Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Burgiu blocat in bormasina

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Am o bormasina Stern RH32A si s-a blocat un burghiu (pentru gaurit beton) in ea; nu il mai pot scoate si nici nu am reusit o demontare a bormasinii astfel incat sa ajung la zona de prindere a burghiului.
Altfel, bormasina e complet functionala.
Stiti cumva ce se poate face (acasa) pentru a-l debloca si eventual pentru a remedia cauza?

Attached Files


Edited by altnume, 04 September 2015 - 09:39.


#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Desfaci protectie aia de plastic chiar din botul mandrinei. Sub ea o sa vezi o alta de metal, care ii infiletata. Dupa ce scoti piesa o sa se miste bilele alea de blocaj. Spor la moscoleala.

Edited by Super Chief, 04 September 2015 - 09:46.


#3
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Se scoate mansonul de cauciuc , inaintru ai sa gasesti o siguranta , o scoti si iese carcasa neagra , arcul si o bila , care blocheaza burghiul .

#4
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,566
  • Înscris: 10.01.2012
O idee ar fi să găsești o metodă sa blochezi mandrina ca să o poți desface.
Alta ar fi să crești alunecarea în mandrină cu acetonă sau alcool izopropilic, deși pot avea și un efect negativ dacă are și vreun manșon de cauciuc pe undeva.

Edited by NelsonMandela, 04 September 2015 - 09:50.


#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,002
  • Înscris: 07.11.2006

 NelsonMandela, on 04 septembrie 2015 - 09:49, said:

O idee ar fi să găsești o metodă sa blochezi mandrina ca să o poți desface.
Alta ar fi să crești alunecarea în mandrină cu acetonă sau alcool izopropilic, deși pot avea și un efect negativ dacă are și vreun manșon de cauciuc pe undeva.

Degresantele NU cresc alunecarea.Din contra.

#6
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Ce-nseamna "blocat"? Nu misca deloc, sau misca, dar nu iese? Posibil sa fi folosit un burghiu de proasta calitate si sa fi facut ciuperca in capat, poate a intrat mizerie si nu lasa rolele sa se retraga complet

#7
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Am esuat cu succes.
Am demontat manson, inel siguranta, saiba si au cazut cele 2 bile; mi-am zis ca e gata, pot sa scot burghiul.
Am incercat in fel si chip pana ce "l-am luat la ciocane" longitudinal prin intermediul unui ciocan ma mic asezat pe gulerul burghiului si, .. s-a rupt burgiul, mi-a ramas capatul de prindere inauntru.Posted Image
NU bilele il tineau blocat ci blocajul e undeva mai "jos", dincolo de bile (in interior); pot ajunge acolo?

Edited by altnume, 04 September 2015 - 10:35.


#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Pe mine ma distreaza posturile astea.

Imi pare sincer rau de necazul tau, dat nu pot sa nu ma amuz...

Mi-au trecut prin mana zeci de modele de Makita, Bosch, Atlas-Copco, Hilti, care au dat milioane de gauri, si am facut personal service la o parte din ele, si totusi nu am vazut pana acum burghiu SDS blocat in ele...

#9
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Eh frate, ai si tu dreptatea ta, meseria!!!
Da', ceva constructiv?
Inainte avem un spiral care se bloca mereu si nu l-am mai utilizat; asta era aproape nou si nu s-a mai intamplat cu el asa ceva pana acu'.

Edited by altnume, 04 September 2015 - 10:18.


#10
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007
Burghiu de kkt.Datorita faptului ca metalul e netratat suficient s-a format o ciuperca unde e batut. Chiar nu stiu cum sa-ti zic sa procedezi.

#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Credeam ca se subantelege...

Mai incerc odata - imi pare inca si mai rau ca se chinuie sa care namila aia, cand o Makita de 2,4 Kg da gaurile mult mai repede, este mult mai fiabila, si o gaseste si la oferta la juma de pret daca stie unde sa caute. ( Am vazut HR2450 la pret f. bun pt. o scula industriala).

Daca nu se intelege nici acum partea constructiva, recomandarea e sa arunce magaoaia aia la gunoi, ca-si rupe mainile de pomana cu ea, si sa ia o scula decenta.

Si da, iar de la sine inteles, sa foloseasca si niste burghie bune.
La Makita sunt excelente chiar si cele din gama economic care sunt 7-8 lei ( am luat si moka la oferta seturi de 5 sau chiar 10 buc...)
Cele din gama pro sunt in f de marime 12-17 + lei.
Cele din gama Nemessis cu 4 taisuri sunt scumpe, si nu e cazul sa-si bata capul.

Edited by loock, 04 September 2015 - 10:23.


#12
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Multumesc pentru variante.
Cum o demontez complet in zona respectiva astfel icat sa ii scot capatul de spiral ramas acolo si eventual sa constat cauza (daca e alta decat spiral de cacao)?

Am mal incercat o demontare ieri si nu am reusit, nu se poate desprinde complet capul rotopercutor, il mai tine ceva in afara de suruburile de prindere!

Edited by altnume, 04 September 2015 - 10:29.


#13
titigeolgau

titigeolgau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 22.04.2009
trebuie sa desfaci toata partea care sta orizontal(vreo 4 suruburi cu inbus) de la motor in fata. Apoi s-ar putea sa o tina in loc pistonul care face bataia (presiunea din cilindru),asa ca poti trage . mai departe vazand si facand pentru ca am uitat ce am facut eu cand am demontat asa ceva.

#14
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Dar tocmai asta e problema ca mai departe desi am desfacut-o ieri, nu m-am priceput cum sa procedez; oricum mai incerc poate imi cade fisa.

#15
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

 loock, on 04 septembrie 2015 - 10:20, said:

Credeam ca se subantelege...

Mai incerc odata - imi pare inca si mai rau ca se chinuie sa care namila aia, cand o Makita de 2,4 Kg da gaurile mult mai repede, este mult mai fiabila, si o gaseste si la oferta la juma de pret daca stie unde sa caute. ( Am vazut HR2450 la pret f. bun pt. o scula industriala).

Daca nu se intelege nici acum partea constructiva, recomandarea e sa arunce magaoaia aia la gunoi, ca-si rupe mainile de pomana cu ea, si sa ia o scula decenta.

Si da, iar de la sine inteles, sa foloseasca si niste burghie bune.
La Makita sunt excelente chiar si cele din gama economic care sunt 7-8 lei ( am luat si moka la oferta seturi de 5 sau chiar 10 buc...)
Cele din gama pro sunt in f de marime 12-17 + lei.
Cele din gama Nemessis cu 4 taisuri sunt scumpe, si nu e cazul sa-si bata capul.
Stiu ca sunt off-topic, dar nu ma pot abtine: HR2450 este o bijuterie de rotopercutor. Eu am 2 cu care lucrez alternativ cate 10-15 minute, ca sa nu se incalzeasca excesiv si DA, se gasesc acum la preturi foarte bune (pe cea mai noua am dat 600 lei, dar acum am vazut ca s-a ieftinit, parca la vreo 560. Niciodata nu mi s-a intamplat sa se blocheze vreun burghiu, pentru ca si aici prefer tot gama Makita.

#16
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Am ajuns cu demontatul in etapa prezentata in video, insa tot nu am acces sa scot partea de burghiu care s-a rupt si a ramas inauntru.
Aveti vreo idee ce se poate face, cum demontez mai departe?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pknDn74intk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 titigeolgau, on 04 septembrie 2015 - 11:35, said:

trebuie sa desfaci toata partea care sta orizontal(vreo 4 suruburi cu inbus) de la motor in fata. Apoi s-ar putea sa o tina in loc pistonul care face bataia (presiunea din cilindru),asa ca poti trage . mai departe vazand si facand pentru ca am uitat ce am facut eu cand am demontat asa ceva.
Poate imaginile iti reamintesc ceva?

Edited by altnume, 14 September 2015 - 09:04.


#17
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Daca cineva va mai avea asemenea probleme si imi voi aduce aminte ce am facut, sa intrebe intrucat am reusit.

#18
alexossul

alexossul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.11.2010

 altnume, on 28 septembrie 2015 - 10:56, said:

Daca cineva va mai avea asemenea probleme si imi voi aduce aminte ce am facut, sa intrebe intrucat am reusit.

Va salut.
   Am si eu nevoie sa stiu cum ati facut sa scoateti burghiul din mandrina sds. Astazi mi s-a blocat un burghiu de proasta calitate( burghiu de 30 din Piata Obor= 50 Ron) in madrina unui Stern RH 28A, culmea acelasi burghiu nu l-am putut pune intr-un Bosch verde 2900 RE , din cauza ( mi-am dat seama ulterior) ca burghiul avea un mic " guler", o bavura insa Stern-ul nu l-a refuzat, si numai dupa o gaura mai sanatoasa , probabil gulerul s-a marit si a ramas intepenit bine.
Daca puteti sa imi spuneti cum sa fac, un link, niste poze, orice este bine venit.
Multumesc mult!

PS: nu luati burghie ieftine , calitatea face diferenta!



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate