Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Instalare Windows 7 peste Ubuntu

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Aasaky

Aasaky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 27.06.2013
Salut, azi am cumparat un Lenovo G50-80 care a venit cu Ubuntu preinstalat. N-am folosit niciodata linux si ma bate sa fiu sincer. Am bagat stick-ul,i-am dat sa booteze de pe stick,insa dupa ce dau Install Now imi apare urmatoarea eroare: "A required CD/DVD drive device driver is missing. If you have a driver floppy dis,CD, DVD, or USB flash drive, please insert now". Stick-ul este bootabil, l-am testat la celalalt pc si nu-mi apare aceasta eroare.

Putin ajutor,va rog Posted Image

Edited by Aasaky, 04 September 2015 - 12:25.


#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Probabil e setat BIOS-ul pe UEFI, treci pe Legacy.

#3
Aasaky

Aasaky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 27.06.2013
La Boot Mode am setat Legacy Support,iar la Boot Priority Legacy First...

#4
deico

deico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 12.10.2014
Încearcă cu un cd sau dvd.

#5
Aasaky

Aasaky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 27.06.2013
Vad ca de pe DVD merge, o solutie pentru stick nu este ? :(

#6
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Trebuie sa scrii stick-ul in mod corect. Foloseste Rufus si configureaza-l in mod corespunzator (analizeaza cu atentie optiunile si alege ce se potriveste sistemului tau). Unele interfete UEFI iti permit sa alegi din meniul de boot in ce mod doresti sa bootezi de pe stick (normal sau EFI).

#7
Aasaky

Aasaky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 27.06.2013
Cu Rufus e facut stickul.

#8
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
Cauta in BIOS unde scrie AHCI si schimba-l pe Legacy. Instalezi Win 7 apoi schimbi inapoi pe AHCI. La fel si pentru UEFI, cum s-a spus si mai sus, doar ca asta ramane pe Legacy si dupa instalare.
Foloseste programul asta pentru a face stick-ul http://www.softpedia...load-Tool.shtml

Edited by Master_Yoda, 04 September 2015 - 13:54.


#9
Aasaky

Aasaky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 27.06.2013
Daca te referi la SATA Controller Mode am doar AHCI si compatible (IDE mode). Am modificat insa aceeasi problema.

#10
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
Pune-l pe IDE Mode (il schimbi inapoi pe AHCI dupa instalare) si foloseste programul din link-ul meu.

Edited by Master_Yoda, 04 September 2015 - 14:21.


#11
jully1994

jully1994

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 27.02.2012
Bagă-l în portul USB 2.0.
Windows 7 nu are suport pentru 3.0 și de aici tot apar probleme.
Pentru AHCI are suport și ar fi bine să-l lași activ pentru a funcționa mai bine (prin AHCI e mai rapid HDD-ul).

Edited by jully1994, 04 September 2015 - 14:36.


#12
Aasaky

Aasaky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 27.06.2013
Am schimbat porturile USB, nu e de la asta... am incercat si varianta de mai sus,insa aceeasi eroare. Alte pareri ?

#13
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
E posibil ca imaginea ISO sa fie vinovata (dar daca zici ca pe alt PC merge...). Nu te mai intreb de unde o ai...

https://support.micr...n-us/kb/2755139

Edited by Master_Yoda, 04 September 2015 - 14:48.


#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

View PostMaster_Yoda, on 04 septembrie 2015 - 14:20, said:

Pune-l pe IDE Mode (il schimbi inapoi pe AHCI dupa instalare) si foloseste programul din link-ul meu.
Glumesti, nu ? Instalat pe IDE nu va boota in AHCI si nici invers.
Exisat o posibilitate de a forta instalarea driverelor AHCI cand e in IDe si dupa restart sa mearga dar e bataie mai mare de cap decat o reinstalare.

Initiator - in anumite conditii - gen mai multe HDD-uri al 7 se poate intampla sa paar acest mesaj.
E posibil si la acest model de laptop, care cred ca nu a fost facut ptr Windows 7.

Sunt destule modele pe piata pe care 7 nu se mai poate instala din lispa de suport in BIOS - au fost gandite doar ptr 8 sau superior.

Totusi cred ca n-ar strica sa dai naibii stick-ul si sa incerci sa faci instalarea traditionala - cu DVD-ul original de windwos 7.
Modelul ala vad ca are DVD-RW deci nu stiu de ce te chinui cu stick.

#15
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
Nu glumesc, am patit asta chiar saptamana trecuta cu un laptop Acer.

Setat pe AHCI la instalare nu vedea HDD. L-am instalat pe IDE, apoi in Windows am modificat ceva (HKEY_LOCAL_MACHINE/SYSTEM/CurrentControlset/Services/msahci si modificata valoarea start in 0 (zero)) in registry. Restart pastrand tot IDE in BIOS. Restart iar si modificat in BIOS sa fie pe AHCI. La final instalat driver-ul de la Intel. Treaba de 5 minute.

Ce spui tu e adevarat, mutat de pe IDE pe AHCI nu booteaza daca nu faci intai modificarea in registry.

Edited by Master_Yoda, 04 September 2015 - 15:03.


#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Stai sa vezi daca nu stie ce-i aia registrii.
Si in functie de chipset poate sa nu fie suficienta doar schimbarea unei chei in registrii - necesita si instalarea driverelor AHCI in sistem - daca laptopul e mai nou decat Windows 7 - kit-ul poate sa nu contina driverele respective.

#17
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
@initiator
Cel putin verifica daca producatorul ofera drivere pentru Windows 7! De cand 7-le si-a incheiat ciclul de viata mainstream nici producatorii de hardware sau de software nu mai sunt obligati sa ofere suport pentru el.
Altfel nu are rost sa te incapatanezi in a instala un OS din alta epoca pe un hardware care in mod sigur ar fi exploatat la adevarata lui valoare doar de un OS modern, oricat ai fi de pasionat de istoria OS-urilor...
Mai bine instalezi o versiune moderna de Linux, daca Windows 8/ 8.1/ 10 nu-ti plac, desi observ ca nici Linux nu-ti place.
S-ar justifica sa instalezi Windows 7 pe un laptop nou doar daca tii neaparat la vreo aplicatie care nu-ti functioneaza pe un OS modern, desi alternative aproape intotdeauna exista.
Sau are rost sa instalezi Ferestre 7 daca doresti sa iti utilizezi licenta (presupunand ca ai) ca sa profiti de upgrade-ul la Windows 10 care inca mai este oferit gratuit.
De aceea iti sugerez sa te gandesti bine inainte de a continua tentativa de instalare a 7-lui.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate