Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Facultate de pomana sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
ButtercupRee

ButtercupRee

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.09.2015
Buna,

   As vrea sa stiu daca ma poate ajuta cineva cu un sfat, cu un gand bun sau cu o idee in privinta unei probleme cu care ma confrunt de ceva timp si daca da, astept cu nerabdare raspunsul.  Am 20 de ani, am terminat liceul, profil real, stiinte ale naturii si primul an la Facultatea de Fizica iar momentan sunt plecata in SUA pe timp de vara. Dupa ce am terminat liceul m-am pregatit pentru admiterea la Academia Tehnica Militara din Bucuresti si totul era bine si frumos pana cand am picat proba sportiva. Pentru ca la admitere una din probe era fizica si eu eram deja pregatita pentru asta am decis sa merg la Facultatea de Fizica. Acum cand ma gandesc ca peste cateva saptamani ma intorc inapoi la facultatea asta parca mi se face rau. Eu am vrut sa fac asta ca sa ma fac profesoara ca sa am timp pentru viitoarea familie pe care sper sa o am si m-am gandit ca orice zi libera, orice sarbatoare in care elevii nu merg la scoala nu o sa merg nici eu, asadar si prin urmare si eu o sa am 3 luni de vacanta. Ideea asta nu a fost prea bine gandita pentru ca profesorii nu sunt bine platiti si in cele 3 luni de zile e evident ca nu o sa fiu platita cu nimic, deci nu o sa am nici un venit pe 3 luni de zile. Lasand asta la o parte, Facultatea de Fizica nu e usoara. Ca sa vin in SUA a trebuit sa fac multe sacrificii si multe dintre ele m-au costat scump, am si creat o multime de probleme la facultate iar acum cand ma intorc trebuie sa le rezolv.
   Ideea e ca, parintii mei vor sa raman aici, sa termin facultatea si sa lucrez in domeniu de cercetare daca nu ca profesor, dar daca ar fi dupa mine nu m-as mai intoarce acolo. Am impresia ca facultatea asta e prea fixa, prea regulata, prea stricta pentru mine iar eu sunt o fire mai libertina, mai cu capul in nori si am impresia ca daca o sa raman aici facultatea asta o sa ma aduca cu picioarele pe pamant, dar EU NU VREAU sa ma aduca cu picioarele pe pamant. Daca ar fi dupa mine as ramane aici si as continua sa lucrez ca salvamar pana ce mi-as deschide un magazin de placi de surf in California unde as trai fericita pana la adanci batraneti. Sper ca am explicat cat se poate de clar diferenta dintre ce vreau eu si ce mi se ofera in momentul de fata.
Ce vreau de la voi, cei care cititi asta, e un raspuns la ce as putea face, sa continui cu fizica? sa dau la o alta facultate? m-am gandit si la asta dar nu ma pot hotara la ce as vrea sa fac, de parca nimic nu e destul de bun sau destul de potrivit cu ce imi doresc eu cu adevarat.
Stiu ca nimeni nu imi poate spune ce sa fac, pentru ca numai eu pot decide ce se intampla cu viata mea, dar un gand bun sau o idee e bine venita si poate oricand sa duca la alta idee.

#2
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Tu habar n-ai ce vrei, ce ma intrebi pe mine?
Te simti constransa la fizica, pentru ca esti fire libertina dar ai incercat la Academie Militara

Vrei sa ramai in AMerica sa-ti deschizi un biznis. Cu ce bani? Stii sa faci o evaluare de biznis????
In State care-ti e statusul? Cat ai viza?

Dac-as avea creierasul tau as face facutatea de Geografie si ceva cursuri de programare. Apoi lucrezi pentru harti pentru GPS, cartografiere, etc.
Daca totusi te incapatanezi cu fizica, poti face meteorologie, studii serioase, lasa profesoratul, lasa si biznisul ca nu e de tine

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostButtercupRee, on 04 septembrie 2015 - 05:15, said:

m-am pregatit pentru admiterea la Academia Tehnica Militara din Bucuresti si totul era bine si frumos
Nu era bine deloc. Te-a salvat soarta.

View PostButtercupRee, on 04 septembrie 2015 - 05:15, said:

Pentru ca la admitere una din probe era fizica si eu eram deja pregatita pentru asta am decis sa merg la Facultatea de Fizica.
Mai erau destule alte facultati unde fizica era printre probe. Cum sa-ti alegi drumul in viata dand cu banul ? Nu e o rusine sa stai acasa, sa te pregatesti si sa intri la anu' cu brio. Un an sau o viata ?

View PostButtercupRee, on 04 septembrie 2015 - 05:15, said:

asadar si prin urmare si eu o sa am 3 luni de vacanta
Ai vazut doar din perspectiva elevului, profesorul in timpul acesta are si activitate la scoala chiar daca nu cu audienta stiuta de tine.

View PostButtercupRee, on 04 septembrie 2015 - 05:15, said:

profesorii nu sunt bine platiti si in cele 3 luni de zile e evident ca nu o sa fiu platita cu nimic, deci nu o sa am nici un venit pe 3 luni de zile.
Esti platita doar ca nu stai acel timp in concediu.

View PostButtercupRee, on 04 septembrie 2015 - 05:15, said:

Stiu ca nimeni nu imi poate spune ce sa fac, pentru ca numai eu pot decide ce se intampla cu viata mea, dar un gand bun sau o idee e bine venita si poate oricand sa duca la alta idee.
Copilaria s-a terminat, de acum toata viata vei lua numai decizii. Asa ca nu mai astepta de la altcineva. In acest timp trebuia sa-ti formezi ideiile despre viata si calea de urmat.
Eu pot spune una ori alta dar la ce folos cand nu se transfera experientele in nici o directie ! Vrei sa asculti doar povesti ? Acum e timpul pentru analiza la rece si taiat in carne vie. Vezi imprejurul tau meserii de tot felul, alege. Si intreaba punctual detalii despre ce nu stii (nu filosofii de viata).

Edited by neagu_laurentiu, 04 September 2015 - 06:40.


#4
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Eu iti recomand sa faci ce te taie capul, fa Facultatea de Surf si Vanzatori de Placi, asa imbini utilul cu placutul :)

Te pot ajuta dandu-ti info unde gasesti catarge si scanduri, de cearsafuri te ocupi tu.

#5
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
facultatea nu iti da loc de munca.

Eu am destui de 5 in facultate, si ocolesc mult cand iau un examen insa sunt apreciat fiindca cand vine vorba de practica la mine nu exista "Nu a predat asta". Bine eu m-am dus si la o facultate unde stapaneam deja partea practica eu fac facultatea pentru hartie

Nu are treaba ce liceu termini cu facultatea care o urmez, am un coleg de la un liceu tehnic in care iau bacul cate 5-15 pe an si e cu mine in fata si am alti colegi de la licee bune care se taraie cu restante.

Important e sa stii ce faci si cum sa faci. Eu am dat deja interviuri, am fost acceptat in diverse locuri, am facut stagii de practica in realitate nu d-alea in care stai pe scaun si ti se explica ceva ci am pus mana si am muncit cot la cot cu ceilalti angajati si au ramas impresionati.

Important e sa fii bun in ceea ce faci si ai sa fii cautata ca si mine nu ai sa stai sa cauti tu angajatori.

Edited by MooF2010, 04 September 2015 - 07:03.


#6
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014
- NU profesoara - viata aia bella si romantioasa cu 3 luni de vacanta si mult timp liber e prin romane. In lumea reala (din RO) profesor inseamna bani putini, multe griji, o lupta de a supravietui de la un salar la altul, dat meditati (si canci timp liber), eventual plecat la cules capsuni in alea 3 luni de vacanta. A, si ZERO respect din partea elevilor si a societatii in general
- Iti place fizica? Perfect, termina facultatea (asa grea si rigida cum e ea). Daca esti in partea de sus, aplica la final pentru ceva burse de master / doctorat la ceva din afara. De fizicieni buni (dar buni) vestul duce lipsa
- Nu iti place fizica? Atunci ar fi un moment bun sa te gandesti cam ce ti-ar placea.
- Ai 20 de ani si esti cu capul in nori si nu stii ce sa faci? Oau, asta e ceva nou Posted Image Toti am fost asa la 20 de ani, nu e nimic anormal in asta.
- Am si o veste proasta: deciziile pe care le vei lua in viitorii 2-3 ani iti vor trasa in mod aproape iremediabil viata

Edit:
citeste si asta, referitor la profesori: http://www.ziaruldei...er--105468.html

Edited by aflorin27, 04 September 2015 - 08:17.


#7
Sync2Mind

Sync2Mind

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 01.09.2015
Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare.Am terminat stiinte ale naturii, si m-am inscris la Facultatea de Fizica. Tot ce pot sa spun, in cazul meu, in privinta deciziei de a merge la fizica, e ca  a fost una destul de calculata.Adica am facut research pe zeci de site-uri, am vorbit cu multe rude si prieteni, profesori si pe forumuri din tara si strainatate. Din toate acestea am inteles ceva, Fizica, este unul dintre cei mai des intalniti numitori comuni in majoritatea domeniilor profesionale,cu facultatea asta nu cred ca ai cum sa ramai pe drumuri decat daca vrei tu sa se intample asta.

Nu ai specificat exact situatia ta in tara respectiva: Parintii sunt rezidenti acolo? sau ei sunt in tara? sau sunt si ei tot vizitatori? Tipul de viza pe care il ai? Ai aplicat pentru loteria vizelor sau ai green card ? Te-ai gandit pe ultima suta de metri ca vrei sa ramai acolo cand toate au ramas in aer aici?

Aici, toata lumea spune, ca sistemul de invatamant e prost intr-un fel sau altul, dar macar e gratis si e chiar competitiv cu statele europene intr-o oarecare masura, ba mai mult,daca chiar inveti, te mai si platesc prin burse si diverse beneficii.Banii sunt putini, dar nivelul de trai real al tarii nu e asa de mare incat banii respectivi sunt bine veniti mai ales daca n-arunci banii pe bautura si tigari. Acolo, sa le spui parintilor tai sa preagateasca cateva zeci de mii de dolari ca sa termini macar primul an, asta daca vei mai fi interesat de scoala.

In ceea ce priveste California, hmm... fain! Ai vreo oportunitate acum atat de mare incat tie frica sa o ratezi sau doar e doar un sentiment de genul "it feels right"?
California si jobul respectiv, de salvamar, vor ramane acolo, doar daca va fi vre-un cutremur prea mare. Asadar, jobul de salvamar va fi si cand vei avea 25 de ani 30 de ani and so on.. dar cand te vei intoarce acolo cel mai probabil ai sa lesi placile de surf si te vei indrepta spre Silicon Valley.

Sunt un nimeni, si n-am sa-ti spun ce sa faci deoarece calculele tale par diferite. Ai cerut opinii, poftim opinii :)

#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

View PostButtercupRee, on 04 septembrie 2015 - 05:15, said:

....
Doar doua lamuriri:
1. Profesorii sunt platiti si pe durata concediului ( ca orice alt angajat, de fapt).
2. In SUA nu ai cum sa ramai pe termen nedefinit si sa lucrezi/ sa-ti deschizi afacere decat in cazul ca obtii un green card.

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostSync2Mind, on 04 septembrie 2015 - 08:25, said:

Fizica, este unul dintre cei mai des intalniti numitori comuni in majoritatea domeniilor profesionale,cu facultatea asta nu cred ca ai cum sa ramai pe drumuri decat daca vrei tu sa se intample asta.
Se afla in numitorul comun stiinta asta dar nu-i suficienta in statistica joburilor.

Edited by neagu_laurentiu, 04 September 2015 - 08:32.


#10
zetrix

zetrix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 15.05.2013
E ceva specific varstei. Si eu am tot 20 de ani si 1 an facut de facultate si am aceleasi dileme. O sa termin facultatea asta (desi nu imi place) si o sa vad dupa ce fac. Cel mai probabil un master in altceva, ca de lucrat in domeniu sunt 70% sigur ca nu o sa gasesc. Vina mea in principal a fost ca nu m-am interesat de viitor din timp, eram ceva de genul "o sa trec podul cand o sa ajung la el".
Iti dai seama ca multi am vrea sa ne facem un magazin de placi de surf si sa ne relaxam toata ziua printre palmieri, dar din pacate putini dintre noi sunt copii de bani gata care pot sa ii ceara lui tati sa ne cumpere un magazin sa avem si noi o sursa de venit. Dar tu probabil ca ai posibilitatea asta, eu daca o aveam cel mai probabil profitam de ea pentru ca sunt un lenes.

View Postneagu_laurentiu, on 04 septembrie 2015 - 06:30, said:

Mai erau destule alte facultati unde fizica era printre probe. Cum sa-ti alegi drumul in viata dand cu banul ? Nu e o rusine sa stai acasa, sa te pregatesti si sa intri la anu' cu brio. Un an sau o viata ?
Asta cu statul acasa 1 an nu prea este o posibilitate daca nu ai parinti bastani care sa te sustina. Eu doar am adus vorba despre asta si ai mei au reactionat foarte urat. Am vazut ca tu raspunzi la toate posturile de genul. Esti cumva profesor sau ceva?

Edited by zetrix, 04 September 2015 - 08:49.


#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postzetrix, on 04 septembrie 2015 - 08:40, said:

O sa termin facultatea asta (desi nu imi place) si o sa vad dupa ce fac. Cel mai probabil un master in altceva, ca de lucrat in domeniu sunt 70% sigur ca nu o sa gasesc.
Masterul in altceva suna ca dracu'. Cum sa faci aprofundare in ce nu ai bazele ? La general vorbind.

View Postzetrix, on 04 septembrie 2015 - 08:40, said:

Asta cu statul acasa 1 an nu prea este o posibilitate daca nu ai parinti bastani care sa te sustina. Eu doar am adus vorba despre asta si ai mei au reactionat foarte urat.
Cum au tinut parintii 18 ani copilul mai pot inca un an, iarasi statistic vorbind si nu-i vorba de nici o bogatie. Cazuri particulare cand nu-s posibilitati sigur ca exista.

View Postzetrix, on 04 septembrie 2015 - 08:40, said:

Am vazut ca tu raspunzi la toate posturile de genul. Esti cumva profesor sau ceva?
Se intampla intre doua compilari sa mai trag un ochi. Singura mea legatura cu meseria asta e doar ca parintii au lucrat dar nu se pune, eu n-am tact pedagogic.

Edited by neagu_laurentiu, 04 September 2015 - 08:50.


#12
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Fa Facultatea de Pomana, viata de pomanagiu e cat se poate de boema adica exact ce cauti tu.

#13
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
O fata care voia cariera militara, e as la fizica, lucreaza salvamar (!) in US si cere sfaturi pe forum ?!
Baywatch

#14
Sync2Mind

Sync2Mind

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 01.09.2015

View Postneagu_laurentiu, on 04 septembrie 2015 - 08:32, said:

Se afla in numitorul comun stiinta asta dar nu-i suficienta in statistica joburilor.

Adevarat, nu e un factor decisiv, insa e suficient pentru mine. Interesul meu este este bazat pe stiinta, tot ce tine de astronomie, tot ce tine de atomi, particule , fizica si chimia nucleara, fizica fotonica, tot ce tine de aparatura medicala s.a.m.d Iar Facultatea de fizica le imbina in mare parte pe toate.

In ceea ce il priveste pe @ButtercupRee, nu voiam decat sa ii spun ca nu trebuie sa vezi doar intr-o singura oportunitate!

#15
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

View PostButtercupRee, on 04 septembrie 2015 - 05:15, said:

... si m-am gandit ca orice zi libera, orice sarbatoare in care elevii nu merg la scoala nu o sa merg nici eu, asadar si prin urmare si eu o sa am 3 luni de vacanta. Ideea asta nu a fost prea bine gandita pentru ca profesorii nu sunt bine platiti si in cele 3 luni de zile e evident ca nu o sa fiu platita cu nimic, deci nu o sa am nici un venit pe 3 luni de zile ...
Nici nu mai stau sa citesc restul din ceea ce ai scris.
Inainte de orice, renunta la idei preconcepute / prinse dupa ureche, DESCHIDE OCHII LA VIATA REALA DIN JURUL TAU!
Nu, profesorii nu au 3 luni de vacanta.
Plecand de la asta, repet: deschide ochii si informeaza-te cat de cat despre caile pe care vrei sa apuci.

Intrebi daca sa continui cu fizica sau sa dai la o alta facultate!!! Vorbesti serios? Adica poti primi recomandari sa dai la limbi straine, comert, aeronave, constructii civile, drept, sociologie, matematica... si ce vei face cu aceste sugestii? Te apuci sa iti bati capul cu toate?

#16
dgamma

dgamma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,989
  • Înscris: 02.09.2011
Majoitatea facultatilor din Romania sunt de doi lei.

#17
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Ca sa vinzi placi de surf trebuie sa fii surfer bun, preferabil profesionist. Esti?
Te bagi intr-un domeniu fara nici o bariera de intrare, ca un magazin d-asta in teorie poate sa-si faca oricine. Si oricine e mai bun la afaceri ca tine iti inchide pravalia.

#18
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,550
  • Înscris: 16.03.2004
Daca pui intrebarea asta, atunci raspunsul e DA, in mod sigur ! [ http://s22.postimg.org/uainyx3rx/yes.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate