Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sunt românii o natie de dalmatieni*?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
186 replies to this topic

Poll: Dupa zicala "cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia", risca romanii sa moara de grija Europei? (37 member(s) have cast votes)

Sunt românii natie de dalmatieni*?

  1. Da (19 votes [51.35%] - View)

    Percentage of vote: 51.35%

  2. Nu (12 votes [32.43%] - View)

    Percentage of vote: 32.43%

  3. Nu sunt sigur, dar as crede ca sunt (2 votes [5.41%] - View)

    Percentage of vote: 5.41%

  4. Nu sunt sigur, dar n-as crede ca sunt (4 votes [10.81%] - View)

    Percentage of vote: 10.81%

Vote Guests cannot vote

#1
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013
Despre francezi se face misto spunand ca au ales ca simbol national cocosul, pentru ca este singura vietuitoare care poate canta cocotata pe o gramada de rahat.  Se pare ca romanii ar putea alege ca simbol national o vietuitoare hibrida, un hibrid intre cocos si caine: ceva ce poate fi coctat pe o gramada de rahat, dar care urla, care nu canta, pentru ca oricum nu-l ia nici dracul in seama si n-are nicio utilitate.

Privesc prima pagina de pe Poiana si nu pot sa nu remarc o sumedenie de topicuri deschise despre valul masiv de migranti/refugiati.  Sunt cu atat mai suprins cu cat rahatul din Romania nu s-a redus, este la fel de mare;  din contra, in ultimile saptamani au avut loc cateva evenimente destul de ingrijotratoare pentru ceea ce pretentios numim presa in Romania. Niciun topic deschis.  

Cum in Romania este incomensurabil mai mult rahat decat in Germania, Franta, UK sau orice alt stat membru UE (mai putin Bulgaria), adica destinatia migrantilor/refugiatilor, ma intreb si va intreb: suntem noi romanii o natie de rupti in cur, dar care latram la stele?  Ca de latrat se latra, cel putin aici in Poiana la Softpedia.  






* unde dalmatieni vine de la bancul ala aparut imediat dupa revolutie cand tevereul era invadat de "apeluri al oamenilor de bine": cica inainte de '89 eram pinguini, stateam in frig si bateam din palme, iar dupa '89 am devenit majoritar dalmatieni, rupti in cur si peteciti dar latrand intr-una.

#2
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014
Dalmatienii sunt in Croatia, bre !

#3
dgamma

dgamma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,989
  • Înscris: 02.09.2011
Nu e dalmatian. E doar prost, lingau si fudul. Noi am putea sa ne folosim in relatia cu UE  de faptul ca suntem un punct strategic pentru SUA. Dar cine sa faca asta... Noi mereu am dorit sa lingem toate taberele.

#4
BARUluMARIA

BARUluMARIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 03.08.2015
stii ce reprezinta un punct negru intre 2 puncte albe ? ...

#5
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Am facut trimitere catre un articol din Adevarul care zicea tot cam asa; ca suntem mai ingrijorati si mai preocupati de criza imigrantilor decat tarile prin care trec acestia.

Asa arata Romania:

[ http://www.kissa.ro/wp-content/uploads/2013/07/babe-pe-banca.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Scurt si cuprinzator;

#6
Chriss_Summer

Chriss_Summer

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,853
  • Înscris: 22.05.2011
Pe cei mai multi romani ii doare in cur de soarta europei. Nu prea se gandesc ei nici la soarta propriei tari.

#7
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Pe linga topicurile pe care se moare de grija Europei pe softpedia toate topicurile contin jigniri la adresa romanilor. Interesant...

#8
BARUluMARIA

BARUluMARIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 03.08.2015
o tara de vaduve si gaini (umane) ! ... Posted Image

Edited by BARUluMARIA, 05 September 2015 - 10:31.


#9
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

 zardato, on 05 septembrie 2015 - 10:15, said:


Privesc prima pagina de pe Poiana si nu pot sa nu remarc o sumedenie de topicuri deschise despre valul masiv de migranti/refugiati.  Sunt cu atat mai suprins cu cat rahatul din Romania nu s-a redus, este la fel de mare;  din contra, i


Adica romanul ar trebui sa isi vada de treaba lui si sa nu il intereseze ce se intimpla in Europa ?
Adica nu trebuie sa il intereseze ce se intimpla in Europa fiindca numai cetatenii de mina 1 au dreptul de a-si da cu parerea. Daca nu esti european/a vestic/a tre sa stai dracu in banca ta ,sa pui capul in pamint si sa faci pasu mic. Asta zici ?
Eu sunt surprins ca romanii au evoluat,ca vad dincolo de lungimea nasului, ca pot dezbate probleme complexe (mai bine sau mai rau -dar o fac) ca si orice alt cetatean din Europa :)

#10
Val888

Val888

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,080
  • Înscris: 02.08.2012
Pai cam tre' sa vezi ce se intampla prin restu' lumii. Ca doar retardatii isi inchipuie ca lumea incepe si de termina in ghetou' lor. Romania nu e nici pe departe centru' universului. Iar fiecare rahat pe care-l ia Europa peste bot va avea imediat efecte in Romania. Marile "probleme" interne romanesti au existat si la altii. Poate la o scara mult mai mare. Iar rezolvarea lor e o treaba de durata. Si-n nici un caz rezolvarea aia nu va fi mai rapida daca Iuropa nu e capabila sa trieze indivizii care vor s-o penetreze din toate pozitiile.

Ete, problema saraciei endemice si-a lipsei de civilizatie e foarte actuala fix in tarile alea arabe din care vin refugiatii. Deci, cu cat vin mai multi, cu atat in Romania va fi mai bine, nu ?

De curiozitate, cu ce anumal ar putea fi comparati indivizii care urla de entuziasm si solidaritate atunci cand vad ca le intra-n casa niste unii despre care nu stiu aproape nimic ?

Edited by Val888, 05 September 2015 - 10:35.


#11
Allahu

Allahu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,401
  • Înscris: 30.07.2008

 Alecsandru010, on 05 septembrie 2015 - 10:26, said:

Am facut trimitere catre un articol din Adevarul care zicea tot cam asa; ca suntem mai ingrijorati si mai preocupati de criza imigrantilor decat tarile prin care trec acestia.

Asa arata Romania:

[ http://www.kissa.ro/wp-content/uploads/2013/07/babe-pe-banca.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Scurt si cuprinzator;
Eu vad niste batrane impacate cu soarta lor, care stau pe o banca de lemn, intr-un mediu nu prea poluat, in spate se vede ceva iarba.
Daca vrei sa arati ceva nasol, pune poze din India, Filipine, Haiti, si alte nenorociri.

#12
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
PERSONAL si roman fiind nu ma consider dalmatian ( oricum termenul corect era  " cum le zice frate la reptilele ale da sopirle care isi schimba culoarea ? " ). Sint sigur ca nu's Inorogi sau Kraken dar am cam baut si mi s-a resetat cultura generala , oricum niste sopirle care se mascheaza prin schimbarea culorii.
Daca nu's Inorog , Kraken sau Dalmatian e clar ca sint Nationalist si cu asta am spus tot , aveti grija de voi si asta e .

#13
Allahu

Allahu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,401
  • Înscris: 30.07.2008
Gaina aia nu e mancata inca, deci nici foame mare nu reiese din poza

#14
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
" Cameleoni " , cu ajutorul lui Gogu .

#15
Val888

Val888

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,080
  • Înscris: 02.08.2012
Io astept sa vina un mare expert si sa demonstreze negru pe alb cum ca Romania va deveni instant o mare forta economica daca Iuropa se va umple de emigranti necalificati, unii dintre ei fiind si maniaci religiosi

#16
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Tu vrei sa devii galeo2 cu intrebari din astea? I-ai copiat si avatarul..

Edited by MrReason, 05 September 2015 - 10:39.


#17
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

 Alecsandru010, on 05 septembrie 2015 - 10:26, said:



Asa arata Romania:

[ http://www.kissa.ro/wp-content/uploads/2013/07/babe-pe-banca.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Scurt si cuprinzator;
Romania e mijto  in unele aspecte rurale , uite de exemplu , grasa aia din dreapta zici ca e nevasta-mea si gaina aia zici ca e gaina din care o sa faca nevasta-mea o supa de tara , ceva Eco 100%.

#18
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 18.10.2007
offtopic:

Ar fi bine sa fie tot romanu' asa dalmatian:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/awwsmxO4bd4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La noi rasa e mult subapreciata, mai degraba sa ne comparam cu maidanezu'

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate