Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Broker rca

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
cthor

cthor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 31.01.2015
Salut,pentru a incheia asigurari auto,cam ce trebuie facut.
Se poate sa raman persoana fizica?


#2
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008
Daca nu ai experienta in domeniu si vrei sa o iei de la zero, nu iti recomand sa faci asta. Acum multa lume vrea sa castige din asigurari, iar daca nu ai de la inceput un portofoliu maricel, nu prea ai sanse sa castigi ceva.

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
teoretic faci cursuri, primesti un cod RAF, te duci la un broker si lucrezi cu el.
practic te duci direct la broker, si daca te intelegi cu el iti da un cont pe numele cuiva care are cod deja, si faci asigurari in numele aluia.

#4
cthor

cthor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 31.01.2015

View Posttigerheart, on 05 septembrie 2015 - 11:02, said:

Daca nu ai experienta in domeniu si vrei sa o iei de la zero, nu iti recomand sa faci asta. Acum multa lume vrea sa castige din asigurari, iar daca nu ai de la inceput un portofoliu maricel, nu prea ai sanse sa castigi ceva.
O doamne....apreciez comentariul tau dar stiy ce am facut...problema e ca nu stiu cum sa devin broker, si vreau doar pe asigurari auto..
am trimis cateva mailuri si astept sa vedem..
Daca stie cineva mai exact?Vreau de exemplu sa fac rca...trebuie sa imi dea acces la un cont si lucrez pe net..am inteles ca se depune si capital de 200 de ron ca si garantie..
dar nu stiu cui sa ma adresez

#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
la o firma de brokeraj, evident.
ce conditii au, o sa vezi tu. unii nu te primesc fara cod raf, altii da.
daca nu te cunosc, e posibil sa iti ceara garantie mai mare. sau eventual sa iti aprobe manual fiecare polita. ceva de genul bagi datele in platforma, suni la cineva de la broker si ala emite polita pe care tu doar o descarci.
daca tu faci asigurari de 5000 lei si nu platesti asigurarile, brokerul trebuie sa le plateasca mai departe la asigurator, si ramane cu paguba.

#6
cthor

cthor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 31.01.2015
am inteles,pai si cam ce brokeri as putea sa contactez?
Apropo, stii ceva de comisionae cat se ofera?

#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
http://galapremiilor...remii-judetene/
aici gasesti topul brokerilor pe judete, pe anul trecut. e un punct de plecare, ce brokeri sunt reprezentati la tine in zona, tu stii.
aici gasesti o lista completa a brokerilor din romania, sunt foarte multi. http://www.1asig.ro/Brokeri-2,6-A.htm

comisioanele le afli de la fiecare, la brokerii seriosi sunt mai mici, la aia mai neseriosi sunt mai mari de obicei. mai variaza si in functie de firma de asigurare, de exemplu tiriac nu da nici in jumatate cat da euroins.

#8
cthor

cthor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 31.01.2015
Deci eu trebuie sa apelez tot la un broker?Broker sunt si eu daca o sa vand asigurari.nu prea mai inteleg ..
Deci sunt odata asiguratorii (astra,carpatica,etc) si mai sunt brokerii.
Eu ca sa devin broker nu apelez direct la asigurator?Sau la un alt broker care are contracte cu toate firmele de asigurare?
Si de unde imi dau eu seama care broker are asa cva?

#9
angy1

angy1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 07.02.2008
nu devii broker  ci intermediar in asigurari

#10
bobcj

bobcj

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 14.03.2015
Am scris intr-un alt post in ce fel se obtine calificarea, pentru aceasta poti apela la un asigurator , un broker sau direct pe platformele online.Iti recomand sa apelezi o platforma on line sau un broker ( dar fara la a te obliga la ceva in cazul ultimei variante ).Dupa absolvirea examenului cu IMA poti negocia cu un asigurator sau un broker pentru a activa, in ultimul caz devenind asistent in brokeraj.Adica esti un intermediar intre asiguratori si clienti si in functie de negocieri si performante vei lua un procent din procentul pe careil incaseaza brokerul de la asigurator.De ce este mai avantajos sa lucrezi cu un broker in detrimentul unui asigurator?
La un asigurator vei oferi clientilor doar o varianta, un pret iar in cazul brokerului ( intermediarului ) vei avea mai multe variante sau toate variante ( preturile ) de pe piata ( dupa caz) pe care sa le oferi clientilor.Da, poti activa ca persoana fizica, altfel toti agentii vechi, actuali sau viitori, au inceput sau vor incepe de la un moment zero.

Bafta

Edited by bobcj, 17 September 2015 - 21:44.


#11
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Fara cursuri si fara sa garanteze cineva pentru tine cam greu sa mai obtii de la vreun broker cont sa poti emite tu RCA-uri . Politele RCA emise nu se mai pot anula si nu cred ca isi pune nimeni portofelul la bataie pentru a acoperi eventualele greseli generate de necunoasterea in amanunt a legislatiei.
Exista destul de multe tertipuri prin care se pot obtine preturi mai mici la asigurari dar exista riscul ca in cazul in care sunt descoperite, agentul emitent (titularul contului) poate fi obligat la plata diferentei de prima , pentru ca din punct de vedere legal RCA-ul emis este valid si se acorda despagubiri pagubitului. Daca gasesti pe cineva sa iti dea date de logare sa sa te cunosca inseamna ca e inconstient !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate