Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Soft CAD in Linux

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 07.07.2008
Stiti ceva alternative la softurile CAD in Linux? Ma refer la alternative pentru Autocad si programe nativ 3D gen Solid Works sau Catia V5.

#2
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
AutoCAD alternatives for Linux: http://alternativeto...?platform=linux

#3
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Alternative solide nu sunt.

#4
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 19.12.2012
Iti trebuie un sistem decent pt a rula linux si CAD. Am vazut ca ai alt topic despre distributii pt sisteme vechi. eu ti-as recomanda sa ramai pe xp si sa folosesti o versiune mai veche de autocad. Linuxul nu face minuni daca sistemul e vechi.

#5
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 07.07.2008
Deci nu am doar sistemul vechi cu XP si Lubuntu.
Am incercat sa vad care sunt alternativele in Linux, culmea imi place cum merge Linux-ul chiar si pe sistemul vechi.

#6
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am incercat eu mai demult LibreCAD, dar nu m-a multumit. Deschisesem si un topic despre el: http://forum.softped...62007-librecad/
Undeva mai jos in topicul respectiv am pus cateva link-uri catre alte subiecte ce ar putea sa te intereseze.

Pana la urma depinde ce ai nevoie sa faci. Eu m-am format pe AutoCAD 10 de sub DOS si sunt obisnuit sa tastez comenzile si parametrii lor. Deja in versiunile mai noi a inceput sa ma deranjeze incarcarea AutoCAD-ului cu tot mai multe 'wizarduri' de care eu nu am nevoie si care complica operatiile/ cer mai mult timp pentru a obtine acelasi rezultat. Neutilizand AutoCAD decat ocazional nu am apucat sa ma adaptez versiunilor noi.
LibreCAD si alte aplicatii de acest tip incearca sa imite versiunile moderne de AutoCAD, dar fara a reproduce elementele de baza din versiunile initiale. De exemplu in LibreCAD nu exista o comanda gen "UCS". Nu poti seta coordonate absolute sau relative, nu poti deplasa originea sistemului de coordonate prin translatii, nu-l poti roti, nu poti comuta de pe coordonate rectangulare pe coordonate polare etc. Trebuie sa deplasezi tu cu mouse-ul obiectele si sa le aliniezi la grila, sa cauti prin meniuri si toolbaruri optiunuile care te intereseaza, cam la modul in care opereaza incepatorii in Corel Draw.
Dar pentru incepatori sau daca nu ai nevoie de mare precizie sunt utile si astfel de programe.
Altfel, nimic nu poate substitui AutoCAD.

Vezi si lista aceasta de aplicatii: http://forum.softped...e-cad-software/

#7
dane-boy

dane-boy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 08.02.2004
DraftSight este echivalentul cel mai apropiat de Autodesk autocad. Ultima oara când am verificat avea versiune exclusiv x64.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate