Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Cat costa sa aduci o masina din Germania.

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
blizzardonly

blizzardonly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 21.07.2015
Salutare!

As dori sa stiu cam cat costa in mare sa aduci o masina din germania.

Adica eu plec maine cu o suma de bani si cat m-ar costa sa ajung cu masina acasa?

Precizez ca nu stiu nimic despre acte ce trebuie facute, etc.  stiu doar sa conduc :)

Multumesc anticipat.

O zi placuta.

#2
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Mai bine stai acasa!
Poate ne zici si de unde esti. Unu din Arad nu va plati la fel drumul ca unu din constanta.
(Sa ai la tine 500 euro)

#3
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012
Sunt firme care aduc pe platforme

#4
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Daca stii ce ai de facut acolo si te misti repede (time is money) te descurci cu 500 de euro relax. In cazul tau specific zic ca 1000 e o suma realista. Oricum, n-ai spus de unde pleci, unde vrei sa ajungi, cu ce te duci pana acolo. Dupa ce ne spui detaliile astea, iti pot spune mai exact.
Cred ca pt tine e mai simplu sa contactezi o firma care se ocupa de adus masini pe platforma si iesi undeva la 400 euro max. Bine, daca esti din Constanta te costa mai mult.

#5
takecare

takecare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 06.08.2007
cam cat costa sa aduci cu platforma? cat iau cei ce se ocupa cu asta?

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Intre 500 si 1000 EUR.
Depinde foarte mult de locatia de unde se ridica masina si locatia unde trebuie adusa.

#7
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
in zona Dresdei sunt mai ieftine decat in partea de sud, de exemplu.

#8
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
@takecare: daca e masina normala si pot sa vina cu 2 masini odata, te costa cam 400 de euro, pt ca imparti costurile cu celalalt. Daca vrei sa-ti aduca o masina mai mare si se duc numai dupa a ta, de la 800 de euro in sus. Astea au fost preturile cand am trimis un Golf si un Passat combi in tara.

LE:
@initiator: daca masina e deja gasita si tu doar te duci s-o aduci in tara, te costa doar inmatricularea pe 1 luna (numerele de Zoll) - aprox 200 euro si combustibilul - 150-200 euro.

Edited by Lowrider, 05 September 2015 - 11:21.


#9
walye

walye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 09.03.2010
Platforma care aduce 2 masini de la o distanta de 1800-2000 ( la Constanta ) km are cheltuieli de 600-700 euro  doar cu drumul, deci sub 600 pt o masina sigur nu gasesti. Pt vest, Arad Oradea probabil gasesti cu 4-500.

Edited by walye, 05 September 2015 - 11:57.


#10
gigifenomen

gigifenomen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 02.07.2015
Actele, numerele si asigurarea o sa fie in jur de 200-250 de euro max. O noapte de cazare e intre 18-50 de euro, in functie de stabiliment, cu mic dejun. Benzina costa cat costa la noi per litru.

#11
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013

 blizzardonly, on 05 septembrie 2015 - 10:11, said:

Salutare!

As dori sa stiu cam cat costa in mare sa aduci o masina din germania.

Adica eu plec maine cu o suma de bani si cat m-ar costa sa ajung cu masina acasa?

Precizez ca nu stiu nimic despre acte ce trebuie facute, etc.  stiu doar sa conduc Posted Image

Multumesc anticipat.

O zi placuta.
In mare... cam vaga descriere Posted Image. Totalul se poate face in functie de zona de unde te duci sa iei masina. Acte nu sunt mare lucru de facut ca iti da neamtu tot si anume Kaufertrag ( actul de vanzare-cumparare nemtesc) Briful mare si mic cheile si masina. Acu il poti intreba pe el daca te ajuta el cu numerele rosii sau te indruma undeva sa-ti iei tu. Daca te indruma la primarie acolo iei numere rosii pe o luna cu 200 euro, insa tre sa te descurci cu nemtii la complectat de acte. Daca te indruma la gherete gen Pipera te costa undeva la 200-220 euro nr rosii / 2saptamani.
Dupa ce rezolvi cu nr. rosii pleci spre casa, in medie eu am bagat de 250-300 benzina la intoarcere, venind de la berlin cu un stilo 1.6 benzina. si focus 1.4 benzina. Iti recomand ca alimentarile sa le faci daca gasesti benz. Jet e mai ieftin. Si mai sunt si rovinietele Austria, Ungaria, si Romania.

Daca te duci in Berlin iti dau codul strazii unde sunt firme care fac numere rosii printre care si romani. Am sa postez codul poate iti este de ajutor sau poate il foloseste altcineva.
Firma Aktiv strada Heimstr.9a 10965 Berlin. Ca punct de reper in capatul strazii este o biserica mare.

Attached Files


Edited by flavius18, 05 September 2015 - 12:53.


#12
ovidiu_ms

ovidiu_ms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 06.02.2013
300-400 Euro costa benzina si taxele la un drum Germania-Romania.  Pe platforma nu cred ca o sa gasesti sub 450E.

#13
blizzardonly

blizzardonly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 21.07.2015
Nu am dat date complete pentru ca nu stiu sigur cum o sa procedez  .. dar stiu sigur ca vreau masina si nu prea am pe nimeni de incredere la care sa apelez si sa fie in domeniul vanzarilor auto.
Stiti voi o firma care aduce pe platforma? Eu sunt din Iasi.

 corectsunt, on 05 septembrie 2015 - 10:26, said:

Sunt firme care aduc pe platforme

Poti sa imi dai exemplu? Multumesc frumos!

#14
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
-Nr de zoll 160-200e pe o luna in functie de zona, poate si mai bine.
-Benzina+vigniete cel mult 200e (ma rog daca aduci un 3000cm benzina si il forjezi poti ajunge si la 300)-
-Diesel+vigniete cel mult 150e.
-Cafea 3-5 euro

Combustibilul este mai ieftin in sate,orase, pe autostrada poate fi mai scump si cu peste 30 centi/litru.

Pt nr. de zoll pe o luna masina trebuie sa mai aiba TUV-ul valabil.

#15
Solarcells

Solarcells

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.03.2015
Dar cu limba engleză te descurci pe-acolo,s-au trebuie musai să știi ceva nemțește ?

#16
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
da
toti dealerii turci, arabi si rusi stiu bine engleza  :)

#17
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013

 Solarcells, on 05 septembrie 2015 - 19:21, said:

Dar cu limba engleză te descurci pe-acolo,s-au trebuie musai să știi ceva nemțește ?
Te descurci si cu engleza acolo si unde te impotmolesti incepi sa le scrii pe parbriz pretul, eu asa am facut.

 blizzardonly, on 05 septembrie 2015 - 17:23, said:

Nu am dat date complete pentru ca nu stiu sigur cum o sa procedez  .. dar stiu sigur ca vreau masina si nu prea am pe nimeni de incredere la care sa apelez si sa fie in domeniul vanzarilor auto.
Stiti voi o firma care aduce pe platforma? Eu sunt din Iasi.



Poti sa imi dai exemplu? Multumesc frumos!
Pai cum sa procedezi, pentru inceput poti cauta cel mai sigur un prieten cu masina care sa vrea sa mearga cu tine si sa-i bagi benzina sau motorina in masina dus-intors pana in Romania. Te uiti pe mobile.de dupa masina dorita si apoi suni si rezervi 2-3 masini intr-o zona, masinile sa fie cat de cat apropiate intre ele, nu sa rezervi una la Berlin si alta in Munchen ca nu ai sanse sa le mai gasesti, nu te asteapta neamtu pe tine. Dupa ce ai vorbit cu neamtu si ti-ai rezervat masina scoti la imprimanta poza cu pagina masinii de pe site scrii pe ea data cand ai convenit cu neamtu ca ajungi la masina si ca e rezervata ii trimiti neamtului un fax si il rogi sa-ti dea inapoi fax cu stampila de la parc asa ca o acoperire sa stii ca ai rezervare. Dupa ce ai terminat de rezervat masinile te pui la drum ca ai ceva de mers Posted Image. Spor si bafta... si daca nu te descurci cauti un internet si ne mai dai de veste de acolo.

PS: cafelele din benzinariile de pe autostrada sunt cam scumpe, iti sugerez o cutie de 3in1 sa-ti iei si ai cafea.

Cand am pus azi codul cu firmele de nr rosii din Berlin am uitat sa mentionez si o cunoscuta strada cu parcuri din Munchen, si anume Bodenseestraße.
Si iti dau si aici codul de la un parc ca sa ajungi mai rpd cu GPS-u si apoi le gasesti singur ca sunt parcuri unu dupa altul.
Bodenseestraße 168, cod 81243, Munchen

Edited by flavius18, 05 September 2015 - 23:06.


#18
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Cu toata cheltuiala sa te mai pkangi ca e scumpa o cafea e culmea :) ca oricum ajungi in tara unde o iei de la capat cu taxe, asigurari, verificari, taxe mediu, asa ca bea o cafea buna daca stii sa apreciezi asa ceva. Cica o cutie de 3 in 1 =)))) yolo man

Edited by marius87ism, 05 September 2015 - 23:16.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate