Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Imprumut rapid unde gasesc?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009
Se intampla mai des sa raman fara bani sau cu foarte putini intre salarii, iar prietenii
sau rudele nu-mi sunt de ajutor, prefer sa iau o suma  mica intre 300-500 lei, chit ca la scadenta dau cu ~100 mai mult
Am incercat la Viva credit dar, nu mi-a aprobat , desi mai am un credit la o banca si sunt bun platnic , la ferratum nici atat
pentru ca am 21 de ani, unde mai pot gasi o astfel de sursa de imprumut, preferabil cu putine acte. multumesc

#2
teapavoua

teapavoua

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,673
  • Înscris: 13.06.2011
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/v8mn6jqGjqs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012
La camatari. Iti dau repede banii si nu mai scapi niciodata de ei. E o relatie pe termen lung, serioasa. :))

Nu ar fi mai bine sa iti gestionezi resursele mai atent?

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Daca ai de unde sa dai "des" 100 in plus pune sutele alea in buzunar si dupa 3 luni te imprumuti de la tine.

#5
adrianbelei

adrianbelei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 22.10.2013
Fa-ti un card de credit si nu mai depinzi de nimeni.

#6
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005
Doar de bancă Posted Image
Acu':
1. banca îi da card de credit doar dacă îndeplinește niște condiții.
2. depinde cînd e el capabil să dea înapoi banii ăia; dacă sare peste perioada de grație îl vede sfîntu...

#7
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Provident... camatarie pe fata.

#8
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 25.04.2007
Eu sunt fascinat intotdeauna de franturile de logica si aritmetica.

Intr-adevar, exista momente cand nu iti ajung banii de la un salariu la altul. Este perfect firesc, pentru oamenii normai sa existe astfel de momente. Uneori.

Cand treaba asta se intampla luna de luna devine clar ca ceea ce castigi nu acopera cheltuielile. De aici reies doua solutii: cresti castigul sau scazi cheltuielile. Dupa cum este firesc, daca am putea castiga mai mult, cu totii am face-o - si nu esti in cazul asta, ramane o singura solutie: scaderea cheltuielilor.

Ori o solutie de 'imprumut' pe termen scurt este doar o crestere a cheltuielilor. Tu vezi doar partea mai putin importanta a problemei - pui mana azi pe 500 lei. Partea cu adevrat importanta este ca 'faptul de a avea la dispozitie 500 lei 30 de zile te costa 100 lei'.

Sugestia mea esta ca luna urmatoare sa cheltui doar pe strictul necesar banii (acoperis si mancare si altele obligatorii). Vezi de iti raman ceva bani la sfarsitul lunii. Daca nu, concluzia este ca esti sarac dar tii mortis sa devii si dator vandut.

Si ca sa fiu ontopic: sunt institutii financiare nebancare care acorde diverse imprumuturi. Pe langa astea si camatarii sunt oameni de treaba.

#9
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
descoperire de cont. dar daca se intampla mereu vei scoate cat ai descoperirea si tot fara bani vei fi

#10
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 Shieu, on 04 septembrie 2015 - 09:21, said:

Se intampla mai des sa raman fara bani sau cu foarte putini intre salarii, iar prietenii
sau rudele nu-mi sunt de ajutor, prefer sa iau o suma  mica intre 300-500 lei, chit ca la scadenta dau cu ~100 mai mult
Se poate sa cunoastem motivul sau motivele pentru care rudele si prietenii nu-ti sunt de ajutor?Posted Image

#11
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Eu am urmatorul rationament:

1. Daca 300-500 lei reprezinta o suma mica, inseamna ca ar fi undeva la 10-20% din venitul tau lunar, altfel ar fi o suma MARE. Daca ai minimul pe economie, 500 lei e o suma URIASA.
2. Plecand de la premisa ca ai un salariu net de minim 1500 lei si nu ai datorii de niciun fel, in realitate NU AI NEVOIE de niciun imprumut.
3. Daca ramai DES fara bani intre salarii, problema nu se va rezolva cu un astfel de imprumut. Vei rezolva problema doar pentru 1-2 luni, dupa care vei ramane fara bani intre salarii + o datorie pe care nu o sa o poti plati, si o s-o lungesti plating mereu dobanda la ea, dar deloc din suma imprumutata.

Stiu ca poate nu vrei sfaturi despre ce sa faci cu banii tai, dar ar ajuta daca ai spune cat ce venit lunar ai, sa ne putem da seama de dimensiunea problemei. De exemplu daca ai 2000 lei pe luna si stai in chirie si dai 1000 pe chirie si utilitati, mananci prin oras si cheltui 800, si-ti mai raman 200 de lei pt un transport...se poate optimiza acolo. Oricum, indiferent de situatia ta, imprumutul de bani e cea mai proasta varianta si problema doar se va agrava. Imprumuti bani cand stii ca poti sa-i dai inapoi in urmatoarea perioada. De exemplu imprumuti bani sa-ti iei o casa, pentru ca altfel astepti 20 de ani sa strangi banii pentru ea, platind chirie. Asta ar presupune ca ai venituri care sa suporte lejer acea rata la imprumut. Insa NU imprumuti bani cand cauza este faptul ca nu ai destui bani lunar.

#12
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Overdraft (descoperit de cont).

Dobanda e enorma (20% pe an) si se calculeaza zilnic, deci ar fi bine sa acoperi descoperitul imediat ce-ti intra salariul.

#13
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
mai scriu o data ca vad ca postul a fost sters..

Daca nu-ti ajunge salariul de la o luna la alta, prin ce metoda ai putea plati imprumutul + dobanda din acelasi venit?
Sa zicem ca cineva ti-ar da imprumut 600 de lei si tu trebuie ca in 6 luni sa dai inapoi 700. Sa presupunem ca ai salariu de 1000 de lei si cheltuieli de 1200.

Un exemplu:
in 6 luni,
castigi 6,000 si cheltuiesti 7,200, = o "gaura" de 1,200 lei

dupa ce iei 600 de lei imprumut,

ai un venit de 6,600 de lei si cheltuieli de 7,900 de lei = o gaura de 1,300 lei si traiesti la fel

iti ramane solutia batranelului, cresti veniturile (nu din imprumut pe care planuiesti sa nu-l mai returnezi) sau scazi cheltuielile

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate