Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

O dimineata ciudata

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
tomoro0505

tomoro0505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 04.11.2014
Astazi sunt ametit, nu mai judec bine lucrurile. Am sa va explic mai pe larg:
Noaptea aceasta am dormit chiar foarte bine (am adormit pe la 12 si m-am trezit la 8). Am mancat linistit, am baut apa. Pe urma m-am intors inapoi sa ma mai relaxez 5 minute. Si dintr-o data suna telefonul. M-a sunat mama sa ma imbrac repede si sa vin la market sa o ajut la cumparaturi, si eu m-am enervat tare (pentru ca zilele trecute am tot fost plecati din localitate, si astazi chiar simteam nevoia sa ma relaxez un pic). Mi-a zis sa ma misc repede, pentru ca urma sa prinda un microbuz sa plece la tara. Am luat-o la fuga pe drum.
Cand am ajuns acolo ma simteam exact ca cineva care a fost trezit brusc din somn si pus sa faca ceva: eram ametit rau, vedeam putin in ceata, fruntea imi era rece si umeda. Zici ca creierul meu nu s-a trezit complet. Cand ma intorceam acasa si treceam strada, uitam sa ridic piciorul sa pasesc pe trotuar. M-am impiedicat de marginea trotuarului. Pe drum vorbeam tare, de nervii ce-i aveam: "Uff! Toata ziua in colo si-ncoace, in colo si-ncoace!". Nici nu-mi pasa ca se uita lumea la mine.
Acum inca sunt in starea aia de ameteala.

#2
2bani

2bani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 19.08.2015
Nu se vede.

#3
stefanutz13

stefanutz13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 04.12.2011
O sa mori , vezi un neurolog!

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
sa nu te duci la medicul de familie sa-i povestesti asta, ca poate te trimite la analize si descoperi ca ai vreo deficienta de fier, calciu sau alte chestii d'astea care se trateaza cu 2-3 pastilute.
decat sa scapi de probleme ca ultimul fraier, cu pastilute, mai bine povestesti pe forum.

#5
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012
Ce se intampla doctore?

#6
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Te "incalzesti" greu ca motoarele de ARO , tie dupa ridicarea din pat iti trebuie 3 ore sa-ti revi - te culci la 22-23 si te trezesti la 7 .
Nu esti obisnuit cu vesti soc , te iau prin surprindere si zici ca-i capat de tara - indiferent de veste o iei calm si daca vorba aia moare unul oricum nu mai ai ce sa-i faci , tot mort ramine asa ca nu merita sa te zapacesti si sa patesti si tu ceva , rabdare si tutun ca toate au o rezolvare pe lumea asta .

#7
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014
Altadata inchide telefonu cand vrei sa te relaxezi si vei avea liniste .

#8
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Nu s-a trezit creierul complet din cauza nervilor.
Dacă astăzi nu s-a putut ce ți-ai propus,încearcă mâine.

#9
CristianV93

CristianV93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 09.05.2015
Ipohondrii astia...

#10
Fifi_v3

Fifi_v3

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 132
  • Înscris: 29.05.2015
Tu  ai mai multe probleme cu frustrarile decat cu trezirea de dimineata.Invata sa gestionezi situatia like a b0$$. :D

#11
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014

View Posttomoro0505, on 05 septembrie 2015 - 11:39, said:

Am mancat linistit, am baut apa. Pe urma m-am intors inapoi sa ma mai relaxez 5 minute. Si dintr-o data suna telefonul. Am luat-o la fuga pe drum.
Cand am ajuns acolo ma simteam exact ca cineva care a fost trezit brusc din somn si pus sa faca ceva: eram ametit rau, vedeam putin in ceata, fruntea imi era rece si umeda. Zici ca creierul meu nu s-a trezit complet.

Alimentaţia, capacitatea de efort şi alţi factori ce ţin de mediu ar putea explica  simptomele. Nu-i ok să faci efort imediat după masă, nici pe stomacul gol. O masă bogată îţi creează o stare de somnolenţă, una săracă în glucide nu asigură nivelul optim al glicemiei (mai ales în condiţii de efort) şi astfel apar ameţeli, transpiraţii reci, iritabilitate etc. Ameţeală, slăbiciune şi alte simptome apar şi în hipo/hipertensiune. La fel se întâmplă şi dacă nu eşti hidratat corespunzător. În timpul efortului apar o serie de modificări în organism, modificări ce ţin atât de factori intrinseci/individuali, cât şi de factori ambientali.

Quote

Cand ma intorceam acasa si treceam strada, uitam sa ridic piciorul sa pasesc pe trotuar. M-am impiedicat de marginea trotuarului. Pe drum vorbeam tare, de nervii ce-i aveam: "Uff! Toata ziua in colo si-ncoace, in colo si-ncoace!". Nici nu-mi pasa ca se uita lumea la mine.
Acum inca sunt in starea aia de ameteala.

Cât timp eşti conştient de acţiunile tale, nu prea ai de ce să te îngrijorezi. Nu-i ca şi cum ţi-au zis alţii că vorbeşti singur sau ai un comportament bizar. Totuşi, ar fi bine să faci ceva în privinţa stărilor de irascibilitate. Treci printr-o perioadă stresantă? Te enervezi repede din orice? Încearcă să-ţi menţii calmul. Începe cu exerciţii de respiraţie.

#12
tomoro0505

tomoro0505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 04.11.2014
Va multumesc tuturor! Am luat sfaturile voastre in calcul.
Intra-adevar, uneori ma enervez cam usor, vorbesc pe strada singur, ca ma streseaza anumiti factori ("Uff! Tiganii astia, m-am saturat sa-i vad!", "Uff! Fix acum trec trei camioane cand trebuie sa trec si eu strada!", si asa mai departe. Chiar nu-mi pasa ca se uita lumea la mine. Dand replicile astea, ma descarc). Dar de obicei sunt calm.
Nu am mai avut de mult timp o stare ca cea de azi. Cand eram in supermaket, parca eram intr-un vis.
Am sa trec si pe la doctor (am crezut ca nu e un lucru atat de important incat sa merg la doctor, dar vazand parerile voastre mi-am schimbat ideea), sa-mi ia analiza sa vad de ce duc lipsa in momentul de fata.

#13
Fifi_v3

Fifi_v3

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 132
  • Înscris: 29.05.2015
Iti recomand sa mergi la un psiholog (am vazut ca stii sa faci diferenta intre un psiholog si psihiatru) si sa-ti pui sapca pe cap.Te mai afecteaza si soarele...plus lipsa de oxigen.Tu stii cum tii geamurile prin casa.

#14
tomoro0505

tomoro0505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 04.11.2014

View PostFifi_v3, on 05 septembrie 2015 - 17:41, said:

Iti recomand sa mergi la un psiholog (am vazut ca stii sa faci diferenta intre un psiholog si psihiatru) si sa-ti pui sapca pe cap.Te mai afecteaza si soarele...plus lipsa de oxigen.Tu stii cum tii geamurile prin casa.

Bai, frate! M-ati innebunit cu replica asta: "Mergi la psiholog!", "Mergi la psiholog!", "Mergi la psiholog!".
Oriunde spun sau intreb si eu ceva: "Mergi la psiholog!".
Daca postam pe aria de neurologie, tot nu era bine.
Abia daca gasesc si eu pe cineva mai de treaba cu care sa discut pe acest forum, restul: "Mergi la psiholog!".
Tot timpul eu sunt ala dus cu capul. Voi sunteti perfecti.

#15
Fifi_v3

Fifi_v3

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 132
  • Înscris: 29.05.2015

View Posttomoro0505, on 05 septembrie 2015 - 18:55, said:


Bai, frate! M-ati innebunit cu replica asta: "Mergi la psiholog!", "Mergi la psiholog!", "Mergi la psiholog!".
Oriunde spun sau intreb si eu ceva: "Mergi la psiholog!".
Daca postam pe aria de neurologie, tot nu era bine.
Abia daca gasesc si eu pe cineva mai de treaba cu care sa discut pe acest forum, restul: "Mergi la psiholog!".
Tot timpul eu sunt ala dus cu capul. Voi sunteti perfecti.


Mai fratioare, stai chill, ca nu ti-am spus-o cu rautate.Si eu spuneam la fel inainte, aveam impresia ca toata lumea are ceva cu mine de imi tot recomanda sa merg la un psiholog.N-am mers, dar macar am inceput sa studiez mai mult domeniul asta si crede-ma ca m-a ajutat.Mi-am dat seama de multe lucruri care cu toate ca ma afectau, nu le dadeam importanta.Daca te intreb de ce te-ai ratoit la mine in postul de mai sus o sa imi raspunzi simplu: "Pentru ca m-ai enervat".Tu ai impresia ca asta e un motiv care sa te faca sa te enervezi, dar de fapt in spatele acestui motiv sunt zeci de cauze.
Hai, spune-mi ca nu esti tinut sub papuc de ai tai si ca in ultima luna nu te-ai simtit inferior de minim 5 ori fata de anumite persoane din preajma ta.Dar sincer. :)

#16
CristianV93

CristianV93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 09.05.2015
Eu zic totusi sa mergi la psiholog.

#17
tomoro0505

tomoro0505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 04.11.2014

View PostFifi_v3, on 05 septembrie 2015 - 19:20, said:


Atunci imi pare rau ca am tipat asa (am tipat in scris :P), daca nu ai facut-o cu rautate! ;)
De cele mai multe ori replica asta pare a fi spusa cu rautate.

View PostCristianV93, on 05 septembrie 2015 - 19:23, said:

Eu zic totusi sa mergi la psiholog.

Multumesc pentru sfat, dar am fost la psiholog de nu stiu cate ori.

#18
Fifi_v3

Fifi_v3

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 132
  • Înscris: 29.05.2015

View Posttomoro0505, on 05 septembrie 2015 - 21:22, said:

Atunci imi pare rau ca am tipat asa (am tipat in scris Posted Image), daca nu ai facut-o cu rautate! Posted Image
De cele mai multe ori replica asta pare a fi spusa cu rautate.


Neaaa, daca-ti spuneam sa mergi la psihiatru o faceam cu rautate.
Schimba psihologul, ori e prost ori...nu prea esti tu receptiv de fel...? Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate