Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

ce mananci in hiking?

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Am doua iesiri la activ si m-am obisnuit cu muntele, singura problema ramasa e ca nu stiu ce sa mananc.

Romanul pune instinctiv sandwichuri, la prima iesire ramasesem fara apa pe varf si, desi eram rupt de foame, mi-a fost imposibil sa mananc o bucata de carne intre doua felii de paine.
A doua oara am pus doar banane dar cum nu-s fan de-ale lor m-am scarbit rapid. Caci in rest sunt foarte bune bananele la efort fizic, dar la un moment dat mi se intorcea stomacul pe dos de la ele.

Am citit intre timp cate ceva si pe internet. Mancarea ar trebui sa ocupe spatiu putin dar sa fie nutritiva, sa aiba mineralele si vitaminele necesare inlocuirii celor pierdute.

Cateva mancaruri pe care le recomanda google: carne afumata (beef jerkey), fructe uscate, musli sau seminte si similare (migdale, nuci, alune), lapte praf (?), si toti recomanda batoane de ciocolata, nestle, m&m si alte dulciuri pe care vreau sa le evit.

Deci sunt curios ce mancati voi la un asemenea efort fizic sustinut, cand nu-ti prea vine sa mananci nimic dar esti nevoit.

#2
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
-important e sa mananci ce-ti pica tie bine, dulcele stiu ca recomandat la efort -ciocolata...

#3
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Eu nu as evita dulciurile, zaharul este o sursa rapida de energie.

#4
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Eu mancam conservaraie (continutul adica), dulciuri iar daca aveam primusul o puneam si de o supa instant :D

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,461
  • Înscris: 30.10.2003
Ce inseamna iesit la munte? 2-3 zile innoptat la cort si in timpul zilei hiking? Sau numai tura de o zi?

Merge si sandwich-uri. Sunt compacte si contin foarte multe chestii: carne, legume, paine, unt. Sandwich-urile nu trebuie sa fie seci, altfel nici mie nu-mi fine sa le mananc. Sa aibe multe rosii, unt sau ceva sos.
Dulciuri: ciocolata, mai ales aia neagra sau cu foarte multa cacao e foarte buna.  Cand puteam sarbatoream cucerirea unui varf cu banane si nutella, un adevarat desfat!

Pe drum se sugeam bomboane sau dextroza pentru energie.

#6
Vampera

Vampera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 16.05.2011
eu nu ma feresc de dulciuri cand plec la drum, am incercat cu ceva mai 'light' si ramaneam repede fara energie. Daca e frig si vreau ceva mancare calda iau un termos cu apa fierbinte si punga de mancare deshidratata (speciala pt hiking) si gata un lunch cald, dar daca e vreme ok iau sandvishuri usoare cu cascaval si sunca. Apoi nu imi lipseste nicidata napolitana cu ciocolata, batoane energizante speciale, ciocolata pur si simplu. Si car mereu dupa mine o sticla cu cola la 0,5l. Aia ma pune pe picioare la final, desi eu niciodata nu consum cola. Nu iau cu mine niciodata fructe, am luat si am carat degeaba la ele, nu mi-au dat bost de energie, mai iau uneori alune si fructe uscate, bune si alea.

drum bun!

Attached File  1555294_584112291678713_1271522789_n.jpg   34.33K   200 downloadsAttached File  1622009_584112288345380_162913205_n.jpg   41.63K   193 downloads
Attached File  1620904_584112168345392_1762264864_n.jpg   25.18K   170 downloads

#7
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 19.12.2012
O bara de salam si juma' de pita si te-ai scos. Salamul (ala bun) e destul de caloric plus ca nu ocupa mult spatiu si e gata ambalat. Ceva cascaval, o leguma sau doua, eventual vreun fruct si normal, o sticla de apa, apa e cea mai importanta. Stii ca un om rezista fara mancare mult mai mult timp decat rezista fara apa. Si cum faci si efort fizic, apa e vitala.

#8
Vampera

Vampera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 16.05.2011
salamul daca e sarat sau afumat iti da o senzatie Marita de sete, iar la drum de munte nu e chiar usor sa cari dupa tine multe.

eu nu as recomanda afumaturi, mancaruri sarate.

#9
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Eu fac fie sandwichuri (carne, salata, porumb, sos de iaurt, cascaval/branza nu f sarate etc - cam ce pui intr-o salata normala, in bol), fie orez cu bucatele de carne (plus un sos de iaurt, ceva porumb, masline). Pentru kick-ul de dulce iau pungute cu fructe confiate sau biscuitei din tarate de ovaz, cu fructe (gen Belvita).

#10
Vampera

Vampera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 16.05.2011
eviti dulciurile din cauza sanatatii sau a caloriilor? caloriile nici nu se simt pe langa efort faci, nu te tii de slabit cand bati muntii. daca e vb de sanatate, se gasesc dulciuri pt diabetici

 Mizu, on 04 septembrie 2015 - 14:11, said:


Romanul pune instinctiv sandwichuri,

nu numai romanul, majoritatea asta fac. ce crezi ca iau dupa ei? fripturi si sos de vin? :))

#11
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006

 Bursul, on 04 septembrie 2015 - 14:28, said:

Ce inseamna iesit la munte? 2-3 zile innoptat la cort si in timpul zilei hiking? Sau numai tura de o zi?
Ma refer la momentele prelungite de efort, ce mananci in orele alea in care urci. Daca stai peste noapte e altceva.

Vampera, iti dau dreptate, mai pot lucra la sanvichurile alea sa le fac mai ingerabile. Aveam niste snitele intre doua felii groase de paine, si le-am adus inapoi acasa.
Eu vreau sa si slabesc in excursiile astea, de asta as evita dulciurile. Si, sa fiu sincer, nici nu ma omor dupa ele Posted Image. Mananc ciocolata de doua ori pe an, de obicei cand intru in supermarket prea flamand si-mi cad ochii pe o ciocolata.

De unde iei mancare deshidratata speciala pt hiking?

Edited by Mizu, 04 September 2015 - 14:45.


#12
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
http://www.trekneat.com/

sandwitch-urile... inseamna multa paine, putine proteine, ocupa mult volum pentru nimic, iti produc sete..

 Mizu, on 04 septembrie 2015 - 14:44, said:

Ma refer la momentele prelungite de efort, ce mananci in orele alea in care urci. Daca stai peste noapte e altceva.

Vampera, iti dau dreptate, mai pot lucra la sanvichurile alea sa le fac mai ingerabile. Aveam niste snitele intre doua felii groase de paine, si le-am adus inapoi acasa.
Eu vreau sa si slabesc in excursiile astea, de asta as evita dulciurile. Si, sa fiu sincer, nici nu ma omor dupa ele Posted Image. Mananc ciocolata de doua ori pe an, de obicei cand intru in supermarket prea flamand si-mi cad ochii pe o ciocolata.

De unde iei mancare deshidratata speciala pt hiking?

Cand eram in Romania mi-am comandat si cumparat de la Decathlon pentru excursia in Norvegia.
Aici cumpar http://www.mountainhouse.com/

 Mizu, on 04 septembrie 2015 - 14:44, said:

Ma refer la momentele prelungite de efort, ce mananci in orele alea in care urci. Daca stai peste noapte e altceva.

Vampera, iti dau dreptate, mai pot lucra la sanvichurile alea sa le fac mai ingerabile. Aveam niste snitele intre doua felii groase de paine, si le-am adus inapoi acasa.
Eu vreau sa si slabesc in excursiile astea, de asta as evita dulciurile. Si, sa fiu sincer, nici nu ma omor dupa ele Posted Image. Mananc ciocolata de doua ori pe an, de obicei cand intru in supermarket prea flamand si-mi cad ochii pe o ciocolata.

De unde iei mancare deshidratata speciala pt hiking?

Solutia e alta la tine, faci un tratament cu 2-3 saptamani inainte de plecare, altfel iti pui organismul la un stres suplimentar si nu mai intelegi nimic din excursia aia

#13
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,218
  • Înscris: 05.06.2002
pt energie rapida si rezistenta la efort trebuie glucide, nu grasimi. cu grasimi sa nu ajungeti in situatia in care organismul transforma masa musculara in energie.

Edited by Fane, 04 September 2015 - 14:52.


#14
Vampera

Vampera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 16.05.2011

 Mizu, on 04 septembrie 2015 - 14:44, said:

Ma refer la momentele prelungite de efort, ce mananci in orele alea in care urci. Daca stai peste noapte e altceva.

Vampera, iti dau dreptate, mai pot lucra la sanvichurile alea sa le fac mai ingerabile. Aveam niste snitele intre doua felii groase de paine, si le-am adus inapoi acasa.
Eu vreau sa si slabesc in excursiile astea, de asta as evita dulciurile. Si, sa fiu sincer, nici nu ma omor dupa ele Posted Image. Mananc ciocolata de doua ori pe an, de obicei cand intru in supermarket prea flamand si-mi cad ochii pe o ciocolata.

De unde iei mancare deshidratata speciala pt hiking?
nu locuiesc in ro si la mine se gasesc la orice colt de strada, vorba aia. nu poti comanda pe net? au o durata de valabilitate mare, ar tine vreme buna.

snitzel intre paine imi sta in gat la drum lung, cauta ceva consistent, dar usor. sunca de pui, de curcan, cascaval slab in grasime, asta daca tot numeri caloriile.

eu sunt vesnic la dieta, dar niciodata cand bat muntii. 1000kcal pe care le am la mine sub forma de dulciuri le ard in max 1h juma de urcat pe munte, deci iti promit ca nici nu se cunosc.

eu nu plec niciodata la drum fara dulciuri, am facut greseala asta si am urat drumetia aia, eram nervoasa din cauza oboselii, nu imi venea sa fac niciun pas, eram o povara pt ceilalti cu care plecasem.

#15
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,461
  • Înscris: 30.10.2003

 Mizu, on 04 septembrie 2015 - 14:44, said:

Ma refer la momentele prelungite de efort, ce mananci in orele alea in care urci. Daca stai peste noapte e altceva.
Cand chiar urc nu mananc mai nimic. Manci bine f. bine cu jumate de ora inainte sa pleci, pe drum rontai niste alune sau mananci ciocolata. Apoi faci o pauza mai mare poate chiar de o ora, si apoi iar la drum.
In ora aia eu mancam de exemplu sandwich, sau afumatura cu rosii castraveti sau chiar pateu pe paine.

Incearca sa iei un primus si manci fasole la conserva cu carnati.

 tsunnami, on 04 septembrie 2015 - 14:49, said:

http://www.trekneat.com/
sandwitch-urile... inseamna multa paine, putine proteine, ocupa mult volum pentru nimic, iti produc sete..

Iti iei si tu paine din aia integrala, nu bureti. E numai buna pentru efort.

Edited by Bursul, 04 September 2015 - 14:57.


#16
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

 Mizu, on 04 septembrie 2015 - 14:44, said:

Daca stai peste noapte e altceva.
Daca e vorba de o tura in care pleci dimineata si te intorci seara, aproape ca nu conteaza ce mancare ai la tine. Poti lua ce se nimereste si ramane consumabil vreme de cateva ore (adica nu pleci vara cu inghetata in rucsac de exemplu).

Mancaruri deshidratate, supe, etc. - de astea ai nevoie cand stai macar o noapte (si ai in ce si cu ce gati).

#17
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 Bursul, on 04 septembrie 2015 - 14:55, said:

Cand chiar urc nu mananc mai nimic. Manci bine f. bine cu jumate de ora inainte sa pleci, pe drum rontai niste alune sau mananci ciocolata. Apoi faci o pauza mai mare poate chiar de o ora, si apoi iar la drum.
In ora aia eu mancam de exemplu sandwich, sau afumatura cu rosii castraveti sau chiar pateu pe paine.

Incearca sa iei un primus si manci fasole la conserva cu carnati.

Daca mananc "bine" cu o juma de ora inainte de plecare, dracii m-a gasit, ma uit numai dupa locuri de dormit.
o bana, o portocala un ou fiert si o cafea neagra si ARDE-Oooo...

#18
Vampera

Vampera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 16.05.2011

 tsunnami, on 04 septembrie 2015 - 14:58, said:


Daca mananc "bine" cu o juma de ora inainte de plecare, dracii m-a gasit, ma uit numai dupa locuri de dormit.
o bana, o portocala un ou fiert si o cafea neagra si ARDE-Oooo...
haha, same here!

nu mananc niciodata bine inainte pt ca ma simt grea si imi trece cheful. un dejun light si plin de vitamine e cel mai recomandat, prefer proteine, oua, lapte, iaurt si paine integrala. basca o banana si un suc de portocale si pi cai!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate