 a vopsit o dacie cu un "vibrator"

Edited by I2O, 06 September 2015 - 18:56.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate