Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Nu pot sa fac backup cu acronis

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
-am win 7 ultimate 64biti, am 2 harduri
-pe unul am instalat win 7 pe o partitie ,si a creat separat si partitia de System Reserved -100 mb- pe acelasi hard

-si folosesc acronis true image ,pe cd bootabil,live cd- si cand ii dau sa creeze backup la cele 2 partitii , c-unde e win 7 si System Reserved - imi merge pana la jumatate si apoi se restarteaza pc-ul fara nici un mesaj, ceva nu-i convine

-am folosit acest cd/dvd cu acronis de multe ori si mi-a creat back-up si la win 7 si 8,si l-am si restaurat, dar acum nu stiu ce are

-am mai instalat o data win 7 pe un hard si a creat System Reserved pe celalalt hard, si nici atunci nu am putut crea backup
-dar acum ambele partitii sunt pe acelasi hard ,de ce nu ma lasa sa fac backup cu acronis ?

#2
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
reinstal w pe curat si o sa mearga

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
1. Windows creaza automat acea parittie, nu trebuie sa o bagi in seama.
2. Fa imagine la tot HDD-ul, daca e posibil.
3. O alternativa, care face acelasi lucru si e free, este Clonezilla

#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postcristirg, on 04 septembrie 2015 - 00:08, said:

folosesc acronis true image ,pe cd bootabil,live cd- si cand ii dau sa creeze backup la cele 2 partitii [...] imi merge pana la jumatate si apoi se restarteaza pc-ul fara nici un mesaj [...]

Si care este legatura cu aria "Windows 7"? Este ori CD-ul scris prost, ori computerul are probleme hardware, ori este un bug al aplicatiei de la Acronis sau o problema de compatibilitate.
Deocamdata voi muta topicul pe aria de Software, iar daca se va dovedi ca problema este hardware, atunci va fi mutat pe aria de Hardware.

#5
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012

View Postaazz, on 04 septembrie 2015 - 02:39, said:

reinstal w pe curat si o sa mearga

-de abia l-am instalat de 2 zile de aceea vrau sa fac backup

View PostAdm, on 04 septembrie 2015 - 08:05, said:

1. Windows creaza automat acea parittie, nu trebuie sa o bagi in seama.
2. Fa imagine la tot HDD-ul, daca e posibil.
3. O alternativa, care face acelasi lucru si e free, este Clonezilla

-stiu ca windowsul creaza automat aceea partitie, dar cred ca trebuie sa o includ in backup, ca sa o restaurez apoi impreuna cu c-ul
-sa incerc si cu Clonezilla

View Post_-_, on 04 septembrie 2015 - 08:09, said:


Este ori CD-ul scris prost, ori computerul are probleme hardware, ori este un bug al aplicatiei de la Acronis sau o problema de compatibilitate.


-nu cred ca e scris prost cd-ul,am mai fact back-uri de pe el,si restaurare
-poate sa fie si ceva hardware...

#6
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu conteaza de cand este instalat Windowsul.
Din moment ce bootezi de pe CD-ul creat din Acronis ca sa efectuezi back-up la partitii, fisierele instalate de Windows nu sunt executate. Sunt doar copiate in imagine. Acronis True Image face imagini fidele pentru fiecare partitie si copiaza datele sector cu sector, incepand cu sectorul de boot.
CD-ul creat de Acronis este bazat pe Linux si include o gama larga de drivere generice care ar trebui sa suporte in principiu orice hardware al unui PC plus aplicatia pentru backup.
Daca exista o incompatibilitate a driverelor cu hardware-ul PC-ului, o defectiune hardware sau setari BIOS incompatibile, atunci se poate intampla ca PC-ul sa se restarteze fara a primi niciun mesaj de eroare. In aceasta situatie nu vei gasi nici loguri pe partitia unde ai ales sa faci imaginea partitiilor (ca sa iit poti da seama unde este problema), deoarece nu mai are cand sa le scrie. Fisierele nemaifiind inchise s-ar putea sa apara si probleme in sistemul de fisiere, de aceea, inainte de a incerca un alt backup ar fi bine sa faci o scanare a sistemului de fisiere.

Poti incerca un alt utilitar de backup, cum ar fi Macrium ReflectFree ce permite crearea unui Rescue CD bazat pe Windows PE in loc de Linux. Sau oricare alt tool pentru backup, deoarece exista sansa sa includa drivere compatibile cu hardware-ul tau si o distributie Linux care sa functioneze corect pe sistemul tau. Asta daca nu exista probleme hardware. O aplicatie tot mai populara care pare sa isi faca treaba bine este cea de la AOMEI (gratuita).
Eu in general folosesc aplicatia de la Paragon, dar nu este gratuita.
In principiu pentru ceea ce doresti tu orice aplicatie de acest gen este capabila sa isi faca treaba, atata vreme cat este compatibila cu hardware-ul PC-ului tau. Daca nu este, atunci incerci alta. Asta dupa ce te lamuresti daca nu este vorba de o problema hardware.

O alta cauza a problemei ar putea fi utilizarea unei variante piratate pentru Acronis True Image.

Aplicatia de la Acronis este printre cele mai apreciate, dar aceasta mai curand datorita functiilor pe care tu probabil ca nu le vei utiliza niciodata.
Mie mi-a clonat prost un HDD si de atunci am evitat-o, desi probabil ca la ora actuala si-a rezolvat problemele.

#7
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,712
  • Înscris: 07.02.2011

View Post_-_, on 04 septembrie 2015 - 10:06, said:

.............

Poti incerca un alt utilitar de backup, cum ar fi Macrium Reflect Free ...
.......
O alta cauza a problemei ar putea fi utilizarea unei variante piratate pentru Acronis True Image.

Aplicatia de la Acronis este printre cele mai apreciate, dar aceasta mai curand datorita functiilor pe care tu probabil ca nu le vei utiliza niciodata.
Mie mi-a clonat prost un HDD si de atunci am evitat-o, desi probabil ca la ora actuala si-a rezolvat problemele.

- la Macrium Reflectfree nu am testat functia de backup, dar am folosit programul pentru clone to hdd, si si-a facut treaba cu brio

View Postcosteld69, on 12 septembrie 2015 - 19:45, said:

Am folosit astazi macrium reflect free: http://www.macrium.c...eflectfree.aspx ,
inspirat si de articolul de aici: http://www.howtogeek...-under-an-hour/
In 24 min s-a realizat ,,clona'' unui HDD Samsung 160GB SATAII (20% stare in hdd sentinel) pe un HDD Western Digital 320GB SATAII (100% in hdd sentinel),
win 8.1 X32, configuratie slabuta: cpu e2140, ram 2Gb/DDR2, placa de baza Gigabyte GA-945GCMX-S2, video integrat.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate